Manžel mě odstřihl od peněz

alassel
28. srp 2016

Ahojky, potrebuji se nekomu sverit, s manzelem jsme spolu ctyri roky a dva roky manzele. Mame krasnou triletou dcerku a ted cekame druhatko. K tehotenstvi samozrejme patri naladovost ( tehotne pochopi) ale muj manzel to nechape, proste mam vykyvy nalad, alr kdyby me nachal hodinu byt, tak to prejde a nic se nedeje. Misto toho se zacne vztekat, praskat dverma a vcera to vyvrcholitlo tim, ze mi oznamil, ze zmenil pristupova hesla do IB a PIN na karte, ze dokud nezmenim svuj pristup, budu bez penez! Chce se mi brecet, nikdy takovy nebyl, druhatko jsme chteli a nechapu, co se s nim deje.. jsem nestastna nikomu to nemuzu rict!

ilonne
28. srp 2016

Tak si zarid svůj účet a nech si peníze posílat tam.

alassel
autor
28. srp 2016

@ilonne a cim si pomuzu, ja potrebuju vyresit situaci doma a ne si zakladat vlastni ucet. Jsme manzele a mame mit vsechno spolecne, nechapu ty, co maji kazdy svuj ucet... diky za nazor

ilonne
28. srp 2016

@alassel Ja tí rozumím, my také máme společný účet. Ale tohle by si manžel nikdy nedovolil. Ještě me napadlo, určitě jsi napsána coby disponent tak zajít do banky a změnit to. Jak by se mu to líbilo? Případně mu říct, ze pokud to neubere do původního stavu, zaridis si svůj účet.

kacca11
28. srp 2016

@alassel takhle na prvni pokus jde poradit jen promluva. Jeho chovani je nezakonne a je to jedna z forem domaciho nasili. Ale urcite bych tam nesla s tim, ze "jsem tehotna, tak muzu vsecko a ty to musis snaset", ale neco ve stylu "mrzi me, ze je to se mnou ted tezke, ale tohle neni reseni".

petrasipkova1
28. srp 2016

ne ne ne, nenech si to líbit hned na začátku, to přece nejde být jako vězeň, vždyt jste partneři. Nechápu ty chlapi, co si myslí, že si můžou dovolit všechno, když žena zůstane doma. Šla bych do práce ještě v těhu, dcerce zařídila hlídání, aspon na malou brigádu, abych byla trochu soběstačná. Místo aby si tě muž vážil, že člověk obětuje kus života pro výchovu společných dětí, tak se chová takhle hnusně. Já jsem taky bez svých peněz, svoje úspory jsem dala do zařízení domu aa výbavy pro malou,abysme mohli zkolaudovat,ale byly to naše peníze, nemáme moje a tvoje, takže mi manžel dává peněz z výplaty kolik potřebuju, samozřejmě s ohledem na rozpočet, ale na to i já mám rozum, že vím co si můžeme dovolit. Vidí jak je to těžké být s dcerou doma, vždyt bych taky mohla chodit do práce jako on, ale přestřihla jsem pracovní kontakty a zůstala s ní doma ( to nejlepší co můžu z mého pohledu pro dítě udělat), ale to neznamená, že bych byla něco mín. Rozhodně bych si dupnula, případně zařídila svůj účet, tam bude chodit rodičák, mateřská a trvala na posílání část platu manžela. Nebo at jde na rodičák s druhým dítětem sám a uvidí 🙂 To jsem se teda rozčilila po ránu 😀

ilonne
28. srp 2016

Jinak k situaci doma - ja te chápu, ale nejspíš budeš muset i ty zapracovat na "svých náladách ". A on samozřejmě taky. Sednete si a vyrikwjte si to. Zkuste si říct jak na sebe ve vypjaté situaci reagovat. Nebo mu prostě říct - hele nezlob se, momentálně me štve celý svět, potřebují být chvíli sama. Pokud je problém vztek, tak když te něco naštve a chystáme se vybouchnout, zkus od 1000 odečítat 7. Funguje to.

carmilla
28. srp 2016

Za prvé - z manžela se klube docela slušný demagog a mačo, asi má pocit, že on vydělává a ty vlastně neděláš nic, a tudíž máš logicky nárok jen na takovou "rentu", kterou uzná za vhodné on...Oddělené účty zamezí právě takovým situacím. A počkej - vy máte "společný" účet, se kterým může disponovat pouze on, tobě tam jen chodila výplata? Jen on má právo z něj vybírat a měnit přístupová hesla? Promiň, ale potom žádný "společný" účet nemáte...Nezlob se, ale tohle by pro mě byla natolik ponižující a zraňující situace (že vlastně musím manžela škemrat o peníze, že mi manžel musí dokazovat, že bez "jeho" peněz jsem nahraná...), že bych to těžko vydýchávala a asi bych to řešila tím, že bych dočasně opustila společný byt (který je možná vlastně taky hlavně jeho, že?)...Radím ti, těmhle manýrům ze strany chlapa zamez hned od začátku, ale hned...

alassel
autor
28. srp 2016

@ilonne ucet je jeho, ne muj

carmilla
28. srp 2016

@petrasipkova1 Přesně...pisatelka tady psala, že za ideál pokládá stav, kdy manželé mají vše společné, nedělí na "moje" a "tvoje"...nicméně její manžel tuto tezi opravdu těžce nesdílí a právě jí to názorně ukázal v praxi...

ilonne
28. srp 2016

@alassel Nás účet je také manžela, ale ja mám dispoziční právo

carmilla
28. srp 2016

@alassel Počkej...a ty k tomu účtu nemáš žádná dispoziční práva? Čili výplata chodila na MANŽELŮV účet, rodičák chodí na MANŽELŮV účet, se kterým ty nemůžeš vůbec nijak nakládat? Promiň, ale to už mi skutečně přijde lepší varianta "každý svůj účet"...tohle není rovnocenné ani náhodou. Manžel u vás jednoznačně drží kasu. A neříkej, že tě to překvapuje až teď. Budeš to muset tak brát...ale to neznamená, že si musíš nechat šlapat po hlavě...

alassel
autor
28. srp 2016

@petrasipkova1 kdyz ja mam pocit, ze si nejak neuvedomuje co obnasi starani se o malou. V podstate ji vyvhovavam sama - manzel ma smeny a dcera ho vida malo. A kdyz mu reknu, ze se ji malo venuje, tak mi odpovi, ze on chodi do prace a vydelava penize. A me pak prijde, ze ja jsem TA, co jen utraci ( ze nemam nic na sebe ted v tehu a vsechno je mi male nevidi a objednane tehu dziny jsem si radsi ani nevyzvedla, abych neposlouchala, ze jsem si ZASE neco koupila). Milujuho a resit situaci odchodem je pri me zdrcujici a kvuli dceri to nemuzu udelat..

caverina
28. srp 2016

Zacinam byt cim dal radsi ze jsem bez chlapa.-..

alassel
autor
28. srp 2016

@carmilla
@petrasipkova1 kdyz jsme jeste nebyli svoji, meli jsme kazdy svuj ucet a po svatbe jsme si nechali jen jeden vyhodnejsi - jeho. Nikdy s penezma nebyl problem, vzdycky jsem mela pristup, aniz bych se musela nejak doprosovat. Byt jsme koupili na spolecnou hypoteku, takze je nas obou, ale zafinancovan castecne z prodeje jeho minuleho bytu a to taky parkrat slysim, ze byt je z jeho penez apod... Nechapu proc to vyhrotil az do takovehle situace, mluvit se s nim neda, myslim, ze do nej vrkaj i kolegove z prace a hlavne tchyne. Nemame spolu tak casto intimnosti - ptoste nemam naladu, boli me casto bricho, mela jsem hematom a nevolnosti - to normalni chlap nepochopi?? Je to tim ze nema sex? Nechapu. Mame jen zitra na dovolenou a vubec se mi nechce, ted ani nevim, jestli jsme si meli druhe mimi porizovat..

ilonne
28. srp 2016

@alassel Vy máte větší problém než jen teď ten účet. Nicméně všechno je řešitelné. Prostě teď procházíte krizi. My jsme ji zažili asi 6m po narození druhého dítěte. Otázkou je, zda ji zvládnete vyřešit bez cizí pomoci. My vyhledali poradnu a mužů jediné doporučit. Nicméně to co udělal si dovolit nemůže.

carmilla
28. srp 2016

@alassel Tak to ti nezávidím...To víš, chlapi nad některými věcmi uvažují úplně jinak...I ten můj měl takové choutky kádrovat mi, co jsem si koupila nebo nekoupila...A to podotýkám, že rozhodně nejsem ten typ, co by rozmařile utrácel za každou hovadinu, nevyžívám se v nákupech oblečení, nepotřebuju exotické dovolené apod. Já jsem to nicméně uťala hned v zárodku a ostatně - mám svůj účet, on má svůj a pak máme jeden společný, ze kterého rovným dílem platíme náklady na domácnost...Asi to není podle tradičního modelu našich babiček a prababiček, nicméně pokud se chceš těchto modelů držet, měla bys holt teď jít a manžela odprosit a příště si své nálady kontrolovat, abys muže uštvaného z těžké práce, kde jistě vykonal nějaké převeliké dílo, neobtěžovala a nepopouzela...Pokud cítíš, že to by pro tebe nebylo to pravé ořechové, musíš něco změnit. Jakmile tohle jeho chování budeš akceptovat jednou, pamatuj si ale, že už ho budeš muset akceptovat pořád a chovat se podle toho...

urtica
28. srp 2016

@alassel Jak fungujete v jiných směrech? Jak se k Tobě chová? Respektuje Tvé potřeby, Tvůj prostor?
Protože to co popisuješ, bývá jen třešinka na dortu daleko závažnějšího problému...

zandi
28. srp 2016

@alassel Vy, ale nemate společný účet. Účet má manžel a s tebou jedná jak s hadrem, když te odstrihava od vlastních peněz. Zalozila bych si vlastni ucet, to vyresi problem v nadpisu. O dalších problemech si uz musite doma promluvit. A jestli kdokoliv vrka do tvyho manzela jak píšeš, tak bych rekla ze je to jedno, je dospělý tak nejspíš ma i vlastní hlavu ne?

somalicats
28. srp 2016

@alassel Společné finance neznamená, že musíte mít nutně jeden účet. Takže doporučuju věnovat pár minut založení vlastního účtu (spousta bank to dneska umí on-line, vesměs banky, které mají zároveň vedení účtu zdarma a často k tomu bývá možnost zařídit si i spořící účet rovněž zdarma) a přesměrování výplaty rodičáku na něj. Pak nebudeš odstřihnutá od peněz. Jinak ale souhlasím s tím, že máte větší problém než tohle, takže by to chtělo začít na tom vztahu pracovat, klidně i s pomocí zvenčí (poradna apod.).

alassel
autor
28. srp 2016

@zandi prave ze ani nema, nechava si nabulikovat kde co. Napriklad, ze tehotna zenska je strasne nadrzena a musi mit sex furt a vsude, ze "zvuk" pri nastrihu hraze pri porodu je strasnej a nikdy na nej nezapomene - to ma od svych kolegu z prace

alassel
autor
28. srp 2016

@ilonne ja si nemyslim, ze by nam poradna pomohla, a neumim si predstavit, ze by tam se mnou event. sel.. nikdy mov nemluvil a mozna v tom je i ten zakopanej pes - nekomunikuje se mnou

alassel
autor
28. srp 2016

@carmilla a za co mam odprosovat? Za to ze spolu cekame druhe dite a jsem proste naladova?? U prvni dcery mu to nevadilo?? Na takovou se nesnizim... a pokud jde o penize, ja mam platit veci sobe, dceri a jeste na domacnost? Jak to mam udelat se 7.000,-??? Dcera ted oujdedo skolky, potrebuje spoustu veci, ja si jen jednou za tri mesice kupuju kont. cocky a roztok a nejakou drogerii, do kavaren nechodim, zadny kamarady nemam, jsem doma s dcerou jako kvocna a ono mu to nestaci..

somalicats
28. srp 2016

@alassel Podívej se, pokud budeš všechny návrhy okamžitě negovat (nechci vlastní účet, poradna nepomůže...), tak se k žádnému řešení nedohrabeš. Takže si rozmysli, co vlastně chceš. Chceš situaci řešit? Tak se musíte s manželem naučit spolu komunikovat. Vztah je o komunikaci. Pokud tohle nezvládnete, tak vám to manželství dlouho nevydrží. Nechceš situaci řešit? Tak si budeš muset na to jeho jednání zvyknout. Třetí možnost nemáš. Teda vlastně máš, odejít od něj. Ale to není řešení.

alassel
autor
28. srp 2016

@urtica co myslis tim v jinych smerech? Ze jdu nekam jedmou za pul roku a mam to na taliri jeste dva mesice? Ze i kdyz se vratim ve dve rano, tak v sest musim fungovat pro dceru a on si treba vyspava i do sdesity, kdyz od nekud prijde? Nevim jestli mam nejaky svuj prostor, protoze nemam zadne kamarady, o vsechny jsem prisla, kdyz jsme spolu zacali chodit.. s kolegy z prace jsem se nevidela dva roky a sejde z oci.. uprednostnuju dceriny potreby pred svymi a z penez co napr. dostanu k vanocum, narozeninam apod. kupuju veci dceri a nebo do domacnosti

koordinatorka_odboje
28. srp 2016

Projevuje manzel i jine znaky manipulativni osobnosti?

alassel
autor
28. srp 2016

@somalicats ja nezavrhuju, jen si nemyslim, ze kdyz nekomunikuje se mnou, tezko se bude zpovidat cizimu poradcovi.. a vlastni ucet podle me podpori jeho pristup?

somalicats
28. srp 2016

@alassel Proč jsi přišla o kamarády, když jsi začala chodit se svým mužem?

alassel
autor
28. srp 2016

@koordinatorka_odboje ja si nemyslim, ze by byl nejakej psychopat nebo podobne. Jen posloucha kdy chce on a nechava si radit kdyz chce on a pokud nechce, tak s nim nikdo nic neudela. Me slo hlavne o to, proc se takhle zacal chovat?

koordinatorka_odboje
28. srp 2016

@alassel ted jsem docetla, ano, je to manipulator.

koordinatorka_odboje
28. srp 2016

@alassel protoze si uvedomil, ze ma moc