Špatná hygiena u tchánovců

aklin
18. zář 2015

Vyskytl se problém s rodiči od manžela. Jde o to, že s manželem chodíme k ním na barák, než vyjdeme doma ji převlíknu do čistého oblečení (většinou světlé barvy) a když od nich odcházíme má oblečení špinavé. Podotýkám Eliška není ještě lezoucí, ale ležící (3 m). Předevčírem mě to fakt dožralo, když opět z baráku přišla se špinavým oblečením (na jejich bílých legínkách byli stopy špinavých rukou). Tak nějak jsem tušila odkud vítr vane. A problém je v tom, že rodiče, především tchán, si nemyje ruce (hladí psa, kočku, na všechno venku sahá) a pak si vezme Elišku do náruče, tím pádem si ruce utírá do jejího oblečení. Šetrně jsem to oznámila manželovi, ten mě poslouchal na půl ucha. Řekla jsem mu řešení, aby se to neopakovalo, budeme ji brát oblečení, na kterém mi tolik nezáleží. S řešením souhlasil A dnes manžel chystal malou na procházku, jen tak jsem se ho zeptala jestli jde na barák. On se mě zeptal proč? a ja na to, abych ji zabalila oblečení na převlečení. V tu chvíli se na mě nasral (omlouvám se za výraz) a řekl, no tak nepůjdu na barák. A ja se zeptala a to jako proč, však jsme se domluvili, že ji budeme převlékat? neodpověděl, Co mám dělat? Je to dost citlivé téma.

aklin
autor
18. zář 2015

A ještě jsem zapomněla dodat, že tchán si ruce myje až večer. Takže celý den je venku, je se psem kočkou (pokud je teplo), pak přijde na oběd (neumyje si ruce), pak jde zase ven. Špinavýma rukama připravuje kávu a kokina ke kávě. Dříve mi to tak nepřišlo, ale teď mi to vadí. Nechci, aby Eliška nebyla v kontaktu s běžnou špínou, musí nějak vytvořit imunitu.

jetynka
18. zář 2015

Tak já konkrétně na hygienu jsem hodně háklivá, to že děcko někde šahá a pak si strčí ruku do pusy, budiž bacilům a imunitě zdar občas nezaškodí až když je starší, ale aby si dospělý člověk nemyl ruce když sahá na malé miminko tak to neuznávám, u nás to taky je a říkala jsem a budu říkat to narovinu + každému kdo si bude mimi chtít pochovat ÚMÝT RUCE!!! jestli se urazí jejich problém, ale vidím to u nás, babka jde ke slípkám a na kadibudku venku nebo doma na wc, pak projde sklepem a ruce nic, pak sahá na mimi, vím jak byla Klárka malá a hrozně mi to vadilo. dneska už očkuju své tři děti že to budou po pozdravu všem říkat, mí rodiče to dělají automaticky a není jim třeba nic takového říkat a berou to jako samozřejmost při každé návštěvě i když ještě mimi nemáme. Je to tvé mimi a za cenu jeho zdraví bych se ozvala narovinu, nechceš riskovat nějaký průjem a trčet v nemocnici, kdo to zažil býr s malým miminkem na infekci konkrétně s průjmem, dá mi za pravdu.

africians
18. zář 2015

Tchán s tchyni jsou v tomhle ohledu taky neandrtálci, k malému se nesměli přiblížit dokud si těsně předtím neumyli ruce. Vždy k nám přijeli jak čuňata, takže jsem radši malého celou dobu držela v náručí. Já jsem na hygienu až přehnaně citlivá,ale až doposud mám zdravé dítě, tedy jednou měl rýmu, když tchán nad ním dobytek natřásal posmrkaný kapesník.

bajana
18. zář 2015

Ja som každého upozorňovala, že na novorodenca sa siaha len s cistymi=umytými rukami. Nik s tým problém nemal a ak áno, bolo mi to jedno. Postupne som z nárokov upustala. Oblečenie by bolo to posledné, čo riešim...budeš musieť slušne ale otvorene upozorniť tchana aj ty. Jeho urazené city by boli pre mňa menšie zlo ako ignorovanie základnej hygieny alebo to, že by sme k nim kvôli tomu nechodili.

somalicats
18. zář 2015

@aklin Nedávej s sebou oblečení na převlečení, ale prostě ji oblíkni do toho horšího, a pokud se budou manžel, tchýně a tchán divit, tak prostě na rovinu řekni, že pěkně ji začneš opět oblékat tehdy, až si při kontaktu s ní budou mýt ruce.

pethulemishule
18. zář 2015

Tohle mě taky čeká. To nepřežiju. To nedám.

sheila86
18. zář 2015

Imunitu si dítě budu je právě tak, že do kontaktu s běžnou špínou a alergeny - prach, hlína, chlupy atd. .... přichází. Ruce si taky nemyju, když hladím svého psa, kočku, to bych musela být permanentně naložená v umyvadle. Tady jde ale myslím hlavně o to, že malá je potom zašpiněná, což by vadilo i mne, to je fakt moc. Nevím, nakolik máš tchánovce vztahovačné, ale asi bych jednala na rovinu a slušně tchána poprosila, jestli by si mohl jít umýt ruce, že malá má čisté oblečení, že jdete potom ještě ven a nebudeš jí X krát kvůli tomu převlíkat. Na tom nic není, třeba mu to ani nedochází, kor jestli žijí třeba někde na venkově

scai
18. zář 2015

Mě příéjde, žen dost lidí není zvyklých si mýt ruce, když příjdou z venku domů. ještě horší než špína co píšeš mi řpíde špína i co není vidět (když se příjde z města, z obchodu, kde se drží vozík, apod). Mí rodiče si ruce taky nemyli, pak přišly děti, já si toho začala víc všímat a prostě jim to řekla, že by si je mýt měli, když si hrají s miminkem. Tak si je myli. Ted už ale opět mi příjde, že to nedělají. Přijedou z obchodu a jdou rovnou třeba vařit ☹

japona
18. zář 2015

@aklin Jak je to k nim daleko? Pokud manžel odsouhlasil horší oblečení pro kontakt s tchanovci, tak asi nemyslel, že bude dítě převlekat tam. To by mi přišlo i dost blby: "jste prasata, tak dítě převléknou, abyste si ho mohli pochovat..?". Navleknete dítě doma a pak ať jdou, ne? U malého mimina bych myti rukou tchanivcu resila, ale za par měsíců se dite naučí lézt a stejne bude ochutnávat kde co a sterilní to rozhodne nebude, takže klid, trocha špíny ještě nikoho nezabila🙂

somalicats
18. zář 2015

@japona Já bych neřekla, že zakladatelce vadí to, že dítko přijde do kontaktu se špínou, ale to, že pěkné oblečení je zašpiněné. Upřímně, pokud bych dala někomu pochovat dítko ve svátečním oblečení a on se předtím například hrabal v autě a ani se neumyl, tak to by mi vadilo taky, hlavně ve chvíli, kdy se ty fleky nevyperou...

anushe
18. zář 2015

Taky by mi to vadilo. Tchanovci si ruce sice obcas umyjou,ale pri cem se mi hrne krev do tvari je,kdyz vidim,jak si olizuji prsty pri servirovani jidla na talire(permanentne maji opary) nebo omyvaji synovi jahody ze zahonu v lavoru,ve kterem si oplachuji ruce pri odchodu z kadiboudy... nebo si nad stolem plnym jidla mezi reci vystouravaji spiru zpoza nehtu a vsude to lita... asi jsem byla vychovana jinak. nektere veci delam automaticky a nijak me to nezatezuje... bohuzel shledavam, ze cim vic manzel starne,dost se "potchanovstuje".Hygiena je evidentne silne individualni vec...

aklin
autor
18. zář 2015

I domaci mazlicci prenaseji ruzne nemoci, nemyslim ty, kteri jsou doma, ale ty kteri pobyvaji venku. Jejich pes zere kurince, mysi apod. Tchan se ho dotyka a pak malou si bere do ruky. A to jeste jsem nedodala, ze se vali i v hobecha a jednou se stalo, ze i v mrsine. Holt budu muaet zasahnout, kdyz manzel je padavka. Na hygienugake dbam. Je mi jasne az bude lezt tak bude vsechno zkoumat.

jitavrtule
18. zář 2015

@somalicats teď se musím trochu smát, panč jsi mi připomněla zážitek se švagrem..byli jsme u nich na chalupě a on tam celou dobu řezal dříví a tahal trubky ze sklepa a kdesi cosi - prostě byl z toho zadělanej jak jetel. A já říkám mužovi - "mohl bys podržet malou?", on že musí na záchod, a švagr se hned hrnul, že ji vezme. Tak mu říkám - "hele, Matěji, nezlob se, ale ty seš děsně špinavej, se koukni jakej máš na tom triku bordel." No a on si ho svlíknul 😀 na to už se nedalo nic říct. tož se nám Ela holt krapet imunizovala. Uklidňovala jsem se tím, že to byla čistá chalupářská špína......
jinak @aklin chápu a řešila bych přímo s tchánovcema, ne přes manžela. Prostě je zarazit hned při činu - chtěj šahat na mimino, tak ať mažou umýt pracky. U nás s tím jinak nikdo problém neměl, kdo měl, byl vykázán do koupelny. Vyjma tý chalupový příhody, tam jsem byla tak perplex že jsem neřekla ani bé 🙂

hedviga2
19. zář 2015

keď čítam túto diskusiu, trochu sa smejem sama na sebe a aj manželovi. My budeme za divných v opačnom garde. Pri každom vodovode, či batérii /záhrada, pivnica, garáž/ odkiaľ čo len trochu tečie voda, máme uteraky. Musím napísať, že umývanie rúk je u nás Samozrejmosťou. Ked prídu vnúčatá, už na nich kričím, nech si ruky idú umyť. Ja ked idem k nim varovať, odchádzam z domu z kúpelne a idem si znovu umyť ruky pri príchode k nim. A to sme domy 5 minút od seba. /Sme dôchodcovia a sústavne pracujeme v záhrade a podobne./
Chodila som varovať dieťatko od 8 mesiacov. Prvé, čo som prišla k nim, bola cesta do kúpeľne. Pri krmení malej, som mala jednu lyžičku pre seba na ochutnanie a druhou som ju krmila.
Myslím si, že by som ja takýto "návyk" netolerovala.
Čistote zdar!!!!

anelamates
21. zář 2015

Já bych se hodně dívala na to, jaká je to špína. Neříkám po použití WC nebo jízdě hromadnou. Ale hlína ze zahrady, tráva a pod. mi nevadí. To je úplně čistá špína. A oblečení, to už je fakt prkotina. Dej děcku něco staršího, co se dobře pere a špína tomu nevadí a máš to.

werik153
4. říj 2015

Žádný mimčo zatím nemám, ale rozhodně bych nikoho nenechala na tak malé miminko patlat špinavýma rukama. A rozhodně bych jim to řekla. Neřeknu, když by to bylo větší dítě( 12 měsíců +), to by se ještě dalo....Ale takhle malé mimčo, má být v čistotě....Moje představa o budování imunity je, když pak leze po zemi, nebo venku sní hlínu, olízne lopatku na písku nebo pšinavou ruku a podobně...ale to, že po ní patlá někdo druhý,když šahá na buchví co, to bych asi já osobně nezvládla a hlavně nedovolila.

ladik1
4. říj 2015

Vím, jak Ti je... čím dřív je "naučíš" se chovat jak Ty chceš (a jak je normální 🙂), tím líp. Až mimi poporoste budou Ti argumetovat, že je už velké a že jsi cimprlich... v některých rodinách to prostě nefunguje, ale co je moc, to je moc... trvala bych na svém! PS: a není to o špinavém oblečení, to je celkem jedno, ale hygiena, alespoň ta základní, je fakt to minimum, co můžou udělat pro své vnouče! Já taky nechám děti lézt na zahradě, ale od slepic a zvířat se musí vždycky pořádně umýt...a hlavně před jídlem 🙂