ahojte.Rozešel se s mnou přítel a otec našeho dítěte.Dohodli jsme se ,že mi na malého bude posílat měsíčně 3000Kč.Ale včera do mě začali klavírovat příbuzní,že je to málo,že mi má dávat peníze i pro mou potřebu.Nebyli jsme manželé a ani jsme nebyli vedení jako druh s družkou.Vím,že na nějaké výživné nemám nárok a ani ho pro sebe nechci.Nebo myslíte,že mám nárok?Máme spolu s expřítelem hezký vztah o malého má zájem,bere si ho.A cokoliv bude malý potřebovat,tak mu mám říct.Trošku mne teda zamrzelo,že jsem malýmu udělala stavební spoření,ale těch 1500Kč,mám ,že prý splácet z těch 3 tisíc.Počítala jsem s tím,že mu on založí ještě jedno.
děkuji.máme stejný názor.jeho plat se pohybuje okolo 30000-35000tisic.a spláci úvěr na barák.Od včerejška jsem hodně naštvaná na ty příbuzne.pokud si s ním o tom o tom nepromluvím sama,tak se za ním rozjedou a to,že prý bude vidět.
jakoubka: Příbuzným řekni, ať se nestarají do toho, do čeho jim nic není.
Vím,že oni to myslí dobře,ale máš pravdu,že je to naše věc.Oni jsou jinak hrozně fajn,nedám na ně dopustit,ale toto mě zamrzlo.a teď se k ním přidala má mamka a má ségra
Jukin:Natálka je krááásná princezna.A byl to pořádný kus baby při porodu
na výživné jako na matku nárok máš i na svého syna,je to těžké se v tomhle orientovat,ale poradila bych ti navštívit nějakého advokáta a ten ti poradí co a jak.můžeš žádat i o vyrovnání částky která by ti unikla v zaměstnání když jsi musela nastoupit na mateřskou.
já měla něco obdobného,ted mám na syna výživné 4000kč tak držím hubu,ale jinak v zákoně je psáno JE OTEC DÍTĚTE MUSÍ PŘISPÍVAT I NA MATKU DO DVOU LET DÍTĚTE A TY VÁŠ SYNEK JEŠTĚ NEMÁ.
marselina: Fakt? I když nebyli sezdáni? Tohle slyším poprvé. A s tou částkou jako vyrovnání ze zaměstnání - to by pak mohly žádat všechny ženy, co jsou na mateřské, ne? Jakože třeba některá vydělávala 20 000, teď bere jen 7600, tak to ji jako mají doplácet?
taky bych to viděla, nechat si poradit. já mám pocit, že ta vyživovací povinnost na ženskou je fakt jen pokud jste byli manželé.
Tak našla jsme toto:
5) Neprovdaná matka
Otec dítěte, za kterého není matka dítěte provdána, je povinen matce přispívat přiměřeně na úhradu výživy po dobu dvou let, jakož i na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím (porodem). Jde o samostatný alimentační nárok svobodné matky (vedle výživného pro dítě), který by měl zajistit, aby její hmotné zajištění zhruba odpovídalo stavu, v němž žije provdaná rodička.
Ale nevím, zda to ještě platí.
lukin:našla jsi přesně to na co jsem si nemohla vzpomenout,platí to pořád,podle tohoto jsem dostala peníze aniž bysme byli manžeé i já jak na sebe,nové oblečení které při těhu bylo nezbytné,na výbavičku pro malého a dokonce i odstupné že jsem musela odejít z práce a být na mateřské později na rodičovské.
nemusíte být manželé aby i maminka měla nárok na nějaké peníze pro sebe které stejně utratí za mimíska.
marselina: A to doplacení z práce se doplatí do váše platu a do dvou let dítěte nebo jak?
babuľku, neviete, či toto platí aj na Slovensku? dík
no,my jsme tohle měli všechno dohodou sepsanou od advokáta,já jsem neuplatnovala celou částku za dva roky aby to bylo nefér,advokát mi vypočítal částku o kterou přijdu a pak jsme hledali kompromis až jsme se dohodli na určité částce.
angua niečo také platí aj na Slovensku... 😉 Neviem či 2 alebo 3 roky a lebo ako to je, ale viem, že matka dieťaťa má nárok na "výživné" od otca dieťaťa 😉
najjulinka, dík za info.
myslím,že ked vychovávaš dieta a si na MD máš nároky,aby aj tebe neičo prispieval.
angua ano, staci si precitat zakon o rodine. Doporucujem to urobit 🙂
Holky a když jsem nebyla provdaná a žádala bych si na sebe výživné, co je do 2 let od porodu.. Měla bych na něj nárok i přesto, že jsem pobírala rodičovský příspěvek ve výši 11400Kč? Ex mi tvrdí, že ne, že mám příjem monohonásobně vyšší než životní minimum, takže bych na toto neměla nárok.
jakoubka: Na tebe ti nemusí dávat vůbec nic 🙂 Jelikož jste nebyli manželé. Já bych teda byla ráda, že dává tak moc na dítě. A přitom bez soudu a tak. Taky záleží, jaký on má příjem. No a stavebko? Není to jeho povinnost 🙂