Můžu se s dítětem odstěhovat 400 km od jeho otce?

popoj
4. bře 2016

Ahoj holky, nikdy by me nenapadlo, ze sem budu psát. Myslela jsem, že mám spravného chlapa. Jsem vdaná, máme skoro ctylete dite, a jsem v pátém měsíci. Pocházím z druhého konce republiky, tady nikoho nemam. Manžel celou rodinu. Máme společne bydlení na hypotéku. Neklape nám to a zjistila jsem ze on už si připravuje zadní vrátka. Zajišťuje se pro případ rozvodu. Podporu má u svých rodičů. Naši nic neví. A já se ptám - když od něj odejdu mužů se odstěhovat s dítětem (brzy dvema) k mym rodičům 400km daleko? Nepotřebují jeho souhlas a to před rozvodem během nebo po? To bychom pak eventuální deti vozili každý týden vlakem za jedním z rodičů? Tady nemám kde bydlet a vzhledem k tomu ze budu doma s miminkem ani peníze mít nebudu. Jsme kolem Prahy a i hnusný 35 m - 1kk stoji k milionu. :'-(

jetynka
4. bře 2016

Jeho souhlas potrebujes pred rozvodem vždycky je to otec tvých děti a má na ne stejná práva jako ty, o tom jak to bude po rozvodu rozhodne soud. akorát děj si pozor ať ti chlap neveme děti, on zajištěny a ty bez jakéhokoliv zázemí soud přihlíží i k tomuto. akorát je od tvého muze nefer že se takhle za tvymi zády připravuje, je to svinarna a dost dobře nechapu co tím myslí? neklape mi to tak se na to nachystam, rozvedu a dobre ? zajímavé je že ti udělal další dítě a přitom za zády je situace trošku jinak ? urcite si sama s chlapem o tom promluv, nedus to v sobě a hlavně reste to jen vy dva a netahejte do toho rodiče a celou rodinu. oni s vámi nezijou, nevychovavaji vaše dítě (děti ) a oni mohou říct akorát svůj názor. jinak šance na záchranu vztahu je vždycky , tak držím palce ať to zvladnes a všechno se vyřeší.

rioko
4. bře 2016

@popoj že nejsi zajištěná a chlap by byl díky tomu ve výhodě, tak to se neboj, proto Ti děti fakt nikdo nevezme, vím z vlastní zkušenosti. Pokud bys chtěla odejít, je nejlepší se obrátit na péči o dítě a zažádat o svěření dětí do Tvé péče. Pokud bys chtěla odejít ještě dřív, než by Ti byly soudem svěřené, tak to manželovi říct musíš, nejlepší je to třeba o pojistit písemně, napsat mu to, tím pádem nemůže tvrdit, že to nevěděl.Taková dálka, to je těžké. Bez zajištění bys nezůstala ani kdybys hledala něco blíž. Pokud bys měla pronájem psaný na Tebe, máš nárok na příspěvek na bydlení, mě pokryl víc než polovinu nájmu, dále soud určí alimenty, to se dělá při soudu svěření dětí do péče, nejdřív se řeší děti, potom až rozvod. Jako není to na vyskakování, ale vyjít se dá, taky mám dvě děti. Když budeš mít děti svěřené do péče, odstěhovat se můžeš kde chceš, jak daleko chceš. Záleží pak na tom, jestli budete schopni se domluvit jak často mu budeš děti dávat, starší se většinou dává na víkend jednou za 14 dní plus nějaký den v týdnu, u nás třeba každý víkend, ale to byla naše domluva. Miminko by na víkendy nedostal. Nejdřív si asi zkus s manželem promluvit otevřeně jak to vidí dál

blahova_andrea
4. bře 2016

@jetynka mě to tedy přijde jako blbost. proč by měla potřeboval jeho souhlas k odstěhování? v životě jsem neslyšela, že by žena odešla od muže, vzala děti, přestěhovala se xy km zpět k rodičům nebo přátelům a chlap by jí to posvětil 😅 sice je to otec a má svá práva, ale pokud děti odjedou s mámou, tak to není bráno jako únos, souhlas otce není potřeba. to, že je riziko, že jí to dá sežrat, že se budou ošklivě tahat o děti atd...to je jasné. ale on ji nemůže nutit žít tam, kde nikoho nezná a kde na to nemá, když je doma na mateřské či rodičáku. to by jí musel to bydlení sehnat a taky platit, aby si mohl takové podmínky diktovat. jinak se holt matka postará jak umí a jak jí situace dovolí.

rioko
4. bře 2016

@blahova_andrea říct to musí, upozorňovali mě na to na sociálce, když jsem chtěla tajně odejít, může se to u soudu použít proti ní, on má zatím stejné práva na děti jako ona

blahova_andrea
4. bře 2016

@rioko tak jako říct někomu, že odcházím je jedna věc, ale chtít po něm, aby mi to posvětil je blbost. odejdu tak jako tak, když budu chtít, ne?

rioko
4. bře 2016

@blahova_andrea tak to asi jo, zakázat jí to nemůže

kacca11
4. bře 2016

@blahova_andrea oznamit, kam s detmi jde samozrejme musi, stejne jako by to musel udelat chlap v opacnem pripade. Rodice jsou oba, nejen matka.

@popoj mrzi me, ze vam to neklape, ale proc hned uvazovat o odchodu? Jste manzele, mate dite a dalsi na ceste, podle me je spis na case resit, jak zustat spolu nez jak se rozejit. Chapu, ze te treba zajimaji moznosti, ale je na to podle me brzo.

blahova_andrea
4. bře 2016

@kacca11 oznámit ano, ale ne žádat o svolení 😉
@popoj proč máš vlastně pocit, že si dělá ty zadní vrátka a čeká vás rozvod? 😕

mariemariemarie
4. bře 2016

Vůbec se neboj, že by ti někdo vzal děti ,protože nejsi zajištena.Navíc nevím jak to máte, ale jste manželé.Jistě jste si něco pořídili a manžel vydělává a ty jses na mateřské a staráš se o dítě, proč by jsi měla odejít jen s dětmi?ale samozřejmě nevím jaká je u vás situace.,.Pokud máš pocit, že se připravuje a přemýšlí o rozchodu tak neodkládej debatu na tohle téma.Měla by jsi být v těhotenství v klidu a pokud již máte nějaké problémy tak si myslím,že je stejně lepší ty nepříjemne situace řešit než si vytvářet domněnky.A co se týká stěhováni tak ti taky zakázat nemůže.Pokud by jsi měla svěřené děti do péče tak by si je měl otec vyzvedávat i ti děti vracet v místě bydlište.Nemusíš mu je vozit přes celou republiku a navíc miminko by si stejně asi nebral.Vše je ale na domluvě.Pokud je manžel dobrý táta určitě bych stěhování zvážila k vůli dětem,ale hlavně ti přeji at vše zvládnete a je to jen nějaká bouře.Není nad uplnou rodinu.Držím pěsti🙂

ivetka7686
5. bře 2016

@popoj ahoj,moc je mi lito co prozivas 😐 co se tyce souhlasu otce,ten plati kdyz chces odcestovat s detmi do zahranici,nemyslim si,ze to plati v Cr 😉 ale poptej se na uradech,Ti by meli pomoct.Hodne stesti a drz se 😉

kittykat22
5. bře 2016

@popoj za unos dietata sa povazuje v nasej legislative len zobrat dieta za hranice statu. V Cr to bude ako pise @rioko a jej informacie su spravne. Na jej info sa mozes spolahnut 😎

Je mi luto ze mas take problemy. Zazemie by si mala hladat u svojich rodicov v pripade ze nemas moznost sa sama financne zabezpecit. Dufam, ze tam vedie cesta. Je mi velmi luto cim prechadzas. Vela stastia.

evcann
5. bře 2016

@popoj jestli je to neresitelne, vzala bych deti, odjela k rodicum a jemu jen napsala sms, aby nemohl rict, ze o tom nevedel, ale nemyslim si, ze v ramci ČR bys potrebovala povoleni, nedavno jsem koukala na televizi kde to rikali a mluvili jen o prevozu ditete do jine zeme, to je pak unos, ale v ramci jedné zeme ne. Jeslti mas strach, ze by te obvinil z unosu tak to asi opravdu hodne skripe. Preji hodne stesti, samotne vam bude postupem casu lip 😉

lennisek1
5. bře 2016

@popoj Já bych se možná zkusila pobavit první s právníkem. Jsou bezplatné právní poradny a různé poradny pro matky s dětmi ve špatné situaci a ti většinou mají první konzultaci zdarma. Kdyby došlo na rozvod, tak už bys věděla jak se chovat, aby to manžel nepoužil proti tobě při rozvodovém řízení. A pokud si rozhodnutá odejít, tak určitě jdi, já bych za každou cenu neudržovala vztah, který nemá smysl, jak tady někdo píše jen kvůli dětem. Děti by stejně trpěly tím, jak se hádáte nebo chováte k sobě:( Tohle prostě děti vycítí a zbytečně se kvůli toho trápí, mluvím z vlastní zkušenosti.

kacca11
5. bře 2016

@lennisek1 souhlasím, že udržovat nefunkční vztah kvůli dětem je hloupost, ale zase nesouhlasím s tím se jen tak sbalit a odejít, to by podle mě měla být ta poslední možnost. První věc je na vztahu zapracovat, pokusit se to dát doporadku.

lennisek1
5. bře 2016

@kacca11 tak to samozřejmě ano;) jen na mě působí zakladatelka, že už je tam dlouho vše špatně a manžel už se na tu situaci připravuje.. Záleží jestli už situaci společně řešili nebo ne:(

popoj
autor
6. bře 2016

@blahova_andrea odvedl pryc ze společného účtu několik set tisíc Kč, ty peníze tam netknute ležely. Dostal je sice v manželství, ale za prodej něčeho co nabyl před manželstvím. Tak proto říkam že si chystá zadní vrátka. Beru to tak ze jsou jeho. Ale taky tak ze me podezírá ze bych je asi ukradla. Přísahám bohu neudělala bych to. Velice me tim urazil a naštval. Plus za dalsinuz se sveril rodicum a prisla mi od tchyne sms....no ze on je chudák. Ať rozvod bude či ne, zacla jsem se tedy ptát co by kdyby a získala jsem trochu klid a jistoty. Mivala jsem v práci 45 čistého, dneska ...🙂 Me úspory jsou ve společném bydlení. Z jeho prodeje budu mit ja necelý jeden mm. Deti by nejspíš připadly do me pece. Odstěhovat bych se pak mohla v rámci ČR kamkoli, on by mi musel platit samozřejme na deti a pokud bych kvůli němu zůstala poblíž, pak asi i výživne, než začnu zase pracovat, tak ať zvládnu platit nový byteček. Mimochodem sve budoucí příjmy očekávám úplne někde jinde, ale co.

blahova_andrea
6. bře 2016

@popoj a že by je bez porady s tebou investoval, koupil něco, třeba nějaké překvapení velké společné...to je dost naivní doufání, co? no, když máš těch indicií víc... ☹ je mi jasné, že když se cítíš takto nejistá a máš pocit, že on si už buduje pomalu jinde, tak chceš taky vědět, co tě čeká. když ty informace nakonec nebudeš muset použít, tak jedině dobře. ale kdyby náhodou, je fajn být připravená, chápu 😉
teda plat jsi měla fakt krásný 🙂 no to se teď s dětmi neslučuje nějakou dobu určitě. ale je to potvrzení toho, že jsi velmi schopná žena a že se o sebe a děti když tak dokážeš postarat až se vylížete z nejhoršího. na výživné pro sebe máš nárok, i když odejdeš kamkoliv, ne jen poblíž něj. do dvou dítěte myslím 😉 takže alimenty na obě děti i na tebe by ti soud měl přiklepnout.

marketa11112
6. bře 2016

no ja nekde cetla, ... tedy muj bratr ma prcka a tak jsme to hledali, ze se bez souhlasu otce muze zena s detma odstěhovat snad do 60 km, kvůli styku deti a otce.......

lennisek1
6. bře 2016

@popoj tak pokud by tě vyplatil z bytu, tak záleží odkud jsi, ale třeba tady v Ostravě jsou byty kolem milionu, 2+1, kolikrát za mega i zrekonstruované, takže bys měla svoje bydlení a z mateřské plus výživného na děti už by jsi nějak vyžila.. A záleží cos dělala, ale pokud jsi byla na vyšší pozici, tak věřím, že by se tu později našla i práce, sice určitě ne za tolik jako v Praze, ale i tak byste si žili dobře;)

blahova_andrea
6. bře 2016

@marketa11112 co vím, tak těch 60km platí u střídavé péče, ale já to teda nezjišťovala, taky to mám jen tak z doslechu a dočtení se

merope
6. bře 2016

Pokud jsi měla v praze 45.000, tak bych asi spíše uvažovala o bydlení někde kousek za Prahou s možností dojíždění, zpočátku spíše nějaký podnájem. Co slyším i vysokoškoláky z Ostravska (400km = předpokládám Severní Morava), tak tam šílené problémy sehnat práci, v Praze se dá i půlúvazek, pokud něco umíš, můžeš si s dítětem i přivydělat třeba nějakým doučováním (ekonomie je dost žádaná, stejně tak technické disciplíny). Na tvém místě bych se z Prahy nehnula. A budou i menší případné tahanice o děti, když je otci v podstatě "neukradneš" plus je otázkou, jak se k dětem chová a jaké jsou šance, že si je bude brát na víkendy bez problémů a tím si i ty sama budeš mít možnost trošku odpočinout.

shine2015
6. bře 2016

Uprimne me by to taky urazilo ale nez honem hrrr reseni bych se snazila zabezpecit bokem aby nevedel on a videla bych casem co a jsk.

jujatko
6. bře 2016

Nemám s tím žádnou zkušenost, ale informovala bych se na sociálce. Logicky mi přijde blbost, že bych mohla sbalit děti a odjet s nimi na druhý konec republiky a manželovi to jen oznámit - pokud on s tímto postupem nesouhlasí. Určitě půjde upravit péči a styk s dětmi i v manželství - před rozvodem. Jinak majetkové poměry, případně výživné lze stanovit i v době trvání manželství.

bandyvelikej
27. únor 2021

Ahoj všem, prosím o radu máme s přítelkyni malé dítě bude ji rok a neslape nám to chce se odstěhovat a sepsat dohodu o péči o dítě. Dnes mě informovala ze jde cca 400 km daleko od Prahy a mám nárok maximálně na 4 dny v měsíci.... dále 2 týdny v létě a svátky na stridacku co s tím mám dělat děkuji