Tchánovci 2. Jak říct snaše, že se chodí na návštěvy, když jsme doma?

5. bře 2023

Ahojky všem,včera tu bylo téma na tchánovce.Já to teď mám opačně a už mě to to začíná štvát a ne málo.Starší syn má dceru(1rok).Já dělám přes týden 12ti hodinové směny,(prodavačka),ale víkendy mám volný.A fakt jsem unavena.Máme barák se zahradou.A jde o to,že syn k nám jakoby "domu" občas přijde v týdnu,něco podělá na zahradě.On mi nevadí,vyrostl tady,ale snacha s vnučkou většinou jezdí,když já jsem v práci.Málo o víkendu.Protože já mám ráda pořádek a ona moc to neřeší.A už mi začlo vadit,že by s malou měla přijít k nám o víkendu,když jsem doma.My když k nim jdeme,tak jí musíme dát vědět,jinač by bylo zle a to nám ještě řekne,jestli se jí to hodí nebo ne.Jak jí to říct,že se chodí na návštěvy,kdy jsme doma?🤷🏻‍♀️.Nechci dělat zle,ale nesnáším návštěvy,když nejsme nikdo doma.
Píšu raději anonymně,chodí jsem i moje dvě dcery.

bara88
5. bře 2023

Jak ji to říct?asi normálně, vadí mi to a hotovo.jak jinak by si to chtěla říct?

autor
5. bře 2023

@bara88 když mladá je hodně urážlivá a hned skáče do člověka a já jsem pravý opak no

verunkanatalka
5. bře 2023

Já ti rozumím… Zkus si promluvit se synem. Jestli máte hezký vztah, tak bych to řešila s ním.

autor
5. bře 2023

@verunkanatalka se synem mám hezký vztah.Ale od doby,kdy se narodila malá,tak mi přijde,že je trochu podpantofláček.Aby měl klid,raději ustoupí.Ale taky vylítne,to jo.Ale zkusím s ním promluvit.Já chci vše v klidu.Já když k nim jdu,tak zavolám napřed.Hned by mi to řekla.Vadí mi,že já jsem v práci a mladá přijde a je u mě jak doma.Nádobí,všade hračky atd.Ale nechci zade dělat zle...

kristyn86
5. bře 2023

Ted se v tom moc nevyznam. Vadi ti snacha s vnuckou,kdyz jsou u vas a ty tam nejsi nebo je nechces ani o vikendu,kdyz ses doma,protoze se neohlasi?
Jinak my jsme v cele rodine zvykly se ohlasovat dopredu. Vzdy si rekneme,kdy se stavime nebo ze si jeste dame vedet. Tak proste rekni,ze si date vedet,abyste byli doma. Jinak by to chtelo si vyjasnit pravidla i se synem. Ze kdyz k vam jde on,tak byste to taky radi vedeli. Ja nerikam,ze se musi dovolat,ale prijde mi slusne rict,mami,zitra se zastavim a udelam to a to. Nevadi? Pak by mi ani nevadilo,ze s sebou vezme i rodinu. Ale proste at uklidi. To preci neni normalni,neuklidit po svem diteti hracky a umyt hrnek po kafi.

bara88
5. bře 2023

Tak asi od doby co se narodila malá tak se mu změnily priority,to je snad normální ne?nebo vy tomu říkáte doma podpantoflák?pokud s ním máš tak hezky vztah tak nebude problém mu říct že když k vám mají namířeno mají se ozvat

autor
5. bře 2023

@kristyn86 o víkendu mi nevadí vůbec že přijedou,ale v týdnu mi to docela vadî,když jsem v práci.Snacha radči ke mě jezdí přes týden,když nejsem doma.Protože si myslí,že ji tu nikdo nehlídá,může si tu dělat co chce atd.A já když jdu k ní,tak ji musim zavokat a ona mi řekne,jestli má čas atd.Kdybych se neohlásila,tak je zle.Syn když přijde,tak je venku,poseká zahradu,něco podělá a dovnitř nejde.Ale snacha je jen vevnitř a je spokojená,že já jsem v práci.Když jsem doma,tak ji to u mě nebaví.A nevim,jak ji to slušně říct,aba to nepochopila blbě

bara88
5. bře 2023

Kolik ti je že se musíš na takové věci ptát druhých?prostě říct synovi i jeho partnerce ať se před návštěvou ozvou a hotovo

autor
5. bře 2023

@bara88 no je mi 52let,věk na to mám,to vím.Ale ráda řeším věci v klidu a nechci dělat dusno.Aby to nevzal i syn špatně.A snacha je hodně urážlivá.Prostě nevím,jak jí to říct

verunkanatalka
5. bře 2023

Tak ti držím palce👍

bara88
5. bře 2023

Pric tady pořád píšeš hnusné věci o snaše?a proč by se měl syn urážet že řekneš že se má před návštěvou ozvat?pokud se naštve ,tak váš vztah tak dobrý nebude

zmrzlinka
5. bře 2023

Normálně im to řekni.Když se moji tchánovci rozvedli a každý si našel jiného partnera,tak se manžel s rodicemi vida jenom u nás.Jejich partneři si nepřejí ,aby jsme tam s dětma chodili a my to tolerujeme.Tchanovce vidíme asi tak 4-5 krát za rok.Takhle to nastavili oni a my to tolerujeme .

autor
5. bře 2023

@zmrzlinka tak to jste hodný,když ta takto tolerujete.Já nechci nic víc,než ,že když jedu k mladým,tak dám dopředu vědět a to samé,bych chtěla od mladé.A nechci udělat dusno.Neni to v mé povaze.Ale vadí mi,když já jsem v práci,tak smacha je tu jako doma no

verunkanatalka
5. bře 2023

@bara88 zase jak je tvým zvykem rýpeš a hraničí to za mě až s drzostí. Kdyby zakladatele byla snacha a syn jedno, tak se tu nebude ptát, jak to kulantně vyřešit . NENÍ její povinností nechat u ní doma kohokoliv když není doma. Naopak to o ní vypovídá, že chce mít vztahy se synem i snachou v pohodě.

autor
5. bře 2023

@verunkanatalka děkuju za zastání😊.Těmto rýpalům nemá cenu odpovídat.Já se jen slušně zeptala.Nechci dělat v rodině dusno.Ale zase mi docela vadí,jak jsem již psala,že návštěvy když nejsem doma,se mi nelíbí.I já když k nim jedu,se ohlásím i pár dní dopředu.A nevím,jak jí to slušně říci.Protože je hodně urážlivá

kristyn86
5. bře 2023

Ja te chapu,jak to myslis. Kolikrat mam taky takova ruzna dilema,co se tyka mezilidskych vztahu. Ale tady nezbyde nic jineho,nez to rict. A ona se asi urazi,pokud je takova. Asi bych rekla,az se uvidite,ze bys rada neco poresila. Pred synem i snachou dohromady. Ze at se na tebe nezlobi,ale ze ti neni prijemne,kdyz te navstevuji v dobe,kdy nejsi doma. Jestli byste se mohli domluvit na tom,ze se navzajem budete ohlasovat a navstevovat,kdyz jste doma. Stejne jako to delam ja,kdyz jdu k vam. Tak ti taky Helenko(napr.) volam,jestli se ti to hodi atd.

autor
5. bře 2023

@kristyn86 ano,takhle přesně to budu muset říct.Hlavně chci v klidu.Nechci zbytečné hádání.Už jsem jsem nad tím dýl přemýšlela,ale bála jsem se,asi její reakce.Ale je to zade spravedlivý.Jak já-tak snacha

kristyn86
5. bře 2023

Bude to treba trochu neprijemne,ale nemuzes si nechat slapat po hlave. Ja si neumim predstavit prijit ke komukoliv neohlasene a uz vubec ne,aby ten dotycny nebyl doma. Ona to taky tak chce. Je to spravedlive. Pochybuji,ze by vas syn k jejim rodicum chodil v dobe jejich nepritomnosti.

autor
5. bře 2023

@kristyn86 můj syn,když jede k jejím rodičům,tak zavolá jestli jsou doma a jestli mají čas.A taky mají hezkej vztah-kamarádskej,proto nechci dělat zle.Proto bych i já chtěla,když ke mě pujde s malou,tak ať mi dá vědět,tak jako já jí.Ale snacha ví,že přes týden jsem v práci a nejsem doma

vikinkav
5. bře 2023

No dobre, a kdyz da vedet, ze prijede a ty nebudes doma, bude to problem? Protoze je rozdil synovi rict, aby dali vedet nez prijedou, anebo mu rict, aby nejezdili kdyz tam nejsi. Tak aby sis to ujasnila, nez budete diskutovat.

1eso1
5. bře 2023

Já nevim... Mně by bylo hloupý jít i k mým rodičům když nejsou doma. Ani nevim, proč bych to dělala 🤷. Když už, tak tam chodím s dětma hlavně za účelem návštěvy. Taky by mi nebylo příjemný kdyby mi někdo doma hospodařil když nejsem doma. Něco jiného je, když třeba mamka u mě hlídá děti. Ale jezdit ještě ke tchýni domů a tam úřadovat... To by mě vážně nenapadlo. Takže bych jim slušně řekla, že budeš ráda, když přijedou všichni a ty budeš doma a můžeš jim třeba uvařit kávu nebo pozvat na oběd.

ninive211
6. bře 2023

Včera jsem do té diskuze, o které píšeš, psala, že chodit k někomu domů v době, když není doma a není to po vzájemné předchozí domluvě (např.kvůli zalívání kytek a krmení zvířat v době dovolené), a to i když jde o vlastní rodiče (natož rodiče partnera) mi přijde jako drzost a nevychovanost. Já jsem v pozici té snachy, tcháni od nás bydlí 800 m a nikdy by mě nenapadlo tam k nim nakráčet a pobývat u nich, když nejsou doma. To je o základní lidské slušnosti, dát předem vědět a počkat na souhlas. Takže si s nimi v klidu na rovinu promluv, že o víkendu jsou kdykoliv vítáni, ale v týdnu, když jsi v práci, si "návštěvy" nepřeješ. Pokud se "bojíš" reakce snachy, tak to přetlumoč přes syna, ale možná to paradoxně vezme lépe, když jí to řekneš sama do očí (v přítomnosti syna), než když necháš syna dělat tlumočníka.

galatea_a
6. bře 2023

Normálně to řekni synovi a on už si to s ženou zařídí. Není malej, přece to pochopí, když mu to normálně vysvětlíš. Já z toho mám pocit, že jsi to ani nikomu nikdy moc neříkala, jenom se vnitřně užíráš.

codal
6. bře 2023

Já hlavně nechápu, co u vás uvnitř celé dny dělá. Pochopila bych, kdyby využívala zahradu, ale proč být uvnitř, tomu nerozumím. A druhá věc je, že když už jsem párkrát byla u tchýně, když tam nebyla, tak jsem po sobě hrneček, talířek nebo skleničky po holkách vždy umyla, takže nechápu, jak někdo může někde udělat binec a neřešit. Minimálně požádat, zda můžeme přijet nebo se teda předem ohlasit, je primární slušnost a to i v rodině... Řekni to Synovi, ať si to pořeší...

autor
6. bře 2023

@galatea_a ano máš pravdu.Neříkala jsem jí to.Jen mě ti vnitřně užírá.Ona ke mě chodí,hlavně jdxž jsem v práci a o víkendu moc ne,protože bych se viděla s vnučkou a to moc nechce.Vnučka má "hlavní babičku" její mamku

autor
6. bře 2023

@codal dnes budu se synem o to mluvit.Je to těžké,nechci se dohadovat nebo dělat dusno.Opravdu na to nemam povahu

codal
6. bře 2023

Já to chápu, ale je potřeba hájit si své soukromí. Takovéhle návštěvy jsou k ničemu, ty si malou neužiješ, ona ti tam udělá nepořádek, nepřijatelné.

ninive211
6. bře 2023

Autorko, u nás mají děti jako "hlavní babičku" právě tchyni, manžel je jedináček, jsou to tedy jejich jediná vnoučata, naši jsou zase "hlavní prarodiče" pro moji ségru, protože tam zas nefunguje 2.strana (segry tchyně byla roky těžce nemocná a loni zemřela, tchán ještě pracuje a navíc je to extrémně nespolečenský člověk, co snese návštěvu tak na hodinku na kafe a stačí a po smrti manželky se uzavřel ještě víc).
Přesto bych k tchánům jako k "hlavním prarodičům" nikdy nešla bez ohlášení, obzvlášť pokud totéž očekávám od druhé strany.

lvl16
6. bře 2023

Já nějak nechápu, proč bych chodila do cizího prázdného domu. Co tam proboha dělá? 👀 Pochopila bych, kdyby využívala s malou zahradu, ale tohle je hodně zvláštní.
Řešila bych to přes syna.

xxx3d
6. bře 2023

to budeš mít strašně!!!! těžký.
hele, jen se synem to neřeš, jediný, co k něčemu bude, snad, možná je - když jim to řekneš obou, aby u toho, byli prostě oba
totiž...
syn k tobě chodí na zahradu něco udělat, a ona jde s ním a s malou a jsou uvnitř
ty nejsi doma, takže si malou neužiješ, za to pak přijdeš a můžeš si říct, jo byli tady a při úklidu si představovat, co malá a tak
a tohle bych vypíchla
že tě mrzí, že si malou u sebe doma neužiješ a vlastně jediná doba, kdy ji vidíš, je u nich doma, když se nahlásíš, že přijdeš na návštěvu
protože -
snacha je urážlivá, ty nechceš do konfliktu, pořád váháš, nechceš dělat zlou krev, nechceš se jí dotknout, zároveň tady ve vzduchu tak nějak visí to, že synovi se po narození dcery změnili preference, což je pochopitelný, ale pokud bys "neuváženě" řekla co ti vadí, možná máš strach dopředu, že by to dopadlo tak, že by nechodil ani syn a je to klidně možný
takže domluva ano, s oběma a trochu to zaonačit tak, aby z toho primárně vyšlo, že tě mrzí, že si malou neužiješ u vás doma, jestli mi rozumíš, jak to myslím
čímž nepopírám to, co ti vadí, jen tady v tomhle případě budeš muset být velmi diplomatická, i vzhledem k tomu, že primární babičkou je její matka.

těžký, nezávidím.
drž se.