Neřešitelná situace s bydlením. Co s bytem?

27. zář 2022

Předně se omlouvám za anonym. Už jsme těch variant, co dělat, probrali mnoho a stejně jsme k ničemu nedošli. Tak mě napadlo, že třeba by tady mohla padnout ještě nějaká, která nás nenapadla. S manželem se rozcházíme, důvod je jiný muž. Ten vztah nestál úplně za moc a tohle byla poslendí kapka. Ale tohle bych nerada rozebírala, jestli se to nedá zachránit atd. Na to, že v tom hraje roli někdo jiný, to s manželem řešíme opravdu velmi poklidně. Máme 2+1 v Praze, koupili jsme ho teprve loni, takže z hypotéky není splaceno skoro nic. I když šly nemovitosti brutálně nahoru za ten rok, stejně by v případě prodeje ta částka nejspíš ten úvěr nepokryla. Ale co je hlavní, neměli jsme svých 20% zdrojů, takže nám ručí rodiče svý domem. Takže prodej je v horizontu několika let přepdokládám nemyslitelný. Muž z bytu odejít nechce, tak nějak asi i z principu, dost se tu nadřel a nechce skoro ve 40-ti začínat někde znova. Já na tom bytě tak nelpím, byť je to domov mých dětí, ale jelikož jsem si vědoma, že vina za tuhle situaci jde za mnou, klidně bych se sklopenou hlavou odtáhla s kuframa do podnájmu. Ale to je taky problém, protože bych samozřejmě chtěla po manželovi alimenty. Ale pokud bych po něm chtěla alimenty, na které bych měla si myslím nárok vzhledem k jeho přijmu, tak on už by hypotéku, nájem a ještě alíky neutáhnul. Takže třetí varianta, odejít oba, byt pronajmout, aby se alespoň z větší části zaplatila hypotéka. Ale to taky samozřejmě není nejšťastnější varianta, nájem by hypotéku nepokryl, takže bychom to stejně museli společně dotovat, podílet se na opravách apod a nejsem si jistá, jestli takhle spravovat společně majetek dělá dobrotu. Manžel "trvá" na poslední a podle něj jediné možné variantě - zůstat bydlet dál společně. Zprvu jsem si myslela, že to bude nejednodušší řešení, pro mě vlastně úplně ideální a časem se uvidí, jak dál. Ale můj nový vztah se více a více prohlubuje a i když se manžel velmi snaží a ovládá, tak stejně je to obden výčitka typu, zase už jdeš pryč, děti chudáci, atd. Pak se zase zalekne, že to přehnal.,tak úplně otočí a ještě mě vybízí ať jdu, že se o všechno postará..... A to je prostě na palici. Jak píšu, i když se nehádáme, všechno je slušné a relativně klidné, stejně to dusno by se dalo krájet. Za poslední měsíc jsem zhubla na 45kg, to jsem měla naposledy ve 13-ti. Je to prostě malý byt, nemáme před sebou kam utéct, spíme v jedné posteli. Přítel je zatím velmi chápavý a důvěřuje mi, ale to je taky samozřejmě otázka času. A i mě to vadí víc a víc, chtěla bych mít doma klid, chtěla bych, aby za mnou mohl přítel přijet. Mám strach, že když tu takhle spolu s manželem dál zůstaneme, budeme se postupem času úplně nenávidět a nakonec se slušně nedohodneme na ničem.... Ale prostě nevím, jak s tím bytem. Nechci manželovi podělat život ještě víc, než jsem to udělala. Ale takhle by to asi nemělo být. Moc děkuji za všechny názory.

kakamila12
27. zář 2022

Zkusila bych variantu prodej. Říct si za byt částku, která by pokryla doplacení hypo plus pár peněz pro tebe i pro manžela do začátku. Když se to za tu vámi stanovenou cenu neprodá, pořád máte možnost přemýšlet nad dalšími variantami. Dlouhodobé společné bydlení v takhle malém bytě je podle mne dost nereálné.

bereni
27. zář 2022

A proč nenecháš děti ve vašem domově s manželem, neplatíš mu alimenty a nejdeš bydlet do podnájmu třeba s novým přítelem? Děti zůstanou doma, pokud je manžel takhle v pohodě tak se tam můžeš častokárt zastavit a s dětmi pobýt. To, že máš novýho chlapa - ok, tvoje věc, ale přece nemusíš hned dětem brát jejich domov a zázemí.

autor
27. zář 2022

@kakamila12 No jo, jenže to je ta potíž, že jak z hypotéky je zaplaceno tak málo, reálně bychom museli třeba ještě mega doplatit. A na to nemáme. Navíc je tam ta zástava. Ta se sice vyváže, ale neodhadnu za jak dlouho.

inah91
27. zář 2022

Taky bych prodala/pronajala… bydlet společně nejde, taky jsem se rozvadela a vzala si rozvedeneho, ale představa ze spite v jedné posteli a “v pohodě” žijete dal spolu pro nového partnera/partnerku… Uf
Manžel se rozvadel a taky chtěl zůstat v domě - a ano, plati vysoké alimenty a velkou hypoteku - ale jelikož chtěl zůstat, musel se s těmi vydají poprat….
Taky asi nemůžeš nechtit alimenty proto, aby muž měl svůj být… byť teda jsi v rozchodu asi teda ty viník… děti ty peníze potřebovat budou..

barumrallyebum
27. zář 2022

Ahoj, doporucim ti perfektniho prazskeho realitaka, pronajmul nas byt. Je to nas byvaly soused, poctivy a schopny. Jestli chces napis mi zpravu a ja ti dam na nej kontakt. Muzete si ( samozrejme i s jinym realitakem) dat schuzku a probrat s nim vasi situaci a on vam poradi co by bylo ve vasi situaci nejlepsi. Tim bych zacala.

autor
27. zář 2022

@bereni Přitel má bydlení vyřešené a pokud vše bude fungovat, tak je asi předpoklad, že půjdeme k němu, ale to bych určitě nerealizovala dřív jak za rok, až tak velký sebevrah nejsem 😀 Že by děti zůstaly v péči otce je celkem nemyslitelné. Jednak by nechtěly, jsou na mě dost fixované a manžel by vzhledem ke svému pracovnímu vytížení se o ně opravdu nemohl denně starat. Já jsem převážně času na HO, takže se o veškery provoz kolem dětí, kroužků, školy atd starám já.

loylii
27. zář 2022

@bereni to je rada fakt.. která mama by z nefunkčního vztahu odesla bez deti? Já ani omylem.. chyba je vždy na obou stranách a ne vždy jen na jedné.

kocvarovas
27. zář 2022

Já teda nejsem žádný expert, ale to tam máte takové penále za dřívější zplacení?

autor
27. zář 2022

@inah91 Tu variantu jsem taky slyšela, že kdybych šla k přítelovi, který by po mě hradit náklady na bydlení nechtěl, že bych mohla manželovi odpustit alimenty. Ale to se mi nechce přesně z důvodu, že to jsou peníze pro děti a tím pádem bych vlastně naopak já dotovala manželovi bydlení a myslím, že bychom se pak velmi těžko vypořádávali.

autor
27. zář 2022

@kocvarovas To není penále, ale celková částka té hypotéky s úroky je třeba 7 mega a byt by se teď prodal max za 6, tak to prostě nepokryješ.

j.a.n.i
27. zář 2022

Jak muze byt hypoteka vyssi nez cena bytu, to by vam ji nedali.
Plus jak by mphl manzel platit hypoteku plus najem, to je taky blbost.

autor
27. zář 2022

@j.a.n.i Tak hypotéka je přece částka toho bytu+úroky. Když si vezmeš hypotéku 5 milionu, tak přece za 20 let nezaplatíš přesně 5 milionu. Stejně jako u kterékoli jiné půjčky.

cuuza
27. zář 2022

Při každé měsíční splátky platíš úrok a současně umořuješ(snižuješ) částku, kterou sis půjčila. Takže zbývající částka je vždycky nižší než byla původní půjčená a pokud ceny na trhu výrazně neklesly, tak by neměl být problém být prodat a hypotéku doplatit.

Normálně kontaktuj makléře a nabídni byt k prodeji, jiné rozumné řešení není.

autor
27. zář 2022

@cuuza No jasně, ale když jí platíš rok, tak jsem myslela, že platí zatím jen úroky a ta jistina je netknutá.

jeyre
27. zář 2022

Ale když ji splatíš dřív, tak ty úroky neplatíš, splatíš jistinu a nějaký poplatek za předčasné splacení, to ti přece neudělá 2 mega. Asi by to chtělo zajít do banky, ať víš s jakými podmínkami a čísly opravdu operujete a ne nějaké pojmy dojmy. A ještě nechápu, proč by měl manžel platit hypotéku i nájem, kdyby v bytu zůstal? Jinak s alimenty souhlasím, ty jsou pro děti.

kakamila12
27. zář 2022

Souhlas s @jeyre . Zjistěte si u banky, kolik byste zaplatili za hypo, podle mne to počítáš blbě.

autor
27. zář 2022

@jeyre
@kakamila12 Tak to asi jo, je fakt, že takhle mi to přetlumočil od poradkyně manžel, asi záměrně 😀 Díky moc. Manžel by plalil hypotéku bance a režii bytu, fond oprav, zálohy. To dohromady udělá skoro 30 tis. Takhle jsme na to dva.

levandule_k
27. zář 2022

@jeyre Asi to bylo myšleno tak, že manžel půjde do menšího bytu, třeba do 1+kk, kde je levnější nájem, autorka půjde do nájmu s dětmi a byt se bude pronajímat a tím pronájmem se částečně uhradí splátka hypotéky.

bereni
27. zář 2022

@loylii A kdo píše o nějaké chybě na jedné straně. A děti mají mámu i tátu a tady se řeší alternativy. Proč musí být vždy automaticky dáno, že žena musí odejít s dětmi? Sama píše, že je za tím jiný muž, doma jim nikdo nesvítíme a nevíme jaký to bylo, ale když mají tyto problémy a ona nechce dětem brát domov a manžel nechce odejít a ona chápe proč, tak se to jeví jako možnost. Příště si své soudy o tom co je rada nebo ne klidně nech pro sebe nebo spíš poraď zakladatelce radou a ne komentováním ostatních rad, bude ti lépe.

luckavobo
27. zář 2022

Napadá mě varianta prodat byt i s hypotékou,
Tzn. že by nový majitel převzal Vaši hypotéku.."u banky se jen změní jména". Vaše zástava by se z toho vyškrtla a nový majitel si dá svoji. Není to nic jednoduchého ale jde to 😉

martiniquest
27. zář 2022

Ty propocty s hypotekou mas naprosto zcestne. Pokud jste si brali hypo 6 a rok ji platili, tak budete platit treba 5,9 mega plus poplatek za predcasne splaceni, coz je 2500 Kc, konkretne treba u Hypotecni banky (splatili jsme loni, tak si ten poplatek pamatuju). Zadne dalsi uroky bance neplatis, kdyz mimoradne splacis uver.

martiniquest
27. zář 2022

Uprimne, a tim se te autorko nechci dotknout, je pro me alarmujici, ze si nekdo vezme hypoteku v radu x milionu a nezna jeji zakladni principy. Pak se prestavam divit, ze je spousta lidi ve srabu, paklize nemaji alespon zakladni financni gramotnost. Vase situace neni neresitelna, je vlastne dost jednoducha. Byt prodejte, hypoteku zaplatte. S holym zadkem jste zacali, s holym zadkem skoncite. Neztracite vubec nic. Ty uroky, co jste bance rok platili, muzete brat jako zaplaceny najem.

autor
27. zář 2022

@bereni Jasně, vždyť já to taky tak vnímám, že já jsem se sobecky rozhodla a všem se kvůli tomu změní život. Ale jak jsem psala, děti mají samozřejmě tatínka rády, ale vždycky budou chtít být se mnou. V případě manželovi profese nepřipadá ani v úvahu střídavá péče. Na tom jsme se oba shodli.

autor
27. zář 2022

@martiniquest Ano máš pravdu. V tomhle jsem naprosto spoléhala na manžela a finanční poradkyni, takže jsem to neřešila. Tak vidím, že je dobře, že jsem sem napsala 🙂 No ale co ta zástava? S tou by se to dalo vyřešit jak?

bereni
27. zář 2022

To je jasný. Pokud jsi primárně ty kdo se stará o děti a děti to mají i tak nastaveno, že by chtěli být s tebou a máš možnost HO, tak není co řešit. Ona každá domácnost to má nastaveno jinak a každý má i práci jinou, někde to prostě nepřipadá jinak v úvahu.

anetka1701
27. zář 2022

Jak velké jsou děti?

Co naprosto šílená varianta, náročná pro vás, ale ideální pro děti... Nechat děti kde jsou, platit nadále hypotéku za byt a u dětí se střídat. Pokud s nimi bude tatínek, můžeš být u přítele. On si může najít nějaké skromnější bydleni/spolubydleni, určitě si časem taky někoho najde...

Pokud bych se rozvadela já, udělala bych to přesně takhle.

klokanka31
27. zář 2022

Jak jsi psala že by manžel neutáhl hypotéku, nájem a alimenty - nějak nechápu, když by zůstal v bytě a platil hypotéku, jaký nájem by měl platit?
Jinak mě se zase zdá dobrá volba zatím zůstat ve společném bytě. Třeba zjistíš že nový partner není úplně to nejlepší, a zůstal by ti manžel...asi tě má hodně rád když je schopný se k tobě chovat slušně.

autor
27. zář 2022

@anetka1701 Taky varianta, finančně neutáhnutelná v tuhle chvíli. Já se k přitelovi určitě nechci zatím stěhovat, takže bychom museli živit tři byty a to nezvládnem. Navíc manžel je opravdu víc času pryč než doma, takže by realita byla stejně taková, že bych v tom bytě byla celý den já.

autor
27. zář 2022

@bereni hele když se o tom bavím s chlapama, tak řeknou taky jasně, tak se seber a táhni a děti tam nech 🙂

kocvarovas
27. zář 2022

Jenže úroky se platí za roky zplácení, ty byste teď přece všechny neplatili..