Péče o děti v době nemoci po rozvodu. Má smysl to řešit přes OSPOD?

alexovka
23. led 2024

Zdravím, možná si jdu jen pobrečet, možná najdu radu, zda má smysl nějak řešit přes OSPOD.

Po rozvodu mám děti v péči, s otcem se vídají pravidelně 1 den v týdnu a každý druhy víkend. Jenze problémy jsou nemoci. Syn 7 i dcera 4 dost často marodí, v zásadě se to opakuje pořád dokola 2 týdny ve šk, týden - dva doma. Hodně chytají streptokoka, rýmičky, záněty spojivek, bolavé ucho jsme řešili snad už 5x. Imunity posiluji, berou doplňky, snažím se, aby dobře jedli, hodně spali, sportují. I přes to často marodí.

Můj zaměstnavatel bere moji situaci v potaz a můžu mít neomezeně homeoffice. A teď moje otázka - otec dětí se k tomu staví tak, že občas pohlídá, ale přece nebude s nemocnými dětmi doma, jeho to nebaví…podotýkám, že v zásadě nepracuje a příjmy má bůhví odkud, tzn. Nemá žádné časy kde musí někde napevno být. Jenže pomoc mi nechce. I přes souhlas zaměstnavatele zkratka nemůžu být 14 dni doma, alespoň jednou za týden musím do kanceláře (kvuli poště) a taky potřebuji změnit prostředí, aby mi z toho nehráblo. To ho nezajímá - ano, je to arogantní sobec a proto jsme se taky rozvedli. Ale co s tím? Má smysl řešit s OSPOD nebo jinak?

Aktuálně má dcera neštovice, také min dva týdny musí být mimo kolektiv. Tak se ptám, jak to má vymyšlené na pololetní prázdniny a zda si pak nechá děti ještě v pondělí, hned jim navazují jarní prázdniny..odpověď no chtěl jsem někam jet, ale když jsou nemocný tak je do pondělí mít nebudu, přece s nimi nebudu 4 dny doma….chce se mi brečet …

j.a.n.i
23. led 2024

Nenadelas nic, deti mas v peci ty, pokud on plati tak to vetsina soudu nijak resit nebude. A i ty, co to resit budou, tak leda zvysenim výživného.

irmamala
23. led 2024

Styk s detmi je jeho pravo, nikoli povinnost. Takze tezko ho nekdo muze prinutit brat si deti, kdyz o to nema zajem. Mozna bych zkusila udelat bububu, ze s ohledem na vyssi naklady, ktere mas, kdyz si je nebere, budes zadat o vyssi vyzivne.

andelka
23. led 2024

No, to je nevýhoda výhradní péče. Na druhou stranu, pokud opravdu drtivá většina péče jde za tebou, kvůli OCR máš nižší výdělek, omezení, tak by stálo za to zvýšit výživné.

alexovka
autor
23. led 2024

@irmamala však on se s dětmi vídá, jen si chce užit to hezké a žádné povinnosti a zodpovědnost 💁

alexovka
autor
23. led 2024

@andelka neberu si OČR, to bych finančně nevyšla. Bydlím v Praze a platím nájem 💁jiná péče nepřichází v potaz, střídavou bych dětem akorát zničila život a navíc, on o ni nestojí - moc zodpovědnosti

andelka
23. led 2024

No, donutit ho víc pečovat nelze. Má právo styku,ne povinnost. Nicméně by to mělo být vyváženo vyššími alimenty.
Tatove pro zábavu jsou úplně běžní. Co s děckem doma,když je nemocné. Bohužel. Ty obligátní minimální dva víkendy v měsíci jsou přesně pro tu zábavu a pohodu. Kdyby byly běžné pondělí a úterý, tak by to hnedle bylo jinak.

alexovka
autor
23. led 2024

@andelka ano, já vím. Strašně mě to štve, nechci mu dělat zle ani ho nijak vydírat. Ale s ohledem na to, že nepracuje mě tohle vážně vytáčí a přijde nefér.

j.a.n.i
23. led 2024

@alexovka No, nejak nevim, jak muze deti nicit to, jestli chodi k tatovi 8 dnu v mesici a rika se tomu styk nebo stejných 8 ci 10 dnu a bude to stridava pece. Nicméně dokud tento nazor nevymizí, tak se nic nezmění...

l_
23. led 2024

@alexovka pokud mate soudne dane dny, mel.by si je brat.. ale jal je vyse, je to jeho pravo nikoliv povinnost.. u nas to bylo stejne, u odvolaciho soudu se to resilo, udelalo se na tatinka bububu, tatinek div nevymackl.slzu, ze nevedel a ze si ji uz brat bude a ze v praci mu to nechteli dovolit (za to muj sef to miluje dkyz nejsem v praci ze).. no a ted kazdou pitomou rymicku prijde zprava ze jakoze abysme to vazne nemocne dite neprevazeli (tehda 1,5km!!!!, ted silenych asi 6..), zda by nebylo lepsi, ze by zustala doma.. no od jiste doby takhle 🖕🏻penize ne💩 ani netisknu, potrebuju i zit a dohanet praci po vecerech a vikendech uz nechci.. takze pokud mate dane dny, trvej na nich a bud neoblomna.. nic jinyho nepomuze..

Jen teda u nas pak dochazi k tomu, ze nemocne dite jde bobovat, je v bazenu apod, protoze presne jak pises, prece nebude sedet doma ze jo.. takze mnohdy se to ve me pere, zda mu dat temer dolecene dite, nebo dite kde nevim co z toho vyleze, abych to jeste vic nepotento..

Jo a aliky nezvedli, ptze mame rozsireny styk (na papire, realita je nezajimala)..

l_
23. led 2024

@j.a.n.i kazdy den je znat.. nebo aspon u nas.. a navic si otwc mysli, ze pri stridavce nejsou zadny aliky (a on nic nekoupi, nezaridi, k nam si dcera od nej temer nic vozit nesmi apod).. takze mit v rozsudku stridava pece a vetsi vydaje dohodou, jsem v perdeli, protoze bych vse od skoly az po nejaky kravinky tahla ja..

alexovka
autor
23. led 2024

@l_
@j.a.n.i

No to je právě to, měla pichnute ucho, den bez horečky a čerstvě atb a jeli na víkend na návštěvu k ségře se třemi dětmi. V prosinci zase měla zánět spojivek tak hurá vyrazili do restaurace na rodinný oběd - přeci to nebude rušit…

Sám od sebe nekoupí nic, absolutně nic a nechal by děti běhat ve sněhu v crocsech, v letní bundě, loni odmítl děti vodit na kroužek, celý rozvrh jsem musela překopat, děti má jeden všední den, kdy je ráno odvádí, syn chodí do školy zasasně pozdě nebo těsně na poslední chvíli - jak by to asi vypadalo, kdyby je měl tatínek víc???

alexovka
autor
23. led 2024

@l_ ano, každý den je znát hodně… víkend ještě dobrý, týden už je sakra záhul děti zase srovnat do normálního režimu

j.a.n.i
23. led 2024

Jasně, všechno dělá špatně, je naprosto neschopný, nezodpovědný, nepoužitelný... tak si nestěžuj, že jsi na všechno sama, na to se nic jiného napsat nedá.

alexovka
autor
23. led 2024

Jo a ještě story, když měl děti od středy a v pátek odpolko jsem si je vyzvedávala a hned mezi dveřmi mě zjebala ředitelka školky, že už je tam druhý den se zelenou rýmou..holka nemohla vůbec dýchat, nos plný…volám tatínkovi co to jako je a prý si ničeho nevšiml a podle něj byla v pohodě 💁 proto žádná střídavá péče

alexovka
autor
23. led 2024

@j.a.n.i nikoliv, za normální situace (rozuměj když jsou zdravý), si děti bere, jedou na dovolenou,na výlet, na víkend pod stan nebo do karavanu, dá jim hezké dárky, koupí zmrzlinu …ale v praktickém životě, už mu to tak nejde a pokud cítí “komplikaci” v podobě nemoci, nechce se omezovat. Kolikrát mi řekl, že si raději vezme děti večer předem, aby nemusel ráno vstávat (děti vstanou cca okolo7 a do 10 čekají, než se táta vzbudí).

Můj úvodní příspěvek byl ale o době nemoci, která je pro mě (nejen psychicky) náročná a častý homeoffice po večerech je vážně těžký. Dále jsem reagovala, proč NE střídavá péče. Jestli chceš útočit, raději nepřispívej, prosím

areh
23. led 2024

@alexovka upřímně. Tahle situace nebude trvat věčně. Je to nepříjemný, náročný. Ale buď ráda, že ti zaměstnavatel HO umožňuje. Sama víš, že ti otec nepomůže. Když nechce nedonutíš ho.
Asi kdyby měl děti třeba 2 dny ve všední dny, postupně by se všechno naučil. Teď nemusí...
Já třeba vím, že právě kvůli tomuhle nemůžu jen tak změnit práci. Jinde by mi jen tak neomezený HO nedali. Děti nemocné nebývají, ale už měly třeba 3 t streptokoka a nemusela jsem si brát očr... U nás by je ex třeba i občas pohlídal, ale vždycky když něco nutně potřebuju, tak jemu do toho něco vleze (objektivně, neplánovaně - teď to nemyslím jako ironii). Už se ani neptám...
Je to často na palici, ale lepší než Očr

j.a.n.i
23. led 2024

@alexovka No, právě, nic z toho, cos tu vypsala, není argument proč by se otec nemohl starat... No a při střídavé, klidně asymetrické péči, je podstatně větší šance, že se i starat bude, a to, že má jiný přístup, ještě neznamená, že je ten přístup horší, než tvůj.

alexovka
autor
23. led 2024

@j.a.n.i a jak to máte doma vy? Jak máte domluvenou/stanovou péči? Co je na papíře a jak to funguje ve skutečnosti?

badinkova234
23. led 2024

@alexovka a on si je tedy v době nemoci vezme nebo nevezme? Chtěl by střídavku? Neřeš, co a jak má vymyšlené. Moc do toho nezasahuj, děti samy mu poskytnou zpětnou vazbu. Pokud je má mít určitou dobu, rozhodně bych si je nebrala dřív. Děti snad už samy vědí, že v zimě se mají obléknout, pokud to neví tatínek🙂 Opravdu se spousta věcí vyřeší sama, ale ty je musíš nechat plynout. Že s tatínkem chodí pozdě... No a co, to je přece prkotina. Neřeš nesmysly.

badinkova234
23. led 2024

@alexovka jinak soucítím a z vlastní zkušenosti vím, že se ze sobce před rozvodem opravdu nestane po rozvodu altruista 😃 můj ex si v době nemoci děti nikdy nevzal, nutno dodat, že byly nemocné velice vzácně, ne tak často jako tvoje. I když se ti to teď nezdá, to období uteče fakt strašně rychle a budeš vzpomínat, jak jsi to zvládla

alexovka
autor
23. led 2024

@badinkova234 jednou vezme, třikrát ne.

Prkotiny neřeším, to bych se z toho musela zbláznit (dredy ve vlasech, do školy ve špinavém oblečení, do školky v pyžamu, atd). Vadí mi, že nepozná že na ně něco leze a i přes upozornění, že se musí doléčit to nedodrží, nebo snad přestane dávat léky (dle jeho názoru stejně nenabírají, atd). Řeším moje nekonečné homeofficy.

alexovka
autor
23. led 2024

@badinkova234 děkuji ❤️

j.a.n.i
23. led 2024

@alexovka Nijak, když je potřeba tak se postará, když potřeba není, tak je lenoch a nehne prstem, takže musí mít pocit, že to jinak nepůjde a pak funguje.
Ale to co píšeš o nemocech, no já reaguju vlastně stejně jako tvůj muž, dítě se zánětem spojivek nepošlu do úzkého kolektivu, ale nevidím důvod, proč by nemohlo na rodinný oběd, stejně jako proč by po dnu bez teplot s píchlým uchem nemohlo na návštěvu, pokud to hostitelům nevadí... A že mi dítě chodí do školy jen ve vestě místo bundy a občas jen ve 2 mikinách, no chodí, zima bude jemu a ne mě.

ladyhacek
24. led 2024

S tímhle neporadím ke stereptokokum doporučim cucave tablety bactoral, jsou draží, ale nám opravdu většinou pomáhají.
Koukni na to.

alexovka
autor
24. led 2024

@ladyhacek bactoral známe a i přes to dcera strept.chytila. Dle naší lékárnice to žádný zázrak není

j.a.n.i
24. led 2024

@alexovka No a pak ke ještě otazka, zda ho fakt chytla nebo je prostě jeho nosič a akorát ho aktivní doktorka vzdy objeví streptestem.

miryp
24. led 2024

Ty děti ti svými nemocemi psychosomaticky něco zrcadlí. Jak ses vyrovnala z rozpadem rodiny? Promluvili jste si s ex o vaší situaci, odpustila jsi sobě i jemu, že jste to nezvládli, máte mezi sebou čistý štít a fungujete bez zášti už jen jako rodiče? Nebo žiješ v roli oběti, máš potřebu o něm smýšlet jako o idiotovi, co ti zničil život, dusíš se při vzpomínkách, co vše ti vzal a máš potřebu ho démonizovat? Mně na to neodpovídej, popřemýšlej si o tom a upřímně sama sobě odpověz. Pokud žiješ v roli oběti, měla bys na tom začít pracovat...
Jinak k tomu styku - píšeš, že má určený styk 2 víkendy v měsíci a 1 pracovní den každý týden. Stejně tak píšeš, že když jsou děti zdravé, tak ten styk funguje a dokonce těm dětem připravuje program, nenechává je napospas svému osudu, zatímco on by se věnoval televizi, mobilu, hrám na konzoli, atd., ani je nevozí na hlídání babičce, prostě s nimi aktivně je. Takže postarat se umí. Tak proč v době, kdy jsou nemocné, ty přistupuješ na to, že si je necháš doma a následně ho démonizuješ, že je naprosto neschopný pečovat o nemocné děti? Ten problém si děláš ty sama, protože mu to dovolíš. Stačí trvat na tom, že ten den má podle rozsudku děti na starosti on a prostě se starat bude a jestli se mu to nelíbí, tak to budeš řešit s orgány veřejné moci... Tím vyřešíš to, že potřebuješ alespoň 1x týdně do práce. Určitě bych neočekávala, že si dobrovolně vezme OČR a bude s nimi týden doma, když má problém i s tím jedním pracovním dnem, který má určený soudem. A ty tam pro jeho OČR žádnou páku nemáš, protože jsi chtěla či přistoupila na výhradní péči...

j.a.n.i
24. led 2024

@miryp Souhlas a hlavně, pokud to neni extrem, což nic z popsaneho neni, tak mu nekecat do toho, jakym zpusobem pecuje, i když ma člověk na neco treba jiny nazor.

alexovka
autor
24. led 2024

@miryp “protože jsi chtěla či přistoupila na výhradní péči” mno, co dodat. Jsou to moje děti a opravdu nemám v plánu je nechat na pospas osudu, opustit je, vídat je jednou za čtrnáct dní či se nezajímat o jejich životy, zdraví a vývoj.

Add rozvod - ano, bylo a je to těžké, rozvádět jsem se nechtěla a udělala hodně proto, aby to tak nedopadlo. Bohužel dopadlo.

A co dělat když řekne ne - děti si nevezmu. Přivezu mu děti před dům, zazvoním a uteču? Můj dotaz výše zněl, zda má smysl to řešit přes úřady, napr OSPOD. Jak se k tomu staví a jakou s tím má kdo zkušenost

miryp
24. led 2024

@alexovka tak teď si v klidu sedni a přečti si svou odpověď ještě alespoň 10x a třeba ti to dojde, proč jsi tam, kde jsi...