Zajímalo by mě jestli je tady někdo kdo má doma dospělé studující dítě a dostává od druhého rodiče na něj alimenty, a jak to máte. Jestli všechny peníze dostane jen dítě nebo jestli jen nějakou část, a zbytkem přispívá na domácnost. Dceři bude v říjnu 18 a včera jsme se dohadovali, jak to vlastně pak bude. Její otec jí chce ty alimenty posílat na její účet aby je měla celé k dispozici, a samozřejmě jí by se to líbilo mít tolik peněz, ale to jí pak budu vlastně živit jen já. Takže bych byla ráda aby aspoň půlkou přispíval na domácnost.
Otec nám platil alimenty do konce studia. Po 18.natotenj ach připadala částka přímo každé z nás (500 na osobu). Pokud jde je chtěly navýšit, musely jsme k soudu samy. Čili ha to vzdala ve dvaceti a ségra se s ním dohodla na výši, která jí pokrývala alespoň částečně bydlení v Olomouci. Doma nic nenechávala, protože tam jezdila cca 1-2x ročně. Ke zbytku si vydělávala při studiu.
Segra normalne dava cast mamce..ani ji nenapadlo ze kdyz u ni stale bydli a mamka ji zivi ze by si je cele nechala..takze tatinek posle segre na ucet, segra preposila mamce a tisicovku si nechava.
Kým som žila s mamkou, tak dával tatko peniaze mamke a tá ma šatila, varila mi, dávala mi rozumné vreckové, kupovala kozmetiku atd. Odkedy som sa odsťahovala na výšku, dáva tatko všetko mne a keď som prvé dva ročníky trávila letné prázdniny pol na pol s mamkou a pol na pol niekde inde, tak som jej poslala pomernú časť za to, že ma zase živila (jedlo, energie.. na dovolenku ma zobrala). Ale mne to prišlo logické, veď u nej bývam, stará sa o mna.. môžem sa ale opýtať ak chces, ako je to právne (tatko je právnik).
Ešte podotknem, že samozrejme na výške by som mala právo na nejaké peniaze aj od mamky, ale to po nej nechceme ani brat ani ja a ani tatko, keďže zarobí podstatne menej ako tatko a predsa len bez výživného na nás je to pre ňu ťažšie poplatky byt a tak. Všetko je o dohode. Ja si neviem predstaviť pripraviť moju mamku o nejaké peniaze ktoré jej reálne patrili, keďže sa o mňa starala a živila ma 🙂
At to posila holce na ucet, bude to mit misto kapesnyho... nechala bych to pro jeji potrebu.
@makronka222 takhle jsem to mela teda ja, mama platila jen jidlo, nemusela mi kupovat obleceni a kosmetiku atd
Moc vám děkuji za odpovědi. Kdyby s námi nebydlela, tak by to pro mě bylo jasný, že jí vše zůstane. Ale zatím stále u nás bydlí a myslím že bydlet bude. Teď má 100% servis. A zas nemám tak moc velkou výplatu abych jí pak mohla nechávat celý alimenty, když vím že by ty peníze rozfofrovala za blbosti.
@ah1234 to jsi moc hezky napsala. Takhle jsem to měla i já ke svojí mamce. Já jsem studovala ještě půl roku když mi bylo 18 a máma nám žádný alimenty od táty nikdy nedala a ani mě nikdy nenapadlo to po ní chtít.
Z pohledu zákona ty peníze po 18 narozeninách patří dceři. A cokoliv by chtěla zvýšit atd... musela by žádat ona jako zletila.
Nicméně pokud bydlí doma,nestará se sama o sebe,platíte jídlo, oblečení, školu atd... nevidím jediný důvod proč by měla mít celou částku pro sebe. Ale na tom se musíte domluvit protože pokud ji to otec pošle na účet nezmůžete ( právně ) nic.
A ona vám nic z toho dát nemusí.
@kridav ano. Když je zletila tak jedině domluva.
Dokonce pok7d by to otec posílal Vám, mohla by dcera to soudně vymáhat.
Snad bude dcera rozumná a pochopí že se zadarmo jaksi nežije.
Popřípadě pokud ne ,tak natvrdo vystavit účet za bydlení,jídlo,energie atd... ať přispívá na chod domácností pokud chce u Vás dále bydlet.
@kridav to je hodně často no. 🙁 Nemají představu kolik co stojí,kolik dělají energie atd... A kolik vlastně stojí ten jejich bezstarostny život.
Pak je většinou jediným řešením aby si to pěkně vyzkoušela.
A taky bych si promluvila s tatínkem dcery. Měli by jste v tomto být za jedno.
@kridav me na vs tata daval penize primo me, poplatila jsem naklady (kolej a jidlo) a na zbytek jsem si videlala. mamka mi nedavala nic, ale mohla jsem se u ni najist a prespat, kdyz jsem jela domu. k tatovi jsem nejezdila, bo bydli mimo cr a ja nerada litam. dceri bych rekla, ze pokud bude u nas bydlet, tak at prispiva ci jde bydlet jinam. ) jeji chovani me trosku zarazi, nikdy bych se takhle k mamce nezachovala.....
Do 20 jsem chodila na SŠ,a alimenty sice posílal otec mně, složenkou,ale já je dávala mamce,tehdy to bylo tuším 1800, něco jsem měla jako kapesné. Od 20 jsem dojížděla na VŠ a to už jsem mamce nedávala nic,ale platila jsem si z toho všechno do školy a pro sebe ( jízdné, učení, jídlo,i oblečení,boty..) a bydlela jsem doma,to byl podíl péče mamky jakoby.
Taky tak, od 18 peníze na vlastní účet, mamce jsem posílala část pro vyrovnání nákladů do ukončení sš (ze zbytku a brigád si pokrýt obědy, dopravu a oblečení bylo dost peklo), pak jsem se odstěhovala na kolej a z alimentů a vlastních peněz se živila. Domů jsem jezdila na víkendy a tam jedla, jezdila si tam vyprat apod., to byla maminčina část péče a postupně ustupovala. Jsem ráda, že jsem od cca 20 ekonomicky nezávislá, byla to prakticky nejhorší věc na dětství, mít pocit že jsem nechtěná přítěž. Z alimentů jsem našetřila na zařízení bytu.
Mamka na mě pobírala alimenty do ukončení SŠ - to mi bylo 19 let. Vždy je dostávala na účet ona a já z nich viděla tak maximálně kapesné ve výši 500-1000 kč na měsíc. Ale samozřejmě mě šatila, krmila a bydlela jsem s ní. Nenapadlo mě nikdy si říct o alimenty v celé výši ani o půlku ..
To by snad mělo být na domluvě, ne? Jasně, jsou nějaké zákony, ale těmi se přece nemusíte ohánět před svým dítětem... A pokud jste ji nevychovala tak, aby se s ní domluvit dalo, pak si můžete vyhledat v zákonech, na co má podle nich po 18. narozeninách právo od vás - a ať si sama vybere, co se jí vyplatí víc, jestli se domluvit nebo jet podle tabulek..
@terry1512 nee, není to pravda
Já jsem v době studia v dospělosti nebyla téměř doma, pouze víkendy. Otec mi posílal výživné na účet a já jsem si ho tenkrát sama nechala zvyšovat. Z výživného jsem si platila téměř všechny potřeby a maminku by tenkrát nenapadlo, aby po mě tenkrát z výživného něco chtěla, ještě když doma téměř nejsem. Naopak v době studia mají vyživovací povinnost oba rodiče, takže i ona mi tenkrát něco doplácela. Jiné je to v případě, pokud dospělé dítě žije doma a už si vydělává, tam je to v pořádku, že na domácnost přispívá, ale z výživného? To snad slyším prvně, toale nejsou peníze pro vás, ale pro potřeby dítěte. Ještě dnes slyším to stání u soudu. Ona vám z toho nic dávat nemusí
@marketa1218 ano ty alimenty jsou pro její potřebu, ale snad ne na to aby to projedla v mekáči?
@kridav má dcera představu, kolik co stojí? Jídlo, oblečení, pomůcky do školy atd? Jaká je její představa? Chce výživné utratit "za Mekáč" a živit ji máš ty? A souhlasím, že je podstatná částka, o jakou jde...
@marketa1218 Ale zase jestli bydlí doma, ji doma atd..., tak nelze hovořit, že alimenty jsou pouze pro její potřebu. To přece není kapesné.
Já jsem si v těch 18-24 ( doba kdy jsem už jako dospělá výživné brala) kupovala oblečení,boty,věci do školy, jízdné, kredit, svačiny sama,a taky šetřila,na dárky,na výlety,na knížky apod. Takže bych se i domluvila na tom,co všechno by si platila sama.
@ilonne Jsou, ona není výdělečně činná. Až bude je to úplně jiná kapitola. Pokud by si například chodila někam přivydělávat na brigádu, pak ano ať na domácnost přispívá.
@kridav Je to hlavně o tom, aby se naučila hospodařit s penězi. Ale tady také záleží na té částce, kterou má. Mně otec posílal tak akorát, že jsem si zvládla z toho všechno poplatit a ještě mě musela přispívat i mamka. Jinak bych to nedala a žádné peníze na rozhazování mi nezbyly.
@marketa1218 ja si neviem predstaviť bývať s mamkou, nechávať si 1000€ čo na mňa poslal tatko a ešte chcieť niečo po nej. Ja som posledný rok na strednej de facto bývala u priateľa ale aj tak som po nej nechcela nijake závratné peniaze - ona keby bývala bezo mňa a brata, tak jej stačí garzónka a nie 4 izbový byt, ktorý doteraz drží, aby sme nemuseli byť niekde v hoteli keď prídeme domov. Ako neviem, asi mi nejde o peniaze, ale ten človek sa o mňa celý život staral, kvôli nám prestala robiť geodetku a začala učiť, aby na nás mala viac času a viem koľko učiteľky zarábajú, takže by som umrela na zlé svedomie kebyže po nej nedajbože ešte chcem peniaze. Ale zase ja keď dôjdem domov mám full servis, keď mamka dôjde do Prahy, vždy navarí a odmieta si nechať preplatiť suroviny, v lete chodíme na dovolenku ešte stále aj s ňou a nechce po nás ani korunu.
Mě posílal táta alimenty celou dobu co jsem studovala VŠ a mamka mi posílala stejnou částku celkem 5000 a to jsem měla na vyžití na koleji, tedy jídlo, pobyt a zábava... Samozřejmě když jsem přijela domu jsem si jídlo napakovala také sebou, nebo mi mamka sem tam koupila nějakou drobnost, ale musela jsem hospodařit sama s tím co jsem mela. Kdybych chtěla víc musela jsem na brigadu.