Chci žít sama bez chlapa! Zvládnu to finančně?

matkacekatelka
15. srp 2021

Nějak jsme si s přítelem přestali rozumět. Máme 2 děti 4 roky a 1,5 roku. Mluvíme spolu jen když musíme, organizační věci. Ven s dětma na hřiště chodíme zvlášť, buď on nebo já s dětmi, když jdeme společně pokaždé to končí hádkou. Když máme možnost vyrazit si do restaurace, do kina, na koupaliště tak ze strany muže není žádný zájem, musím ho pomalu prosit, že jsme dlouho nikde nebyli, ale ta touha strávit s druhým pár chvil bez dětí je pouze jednostranná. Pro nic se nenadchne, vše dopředu odsoudí, co se tam stane, jak se kdo bude chovat apod. Takže jsem si zvykla, že všechny věci co se dají dělat ve dvou, dělám sama. Nemiluju ho a nechci ho. Chci zůstat sama s dětmi, byt v pronájmu, rodičovská ještě téměř 2 roky, takže příjem cca 8.000. Budu mít nárok na příspěvky na bydlení apod? A co ,,alimenty,,? Nejsme manželé? Řeší se to soudně nebo mi prostě bude posílat na účet částku na které se dohodneme? Nevím jestli to finančně utáhnu. Teď když jsem na rodičaku to bude mazec, až začnu chodit do práce bude nejspíš na polovičním úvazkuúvazku

littlebee124
15. srp 2021

@matkacekatelka Tak alimenty bych si nechala vyměřit soudem, protože jen na slovní dohodě to moc dlouho nemusí vydržet. A platit je povinnost, ale musí být uvedeny jako otec v rodném listě dítěte. Co se týká příspěvků to si zjistěte ještě než půjdete od sebe ať víte kolik případně dostanete a na co mate nárok. Ale pokud půjdeme bydlet do podnájmu tak dneska to chce mít příjem aspoň 25.000 ať je člověk schopny vse zaplatit a ma nejakou korunu v záloze. Dneska jsou byty jak ke koupi tak najem poměrně drahé.

klokanka31
15. srp 2021

@matkacekatelka A o čem se můžete dohadovat když jdete s dětmi ven? 😯 to by měla být právě pohodová chvilka...
Jinak nevadí že nejste manželé, alimenty bude muset platit. Asi bych to dala soudně, aby jsi měla jistotu že bude fakt platit a necouvne z vaší dohody. A příspěvky na bydlení, přídavky na děti atd.si zjistíš na ÚP, jestli na to dosáhneš nebo ne...

marcicek84
15. srp 2021

@matkacekatelka jeste 2 roky pockej,ono jsme v tom nejhorsim,2 male deti brzy po sobe,treba jste jen vycerpani,kazde dite nova krize se rika,pokud se to neda,opravdu dobre pozjistuj a propocitej,bez podpory rofiny si myslim,ze to budes mit hodne tezke...

klokanka31
15. srp 2021

@matkacekatelka Souhlasím s
@marcicek84 třeba můžete mít jen krizi... Nebo to trvá už dlouhodobě?

matkacekatelka
autor
15. srp 2021

Od narození mladší dcery, takže 1,5 roku. Už teda když jsem jí čekala, bylo to jiné, než při prvním těhotenství. Nebyla tam ta něha a pochopení, pohlazení. Odcizili jsme se. Sex prakticky na bodu mrazu, už před početím, je vůbec zázrak že se zadařilo. Byli jsme oba rádi. Teď se jen hádáme, sex skoro žádný, nikam spolu nechodíme, vše dělám špatně, on vše dělá špatně, jenom si vyčítame a furt dokola

terezfr
15. srp 2021

A co zkusit manželskou poradnu. Kvůli něčemu jste spolu tu rodinu založili, jen jste na to cestou asi zapomněli. Zkus to řešit. Ono odejít je strašně lehké, co když mate ještě šanci?

klokanka31
15. srp 2021

@matkacekatelka A nejste třeba jen přetažení? Co si o tom zkusit promluvit, probrat budoucnost, zkusit vymyslet řešení...přece jen v dlouhodobém partnerství se občas objeví i dlouhodobější krize, a je fajn to nakonec zvládnout. A vy máte jako motivaci dvě děti...

codal
15. srp 2021

Rozchod by měl být až posledním řešením problému. Zkoušeli jste o tom mluvit, řekla jsi mu, co cítíš, zkusili jste poradnu? Máte spolu děti, tak zabojujte, než to odpískáte, kvůli něčemu jsi s ním byla, kvůli něčemu jste si spolu pořídili dvě děti, tak mi přijde šílený to po roční krizi zahodit bez snahy něco změnit. Dala bych tomu šanci a počkala s případným odchodem, až půjdeš do práce.

andelka
15. srp 2021

To znám. Co udělá,když mu to řekneš? My jsme ještě zkusili poradnu, nebyl to ztracený čas, jsem ráda,že jsme tam šli a mluvili s nestranným člověkem. Ale stejně jsme se rozešli. Než se vyřešil rozvod a stěhování, uběhlo dost času, zůstala jsem sama když dětem bylo 3 a 5. Byla jsem ještě na RD. Kvůli komplikovanému bydlení jsem neměla nárok na příspěvek na bydlení. Na přídavky na děti ano. Alimenty jsme si dohodli a schválil to soud. Měla jsem nějakou dobu brigádu, pak podporu z ÚP a pak jsem brala z úspor,než jsem našla práci. Jsem ráda, že jsem to rozsekla, jediná škoda,že to nebylo ještě dřív. Ale všechno má svůj důvod v životě.
Pokud cítíš,že je ještě šance,tak to zkuste, s dětmi se vztah změní, jsou to velké nároky na jednotlivce i na pár, a taky se člověk může s léty a překážkami teprve projevit v pravém světle,a druhý je zklamaný..Když chce člověk ukončit vztah s dětmi, musí si být jistý.

marcicek84
15. srp 2021

@klokanka31 tak uz to nebylo dobre a porodili si dalsi,tak tomu fakt tezko rozumet....🤦🏻‍♀️🙈

marcicek84
15. srp 2021

@matkacekatelka proste jste na sebe nemeli cas a s druhym to lepsi nebylo,spis horsi,az mladsi bude vetsi a samostatnejsi tak budete mit na sebe zase vic casu,ty dva roky se v tom ale jeste muzete placat,fakt na odchod s detmi musis mit jistotu...

zuzkasim
15. srp 2021

@matkacekatelka Myslím, že většinu z nás taky občas popadne velká touha po "romantice", ale obvykle víme, že v dlouhodobém vztahu to tak prostě spíš není. Ano, jsou výjimky a někteří o svých problémech nemluví, ale je nesmysl si na základě toho myslet, že když nám počáteční zamilování vyšumělo a zbyla znalost partnera, určitá spolehlivost, společná domácnost a děti, je to špatně. Jestli jde na hřiště s dětma sám, ber to jako čas, který máš klid, můžeš relaxovat, dát si vanu, nalakovat nehty, číst knížku, vypnout... co by za to někteří dali. Místo výčitek ho zkus občas pochválit. Uvidíš, jak se to obrátí. Je to stejné, jako s výchovou dětí - to kladné je potřeba posilovat. Jestli dobře počítám, ty jsi 4 roky doma, děti jsou malé, to na psychice taky nepřidá. Muž chodí denně do práce, má určitou socializaci, tobě chybí aktivity bez dětí ve dvou, on tu potřebu nemá (je v práci s jinýma lidma). Zkus pochopit i jeho pohled. Za mě je tohle v podstatě "normální" problém většiny párů. Zkusila bych si na papír sepsat klady a zápory vašeho vztahu (co vám funguje, co ne), popřemýšlela bych, co pro to zlepšení záporů můžu udělat já, co by šlo společně, zkusila bych se s mužem domluvit na tom, co mi třeba nejvíc vadí, říct mu, co bych potřebovala. Ano, pár ženských ti tu napíše, že mají sex 5x týdně, že mají chlapa rádi i po 10 letech vztahu stále stejně, že je to jejich nejlepší člověk do života. Ale realita je většinou zcela jiná. Zkus si popovídat s nějakou kámoškou a uvidíš, že řešíte dost podobné potíže.

berenika39
15. srp 2021

Berete ohled na děti? Vy máte problém a děti to odnesou?

monii007
16. srp 2021

@berenika39 neni dobre zit ve vztahu který nefunguje jen kvůli detem. A vim co rikam. Moji rodice spolu zustalu jen kvuli nam a byl to des. To rac mit jen jednoho 🙈

dandaa
16. srp 2021

Co zkusit párovou terapii? Určitě i na něj je toho hodně. Malé děti jsou náročné, máme úplně stejně staré jako vy . Hlídání žádné a není šance někam vyrazit bez dětí . O všem spolu mluvíme ,děláme si radost maličkostmi.

terezfr
16. srp 2021

@monii007 to určitě, ale rozchod bych volila jako poslední možnost, když selže vše ostatní.

irmamala
16. srp 2021

Já bych tomu tedy taky dala ještě šanci ve formě nějaké terapie, pokud bude vůle i z jeho strany. Už jen pro svůj klid, že jsem opravdu udělala maximum. A pokud už tam opravdu žádná naděje není, tak bych rozhodně ještě ty dva roky počkala. Nevím, odkud jsi a jaké budeš mít alimenty, ale v Praze by ses za 8000 už neubytovala ani v garsonce..... Hele já rozumím, že když máš doma chlapa, který tě denodenně se*e a zklamává, že si maluješ, jak bys byla šťastná bez něj, jen sama..... Jenže ono ruku na srdce, když to pak nastane a jsi sama každý den, každý večer, sama na všechny problémy a na všechny starosti... A přiznejme si, že jako svobodna matka dvou malých dětí už nejsi zrovna nejžhavější maso na trhu lásky 😀 Jako najít chlapa, který je perfektní pro tebe jako partner a ještě skvělý nevlastní otec, to je jak výhra v loterii.... Buď si najdeš svobodného bezdětného, který bude nejspíš chtít svoje děti. Proč ne, jestli jsi mladá, máš na to energii a finance. Ale pokud to nebude ultra charakter, tak bude upřednostňovat Vaše dítě, před tvými. Nebo bude rozvedený, se závazky a ty tak do svého života, do své rodiny, budeš muset vpustit jeho, třeba už odrostlé děti a ne vždy je takové soužití pohádkové..... Mám kolem sebe celkem dost rodiny, kde tyhle třenice - moje děti, tvoje děti, naše děti - dělají celkem velké potíže a nejvíc to samozřejmě odnáší ty děti..... Stejně tak si to vezmi z druhé strany, nebudeš mít absolutně pod kontrolou, jakou ženskou si najde manžel a o tvoje malé děti se bude starat kdovíjaká existence..... Zkrátka určitě nemá cenu zůstávat ve vztahu za každou cenu. Ale na druhou stranu, jak už jsou děti, je to všechno tak komplikované, že bych opravdu raději vyzkoušela všechny možnosti, než to definitivně vzdáš....

andelka
16. srp 2021

@irmamala je to tak, všechno se musí promyslet. My jsme s ex bydleli ještě půl roku po rozvodu ( od rozchodu to byl rok a půl) společně v bytě, sice to bylo trochu psycho,ale na druhou stranu se ten čas využil k tomu,že se naučil s dětmi fungovat, takže když se pak konečně odstěhoval,byli už větší,a nemusela jsem mít velké obavy. Jinak samotné se mi hodně ulevilo, psychicky, když člověk nemusí plýtvat energií a časem na udržení vztahu,tak mnohdy rozkvete a může konečně dýchat. Na druhou stranu, pokud s ex není domluva a dělá zle,tak se akorát jedna frustrace a problémy vymění za jiné. U nás to naštěstí po zklidnění emocí fungovalo.