Dotaz je především na rodiče dětí na osmiletých gymnáziích, vykají tam vašim dětem? Od jakého ročníku?
Syn je v primě a všichni vyučující jim vykají. Celkem mě to překvapilo, nečekala jsem to. Nam na gymnáziu všichni tykali, manželovi taky.
Někteří vyučující nám tykali i na VŠ.
Proto mě zajímá, jak to je jinde.
U nás to bylo podle profesorů, na 8 letém gymplu nám většinou tykali.
@sigyn mně přijde zvláštní, že vykají 11letym dětem.
Synovi v primě všichni týkají.
tak to mi teda přijde hodně divný. Já kdysi chodila na víceletej gympl a nedovedu si představit, že by nám tehdy někdo vykal, vždyť jsme byly děcka, já si ještě hrála s barbínama...akorát později, ve třeťáku jsme dostali novou profesorku, tak ta nám vykala, ale ti, co nás učili od primy, tak nám pak samozřejmě nezačali najednou vykat, když nás znali od prťat.
Tady mi přijde navíc zvláštní, že vykají všichni vyučující...není to nějaký nařízení školy?
to bylo i za nás to vykání, my 11letý ucha :D což už je víc jak 30 let
Nám tehdy profesoři převážně tykali, u syna prý jak kdo.
Keď som ja bola na 8rocnom niektorí od začiatku tykali iní vykali po správnosti z hľadiska spoločenskej etikety by sa malo vykať. Ja tiez detom z okolia ak sú už také staršie vykám.
@gdpr taky starším dětem vykam, ale odhaduji tak od těch 14-15 let. V 11 letech mě to překvapilo.
My jsme na gymplu hlasovali, jestli chceme vykání nebo tykání.
Moj tato je ucitel na strednej skole a vyka vsetkym ziakom. Ked sa ho študenti na to dotazovali, odpovedal nieco v tomto style "kazdy z Vas je vynimocny, kazdeho si vazim a kazdy z Vas dokaze v zivote velke veci. O par rokov sa stretneme a nedovolil by som si Vas oslovit - ahoj, ako sa mas, ako sa ti dari?"
Nám vykali
Ono by to po správnosti nemalo byť vôbec tykanie a vykanie má byť vzájomné buď obidve strany si tykajú alebo vykajú a etiketa je v tomto ohľade jasná a prísna, nepripúšťa žiadne výnimky ani u detí. Ja dokonca sa niekedy aj pri mladších pozabudnem a vykám jednoducho mne to nedá ak sa mi pozdraví dobrý deň povedať ahoj a to iste platí aj na nejakú konverzáciu ak mi niekto vyká ja automaticky tiež a až neskoro si to uvedomím, že ešte je malé dieťa. 🙈
@cuuza na víceletém?
@eleanor151515 na víceletém gymnáziu?
Chápala bych to na běžné SŠ, kdyz je studentům 15 a více let.
Nám někteří vykali a někteří tykali už v primě
Ano, na víceletém.
Na víceletém nemám zkušenost ..: na 4letym jak kdo… 😁na VŠ všichni vykali… tak třeba to tak mají nastaveny …jestli na ctyrletym vykají, tak si nedokážu představit ze by z tykáni přešli po 4 letech na vykáni, a tím pádem by osmiletkum všem týkali i v 18 a ctyrletym vykali … možná taková myšlenka ? my jsme zas na gymplu měli všechny učitele oslovovat paneprofesore, paní profesorko.. což je vlastně blbost, ale bylo to takhle nastaveny …”opravdicky” profesory jsem potkala až na VŠ
Nám teda vykali všichni profesoři hned od primy.
No u nás teda tykali, teda aspoň drtivá většina profesorů. Aspoň co si pamatuju, letos je to 20 let od maturity 😀
@janule0123 Taky jsme oslavovali pane profesore...je to takovej úzus (zvyk) na gymplu, nevím, jak "běžná" SŠ, ale už v primě nás poučili, že se nepoužívá "paní učitelko", ale "paní profesorko"
@ninive211 tady říkají paní učitelko a pane učiteli. U na rodicaku o sobě vyučující mluví jako o učitelích.
Já tedy dětem říkám na dobrý den taky dobrý den. Přijde mi to tak přirozené. Klidně i predskolakovi.
Pamatuju si, že nám spousta vyučujících vykala už v primě, takže mě to nepřekvapuje.
Sourozencum vykali od primy a rikalo se jim “profesorii”. Mne se to vzdycky libilo 😇
Naopak mi trha usi, kdyz stredoskolsky ucitel/profesor mluvi o studentech jako o “detech” 😵💫 15-19 uz nejsou deti! 😅
Nám na osmiletém vykali a byli jsme z toho v primě zmatení jak joja... S několika vyjímkami jsme měli dohodu, že ním tykají, my jim vykáme, ale explicitně se nás zeptali. Znovu se ptali při přechodu na vyšší gympl ... S mnohými jsme později měli dohodu, že během vyučování si vykáme, na mimoškolních akcích tykáme (ve třídě o přestávce to občas byla schýza).
Ahoj, našim dětem tak půlka učitelů tyká a půlka vyká. A děti zase musí říkat učitelům Pane profesore, Paní profesorko, což předpokládám většina z nich skutečně není...
Nám vykali i na SŠ, takže mi to přijde normální.