Krádež

pistacijka
30. čer 2022

Dobrý den, nevím kam bych to měla napsat. Můj syn 8let kradl u cizích lidí. Nastesti se na to přišlo ale bylo mi v tu chvíli strašně ukradl tisíc korun pak z té dotyčné vylezlo že se jí ztratila další tisicikoruna. Syna sem zmlatila tím se nebudu tajit to by udělal snad každej a do očí vám zapira že to on nebyl sáhla sem do kapsy a našla sem tam ten litr pak sem vlitla do pokojíčku. A tam sem našla další ukradnou tisicikoruna bylo mi v tu chvíli zle až na zvracení muž pa přišel domů z práce tak sem mu to řekl ať si s ním promluví že tohle se nedělá já sem radči odešla ven. Apak když sem se vrátila domů nepřála sem se co mu řek jak s ním mluvil nebo tak prostě ne je mi ještě teď hrozně ani nec jak se mám zachovat před tou dotyčnou a jak mám jednat se synem nemůžu se na něj ani podívat nebo vyslovit jeho jemno já bych ho zabila.

gbp
30. čer 2022

@pistacijka chapu, ze to je pro tebe sok a hrozne zuris a za syna se stydis, ale chvili pockej, az trochu vychladnes a urcite s nim promluv. rozhodne musis pochopit, ze se na nej hodne zlobis a ze pozdeji si o tom promluvite. urcite prijdete na to, proc to udelal, jak to miue napravit, co to pro nej bude znamenat, ale taky by mel vedet, ze ho mas stale rada.
muj bracha se v sedmi letech vloupal vedle do baraku, kde nikdo nebydlel a rozmlatili tam nake veci, zapalovali koberec a neco ukradli. nasi z toho samozrejme byli uolne spatni, resili to policajti, des 🙈 a abych te uklidnila, bracha je normalne slusny dospely clovek a kdyz na to ted vzpomenem, uz je to jen "k smichu". drz se 👍🍀

pistacijka
autor
30. čer 2022

@gbp já jen doufám že tohle byl jen nějaky zkrat protože si to nedokážu vysvětlit pořád na to musím myslet má na co si vzpomene když si řekne tak dostane mami dáš mi na zmrzlinu jo dám tady máš mami koupila by si mi pokémon kartičky jo dobře tak zajdem do hrackarny atak dále prostě to nechápu můj muž nosí domu velké obnosy peněz neumím si představit že by mu z peněženky zmizelo třeba 20 tis ale zase je to stále mezi mnou a mužem a ne cizí rodiny za tohle bych se propadla schůzi do země. Jak říkáš musím vychladnout a pak si s ním i já promluvit a takový krásný den to byl vysvědčení měl krásne tak chtěl koupit čokoládu tak sem mu ji koupila No prostě ŠOK strašnej šok pro nás.

garfa4
30. čer 2022

@pistacijka stalo se to me kamarádce, jen částka byla o dost vyšší. Peníze ukradl mamce sveho kamaráda. Musela hodně vychladnout, aby ho neprerazila vejpul.... Jenže on všechny peníze stihl utratit, a to za dárky pro ni (pro mamku) a svou sestru, jelikož se bál, že nebudou mít nic pod vánočním stromečkem....

Díky tomuto příběhu se též klonim k tomu, aby až vztek odejde, v klidu se ho zeptat, proč to udělal. A samozřejmě vysvětlit, že se to nesmí, ale to určitě víš.

pistacijka
autor
30. čer 2022

@garfa4 No taky pěkný 🙈já jen zavřu oči a vidím ten dnešek jak ona drží tu peněženku a říká ty si mi vzal peníze No hele 🤦‍♀️propadla bych se pořád to slyším a vidím strašný strašný

hojda
30. čer 2022

@pistacijka Zjistit proč, bez toho se dál nepohneš.Ve třídě jsme měli taky holčičku, která kradla, ač to vůbec nepotřebovala (bohatí rodiče), potřebovala na sebe rodiče nějak upozornit☹.

garfa4
30. čer 2022

@pistacijka to verim, u nich se to stalo v prosinci, mně to říkala někdy na jaře/v létě a stále z toho byla smutná, že to vůbec udělal. Ale te okradene paní se omluvila, donesla nějakou maličkost a ta to pak naštěstí brala jako uzavřenou záležitost. Snad to i u vás tak bude a už si to pak budete řešit jen v rámci rodiny. A časem to vše otupi. Hlavně ti v posunu pomůže, až ti vysvětlí, proč to udělal. To bude nyní nejdůležitější.

blondynka400
30. čer 2022

@pistacijka vždyť mu je 8.... Než jsi ho zmlátila, zjistila jsi důvod proč to udělal? Popravdě tvojí reakci vůbec nechápu a to že zapíral, to je snad víc než jasné. Ty by jsi byla v tomto věku jiná? Chce to hlavně zjistit důvod, vysvětlit, že toto se nedělá. Tvým postojem ničeho nedosáhneš, možná jen to, že se to bude opakovat. A dotyčné peníze vrátit a omluvit se.

petrasipkova1
30. čer 2022

souhlasím s @blondynka400 zmlátit ho byl totální nesmysl, absolutně už ti nebude věřit, nikdy se ti nesvěří s žádným průšvihem. Jen sis na něm vybila vztek. Já mám 7 letou dceru a ta vůbec ještě nechápe hodnotu peněz, nerozlišuje, ví že papírový jsou víc než kovový, někdy si říkáme co si za kolik koupí, peníze si šetří, já dětem koupim skoro všechno po čem touží. Takže důležité je zeptat na co peníze chtěl. Co si chtěl za ně koupit, co s něma chtěl dělat ? A proč si neřekl o peníze vám rodičům ? Má nějaké "svoje"peníze od babiček, k narozkám apod. ??Určitě v tom bude čistý a dětský úmysl ještě, na tom si mohla v klidu provést výchovnou lekci, peníze jít vrátit, omluvit se, a hlavně pořádně vysvětlit. Proč je to špatně, jak si každý musí vydělat sám sobě dostatek peněz aby byl spokojený, proč jsou zloději, co je to za lidi a jak dopadnou, ukázat věznice apod.....

ai30
30. čer 2022

No ja nevim, ale mne prijde zmlatit osmilete dite horsi nez ukrast tisicikorunu. To sem zvedava, z jake pozice ho budes poucovat o moralce a o tom, co se ma a nema teda..

pampeliska1313
30. čer 2022

Pamatuju si, že třeba u nás děti ve třídě mezi sebou řešily kdo má jaký kapesný, kolik má našetřeno, lítalo to za svačiny a nevim co. A byl tam kluk a tohle řešit nemohl. A občas se něco ztratilo a vždycky se to našlo u něj. Prostě mu to bylo lito a “poradil si”. Já osobně jsem si přepisovala na základce známky. Matka se se mnou učila, měla jsem z ní strach a bylo jednodušší a pro mě jako pro dítě přijatelnější přepsat známku a vyhnout se výprasku aspoň za tohle a “jen” poslouchat jak je matka nespokojená s dalšíma věcma a pak mít třeba chvíli zkažený prázdniny a učit se na reparát - tam to teda naštěstí nedošlo. Jen se snažím ukázat, že dítě často nepřemýšlí do budoucna co bude. Prostě to udělá aby vyřešilo momentální situaci. Jestli bude nejakej trest? Nemusí se na to přece přijít, tak co? Minimálně mně, nebo tomu klukovi ze školy to určitě v hlavě jelo. Chápu Váš vztek, ale nemlaťte to dítě, nebude Vám věřit. Stejně jako vy si můžete položit otázku jestli můžete věřit, že to už neudělá, jemu pojede v hlavě to samý a nebude důvěra ani na jedny straně. Může se zaseknout a nehnete s tím. Bude se bát a taky s tím nehnete, radši zacne třeba lhát. Pro dítě je těžký když se z člověka co má představovat bezpečí stane někdo, kdo dělá pravej opak. Možná bych zkusila něco jako že teď si to odpracuje, ať už doma, nebo u toho člověka kterymu to ukradl. Vždycky za něco dostane část z tisícovky co bude u Vás, aby se s tím třeba něco nestalo a pak to vrátíte společně, že mu s tím pomůžete (třeba vymyslet tu práci navíc kterou bude dělat aby za to “měl” peníze) . Že Vás to zklamalo je pochopitelný a tak bych to řekla i dítěti. Že Vás to mrzí, že se tohle stalo (ta krádež), protože jsem si myslela, že kdyz by něco potřeboval, tak ví, že mi muže říct a nemusí to brát někomu, kdo si ty peníze třeba šetří.. omluvila bych se za to, že jsem dítěti ublizila, protože mi ruply nervy a budu pracovat na tom, aby se to nestalo, A pokud bude chtít, budu si vážit toho, když mi řekne co se teda stalo. Nebo napíše. Cokoli co mu je příjemný. A nechala to třeba dva tři dny, jestli s tím teda přijde. Když ne, nebudu ho tlačit, zkusím se zeptat jindy. Třeba pak zjistíte, ze peníze bral pro někoho (ať už někomu chtěl pomoct, nebo mu někdo dělal zle a nechtěl Vás tím zatěžovat.) Člověk nikdy neví.

aneta15
1. črc 2022

@pistacijka můj syn vzal u našich 1000,-.Bylo mu stejně jako tvému. Taky dostal na prdel, aby si to pamatoval. U nás to teda zafungovalo, nejdřív jsem teda jen rvala a on zapíral. Pak se do toho vložil manžel a prostě dostal. Poprvé a snad naposledy. Mám ještě starší dceru, která byla taková ta hodná, snaživa holčička s jednickami. Určitě se na Tebe tady sesypou matky, který nebudou řešit, ze něco ukradl ale to, že dostal. Ale většinou to budou matky buď malých dětí a nebo těch hodných holčiček. Můj syn je hodný kluk ale taky typicky rošťák, který zkouší hranice. Ve škole se učí dobře ale taky je sama poznámka. Vymyšlí s klukama kraviny a je potřeba mu vymezit kam až může dojít. Tenkrát dostal opravdu hodně a myslím, že to fakt zafungovalo. Nechtěla jsem se dožít toho abych se bála položit peněženku na stůl. Musel vzít ty peníze a dojít k babičce a omluvit se. Už je to asi 3 roky a snad se poučil.

pistacijka
autor
1. črc 2022

No hele to že tu někdo píše že sem ho zmlatila měla sem to řešit jinak to přehlížím je to moje dítě takže serezat ho můžu já i manžel takové matky domlouvacky nechápu mám takovou kamarádku a má syna a toho už ve 13letech privazeji policajti domu skoro ob den ta mu jme vynada a je to to nemůžeš tutu nunu, takže já fakt taková nejsem jsem razna přísná tak jak mě vychovala má máma tak taková já sem a sem ráda jak mě vychovala se sestrou. Spíš se mi jednalo o to jestli to tu někdo také zažil se svým dítětem a ne jaká je výchova

gbp
1. črc 2022

@pistacijka tak ale ono to chovani s vychovou bohuzel souvisi 🤷🏼‍♀️ ja uz sem ti pribeh napsala, tak se nebudu opakovat. ale soudit te nebudu, ikdyz ja se snazim jit jinou vychovou 🤷🏼‍♀️ ono taky je zmlatit a "zmlatit". kazdy si pod tim predstavi neco jineho a jinak to realne vypada. kazde dite je jine a jinak vychovavane, tohle tady tezko nekdo posoudi. kdo tvrdi, ze mu nikdy neujeli nervy, tak lze. takze ja to chapu. zaroven ale kdyz udelam nejaky preslap, nebo je mi lito, co sem udelala, rekla, jak sem se chovala, omluvim se dceri. vzdyt to po ni taky chci.
ale ono asi taky hodne zalezi na tom, jak byl clovek sam vychovany a jak chce on na sve deti pusobit. vzdycky se snazim premyslet o tom i z te druhe strany. ja mam treba s rodici pekny vztah. dostala sem pres zadek asi parkrat, to jo. jednou si to dokonce pamatuju, protoze uz sem byla vetsi a byla to fakt krivda, mama nemela pravdu. pak si pamatuju, jak me jednou vyhodila z domu a ja sla k babicce - a vis co, vubec nevim, kvuli cemu to bylo! ona si to ani nepamatuje. pamatuju si jen to obrovske odmitnuti a strach. taky nas casto trestala tim, ze s nama prestala mluvit, klidne na par dni. uz si nepamatuju za co, jen co delala...a podle me by mel clovek pochopit, proc neco nema delat, ne ze to nebude delat, protoze se boji, ze mu doma narezou. 🤷🏼‍♀️
ale to te nepoucuju ani nesoudim, jen pisu svuj pohled.

somalicats
1. črc 2022

@pistacijka Jsi rázná, dítě zmlátíš, a ono ti krade prachy a zatlouká. No tomu říkám výchova 😉.
A ano, zažila jsem u nejstarší dcery situaci, kdy vzala bez dovolení sice ne peníze, ale jinou cennost. Bylo jí tehdy 7. A ne, zmlátit jsem ji nemusela, aby si pamatovala, že se cizí věci bez dovolení neberou.

marimanta
1. črc 2022

@pistacijka a má nějaké svoje peníze? Dětem někdy nestačí, že jim rodiče vše koupí, chtějí mít i svou hotovost. Určitě musíš zjistit, proč to vzal. Jak už stojí výše, bez toho se asi efektivně neposunete.
No a že zapíral. Popravdě, já kdybych věděla, že mě někdo zmydlí, taky se mu nepřiznám.
Pokud je známá normální, bude to v pohodě. Syn by jí to měl jít sám vrátit a omluvit se.

pistacijka
autor
1. črc 2022

@marimanta Joo známá je v pohodě pak si ještě z toho dělala srandu ale mě bylo strašně kapesné dostává dostává 300 každý týden tak právě nechápu proč to vzal 🤷‍♀️

levandule_k
1. črc 2022

Jako dítě jsem jezdila k babičce na prázdniny na vesnici s kamarádkou jsme chodily na hrášek na pole, ano byla to krádež, ale my jsme to tenkrát tak nebraly, to pole bylo přece dost velké... Babičce se to sice nelíbilo, ale to bylo tak všechno. (Hrášek byl fakt luxusní mňamka.) Dneska jsem schopna vrátit prodavačce v obchodě korunu, protože vím, že by to musela dorovnávat ze svého.

Já jen doufám, že nikdy nebudu tak sebestředná, že prohlásím tohle je moje dítě, můžu ho seřezat dle libosti, protože je to moje výchova. Jo kdyby fyzické tresty tak bezvadně fungovaly, tak mu máme přece skvěle vychované dospělé, které netrpí komplexy a nedělají hovadiny, ale jen samé skvělé rozhodnutí.

Ono je důležité zjistit, proč to udělal, ale to teď půjde velmi blbě. Mohlo to být z nudy, mohl chtít získat pozornost, protože pro dítě je lepší negativní pozornost než ignorace, mohl chtít někomu něco dát, mohl to být zkrat, že ani nevěděl proč to dělá, mohl to být hec spolužáka. (Nedávno byl na idnesu článek, že děti měly na fb nějakou skupinu, kde se hecovaly, co kde, kdo ukradne, kdo to nedělal byl za losera.) Teď zjistit skutečný motiv půjde dost blbě, teda já bych pravdu rodičům nepřiznala.

Jednou jsem zlobila (už nevím, co jsem dělala, ale dost jsem potočila matku), jako trest jsem dostala vynadáno, tenkrát možná i na zadek, a zabavila mi všechny peníze. Až se situace uklidnila, peníze mi vrátila, možná se i omluvila, že nechtěla tak řvát. No a co jsem udělala já. Čekala jsem dostatečně dlouhou dobu až na to zapomene, část peněz si oddělila a schovala jinam, kde o tom nevěděla. Za nějakou dobu mi zase zabavila peníze, protože jsem zlobila, ale jenom tu část, kde věděla, že je mám. O tajné skrýši nevěděla. Já měla dobrý pocit, že jsem nepřišla o všechno. Kolik mi bylo nevím, asi tak 10, 11, 12, 13? Peníze mi jako dítěti matka zabavila třikrát.

garfa4
1. črc 2022

@pistacijka těch důvodů, proč to vzal, může být velmi mnoho. Přes snahu získat vaši/neci pozornost, sázku s klukama, viděl to ve filmu atd atd. Ono moc nemá smysl nad tím spekulovat, spíš se snažit, aby vám tu pravdu řekl. S tím se vám pak bude lépe pracovat, když ten důvod bude mít konkrétní podobu. A je dobře, jak se k tomu postavila vaše známá, to situaci taky určitě ulehcilo. Pokud to byl jeho první exces, zkus i ty být v klidu (chápu, že to není lehke), promluvit si a pak už to brát jako epizodu, co se holt stala a jít dál. Vím, že je to možná drze, ale napsala bys případně, jaký byl ten důvod? Pokud nebudeš chtít, tak to samozřejmě chápu, jen mě to zajímá, jak jsem to řešila s tou svoji kamarádkou, zda důvod vašeho syna byl třeba podobný.

pistacijka
autor
1. črc 2022

@garfa4 důvod neznáme on prostě mlčí manžel s ním šel po dobrým nic pak po zlém nic prostě mlčí stojí před nama a mlčí a to mého muže strašně vytáčí

pistacijka
autor
1. črc 2022

Já sama bych ten důvod ráda věděla vlastně všichni kapesné má každý týden 300 tak si spočítejte kolik to je za měsíc a nejlepší na tom je ze ty peníze má v pokladnicce 🤷‍♀️Neee on musí ukrast 2000 cizímu

garfa4
1. črc 2022

@pistacijka dala bych mu čas. Kdy se to stalo? Včera, předevčírem? Jste všichni v emocich, a to velmi silných. Jasně, může to být tím vypraskem nebo zatím z nějakého jiného důvodu se bojí to říct (stud nebo že by něco ci někoho prozradil). Dokážu pochopit, jak náročná ta situace je. Ale přesto věřím, že čas vám všem pomůže a jednou si o tom promluvite. Nyní bych zkusila nechat to být, fungovat jako obvykle, aby se i syn uvolnil, spadlo to z něj a sám přišel s vysvětlením.

pistacijka
autor
1. črc 2022

@garfa4 jo necháváme to bejt řekli sme mu ale že do neděle nám řekne důvod první krádež o které vím tak byla v úterý to jí vzal 1000 a včera ji drze vlezl do peněženky a to už měla podezření tak to nastrazila a včera to prasklo. Manželovy zmizeli eura ty jsme nenašli a i nám neřekl kam to dal zmizelo 870eur to je na naše něco kolem cca pes 20tis.tal se mi nediv te že řadíme s mužem. 🤷‍♀️

levandule_k
1. črc 2022

@pistacijka On ho může i někdo šikanovat a chtít po něm, aby bral rodičům peníze a když na něj nastoupíte, to se pak nepřizná...

Také mohla být nešťastná souhra náhod a manžel ty peníze mohl ztratit a teď to vypadá, že synek jede ve velkém. (Někdy je život absurdní.)

Nebo dělá voloviny a krade z nudy.

Možná bych zvážila psychologa, protože tam může být hlubší problém a mohl by vám pomoct pracovat na obnovení důvěry, aby se synem tyhle věci netáhly po zbytek života jak smrad, aby se nestalo, že pokaždé, když se něco podělá, bude první podezřelý.

levandule_k
1. črc 2022

@pistacijka Píšeš o synovi 8 let, ale v profilu máš uvedeno jedno dítě, které má 5 měsíců. Proč máš přiznané jedno a druhé ne? To vypadá jako by jedno bylo preferované. Jak přijal sourozence, jak se změnilo vaše chování k němu po narození sourozence? (Může to dělat ze žárlivosti, aby získal pozornost, nebo má pocit, že se mu málo věnujete a tak se vám třeba takhle mstí...)

darinka84
1. črc 2022

@pistacijka tohle může být závažné pokud už předtím zmizeli eura.. Kde by dal tolik peněz? Nesikanuje ho někdo? Přece by někde byly ty prachy nebo by koupil něco drahého.. Takže snad sama vidíš že výprask nic neřeší a nevyřešil.. Důvěra je v tahu a nevíte nic... Pokud je malé miminko doma, může volat po pozornosti. Může se mu dít něco šíleného ve škole... Tohle se na diskuzi nevyřeší... Chápu pocity rodiče, ale serezat děcko které se pak zadře....? Já bych šla k odborníkovi se poradit

ai30
1. črc 2022

@pistacijka Haha, no jak mu budes vysvetlovat rozdil mezi 'je to moje dite, muzu ho mlatit jak chci' a 'jsou to moji rodice, muzu jim ukrast, co chci' jde mimo me, ale good luck. Evidentne ti ta vychova velice jde, tak jen tak dal. Matka z tebe vymlatila schopnost zvladat stresove situace a ty v tom hezky generacne pokracujes. Syn ti samozrejme nic nerekne, kdyz vi, ze ho stejne zmlatis, vubec nechapu, proc se tomu divis.

somalicats
1. črc 2022

@levandule_k Kdoví, jestli ten syn není ve skutečnosti manžela a její je jen to mimino.

1772
1. črc 2022

Opravdu si myslíte, že osmileté dítě neví, že se nekrade a že mu to někdo musí vysvětlovat? Nevíme, jak moc kluk dostal, ale v dané situaci si výprask zasloužil. A to i v případě, že tím chtěl něco krýt. Krádež prostě nemůže být řešení jiného problému.

somalicats
1. črc 2022

@1772 Takže když uděláš něco, co se nebude líbit Tvému manželovi, tak předpokládám, že je v pořádku, když Ti za to nabančí.

pistacijka
autor
1. črc 2022

@levandule_k nemyslím si že je důležité tu přiznává kolik kdo má děti to mi přijde bezpredmetne. Nekoukám Vám na profili když chci sem něco napsat kdo mi odepiše nezkoumam Vas nemám to zapotřebí jestli je taková nebo maková každej tu něco napíše a ráda si to přečtu jak by jste jednali vy. Každá má svou výchovu a taky se nevmesuju do toho jak vychovávate dotaz byl jen jak by jste to řešili nebo jestli už se to někomu stalo jak jste pak řešili tuto věc. Nic víc nic min.