Společné finance s partnerem nebo ne?

helinkaaa
27. srp 2018

Ahojte,
chtěla bych se zeptat zda-li je normální mít v domácnosti peníze rozdělené nebo společné.
Moji rodiče měli vždy peníze společné a vše hradili společně, nedělili to na peníze mamky a peníze taťky. Já bych měla také ráda společné peníze, ale manžel nechce mít jeden účet. Platím mu polovinu nájmu, v nakupování jídla se střídáme (většinou víc nakoupím já, i za víc peněz). Diví se, že mi na konci měsíce z peněz moc nezbyde. Čekáme rodinu a já se bojím, že to tímto způsobem neufinancuji. Poraďte prosím ☹

tercasv
27. srp 2018

Moji rodiče taky mají společný účet a vše platí dohromady. Já s manželem máme každý zvlášť a vše funguje v pořádku. Manžel platí hypotéku, pojistku + svoje spoření. Já platím vodu+elektřinu+plyn+svoje spoření. Vychází to +- stejně. Jídlo platíme společně. Vždy vybereme každý třeba 2500, dáme to stranou a z toho bereme peníze na velký nákupy. Ty malý nákupy (pečivo, salámy, toaleťák) platí ten, kdo zajde na nákup, na tom se taky vzhledem ke směnám domlouváme každý týden 🙂 Když jeden má před výplatou málo peněz, řekne to tomu druhému a platí ten, kdo má více peněz. Ale vycházíme dobře, na všem se domluvíme 🙂 Jeden občas zaplatí útratu v hospodě, další koupí lítačku na mhd atd 🙂

tulikiss
27. srp 2018

tady neni co radit, to si musite vyrikat doma... ja bych nedokazala zit s clovekem, ktery by to mel to je moje a to je tvoje.. uz od doby co s manzelem spolu chodime jsme vzdy mely spolecne penize. ale je dulezite jak to chce i ten druhy a teda nevim ale tohle jste meli resit jeste pred tehu, jak to budete mit.

editah222
27. srp 2018

@helinkaaa máš pravdu, z rodičovské to neufinancuješ. Musíte se domluvit teď hned, tak aby to vyhovovala vám oboum. My máme s manželem taky trošku specifické financování, ale nám vyhovuje :D Každý máme svůj účet a z mého odchází všechny stálé platby (nájem, inkaso, stravné ZŠ, životní pojisty, důchodové pojistky + spoření....), nákupy platí ten kdo jde nakupovat, manžel financuje vše okolo chalupy, školné dětí a dovolené. Když mi dojdou peníze tak si mu řeknu. Neokecává to a peníze mi dá. Když jsem byla na rodičovské tak mi měsíčně posílal fixní částku, abych vůbec na ty stálé platby měla a chodil častěji nakupovat on. Sice máme každý svůj účet, ale peníze bereme jako společné.

terry1512
27. srp 2018

@helinkaaa máme společné peníze. Jeden účet,a každý svou kartu.
Řešíme spolu pouze větší výdaje.
Zaplatíme vše co je potřeba a co zůstává je prostě obou. Oba z toho čerpáme, neřešíme kdo a kolik.

Nevím jestli u vás není trošku pozdě řešit to až před narozením prcka. To jste měli řešit u dávno,oři sestěhovani např.
Navícm kolik si momentálně vyděláš,ale na RD ti příjem dost klesne,pokud si nebudeš i nadále vydělávat při RD.
Takže bych to s ním pořádně probrala.
Tento model do budoucna určitě není dobrý.

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@tercasv tak to Vám funguje moc hezky, u nás to tak není. Ty nákupy platím spíše já, manžel také nakoupí ale zdaleka ne tak, aby se z toho dalo vařit. Více méně takové rychlé jídla - pomazánky, párky, salám, vody, brambůrky a kokina toť vše.

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@tulikiss snažila jsem se s ním o tom několikrát mluvit, ale on má pocit že bych asi utrácela ,,jeho peníze,, a že by jsme nic neměli a myslím, že to tak vidí jen proto že většinu nakupuji já. Hlavně to vidí u svých rodičů, kteří mají každý své peníze.

pospis
27. srp 2018

pro me vzdy bylo normální mit spolecne penize. Nasi to tak meli a mame to tak i my. Mame dva ucty. Na muj ucet chodi ted jen muj rodicak. K manzelovi uctu mam kartu a jsem disponent. Platim obema kartam podle uvazeni. Peníze jsou spolecne tak je v podstate jedno z ktereho uctu. Usetrene penize jednou za dva tri mesice posilame na sporici ucet. Kdyz jsem chodila do prace bylo to stejne. Jen na muj ucet chodilo vic. Neumim si přestavit moje tvoje protoze mamzel bude mit vzdy minimalne dvojnasobny plat.
Ale radit neni.co. to si musíte nastavit a rozhodnout sami.

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@editah222 máte své účty ale platby společné. Tak bych to také brala, jenže manžel to pořád dělí, chtěla jsem aby platil nájem za nás dva a já budu platit nákupy a ,,starat se,, o nás. Ale příjde mi zvláštní dát mu půlku nájmu (jako bych byla cizí člověk) a ještě platit ty nákupy. Navíc si vyžaduje časté vaření a to něco stojí. Vesměs je to jedlík a uživit ho je celkem mazec 😒

tercasv
27. srp 2018

@helinkaaa Děkuji 🙂 Manžel nakoupí víceméně vše, kromě pracích prášků a takových věcí. Když jsem byla ještě na škole, manžel pracoval, tak platil více on, hlavně útraty na akcích :D Teď vydělávám o trochu víc než on, tak platím o trochu víc já. Až budu jednou na mateřský, bude zase platit víc on. Když se mi zdá, že "platím víc", řeknu mu, ať vybere třeba 1000 na nákupy a v pohodě 🙂

tercasv
27. srp 2018

@helinkaaa Jo a když jsme byli v podnájmu, každý dal půlku nájmu, platili jsme ho hotově. A peníze jsme rozdělili tak, jak jsem popsala výše 🙂

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@terry1512 společný účet a dvě karty, tak bych si to představovala. Řešila jsem to s ním už několikrát, dokonce i před svatbou a málem jsme to kvůli tomu zrušili. On má špatný příklad ve své rodině, jeho rodiče netáhnout za jeden provaz společně ale každý sám za sebe a to se týká i peněz. Příjde mi že je to s ním nekonečný boj, kdy nedokáže pochopit že po finanční stránce nás bude muset zajistit. Ale jak jsem psala výše, on má asi pocit že bych to vše utratila a nic by nám nezbylo. Ale přitom šetřím kde se dá

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@pospis Ano to je právě ten problém, jeho plat je vyšší než můj, mimo to pracuje ve firmě svého otce tudíž má velké výhody - má firemmní auto a neplatí si naftu, vše je uhrazeno firmou, já za měsíc 2-3 tisíce projezdím a to jde hned znát.
Chtěla jsem znát názory. Někomu to tak může fungovat ale já si spíš teď připadám že po něm chci něco naprosto nemožného nebo nesmyslného ale jak říkám, naši tak fungovali, tak to beru že to je správné a nebyl důvod peníze dělit.

tereza90t
27. srp 2018

@helinkaaa :zazila jsem neco podobneho a radim to razantne resit nebo to bude horsi a horsi.neni nic horsiho nez kdyz se chlap chova ke sve zene jako skrblik

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@tereza90t ano tohle mě hrozně děsí, napadlo mě odstěhovat se na měsíc nebo dva a ukázat mu, že je něco špatně. Možná by se nad tím zamyslel.

tereza90t
27. srp 2018

@helinkaaa nesmis se nechat nebo to bude horsi. ja tohle zazila a ver mi ze uz to zazit nechci.manzel si dopraval denne co chtel,on bral 40 litru ja 7 na rodicaku a chtel si vse delit na pul

nikolavod
27. srp 2018

My máme teď každý svůj účet, manžel je OSVČ tak musíme. Mě chodí na účet rodičák, z něho zaplatím půjčku(4200kč) a manžel mi posílá ještě 5000kč na jídlo, kdybych šla nakupovat bez něj. On platí hypo, inkasa a tak nějak všechno i jídlo. Takže ikdyž máme oddělené účty máme společné peníze, když potřebuji víc peněz tak mi je prostě pošle. Ale už od začátku vztahu jsme měli vždy spol.účet, jen když si někdo chtěl koupit něco dražšího, tak jsme to spolu probrali. Kdybychom to dělily na jeho a moje, tak jsem každý měsíc v mínusu😯 Hypo a platby nám dělají 32.000kč😯 tak si nedovedu představit platit to na půl😯 určitě to proberte, sedněte a propočítejte. Držím pěsti🤗

michaela_2
27. srp 2018

@helinkaaa a uvědomuje si manžel, že až budeš na rodičáku a vzdáš se na několik let práce abys mohla pečovat o Vaše dítě, tak že Vás bude živit on? Nebo budeš dál vše platit z těch pár tisícovek, které ti budou měsíčně chodit?
Jinak mi tedy připadá zvláštní, že už jste se kvůli tomu pohádali ještě před svatbou, ale nakonec jste šli do miminka, aniž byste si tuhle docela důležitou věc vyjasnili.

malinkaelinka
27. srp 2018

A co si nějaký čas všechny výdaje zapisovat? Ať vidí, kolik peněz spolkne domacnost?

luciebx
27. srp 2018

My teda taky máme každý svůj účet. Muž platí všechny úcty. Já nákup dětem věci atd. Ale většinou když řeknu ze jedu na velký nákup tak mi dá jeho kartu. Dnes třeba jednu nakoupit uniformy synovi do školy ( žijeme v zahraničí ) a peníze mi na to dá taky. Když si řeknu o peníze nikdy nemá problém mi je dat. Takže sice ano máme každý svoje ale přidává mi.

andelka
27. srp 2018

My máme každý svůj účet,plus každý spořicí. Nechtěla bych mít společný. Ale máme společné hospodaření. Manžel má vyšší příjem,takže platí věci okolo bydlení,auta,když někam jedeme útratu atd. Já platím většinou jídlo, věci do domácnosti, drogerii apod. Víme kolik co stojí, netřeba to přepočítávat přesně na půl apod. Kdyby mi chybělo tak to zaplatí on.

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@tereza90t u nás to takový rozdíl asi není ale jakmile budu na mateřské tak vím, že toho tolik nepoplatím a nechci ochuzovat malého. On mi vždy odpoví - až to příjde tak to budem řešit ale já mám obavy že to moc nevyřešíme a on si bude dál ,,užívat,,

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@nikolavod tak to chápu, ale fungujete s financemi společně. Po mě chtěl dokonce uhradit i nějakou blbinu kterou jsem chtěla aby mi koupil, když měl do toho obchodu cestu. A to byla částka 160Kč takže to je prostě hrůza.
Děkuji, pokusím se ještě vyhlásit válečnou poradu a snad bude úspěch, když mám těď nějaké argumenty v rukávu

katka900
27. srp 2018

Společný účet a plus každý ještě svůj na své drobnosti. Plat a RP chodí na společný. Manžel platí nájem, energie, internet a posílá si pakatel na svůj pro své účely a já platím jídlo a oblečení a něco mi zbyde pro sebe na svůj účet. O peníze se nehadame. Nikdy nebyl problém. Pokud potřebuji víc, tak platím ze společného.

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@michaela_2 to si moc neuvědomuje, že to bude na něm. Taky jsem mu to říkala ale jeho odpověď byla, že přece nebude chodit do práce a já nebudu válet doma a utrácet. Před svatbou jsem byla naivní a chlácholil mě slovy, že jakmile budeme mít společné bydlení - ne nájem (chtěli jsme kupovat byt), že ty finance začneme řešit tímto způsobem, doba však plynula a bydlení jsme nezařídili. Jsme stále v nájmu a tak má pocit že asi není potřeba mít ty společné peníze...Nevím... to jsou mí doměnky a když přišla zpráva, že budeme mít rodinu, tak jsem čekala radikální změnu, že ho to konečně napadne. A ono nic

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@malinkaelinka zkoušela jsem, ukazovala jsem mu účtenky a jediné co mi na to řekl - hmm tak to ti těch peněz moc nezbyde. Jak říkám, čerpá výhody z rodinné firmy, svým způsobem nestojí na vlastních nohách a toto jsou věci co k tomu patří. Vždy měl peníze pro sebe a už si na to tak zvykl, že bez nic asi být nemůže. Opravdu nevím. Já jsem z rodiny kde naši museli vycházet opravdu s málem a vždy vyšli

andelka
27. srp 2018

@helinkaaa hm, podobný případ jako můj exmanžel. Též jsem byla mladá a blbá,a pak se divila že nemáme na účtě peníze,když vím že jsem měsíčně vybírala méně než kolik byl můj rp. Teď už je mi jeho hospodaření jedno,hlavně když včas pošle alimenty. Takové chlaiy fakt nakopat. Ale můžeme si za to samy,že nejsme tvrdší a ještě si s nimi pořizujeme děti a tím jim ještě víc ustupujeme.

nikolavod
27. srp 2018

@helinkaaa tak to je mazec, to bych byla asi hodně nepříjemná... A pptom bych mu třeba po večeři dala účet za to kolik snědl😂 když bych nákup samozřejmě platila já.

andelka
27. srp 2018

@helinkaaa vaši byli totiž opravdu manželé, tým. To vy nejste.

helinkaaa
autor
27. srp 2018

@luciebx když řeknu aby mi dal peníze na nákup, zeptá se a ty nemáš? A já odpovím mám ale potřebuji si do konce měsíce ušetřit, tak jeho odpověď je ať nakoupím a půlku peněz mi pak dá (podle toho kolik utratím) a nebo ať nakoupím a příště nakoupí on

michaela_2
27. srp 2018

@helinkaaa ty kráso 😲 tak ta jeho odpověď je mazec..........No tak ať se doma ,,válí" on, na rodičáku. A ty nebudeš přerušovat kariéru v práci, ne?