Rostlinné mléka. Máte zkušenost s domácí výrobou?

koko94
2. bře 2021

Ahoj 🙂 Chtěla bych se zeptat, zda někdo máte zkušenost s domácí výrobou rostlinného mléka? Případně jaké mléka jsou nejlepší? Máte nějaké vychytávky či typy jak mléka vylepšit? 🙂 Mám syna (plně kojen), kterému vadí kravské mléko, tak bych chtěla pít alespoň rostlinné mléka. Nechce se mi ale za ně dávat tolik peněz.

wendiyk
2. bře 2021

@koko94 Ahoj. Ano, občas si vyrobím domácí mléko. Nejčastěji dělám z kokosu a mandlí, ale úplně nejvíc chutné (pro mě) bylo z vlašských ořechů. Do mixéru dám hrníček ořechů a 3-4 hrníčky vody. Ořechy předem namočím, aby se lépe mixovaly. Pak přecedím nejdřív přes síto a potom vymačkám přes plátýnko (já používám dětskou bavlněnou plenu). Z tohoto množství mi vznikne cca 1l mléka a v lednici vydrží tak 3 dny. A jako bonus zbytek ořechů nevyhazuji, rozprostřu na plech a nechám vysušit. Poté hodím ještě do mixéru a mixuji najemno a mám navíc kokosovou, mandlovou nebo ořechovou mouku 😉

jednaholkaa
3. bře 2021

@koko94 Vyrabim si rostlinna mleka v Miomatu..

budilucka
4. bře 2021

Chce to hodně dobrý mixér, jinak je to pěkná pakárna 😖 Zkoušela jsem kde co, ale chuťově mě to úplně nepřesvědčilo.

lennus
4. bře 2021

@koko94 Zkoušela jsem mandlové, v DM občas koupím rýžové, když jsou děti zahleněné. Existuje i přístroj mlékovar na výrobu domácích rostlinných mlék

janina228
4. bře 2021

@koko94 Ahoj, sójové.. celkem zdlouhavý proces co si tak pamatuji.. výsledek ale stál za to! Pak jsme z mléka ještě dělávali sýr,který jsme různě nakládali do koření (pamatuji si hlavně provensálské a česnek😉)..ze zbytku sójových bobů pak vznikla taková drť - okara se to myslím jmenovalo.. ta se sušila a pak jsem ji přidávala jako takovou hrubší mouku do pečení třeba.