Vzdor staršího sourozence po narození miminka, jak řešit?

petulka64
11. led 2016

Starsi trileta dcera, povahou velmi temperamentni a tvrdohlava, po narozeni mladsi sestricky, ktere jsou dva mesice vyzaduje vetsi pozornost. Bohuzel zvolila metodu odporu, tudiz vice krici, dupe, vzteka se, proste se snazi prosadit si svou. Davam to do souvislosti s narozenim sourozence a nevim si vubec rady, jak to v dobrem vyresit.
Nejsem zastance fyzickych trestu. Poradite, jak jste to meli vy, co pomohlo nebo tomu proste dat cas.
Zacina to byt pro me ale psychicky narocne. Dekuji Pet.

lv
11. led 2016

Vzdor ve 3 letech je sám o sobě síla, věřím, že je to hodně náročné. Obecně se doporučuje najít si čas jen pro ní, kdy má jednoho dospělého jen pro sebe, plnou pozornost. Jestli mas tedy někoho, kdo by pohlídal miminko, povozil.. Nebo alespoň když spí. Zdůraznit výhody jejího věku, nemusí mít otravný plinky, může jíst dobroty, může mít odrazedlo, hrát si s ... tolik ti pomáhá..

gosa22
11. led 2016

u nás je to taky, trošku už to povoluje, sestřičku moc miluje...ale velice rád zlobí, když třeba kojím...když to začne dělat, vezmu ho do náruče a zeptám se ho, jestli se na mě zlobí, že jsem u malé, co ho trápí, řeknu mu, že ho miluju...jsou mu 2,5 a dokáže mi odpovědět, takže tříletá holčina už určitě bude na něco podobného reagovat...občas se ale neobejdu bez plácnutí, on se probere a pak si to vysvětlíme...a to je te náš pěknej divočák 😉
teď je mám oba nemocný a to je teprve mazec...každou chvíli kříčí jeden z nich, že mě chce a to abych se rozpůlila...

kacenka1111
11. led 2016

@lv mame to same, to same co pises jsme vyzkouseli a i kdyz vi, ze je lepsi byt starsi, stejne to nepomhlo☹ jsem z toho na palici a popravde nechtela bych byt starsi sourozenec-za vsechno muze on, vlastne nic nesmi, vsechno musi atd. Mmch, jsem jedinacek 😀

lrg
11. led 2016

Máme dvouletý rozdíl a taky je to pecka 😀 Každé dítě je jiné, z vlastní zkušenosti bych poradila - všeho s mírou. Dát tomu čas, ale rozumný. Tolerovat a chápat, ale jen do určité míry. Nedělat ze staršího chudáčka, který to má těžké a nechat si ho skákat po hlavě. Nijak tvrdě netrestat, ale zase neustupovat. Je to prostě věda 🙂 Když se mladší narodila, tak do půl roku jsem jí fakt dávala čas a byla na starší mírnější, ale pak už jsem se k ní chovala normálně a jednala s ní, jako kdyby ségra nebyla. Hlavně dávat najevo lásku a zájem, nezlobit se kvůli každé blbosti, jen proto, že jsme unavení a když už přijde nějaký vztekací nebo prudící záchvat, osvědčilo se mi zavřít jí do jejího pokoje a říct jí, až bude zase hodná holička, ať za mnou přijde..... Chvíli tam ječí, chvíli je ticho a pak vyleze, jako kdyby se nic nestalo 😀

luciamala1979
11. led 2016

je to náročné, na vás ale i na ní, na to vždy myslete! Já se snažila řešit a pomáhat ale nic nepomohlo, v koneč důsledku si to musel syn prožít sám a vyrovnat se s tím. Poradím jenom netrestat, nekřičet, obejmout, vysvětlovat, nebo jenom mlčet a mít rád. A VYDRŽET, jak mimi začne lézt, chodit, budou spolu bít partu a už bude fajn. Tolik vlastní zkušenost 😉 jinak syn dupal tak 8 měsíců, pak to už šlo.. a teď on 5 let, holka 2 roky, jsou nerozlučná dvojka. Přijde to. Nedelejte nic jenom je milujte oba stejně a vyčkejte
Jo a ještě mě napadlo... nezavírala bych, jak se píše výš, to ne :/ syn přestal definitivně konečně žárlit, když jsem udělala kolektivní vinu. Udělal blbinu zlostil jeden z nich, třeba starší, tak jsem je poslala do pokoje oba, i toho nevinného. Jak byli spolu odrazu jsem slyšela, že už nepláče, syn předt. vydržel i hodinu.. ale že se smějou a hrajou 🙂 prostě stejně, vždy spolu, ať jsou ve smíchu i ve vine v pláči, vždy na oba stejně