Ráda bych druhé mimi, ale přítel ne

26. led 2022

Hezký večer

Mame s pritelem dceru skoro 2 letou . Rada bych druhe ale přítel je proti . Vím že je všechno drahé a že by jsme na tom byli hůř jak s jedním a taky bydlíme ve 2+1 takže potřebujeme větší byt . Tohle já vím a vím že ma přítel pravdu že teď ne . I když teda řekl že ani v budoucnu to nevidí. Jenže ja bych si to přála , hlavně bych si chtěla vynahradit ty začátky s miminkem prochazky kojení prostě to miminko . S dcerou jsem se stresovala už 4 den jejiho narození nemohla jsem kojit , a furt jsem se strachovala i doma zda jí něco není a stresovala se . Ani jsem si to neužila a teď jí jsou dva skoro .🥺
Ale zase si říkam že i kdyby jsme měli druhé není zaručeno že si to užiju a nebudu se stresovat.

pampeliska1313
26. led 2022

Jako podle mě základ, aby byla jistota, že budete mít kde bydlet a že vyjdete a nebudete v nouzi. Nechala bych tomu čas. Manžel třeba druhý nechce, protože jsem byla v těhotenství údajně víc labilní než běžně.:D a byl to celkově stres. A chápu to. Dítě si můžete užít teď, když ho máte a nepůjde do pozadí kvůli mladšímu sourozenci. Co bylo už nevrátíte. Dala bych tomu čas, rok dva nebo tři, třeba partner bude mluvit jinak, nebo to uvidíte jinak i Vy.)

lv
26. led 2022

Pravdu máš v tom, že druhé dítě není záruka, že si to budeš bezvadně užívat. Není to druhej pokus. Vydrž, třeba se za 2 roky bude přítel tvářit na dítě jinak, zaridte si to bydlení. On nemusí chtít ze stejného důvodu, z jakého ty dítě chceš - vzpomínka na tvůj strach, stres, toho se může bát.

autor
26. led 2022

@pampeliska1313 moc děkuju . Asi bych to tak možna tak nebrala a nechtěla druhe teď . Ale ted brachovi se narodilo ditě a i svagrove . Brachovo dite neuvidim skoro vubec protoze spolu moc nemluvime a svagrova ma svuj zivot sve kamarady . Atd takze taky nema furt cas na me

sigyn
26. led 2022

Švagr původně nechtěl ani jedno dítě a teď po třech letech čekají druhé. Chce to čas. Ale určitě bych se neupínalo na to, že si s druhým dítkem něco vynahradíte, co jsou tak zkušenosti z okolí, tak je to pak přesně naopak.

95newmommy2020
26. led 2022

Dokud se na tom neschodnete oba, tak to nemá smysl. On se bude cítit podvedený. Nebude mít z toho radost, to přenese na tebe i na mimi. To nechceš. Jinak já jeho úvahy celkem chápu. My jsme s manželem chtěli vždy 3 děti. Máme jedno, máme 3+KK a hypo. Peníze tak akorát, abychom si udrželi náš standard. Což není nic extra, jedna dovolená ročně a nemusíme šetřit na jídle nebo oblečení a vyletech. A teď jsme dospěli k názoru, ze nám postačí jedno. Byt není tak velký, museli bychom se uskromnit. Už se těším do práce, a navíc je teď divná doba skrz covid a opatření.

dixi86
26. led 2022

Doporučuji vynahradit ten počáteční stres s miminkem současnému dítku. Ono to víc než ocení, vy mu to "dlužíte" a partner mezitím dojde k bodu B. Dvě děti problémy spíš násobí. Na první nebude tolik času a budete zase kde jste, jen s dvěma dětma. Partner má pravdu.

nazka
26. led 2022

Já ti rozumím. Já z první byla vypsychla a vy stresovaná taky dlouho, asi 4 měsíce. Kojit se nepovedlo, pro mě hrůza. Druhou jsem si užívala od první chvíle. Až mám zas výčitky vůči první.
Podle mě když se chce, tak se to vždycky nějak zařídí, pokud nejste vyloženě sociálně slabí. A i takoví u nás mají 3 a víc dětí. Každopádně třeba moje sestra bydlela celý život v 1+1 se dveřmi dětmi, dvěma psy, chlapem, rybičkami a dalším, co se střídalo. A zvladli to, protože chtěli.
Taky ke důležitý kolik vám je let. Jestli 25,mate spoustu času. Jestli o 20 víc, už bych druhé moc dlouho neodkladala.

klokanka31
26. led 2022

Když budeš mít další mimi tak si to neužiješ jak by sis představovala,protože už nebudeš mít čas jen na to mimčo, bude tady i to starší dítě které tě taky bude potřebovat... Užívej si teď dceru, tenhle věk je snad nejkrásnější (naše má 20 měsíců a je to super 😊) a uvidíš,časem se třeba pustíte do druhého,nebo sama uvidíš že je fajn zůstat u jednoho...

jjasmina
27. led 2022

Asi vím jak se cítíš, máme také 2+1. Když byla miminko skoro nespala, já k. O. A mít větší byt asi by šlo i druhé. Ovšem když se na to podívám z fin a bytové stránky, musím dát manželovi taky za pravdu.

nazka
27. led 2022

@klokanka31 tohle nemusi být pravda. Já si druhou dceru užívala opravdu se vším všudy hned a to jsem měla tříletou doma. Hrozně hezky si to všechno sedlo a bylo to všechno pěkný. A to druhá je náročné dítě, nespala, nejedla,..

andelka
27. led 2022

Je fakt, že to druhé, třetí si člověk víc užije, protože už má zkušenosti, u třetího to bylo jako autopilot, neměla jsem žádné pochyby, měla jsem zkušenosti, věděla co nemusím řešit, a bylo to bezva. Mezi prvním a druhým byl rozdíl sotva 2 roky, takže dva prckové, ale taky to šlo. Hlavně první týdny byly úplně o něčem jiném než s prvním.
Já bych druhé měla. Ne proto, že ho mají ostatní. Ale že víc dětí je príma. Teď mi odrůstá třetí,je mi 38, a je to už taková konečná..naposledy, konec reprodukčního období.
Jinak nás je 5 v 3+1 a jde to. Většina lidí nemá velké byty, a dvě děti mají. Ono se to dá. A když jsou děti blíž k sobě, tak to jde líp, než když mají větší rozdíl.
Finance..jo, všechno se zdražuje. Ale pro ty, kdo uměli hospodařit a nestihli se příliš rozjet už s jedním dítětem, to s druhým nebude žádný výrazný sešup dolů. Bonus na děti je u druhého vyšší. Každý rok je odečet na manželku. Nevyčerpaný RP se doplácí do plné výšky. Když potřeby dětí vzrostou, už vydělávají oba rodiče. Milion věcí se dá sehnat velmi levně, kolikrát zadarmo, nebo půjčit, zdědit. Na některé věci jde využít příspěvků pojišťovny. Podle mě je lepší snížit představy, standard a dítě mít, hledat možnosti co využít, aby to šlo, než se bát snížení úrovně a zůstat zbytečně u jedináčka.

irmamala
27. led 2022

Tohle je těžké. Pro mě jedno dítě není rodina. Dcery jsou necelé dva roky od sebe a i když ty začátky byly náročné, jsou z nich fakt svělé parťačky a čím jsou starší, tím je víc a víc legrace s nimi. Doufám, že to tak zůstane a budou mít jedna druhou po celý život.... Na druhou stranu, co se týče financí je to fakt záhul, pokud jim chceš něco dopřát a žít aktivně. Jen za kroužky a placení ve škole dám každé pololetí 12 tisíc. Za tábory v létě í víc jak 20 tisíc. Jezdíme lyžovat, bruslit, do bazénu, zoo, cirkusu, na pouť, na dovolenou, nejvíc peněz fakt utrácíme za tyto aktivity, které by samozřejmě nutně mít nemusely, ale zase pro nás je to priorita a z té nechceme slevit. Takže hodně záleží na životním stylu každé rodiny. Ale neznám moc jedináčku, kteří řeknou, že jsou rádi, že nemají žádného sourozence.

andelka
27. led 2022

@irmamala mně jedno dítě přijde takové smutné..taková převaha dospělých v té rodině (ale mám v okolí několik párů s jedním dítětem, ti ale jsou teda rádi vůbec za to jedno)..
Jinak ale je to jak píšeš, záleží na rodině. U nás ty platby nejsou tak šílené. Kluci nemají drahé kroužky (nejdražší byla atletika a kroužek angličtiny, obojí cca 2 tis pololetí, ostatní jsou buď zdarma, nebo 100-800 za pololetí nebo i za rok), tábory mají dva příměstské, jeden vyjde na 2-3 tis, a část z toho proplatí pojišťovna, a ty sportovní kroužky taky. Nelyžujeme tedy, ale jinak vše co píšeš, ale není to teda každý týden že jo. V cirkuse jsme tedy nebyli, ale ani mě to neláká. Místo toho třeba herna, dětské centrum, únikovky, laser game atd. Je toho hodně, ale dá se prokládat i nízkonákladovými aktivitami, využít Slevomat třeba..

irmamala
27. led 2022

@andelka No právě, děti mají vytvářet koalice proti rodičům, když jsme na chalupě a děláme jim bojovku, nebo podobné hry, neumím si představit, že by byla zábava dělat to jen pro jedno dítě. Když mám možnost být sama jen s jednou, obzvlášť s tou starší, tak je to neskutečná pohodička. Ale napořád bych to opravdu nechtěla.... Co se týče těch aktivit, samozřejmě není to tak každý týden, ale máme hypotéku přes 20 tisíc a plus pár takových výletů do měsíce a fakt jedeme nadoraz. Ale znám spoustu rodin, které s financemi nemají absolutně žádný problém a stejně podobné aktivity nevyhledávají a raději si vyjdou do lesa.

andelka
27. led 2022

@irmamala já mám navíc nejstaršího s ADHD. Některé maminky zůstávají jen u jednoho, když se jim jako první taky takhle "zadaří", ale popravdě já bych to nechtěla. Naopak, další dítě, zdravé, mi moc pomohlo, psychicky. Teď mu bude 12 a řešit pořád jen jeho, a mít jen jeho, tak jsem na antidepresiva. U standartního dítěte je to možná jiné. U nás je fajn, že se to rozprostře. Není čas řešit jen jeho. S dětmi toho člověk zažije tolik...
Jj, rodiny jsou různé. Kdybychom měli hypo 20 tis tak si nemůžeme dovolit ani to. Tu finanční situaci má každý jinou. Popravdě mě nechápu kolikrát dotazy a obavy, jestli s příjmem 50tis uživí rodina jedno dítě. Ano, teď je těžká situace, to bydlení je masakr, na hypotéku každý nemá a pronájem sehnat solidní je taky oříšek..ale mnohdy je to hodně o tom, jakou úroveň mají nastavenou, jakou si představují, a vidí to mnohdy černě (vždyť nemusí mít kočárek za 30 tis a výbavu za 100, nemusí koupit dítěti každý kroužek, na který lze chodit, jezdit na Maledivy..)

klokanka31
27. led 2022

@irmamala A zas já neznám snad nikoho kdo by měl svýho sourozence bůhvíjak rád (v dospělosti). Takže si myslet že aby se sourozenci měli navzájem po celý život se mi zdá jako hloupost. To už teda spíš v dětství že si mají s kým hrát, ale i tam není 100% jistý že si sednou, a hrát si můžou i s kamarády/s rodiči.

irmamala
27. led 2022

@klokanka31 Tak jistota to není, já nemám moc dobré vztahy s bráchou. Na druhou stranu teď už vidím ty chyby, které rodiče dělali a které možná k tomu nedobrému vztahu vedly. Já zas mám právě kamarádky, které mají ségry jako nejlepší kamarádky, svědčí si na svatbách, jezdí na dovolenou, pořizují si děti ve stejný čas. Mám kolem sebe víc lidí s dobrými sourozeneckými vztahy než naopak. Moje mamka má se svým bratrem taky dobrý vztah a když byla jejich máma, moje babička, na tom už špatně, byla máma fakt ráda, že na to není sama. A od doby co umřela, se scházejí ještě víc a víc je to semklo. Takže ne vždycky to vyjde, ale budu dělat všechno pro to, aby na sebe neměli důvod žárlit, abych byla spravedlivá a měly se rády.

andelka
27. led 2022

@klokanka31 ono je to spíš asi o pocitu. Já mám sourozence dva, v dětství jsem byla jen s bráchou, a jen málo, protože je o 15 let starší. Sestru znám až od 18, vídáme se velmi málo. Ale jsem ráda, že je mám. Manžel má sestru, taky se moc nevídají, ale voláme si, a taky prostě je to fajn, nebýt sám jen s rodiči. Ano, lidé si nemusí sednout, stává se to, může tam být i něco z dětství (ale to pak je na rodičích, na nás), ale nemít dítě jen proto, že apriori to nemusí být zrovna parťák a nejlepší kámoš..to je pak spíš výmluva, než skutečný důvod. Stejně jako brát za samozřejmost, že budou ti dva nerozluční parťáci a proto dítě mít.

andelka
27. led 2022

@irmamala moje mamka je ze 4 dětí a už jim je kolem 70 všem a mají hezké vztahy, scházejí se..i když už oba rodiče dávno nežijí. Všechno je to o lidech. Jiní zase si nesedí a moc se nevídají, je to o povaze.

95newmommy2020
27. led 2022

@irmamala A to je vono. Já mám jedno. Každý den s nim jdu někam do herny, do bazénu, zoo, jedeme na výlet třeba. To mas vstup,něco pak ve městě za oběd, svacinky. Potřebuje snad co dva měsíce jiný boty to je tak 1500 většinou, a to ještě kupuju ty levnější. Pak 11 litru pololetí jeden kroužek 8 plavání.
Já mít dvě děti, tak tohle už dvakrát nedám. Museli bychom přestat vyletit, a tahle představa je fakt depresivní.

klokanka31
27. led 2022

@95newmommy2020 Přesně,lepší výletit a dítěti něco dopřát,než mít sice víc dětí,ale sedět doma a přemýšlet jestli to a to dětem můžu koupit nebo ne.

andelka
27. led 2022

@95newmommy2020 ne přestat, ale upravit to, hledat nové možnosti, zájmy..Nikdy bych tyhle věci (plavání za 11 tis je masakr teda) nevyměnila za druhé dítě. Musela bych mít mnohem zásadnější důvody, tyhle mi přijdou spíš jako výmluvy. Anebo jo, přiznala bych, že jsem zvyklá na vysoký standard, baví mě utrácet, nehledět na korunu a nechci o to přijít.

@klokanka31 no, popravdě nechápu v čem je tohle přemýšlení taková hrůza. Normální reálný život. A zas nikdo nechce, aby člověk měl dětí 5, když nechce. Ale dvě nejsou žádný nadstandard, který by lidi přivedl na mizinu.Jsou věci, které za peníze koupit nejdou. Ale chápu, že ne každý je chce.

95newmommy2020
27. led 2022

@andelka Druhá věc je taky to, že máme vcudu i pokusy na pojišťovnu a jinak než IVF to nelze. A to je pak další pálka bez jistého výsledku. Možná, kdyby to šlo normálně, tak na to takhle nepohlížím. Ale tím, že nám neslo ani to první si to snažím jakkoliv pro sebe omlouvat, proč mít jedinacka. I taková forma smíření. 😊 Ale z potencionalniho finančního nedostatku mám fobii.

klokanka31
27. led 2022

@andelka Asi to je tím že pocházím z průměrné/chudší rodiny. Je blbý když dítě musí nosit poděděné oblečení, nemůže si jentak koupit nový penál nebo tašku do školy,atd.

felixfelicis
27. led 2022

@klokanka31
@95newmommy2020
@andelka presne tenhle pocit jsem mela ve FB skupine pro pocetne rodiny. 5 deti, ale musi chodit na krouzek, ktery je zdarma, ne na to, co by je treba bavilo vic. Otazky jako muzete jet na lyze vsichni najednou? To bylo hrozne depresivni a uprimne za takovou cenu bych velkou rodinu mit nechtela. Ale dve deti? Kolik lidi tre bidu s nouzi tak, aby si je opravdu nemohli dovolit? Nasi mladsi kluci taky chodi v podedenem, ale kdyz to triko bylo puvodne z Nextu a porad je hezky, co bych s nim mela po jednom diteti delat?🙂

mourovatakocka
27. led 2022

Kolik ti je? Je reálná možnost, že se nějak zlepší vaše bydlení, finance? Můžeš mít třeba nějakou brigádu ty sama? Přemýšlela jsi třeba jen o hlídání dětí? Třeba by se přítel nechal přesvědčit, kdyby viděl, že nespoléháš jen na něj. Obecně pokud jste mladí, teoreticky nemáš kam spěchat. Ve dvou letech už je z dítěte docela parťák na hry, dá se tvořit, povídat si, vynahradit si ty složité začátky. A časem to třeba bude lepší. Přiznám se ale, že jak čtu o chlapovi, co je přítel a ne manžel a je nějak striktně proti dítěti/dalšímu dítěti, jsem obvykle trochu skeptická.

klokanka31
27. led 2022

@felixfelicis Já si myslím že nechtít další dítě je mnohdy důvodem více věcí, ne jen např.finanční situací...

berculka
27. led 2022

Z meho pohledu je zvlastni mit dite s nekym, s kym se neshodnu na poctu. Nerikam, ze se to nemuze zmenit. Ja puvodne chtela 2, manzel (tehdy jeste pritel) 4 a nakonec ted mame 3 a jsme oba spokojeni... ale aspon orientacne, jestli velka rodina, mala rodina, jedinacek, vic deti...
Myslim, ze o tom leda hodne mluvit... drzim palce, i v dnesni drahe dobe je skoda mit jedinacka, i pro vas do budoucna, i pro nej samotneho. Drzim palce

felixfelicis
27. led 2022

@berculka Tomu zase rozumim, protoze dokud clovek deti nema, tak predstava je hezka vec, ale realita muze byt jina. Ale tady pritel alespon podle popisu jine nez financni duvody neudava a to trochu smrdi.

95newmommy2020
27. led 2022

@felixfelicis Mě upřímně připadá, že jen ti hodně zazobaní mají početné rodiny, 3 a více děti. Mají takové ty obří baráky, aby každé dítě mělo svůj pokoj i koupelnu. Několik aut a tak, že to fakt není pro střední třídu. Bohužel nám pak klesá porodnost, a to už začíná být i celospolecensky problém.