Babička, která vůbec nerespektuje rodiče. Jaký na to máte názor?

11. črc 2024

Jaký máte názor na dávání dětí k babičce, která vás vůbec nerespektuje? Kývla jsem na týden společné dovolené a mám vyloženě chuť se sebrat a jet domů. Cokoliv řeknu, tak nám to tchýně odkýve, řekne že je to pravda a že tomu rozumí a jen se otočím, dělá to znovu. Nejedná se podle mě přitom o žádné zbytečné pruzení. Máme 2 světlé, blonďaté děti a žádala jsem jí, aby chodily na sluníčku striktně s kloboukem. Doma to děti chápou. Nemáš klobouk, jdeš domů, hotovo. Žádný problém není, ale s babičkou běhají děti po přímém sluníčku, v době, kdy to nejvíc peče bez klobouků a jako vysvětlení odpovídá tchýně, že děti klobouk nechtějí. Prosila jsem jí, aby děti nečůraly náhodně kdekoliv a kdykoliv. Ona je nechá čůrat ve stylu, potřebuješ čůrat, stáhni si kalhoty a čůrej. V restauraci, místo aby s nimi šla na záchod, jde s nimi na trávník, kde na ně všichni vidí. Běhají po zahradě, kde je záchod a ona je nechá čůrat 3 metry od záchoda. Říkala jsem jí, že mi vadí, že pak mají obě holky opruzené a smradlavé zadky a že pak nedokáží pochopit, kde je to v pořádku a kde ne. Že se mi pak třeba děti vyčůraly přímo uprostřed davu na svatbě nebo před klouzačku na hřišti, pod stůl v hospodě apd. Manžel jí poprosil, ať mladší dceři pomáhá do schodů, že je ještě neohrabaná a ona jí klidně řekne běž nahoru a odejde pryč. Malá tam leze po kluzkých, prudkých schodech, v rukách hračky, takže se ani nedržela, v patře otevřené okno a ona řekne běžte nahoru, já příjdu. Už jsem jí kolikrát vynadala, vysvětluju jí to, manžel jí to říká, vyhrožoval jí, že tam děti nebudou k ní jezdit a nic. Já mám vážně chuť jí říct, že děti k ní zkrátka jezdit nebudou. Tchýně se tomu pokaždé zasměje, řekne že to chápe a je to pravda a dál si jede to své. Mrzí mě to a nedokážu to vůbec pochopit, proč to dělá. Ona hlídá ráda, sama se ptá a plánuje víkendy s dětmi. I že s nimi budou jezdit na výlety, na dovolené. Děti jsou nadšené, jezdí rády. Jsem si vědomá, že hlídání a zájem o vnoučata není v dnešní době samozřejmost, proto se to zatím snažím vést cestou po dobrém.
Jsem hysterická já?
Jak byste to řešili? Přivřít oči nebo řešit radikálně?
a děti mi dopoví, že babička dovolila. Jak by jste na tohle reagovali? Přivřít oči nebo jednat radikálně?

leymea
11. črc 2024

Mam presne takovou tchyni. Cokoliv reknu tak je spatne a ona me ani neposlechne a dela si to podle sebe. Nabidla se, ze bude hlidat nemocneho syna abych mohla chodit do prace. To ze mu davala jine leky nez ktere jsem ji ja tam pripravila tak to uz me vazne nasrala a od te doby delam radeji mrtveho brouka a radeji jsem na OCR. Klukum automaticky sundava ksiltovky, ze je nepotrebuji a kdyz rikam, ze nechci aby meli upal tak pry ho mit nebudou. Takze ji vezmu ksiltovky a davam klukum na hlavu. Oni sami ksiltovku vyzaduji, a i kdyz ji starsi syn rika, ze ksiltovku chce tak ho uplne ignoruje. Dalsi vec jidlo, nase deti jsou vybirave, navic hubene, takze jim varim co maji radi. Ona je jineho nazoru, mam jim davat jidla ktere neji, at jsou klidne o hladu. Se starsim synem si pry kopala a syn si u toho stihal trhat travu a rekla mi, ze je autista, ze to neni normalni aby trhal travu 🤷‍♀️ minuly rok kdyz jsme jeli do Italie tak jsem detem koupila krem na opalovani padesatku, rekla mi, ze jsem se uplne zblaznila 🤷‍♀️ furt mi dava nevyzadane rady, nedokaze pochopit, ze deti vychovavam jinak nez vychovavala ona. Nejhorsi je, ze misto toho aby byla rozmazlovaci babicka tak je na deti prisna, ty akorat rvou, nechteji s ni byt. Ja se ji nijak neozyvam, ale kdyz se ozve ona, ze by si vzala deti tak jsem z toho vic na nervy nez ty deti 😂 jo a autosedacky v aute? Nepotrebuji, jeji deti je taky nemeli. A kdyz reknu, ze bez sedacek v zadnem pripade tak jsem nejvetsi hysterka. nastesti se letos ozvala jen jednou a jeste jsem to vymyslela tak aby s nima jel i manzel 😂

exbordelar
11. črc 2024

Okno, schody - to by me taky vadilo. No a to ostatni - uplne chapu, ze te to irituje. Nejlepsi je se sbalit a vubec tam nebyt 😅 Proste kdyz ty veci neuvidis, tak te to nebude tolik srat 😀 Ja bych ten cas vyuzila na zabavu pro sebe 🫠

baru7889
11. črc 2024

U nás je to podobně, akorát to dělá moje vlastní máma a to je snad ještě horší než tchyně🙄🤣 všechno dělá obráceně než řeknu já, když malá udělá nějakou scénu kdy brečí, křičí a vzteká se, tak mi řekne, že je ze mě malá neurotická a obviňuje mě co jí jako doma dělám, že to není normální (to bych vždycky vylítla z kůže) a že my jsme tohle jako děti nedělali. Když jí řeknu ať jí nedává telefon, tak první co jí po přivítání dá je samozřejmě telefon a to na neomezeně dlouhou dobu🥲 no já vždycky pěním🤣🤣 jednou už jsme se kvůli tomu docela hádaly, tak jsem taky pronesla tu krásnou větu, že si ji chci vychovávat po svém, tak se dokonce rozbrečela a položila mi telefon. Kroutím si pro sebe očima kdyz to nastane a snažím se to přežít no. Ale rozhodně bych to úplně nenechávala, protože u nás si na to třeba malá vždycky zvykne a pak to samý vyžaduje ode mě, takže samozřejmě pak následují další zbytečný scény a já jsem ta zlá🙄😄

mourovatakocka
11. črc 2024

Vždycky když tohle čtu, protože to je dost evergreen hlídání, tak mám strašně rozporuplné pocity. Píšeš, že děti to tam mají rády a máš asi pocit, že máš být vděčná za nabídku hlídání. Na druhou stranu, schody jsou prostě potenciální průser. Upřímně nic z toho popsaného mi nepřijde jako na mávnutí rukou a pokrčení ramen. Pokud jakákoliv domluva a to i ze strany manžela (a to máš doma Chlapa, že se dokáže ozvat!) nefunguje, pak bych prostě načas hlídání oželela, klidně na celé léto, máte-li jinou možnost. Pak se uvidí, jestli tchýně vyměkne a chytne se za nos. Jiná varianta je nechat děti na celý den, víkend, a prostě tam nebýt. Děti si to užijou, babička bude mít pocit užitečnosti a vy dva budete mít volnou chvíli. Za sebe můžu říct, že mi stačil pohled na sousedku, která se pokaždé bála, že se kluci u dědy zraní, protože nadšený kutil měl dům a zahradu v trvalé rekonstrukci (- čti bordel, jámy a příkopy, stavebni materiál a hřebíky všude).

Ale mě se to radikalizuje - tchýně je daleko, moje máti bude hlídací babička leda ve snu a můj děda mě respektuje asi jako cizího člověka v metru, hm, možná míň. Že maji prarodiče jiný styl výchovy je podle psychologů dobře, pokud je respekt sprosté slovo, pak ale podle mě nemá smysl se tím užírat a pak litovat případného úrazu.

lovemusicsun
11. črc 2024

Všude stejný.. Moje máma je taky svéráz.. Něco jsem se naučila ignorovat, za něco bojuju doteď. Nejvíc mě rozčílí, když dětem cpe čokoládu a sladkosti nebo jim všude kde může něco kupuje (na benzínce, v obchodě se suvenýry, prostě jakmile je poblíž obchod, tak hned něco přináší). A já jsem ta, která pořád říká, že dneska už měli, že není třeba jim dávat další.. A dopadne to tak, že já jsem ta špatná, matka, co svým dětem nedopřeje.. Občas se stane, že třeba děti volám, ať jdou něco udělat a neposlechnou hned, když si hrajou.. A máma se směje, že mám teda autoritu.. To mě strašně vytáčí. Z legrace říkám, že jsem ráda, že jí máme, protože že bez ní by moje děti asi ani nevyrostly...
Na druhou stranu - děti mají babičku, která jim poskytuje jiné zkušenosti, čte jim pohádky, hraje s nima karty, učí je písničky..
Já i přes to všechno kontakt nepřerušila. A že toho bylo za posledních 6 let. Stále si myslím, že jsou věci na kterých záleží a které je lepší nechat plynout. Tam kde hrozí úraz bych byla důsledná, ale jestli se občas vyčůrají někam do trávy, to mi přijde asi jedno (pokud jim teda není 15 let)..

barumrallyebum
11. črc 2024

Vsude stejny... moje zkusenost, nejvic babicky prudi u deti v batolecim veku, pak se uklidni. Jak je dite vetsi uz neni tolik "prilezitosti" prudit snachu.

barumrallyebum
11. črc 2024

Tim jsem chtela rict vydrz, bude lip

zuzkasim
11. črc 2024

Popíšu ti vlastní zkušenost po 19 letech. I takhle dospělý vnuk k babičce stále jezdí rád, nechá se u ní pár dnů rozmazlovat a pak se vrátí domů, kde pomáhá, vaří, uklízí, učí se a rodiče respektuje jako normální autoritu. Vzpomínám na ty boje ze začátku, děti jsme měli první, švagrová až po nás, takže jsme museli cestičku prošlapávat my. Když už to bylo za hranou zdraví, ozval se naštěstí i muž, občas jsem trpěla, bojovala, občas jsem to přešla. Babičku všechny naše děti milují. Ale přiznám se, že jsem ráda, že je toto období už za mnou a řešit to nemusím.

hanka_12345
11. črc 2024

hm tak to tchyne takhle respektuje ale co me nejvic vysira je ze tam jezdime jen pod tlakem... me by to stacilo 1-2x za mesic ale ona furt vyvolava sotva odjedem, kdy zase prijedem. Dycky tam chci jet na hodku a pul max a jsem tam 3 a ji to proste nestaci... Ted jeste se prestehovala a bydli od nas pres cely mesto a jeste je vsude sama uzavirka, fakt se mi s miminem chce tam lozit 2x tydne. V tom pařáku a pres cely mesto...Sama nemuze dojet skrz zdr.problem. No mam dost kolikrat

linusha
11. črc 2024

Mě by to taky štvalo. My byli s tchýni teď na dovolené. V pátek jí říkám: netahejte malou (5,5M) za ruce a neberte ji za ramínka ale vemte ji nabalenim ať ji nezhorsujete problém s ramenimi pletenci ( má jej od cca 2 měsíců kdy ji několikrát nevhodně nosila tak že hlava byla v obrovském záklonu, hlava a záda netvořily osu). Tchýně: budu se snažit. No nesnažila, nosila a zvedala nevhodně, 3* jsem ji slušně upozornila a ve středu mi už bouchly saze. Tak se urazila že to moc hrotim že ona máma 4 děti snad ví jak má chytnout dítě. Tak jsme měly výměnu názorů. Ale ona s malou nepodstupuje všechna bolestivá vyšetření a necvičí kvůli tomu 4* denně Vojtovku, které se musí absolvovat.

prejeta_zaba
11. črc 2024

Chápu, že tě to štve, ale zase važ si toho, že má o děti zájem, vymýšlí s nimi výlety, zajímá se o ně…to fakt není samozřejmost. Asi bych to řešila bez společných dovolených, protože to se vždycky vyhrotí, ať mas sebelepší vztahy. A ať hlídá bez vás - děti si to užijí a vy si odpočinete. Jako nejsou to úplně malé veci, ale nemá cenu to hrotit, ono se vždycky může něco stát, ale tady tim hlídkováním stejně nic nezměníš. 🤷‍♀️My máme hlídací jen tchyni, mám ji moc ráda, úplně obdivuju, co všechno pro děti dělá a stejně, když se nacházím v blízkosti, z některých věcí podobně "kvetu", xkrát jsem vysvětlovala a stejně to pořád dělá po svém, tak už jsem to nechala osudu. Připadá mi paradoxní, že na dětech je schopná zkoumat každý pupínek a pak je veze v nepřipoutané autosedačce, nemůže si to zkontrolovat třeba. 🤷‍♀️ Ale už se prostě odmítám rozčilovat, stejně to člověk nezmění, zbývá jen doufat, že se nic nestane. (Btw. ono se může stejně tak něco stát s námi, to si nevybereš.)

autor
11. črc 2024

@leymea tak ta naše je vyloženě rozmazlovací. Z toho množství sladkého, co děti spořádají, je mi kolikrát na omdlení. 😃 Brambůrky, sušenky, čokoláda, bonbóny, nanuky, to všechno během jednoho dne. Jako kdyby to bylo zcela výjimečné ulítnutí, tak nad tím taky mávnu rukou, ale když je to celý týden nebo víkend a nebo třeba 2x týdně, tak to už moc zanedbatelné není. Místo oběda rohlík z medem? Žádný problém. Pak já koukám jak puk, když mi děti na oběd řeknou, že je to fuj a že chtějí rohlík. Však u babičky se může. Tuhle hlášku pak slyším doma ještě několik týdnů, i když jsme se s babičkou zrovna neviděli. 😃

autor
11. črc 2024

@prejeta_zaba to nepopírám, že se námi se dětem nikdy nic nestane, ale nejdu tomu naproti přeci. Já asi nejsem takový střelec, abych děti poslala na hlídání s tím, že snad to v pohodě přežijí. Zrovna přivést dítě nepřipoutané, to už bych jim dítě nesvěřila vůbec. 🙂 Naopak si myslím, že tím hlídkováním aspoň něco zmůžu. Sice je to nápor na moje nervy, ale stejně bych z toho volného času nic neměla, kdybych měla trnout hrůzou, jestli a jak se děti vrátí.

autor
11. črc 2024

@lovemusicsun taky bych nerada cokoliv přerušovala. Asi to prostě budeme muset přežít a být babičce stále za prdelí. Jinak to asi ke spokojenosti a zachování zdravého rozumu i života dětí nevymyslíme.😃 Snad pak děti dospějí do nějakého věku, kdy už se bude dát spolehnout i na ně a budou si to hlídat samy.
@zuzkasim děkuji za odpověď. Budu doufat, že i u nás to bude postupně času lepší a lepší. 🙂

autor
11. črc 2024

@linusha taky už jsem předevčírem slušně vypěnila. Přijde mi ale, že tchán je v tomhle takový důslednější. Kolikrát jí rychtuje, krotí a říká jí, že tímhle stylem přijde o vnoučata. Ale tchýně je to schopná dělat i za zády jemu. Kolikrát si říkám, že kdyby mě třeba poslala do 🍑 a na rovinu řekla, že to stejně dělat nebude, tak aspoň vím, na čem jsem. 😆 Ale nejde mi právě na rozum, proč mi vždy dá za pravdu, slíbí nám oběma, že to už dělat nebude a 5 minut na to dělá stejně. To pak člověk vůbec neví, co si má o tom myslet a na čem je. 😃

sorboni30
23. črc 2024

Ty jsi tady už jednou ale psala.. o tom otevřeném okně. Že jsi nechtěla k nim jezdit. Proč jsi tedy kyvla na tu dovolenou?
Měla jsem taky takovou tchyni. S rozdílem, že já nikdy nenechala dvojcata aby je hlídala, vždy jsem byla u nich já. A kdysi když ona hlídala vnučku jejího syna, naši k nim dojeli na návštěvu a ptali se jak se mají tak jim řekla, že má na hlídání malou. A když se zeptali kde je, ona nevěděla. Přitom měli neoploceny pozemek, ubytování a bylo jí u zadku že se jí něco může stát. Přehrada u baráku.
Mamka moje ji pak nasla s cizími lidmi..
Já bych tve tchyni děti nedávala.. kolik má let?
A vím jak ti je a jak se cítíš..

veroniquecz
23. črc 2024

Prostě jednoduše, nebude respektovat věci co ji říkám, tak budeme jezdit na krátkou návštěvu parkrat za rok. A samozřejmě společně, děti sama mít nebude.

sasanka88
23. črc 2024

Podle me to zbytecne hrotis. Jako to s tim oknem by mi asi taky vadilo ale zbytek bych zavrela oko.

autor
23. črc 2024

@sorboni30 žádnou aféru s otevřeným oknem jsme neměli. Jestli tady nějaká taková aféra proběhla, tak ne moje. 🙂 U nich doma snad nemají odkud vypadnout. Na týdenní dovolené jsme s nimi byli už i loni a nějaké potyčky sice proběhly, ale jinak to bylo docela v pohodě. Užili jsme si i společný čas s manželem a dalo se to, ovšem letos jsem vlastně celých 6 dní jen chodila a buzerovala děti i tchýni, odjížděli jsme i o den dříve. Je vlastně ještě docela mladá, chybí jí myslím 8 let do důchodu.

sorboni30
23. črc 2024

Aha tak to se omlouvám, ale podobný případ se tu řešil. Taky jak píšeš stejná tchýně a maminka měla strach o děti. Že vešla domu a dědinu otevřeného okna a tchýně venku.. mě by trefil šlak.
Takže místo dovci sis neodpocinula, ale spíš hlídala děti aby se jim něco nestalo když babička je tzv.mimo.
To je mi líto.. dej si pauzu na nějaký čas od tchýně a buďte s dětmi a mužem jen spolup

fifinka2020
23. črc 2024

@sorboni30 ha, dekuju! Já občas tady čtu takovýhle příběh a říkám si: Do pytle jsem už asi nějaká divná, to už tady přece bylo! A pritom v komentářích nikdo nic 😁. A přesně, to okno mi to spojilo...

fifinka2020
23. črc 2024

Jinak k věci- mám v rodině to samé, ale daleko horší... dotyčná nic neodkyve, ale urazi se, pohada se se mnou, zesmesni mě, kdykoli slušně poprosím, zda by něco nešlo jinak. Já to řeším tak, že děti nechávám s babičkou samotné- ony ji miluji a já nevím, co se tam děje. Když společně, tak leda ještě s manželem, který to s ní umí a ona si na něj tak netroufne...