Opakované rozpory s rodiči. Kde je chyba?

1. pro 2022

Jen tak pro zajímavost. Zjistila jsem, že mám problém s prarodiči našich dětí. Přemýšlím, kde dělám chybu. Dneska tu byla moje máma. Viděla, že děti dostaly drahé adventní kalendáře. Okamžitě kritika, že to je špatně, že je rozmazlujeme, vše je drahé a my si vymyslíme takový nesmysl. Kritika i před dětmi, že je po radosti. Pro oba to bylo to, co chtěli nejvíc a místo radosti je dali do pokojů a nic.
Situace druhá. Máme nemocné dítě. Učitelka nám zatím neposlala úkoly, protože je taky nemocná, tak jen čteme. Je to špatně, protože se máme učit celé dopoledne a klidně udělat něco dopředu, vytisknout pracovní listy... Do školy má jít tak, aby měl náskok, protože jinak mě učitelka pomluví, že jsme nic nedělali.
Další problém má s tím, že syn vyrostl z oteplováků a bundy, tak jsem mu objednala nové. Ale nejsou to ty nejlevnější z Lidlu, ale o něco dražší. Prý by mu Lidlácké stačily a zbytečně utrácíme.
Pak se na skok stavila tchýně a problém, že dítě nenosí doma papuče.
Když se ozvu, tak akorát citové vydírání typu, že nechápe, že jsem vyrostla, když mám tak hroznou mámu. Tchýně mi řekne, že ona má vždy pravdu a to, že nemá dítě papuče, bude mít křivé nohy.
Opravdu jsem tak hrozná?

martt
1. pro 2022

Hrozná nejsi. Ale rodiče vyrostli v jiné době a mají svoje názory, které si mysli , že jen ty jsou správné. Na víc tomu nepřidá ani dnešní doba kdy se vše zdražuje a spousta lidí je na hranici chudoby. Třeba ma jen tvoje máma strach , aby jste vyšli akorat to neumí říct nějak lépe. Třeba s tím učením , když můj syn byl nemocný a s ním p.ucitelka tak ostatní děti měli jinou paní učitelku, která s nimi procvičovala. Tak jsem s nim doma procvicovala taky matematiku a češtinu to co už probrali aby to za tu dobu nezapomel a nebyl naopak pozadu. Ale syn byl v té době ve druhé třídě.

kmarie81
1. pro 2022

Dokud budes mit o sobe ty sama pochybnosti, tak se te bude tahle kritika od mamy a tchyne proste dotykat. To je proste fakt. Pred a po jejich navsteve si opakuj, jak nejakou mantru - sem mama a svy deti vychovavam presne podle svyho nejlepsiho uvazeni a myslim to s nima dobre a mozna nekdy udelam i chybu. Na nevyzadane rady se vzdycky usmeju, podekuju a odpovim, ze se nad tim zamyslim. Nerikam, ze se nikdy radou starsich neridim, ale vzdycky se rozhodnu jestli s tim douhlasim nebo ne. Ted nedavno mi tchyne do telefonu radila, jak uz bych mela dceru 21 mesicu ucit barvy - tak sem rekla, ze si to rozmyslim a kdyz se ptala podruhy, moje odpoved byla, ze sem se rozhodla, ze je na to jeste mala a tecka. Receno s klidem a bez diskuse.

elvira
1. pro 2022

Vůbec bych jim nevykládala, kolik co stojí. Pokud to oni neplatí, nic jim po tom není. Žádné podrobnosti, jen čistě základní věci.

emillyhk
1. pro 2022

U nás je to ještě umocněné tím, že nás měli rodiče později a my naše dítě taky. Takže prostě už je tam opravdu velký mezigenerační rozdíl, prarodiče vyrůstali a vychovávali v úplně jiné době. A některá naše rozhodnutí jsou pro ně nepochopitelná, vždyť "o co jde", "kolem všeho strašně naděláte", "ničím se nezavděčíme" a "vás jsme taky vychovali". Já jsem poměrně asertivní, manžel někdy až moc, takže málokdy si prarodiče dovolí takovou vyloženě otevřenou kritiku. Ale jako v názorech na výchovu, dárky, oblečení a milion dalších věcí se neshodneme ani občas 🤦‍♀️ Tchýně taky umí zkazit radost, místo co by byla ráda, že se nemáme špatně a můžeme si některé věci dovolit, tak to blbýma řečma shodí. Moje máma kolikrát taky vede řeči, že si říkám, co jí k tomu vede 🤷‍♀️ Vím, že to ani jedna nemyslí zle, ale je to otravný...

autor
1. pro 2022

@elvira myslíš, že jim to vykládám? Nejsou hloupí a najdou si to. Syn přišel ukázat kalendář a místo sdílené radosti ťafka, jak to je drahá zbytečnost. Poprvé v jejich životě mají jiný než hand made.
To stejné ta oteplovací souprava. Syn ukázal bundu a hned problém, že to není Lidl a proč utrácíme za něco tak drahého. Upozorňuju, že to je Sinsay, takže žádná závratná cena.

@martt my se učíme, ale ona má představu, že celé dopoledne budeme ležet v učení a až přijde do školy, bude tak měsíc napřed, abych ukázala učitelce, že nic nezanedbávám.

ivivi
1. pro 2022

Z pohledu ucitelky: Uplne nesnasim, kdyz rodice delaji s deckama dopredu.Mnohdy to neudelaji, nevysvetli spravne a hned je problem. Navic co dela dite, kdyz se nudi? Otravuje a vymysli blbosti. Naopak spis procvicovat tu samou latku, ale klidne na pc. To cteni je taky vyborne. Bohuzel nemame zase az tolik prostoru na cteni, jak bychom my ucitelky chtely. A ono povidani s rodici je vyborne. Detatka se uci vyjadrovat, sdelit sve myslenky.

autor
1. pro 2022

@ivivi mně to taky přijde mimo. Ale ona to vidí tak, že pokud nebude napřed, učitelka mě pomluví, že jsme nic nedělali a zanedbavam ho.

ivivi
1. pro 2022

A co rict matce, ze ty jsi matka. Ze ona svou sanci mela a do tohohle ji nic neni. At se nestara o to, co nema

autor
1. pro 2022

@ivivi myslíš, že to neproběhlo. I jsme měli půl roku, kdy jsme se neviděli. Protože jsem ji vyhodila.

mirin89
1. pro 2022

Jestli se takto vasi/tchanovci chovali cely zivot - vzdy ve vsem meli pravdu a jeste lip na vse svuj nazor, ktery je samozrejme vždy nejlepsi - tak je proste neprevychovas. Mozna jedine zkusit se domluvit, at kritiku nerikaji pred detmi, ale jen vam o samote. A vy to vemte jednim uchem tam a druhym ven.

pavlinar
1. pro 2022

Opakovala bych to pri kazde prilezitost.. ze only deti vychovaly, ted jsme na rade my.. ze vsak to po nich zaplatit nechcete a podobne..ze mama hrozna nebyla, ale ted jsem mama ja udelam si vse jak s manzelem uzname za vhodne.. pripadne ignorovat nebo zavtipkovat.. no jo babicko, ale za cisarepana bylo vse jinak 😉😁

kolunka
1. pro 2022

Uplne ve zkratce...obcas to resim ja i moje kamaradky s rodici ci tchanovci tez, a zatim nejlepsi bylo jim odpovedet, ze jsme radi, ze jim to tak fungovalo a bylo s tim spokojeni a ze jste radi ze ted budou respektovat vase rozhodnuti,ktere funguje vam.

95newmommy2020
1. pro 2022

😂 zaujalo mě to s tema krivyma nohama. Nedavno mi to rikala, moje kamoska, která je teda o dost starší (48), když jsem ji řekla, ze když její mala (3r) nechce papuce, rak ať je nenosí. Ze my to třeba doma nevedeme vůbec a ona, ze pak jsou z toho křivý nohy. To kde se tohle bere? 😂😂😂

lovemusicsun
1. pro 2022

Já na tohle vždycky říkám, že mají naše děti neuvěřitelný štěstí, protože bez babičky by snad ani nevyrostly.
Taky občas poslouchám pitomé řeči, házím to za hlavu. Jediné k čemu se ohradím je když máma před dětma říká řeči typu "co ti to ta máma zase dala" nebo "ty jsi ale ošklivá holčička, když se nechceš rozdělit". Obojí nesnáším. Nedovolím aby moje máma podrývala mou autoritu a už vůbec aby o mé dceři říkala, že je ošklivá holčička.

2veverka
2. pro 2022

Podle mě by bylo ideálně se klidně, leč důrazně ohradit. Ale to je zatraceně těžké, to by znamenalo, že tebe už to v danou chvíli nebude bolet a nebudeš reagovat předrážděně. K tomu je dlouhá ceta.

2veverka
2. pro 2022

oprava: cesta

jako_mala_holka
2. pro 2022

Tohle je všude, mám pocit 🤭 jedním uchem tam a druhým ven... Sama se to stále učím 🙂

luciehutt
2. pro 2022

Ahoj, tak s tímto musíš být rychle hotová a pohotová. Takovéto poznámky na mě nebo mé děti nesnesu. Taky to občas někdo zkusí, ale nenechám se a nikdy nepochybuju o tom, že pro dítě dělám to nejlepší.
Pokud vám vše neplatí mamka, tak nemá nárok do ničeho mluvit, to stejné platí u tchýně. Řekla bych, ať si hledí svého, že je naštěstí už dávno jiná doba, tak je načase aby si s tím obě babičky smířily.
Jo, třeba se urazí - tak ať! Stojí to za to, že vám nebudou kecat do života. Ony už si svoje děti vychovaly, teď je řada na vás a vy to zvládnete taky i bez jejich připomínek a „rad“. 😉

gabu6
2. pro 2022

@95newmommy2020 leda tak ploché .. taky doma bačkory nenosíme. Jen když je chladno , tak si bačkory vezmeme.

gabu6
2. pro 2022

Když jsme nemocný nebo chybíme jeden den tak nám paní učitelka pošle učivo za den nebo za celý týden. Pokud je nemocná i ona tak má za sebe záskok. Ale i tak pošle , co se zhruba ten den nebo týden probere .. protože se záskokem má domluvené.
Bačkory doma nenosíme. Jen když je chladno. Křivé nohy nebudou - leda ploché. Protože doma je podlaha rovná , není hrbolatá jako je venku. Kamarádka má ploché nohy od dětství a to prý bačkory měla. Její dcera má stejný tvar nohy jako ona.
Moje mamka je zase opačného módu , radši dražší a kvalitní než levný a možná špatný.
Takže pokud potřebuje mým dětem koupit něco kvalitního , je to její volba. Je ráda a já taky a poděkuji , ví že to nekoupím a navíc jsou děti občas i u ní , takže se to oblečení dá využít.
Já zase koupím to co je v mé cenové hladině.

hanca777
2. pro 2022

Jak já tě chápu, a nejhorší je pak je člověk za nejhorší. Viz. Moje bývalá tchyně tak současná do ničeho nekecá a radu dá jen když ji sama chci. No ale moje mamka to bylo jeden čas fakt očistec a když jsem si dovolila říct svoje tak se strašně urazila a pak pronesla No, tak pardon,že se ti snažím dobře poradit. To člověk kvete. Teď už je to lepší a zase obrací se to k druhé straně kdy já řeknu dětem hele babičce to říkat nebudeme protože čekám zas blbé řeči 😆 a pak ji to vybleje manžel a máma mi řekne a proč bych měla něco říkat? Vždyť je to dobře. No uvedu příklad ,když bylo synovi 16m tak mi furt cpala jak je špatně, že jsem ho vzala do lesa na procházku a sebrali jsem cestou pár hub. Že mu hrozí to a to,že je malý. Když se narodila dcera a teď ji byl rok a třičtvrtě kolem léta,podzimu a byla ještě sezóna hub tak jsme ji vzali taky sebou protože jsme nesehnali ani hlídání a na Just jsme se v tom lese s mamkou potkali protože je náš oblíbený. Děti nadšený z lesa ,z babi a z dědy no a já? Čekala jsem céres jak je to špatně a ona mi na to řekla A proč bych měla něco říkat? Děti potřebují čerstvý vzduch ,je to dobře. Tak pak na ní valím oči jak blázen .

evik19
2. pro 2022

Návštěvu svoji mámy a tchyně v jeden den bych psychicky nezvládla. A to už se obě docela spolehlivě naučily mi do ničeho prehnane nekecat. Když se ale kupříkladu u nás začnou moji rodiče dohadovat o tom, jak bych měla něco zařídit, tak jim úplně normlane řeknu, že oba jejich názory jsou pěkný, ale je to můj barák/moje děti/moje zahrada, takže si to stejně udělám tak, jak to bude vyhovovat mne. Naštěstí už pak dal neryjou. Na to už se totiž nedá nic moc říct... Hlavně je dobrý, nepouštět se do žádných argumentacnich přestřelek, na to budou mít vždycky odpověď a potáhne se to donekonečna. Soucítím s tebou.

zmrzlinka
2. pro 2022

Omezila bych návštěvy na minimum a taky informace kolem děti....nemusí vědět všechno.

autor
2. pro 2022

@zmrzlinka máma s námi bydlí. Děti ji mají rády a svěřují se se vším.

nicollbc
2. pro 2022

Tak v tom je ten problém, že s vámi máma bydlí. To prostě nebude dělat dobrotu nikdy. O tom jsme se přesvědčili minulý rok. Půl roku bydlení s (pra)rodiči se dvěma dětmi a fakt peklo, vztahy narušený. Oni, když se vidíte moc často, mi přijde, že mají tendenci přebírat výchovu a obzvlášt, když máš nízký sebevědomí. V jedné knížce jsem četla, že když se staneš matkou, tak se musíš odpoutat od svých rodičů, jinak si budeš pořád tahat takovýhle výchovný problémy od svých rodičů ke svým dětem. (Tím není myšleno přerušit styky, ale psychicky odpoutat ve smyslu: já jsem dospělá a dělám si to po svém a vy se třeba stavte na hlavu). Každopádně máš několik možností, buď to zkousneš, nebo přerušíš styky a nebo si důrazně s nimi promluvíš a nastavíš hranice, a budeš to muset čas od času zopakovat. Jinak nechápu, co je komu do toho, za kolik má dítě bundu, nebo kalendář 🤦.

autor
2. pro 2022

@nicollbc mě na tom nejvíc štve, že mám problémy na obě strany. Proto hledám chybu v sobě.
Problémy jsou střídavě. Ani nejde o výchovu, spíš ty věci okolo.
Pravidelně se s ní pohadam. S mámou i tchýní, protože si prosazuju svoje zájmy.

ninive211
2. pro 2022

Pokud se s nima vzdy pohadas, tak se pred nimi prestan obhajovat, proc neco delas jinak, pokrc rameny, rekni jo jasne a mysli si svoje a udelej si to stejne po svym. Blba je ta kritika v pritomnosti deti. Tchan mi tohle taky dela, on je desne urejpanej clovek, na vsechno ma nejake narazky (hlavne prave kdyz neco chci jinak nez oni, ale i v jinych situacich...v podstate to ma snad jako folkror te vecne s necim konfrontovat a dostavat te tak do trapnych situaci) a ocekava, ze na to nejak budu reagovat. Musim rict, ze me dost teda za ty roky vycvicil v asertivite, driv jsem byla ve vsem desne vztahovacna a hodne veci (kritika neceho) me dostavaly i tak, ze jsem i brecela. Jo, zpetne by si clovek nafackoval, ale ja proste byla cíťa a na neco takovyho, aby clovek zpochybnoval a shazoval moje nazory na cokoliv, jsem fakt nebyla zvykla. Doted muze byt rad, ze jsem ho jeste neposlala do prdele, za coz muze i to, ze mu proste netykam, nejde mi to "pres hubu".

gdpr
2. pro 2022

Ja by som to neriešila kde dávate peniaze a čo kupujete deťom je vec každého rodiča a keď nato máte tak prečo nie? Ja by som na ňu vôbec nereagovala nemusíš sa pred ňou obhajovať. Ja niečo podobné som mala v rodine ale odkedy som prestala reagovať tak ju to tiež prestalo baviť riešiť. Keby to bol otec detí pochopím, že aj on má právo k tomu niečo povedať a potrebuješ si to pred ním obhájiť ale s ňou to nemá význam.

autor
2. pro 2022

@gdpr my to s ní neřešíme, ale bydlí s námi. Přijde, vidí. I když nerekneme cenu, tak není hloupá a najde si to.
Vždycky si něco najde. Často už ovlivňuje i děti. Před měsícem dostaly děti od dědy 200 Kč za natřený plot. Dělaly to dobrovolně, ale děda se rozhodl je ocenit. Vymyslely si, že si koupí hračku. Babička do nich tak dlouho hučela, že peníze jsou v kasičce.

hojda
2. pro 2022

Musíš říct, že jsi to chtěla dělat přesně jak oni navrhují, ale učitelka/doktorka ti řekla, že ne😉