Chování dcery. Máte někdo podobnou zkušenost, radu?

snehulka19
2. pro 2022

Chcela by som Vas poprosit tie ktore to máte podobné a nějaké skusenosti ale i názory ostatnych ,mám dceru je jí 16 let ,ide o to že je drzá,nic sa jej nechce robit začala fajcit marisku cca před rokem a neviem ako ju od toho dostat predsa už není malinká a já musím aj do práce takže chodit za ní nehrozí ,zákaz ist Von nerespektuje ,nedbá ani na hygienu poriadne ,špinavé věci nechá tam kde sa zvlece ( ponožky spodní prádlo) Ked je vonku len mi napíše že ostane tam či tam a niekedy ani to ne ...som z ní zoufalá nechcem jej zle ,stále SME v sebe ,podotýkám že na školu kašle tiez nechodí ...s partou co ma ukradli nějaké elektro kolo 😔fakt nevím ako to riesit skusila som už kde co,vobec nic , dakujem za rady ...hezký den 😊

marcicek84
2. pro 2022

@snehulka19 puberta a teleci roky,mozna nejaka motivace k uceni...a asi pevnejsi ruku,vice povinnosti doma a ta parta je ze skoly,tak ji rict,ze zmeni skolu,nebo to resit s vedenim,ze rozesadit atd. A holt ji v tech neomluvenych hodinach nechat vymachat.

hasara33
2. pro 2022

@snehulka19 no já se obávám, že tohle neřešitelná situace 😕 poradila bych nedávat třeba kapesné za každý prohřešek, ale měla bych strach, že to bude řešit krádežemi 🙄 co vím z okolí od lidí, kteří měli problémové děti v období puberty, tak jediné, co pomáhá je obrnit se nekonečnou dávkou trpělivosti a tohle období přečkat a zasahovat jen v případě, že už "jde o život" 🙈 ona z toho určitě vyroste... 😉

snehulka19
autor
2. pro 2022

@hasara33 Ked já už nevladzem je to neznesitelne ,kapesné nedostává teda nie vždy ...do inej školy ju teď nezoberu a k psychologické ju nedostanem ,niekedy ju musím ignorovat som na děti sama mám chlapca 14 let a ten v pohodicke ,ide o to že sú staznosti na ni všeho tipu ,chodí s nějakým chlapcom ,ani neviem KTO to je a odkial všemu sa vyhyba,a najviac má štve ta mariska,je úplně Ina po něj ....chcela by som vrátit čas a bit přísnější ,hold to sa nedá ...nechat ju tak to sa bojím aby nezacala brát nieco ineho neviem kde a s kým to riesim ,nejaku radu kde by pomohli ale nie odobrat chcem jej pomoct Von z toho najtazieho len nevím ako

irmamala
2. pro 2022

Tak pubertu jsme měli všichni, ale já si teda neumím představit, že bych v 16-ti neposlechla rodiče, když by mi zakázali jít ven, nebo kouřila trávu a naši o tom věděli. I když jsem si myslela, že to jsou ty nejnemožnější lidi na světě, měla jsem k nim vždy přirozený respekt. Tady si myslím, že se chyba ve Vašem vztahu stala asi už dávno a asi to tím pádem nemá jednoduché a rychlé řešení. Já bych teda asi naopak přitvrdila a velmi razantně, než abych jí nechala na pokoji. Protože tohle už má podle mě velmi blízko k tomu, aby spadla k drogám, krádeži, prostituci.... Co otec, ten na ní neplatí?

veronikacv
2. pro 2022

@snehulka19 Ja tedy nemam takto velke deti, ale vezmu to z druhe strany. Z jeji... Ja si prochazela v 15 taky blbym obdobim.. Chodila v noci ven, na party, snazila se zapadnout mezi lidi, kteri nebyli uplne ok, ale brali me takovou, jaka jsem. (spatny detsvi, takze jsme mela pocit, ze mi "rozumeli"). Chodili jsme i pit, kourit.. Za skolu jsem tedy nechodila, ale nejhorsi obdobi bylo o prazdninach v lete.
Mamka si se mnou tenkrat sedla a durazne mi vysvetlila nasledky a jaka je moje budoucnost, kdyz v tom budu pokracovat. Nekde me seberou policajti apod, bude jakykoliv oficialni pruser - jako rodic ma za me zodpovednost, i za me ciny - vlozi se do toho socialka, me odeberou, daji do pastaku, detskeho domova, cokoliv, jen nebudu moct byt s ni, protoze ona bude vypadat, ze nezvlada vychovu. A uz nebudu mit takovou "pohodicku".
V kazdem problemu s temito lidmi nechat vymachat, je to tezke, ale srazka s realitou je asi nejucinejsi.

Takze bych to mozna pojala takto. Ja se touto promluvou do duse behem mesice srovnala.

snehulka19
autor
2. pro 2022

@irmamala som z dětmi sama otec sa nezajímá ,povedal že ju mam dat prec ( polepšovna atd) co já nechcem ,chcem jí pomoct ,ono to nabralo grady když zomrela Moja máma jej babka bol to jej milácik,odisla rychlo a necakane bez rozlučky ,Viem že jej chyba ale neviem to změnit ,skusala som dlhe rozhovory , babské jazdy....už neviem ....skusim Este psíka miluje ich možno změní směr Ked bude sa mat o koho starat ....

snehulka19
autor
2. pro 2022

@veronikacv to na ní neplatí ,hovořím jej to ...vlastně už ani ne Lebo to nebere ,jej odpověď že tak pojde do domova ,ako v pohodě nic to s ní nerobi ....totálně vše na háku

snehulka19
autor
2. pro 2022

@hasara33 a nevíte kdy ? 😁Protože je to strašní a já už nemůžu,cítím že som niekde zlyhala ,nieco som urobila špatně ,je mi už z toho blbě celého

irmamala
2. pro 2022

@snehulka19 No abys pak ke všem dalším starostem ještě neměla na krku psa... Musí to být naprosto zoufalá situace, když dítě, které si vypipláš, dáváš mu první poslední, se řítí proti zdi a ty s tím nemůžeš nic dělat. Ona by se fakt potřebovala střetnout s tou realitou, co jí hrozí. Vzít jí někam do léčebny pro závislé, mezi bezdomovce, podle mě dnes je snaha v tomto směru o velkou osvětu a kdyby ses obrátila na nějakou neziskovku, určitě by se ti snažili pomoct. Vždyť přece v 16-ti už musí mít nějaké povědomí, jak funguje svět. Že když se vykašle na školu, bude dělat ty nejhorší práce, nebude mít na nic peníze, nebo jak ona vidí svůj život dál?

snehulka19
autor
2. pro 2022

@irmamala no jo je mi z toho moc smutno ani spát nevím ,ona právě blbá není vůbec ,Vie o COM je život Vie že skončí špatně a nebudem jej moct pomoct ani já neskor ...vo svojom vnutri má dobré srdce ,umí pomáhat chorým a starým ludom ,detickam tam je vidiet že jej nic nevadí/ nechyba ,možno si tým připomíná svojí babku ktoru moc lubila,ale tej horsej strany je takto ,nevím co si myslet ,co chce ona ...

westie
2. pro 2022

A co jí to říct, jak to vidíš? Žádné rozmlouvání, vysvětlování, přemlouvání, výhružky. Ale přijít a říct "zlato, strašně mě mrzí, že se takhle trápíš. Vidím, že jsi nešťastná, hrozně ráda bych Ti nějak pomohla, ale vůbec netuším jak. A mám obrovský strach, že se Ti něco stane, co Tě ovlivní na celý život. Ty a Tvůj brácha jste to nejdůležitější, co mám. Vidím, že jsi vnitru úžasná slečna, ale mám pocit, že se kvůli něčemu trápíš, je to kvůli babičce? I když teď nevím, jak Ti pomoct a respektuji, že mi to nechceš říct, chci, abys věděla, že tady vždycky budu pro Tebe."
Píšeš, že ona ví, co jí s tímto chováním čeká, ale upřímně si myslím, že i když to od Tebe slyšela, nemá ani páru, co se jí může všechno stát - co to třeba reálně znamená být odebrána rodičům atd. Možná jen volá po bezmezné lásce - chce ujištění, že ať bude dělat cokoliv, budeš ji milovat. Děti občas dělají blbosti a doufají, že rodiče jim konečně řeknou tu spásnou větu "ať jsi jakýkoliv, budu tě mít pořád rád a budu tu pro tebe", jenže rodiče místo toho začnou hned nadávat a vysvětlovat a přikazovat atd. A dítě vidí, že ani to, co udělalo, nestačí na to vyděsit rodiče tak, že konečně vyznají tu bezmeznou lásku.
A pokud s tím chceš něco opravdu dělat, začni chodit k psychologovi ty sama. Můžeš zjistit, jaké bloky máš ty sama v sobě, které ti brání v tom, dostat se k dceři blíž.

snehulka19
autor
2. pro 2022

@westie děkuji za názor moc si toho vážím 😊určitě som tu pře ní ,a nenadavam jej stále snažím sa vysvětlovat v dobrém,ale skusim to tak nějak i vaši formou ,a ano k psychologovi jednak pojďem já ,možno sa přidá i dcerka....uvidím a každopádně děkuji všem i na iny úhel pohledu

alla007
2. pro 2022

Odvléct na nějakou psychologickou poradnu, nebo kdo pracuje s tímto věkem. Dokud není plnoletá. Až jí bude 18, nemůžete už vůbec nic. Mám několik příkladů že vzdálené i bližší rodiny a vždycky se opakovalo stejné. Jak padla plnoletost, byli na facku úplně. Jako jó, všichni se z toho dostali, ale až hodně po 30.

barulina
2. pro 2022

@snehulka19 u nás v Česku je orgán,OSPOD. Nevím jak na Sk, ale predpoklad že něco takového tam je taky. Jako policista tohle vidím asi tvrději, já bych pro umístění do nějakého zařízení na čas byla. krádeže, tráva, já bych jako matka u svých dětí asi nevyhrozovala ale konala. Já ale jsem teda přísná a hlavně o všem mluvím napřímo. Film My děti ze stanice videla už v 9 letech napr. Zajdi na příslušný úřad, zjistí jak se Tonda resit. Já sice chápu pubertu, sama jsem nebyla anděl, ale toto je na můj vkus prestrel

jannym
2. pro 2022

@barulina ty jo ty si fakt drsna, ja si nedovedu predstavit sve 9 lete dceri pustit deti ze stanice zoo, nevim jaky je film, ja v 8 tride nebyla schopna ani docist knihu, mely jsme ji v povinny literature a to je jedina kniha co jsem vzdala, kdyz uz jsem ji mela rozectenou, po druhe obrazove priloze (ty cernobyly fotky byly fakt desivy) jsem ji zaklapla s pocitem, ze do takovych sracek se nikdy nechci dostat…ale jako prevence dobry to bezesporu (i kdyz u nas staci jit na tramvajovou zastavku nebo na vlak, mame tu vlastni partu odstrasujicich pripadu, cekat tady na tramvaj je casto uzasna exkurze do dusenviho rozpolozeni smazek bez domova…) v centru prahy par kroku od zakladni skoly

me_druhe_ja
2. pro 2022

Já teda nemám vlastní zkušenost, nicméně když mi bylo kolem 16 let, tak jsem měla prvního pořádnýho přítele a to byl punker. Asi rok jsem jezdila na punkové koncerty, kouřila, pila a sem tam i tráva. Nicméně musím říct, že mama vždy většinu věcí věděla (jako asi tušila, že kouřím a dám si pivo, ale nevěděla určitě že tolik a o trávě taky ne). A já jsem normálně chodila do školy a učila se (jen jedno pololetí mě srala chemie a ZSV, takže jsem měla dvě trojky, jinak vždy jen jedničky a dvojky). Když se na to zpětně podívám, byla to taková ta klasická puberta, první vzdor a touha být děsně dospělá a drsná. Ale zároveň jsem měla vždy respekt z rodičů a učitelů, nikdy bych si nedovolila chodit za školu, něco ukradnout a tvrdých drog jsem se odjakživa bála jak čert kříže.
Tohle mi pride takové normální, čímž si projde většina puberťáku. Ale u tvojí dcery už je to za hranou. Opravdu bys to měla teď řešit drsně a razantně, než se to posere definitivně. A nebo ji bude 18 a nezmůžes nic.

westie
2. pro 2022

@snehulka19 Podle mého děti v tomto věku nesnáší ani to vysvětlování v dobrém, protože si myslí, že už jsou dospělé a chápu svět. Upřímně "vysvětlování v dobrém" nedává ani můj šestiletý syn, který jasně pozná rozdíl mezi mou ochotou mu naslouchat a mou potřebou mu něco vysvětlovat🙂 A když to pozná, tak obrátí oči v sloup se slovy "já víííím"😉

barulina
2. pro 2022

@jannym tak my v Ostravě taky máme možnosti vidět to nazivo. Jo jsem asi možná drsná, ale udel asi skoro vše pro to abych ji od toho odradila, vším to v praci ta mladé, bez autority, přirozeného respektu, nechci ať je takova. já třeba ikdyz brblala se žíhaná, tak jsem jí ukázala fotky zkažených zubů, vzhledem k tomu že ona je fiflenka, tak to mělo uspech. Uvidíme, pomalu jde do puberty, jsem zvědavá co nás čeká, ale právě proto ukazují i hnusy a mluvím na primo

tinaprofi
2. pro 2022

Ted uz je pozde, uz neni ohebna, to se melo rezat mnohem driv...

gdpr
2. pro 2022

Obávam sa, že na toto bude treba odborníkov, každý štát minimálne v Európe má úrad na ochranu detí, ktorý rieši aj takéto problémové správania. Určite sa tak nezačala správať zo dňa na deň a v niečom výchova z tvojej strany musela zlyhať.

mia171717
3. pro 2022

@snehulka19 mám taky 16-ti letou dceru. Některé věci děla úplně stejně- na domácí povinnosti kašle, prádla uspini mraky- spis stále pereme i čisté, protože si to proste neuklidi a v pokoji se ji to smícha se špinavým, tak to pak dá vyprat cele znova. Drzá je taky- to patří asi k věku. Jedine, co na ni funguje je komunikace. Proste si ji z toho jejího chlívků zavolám (jinak je pořad zalezla) a proste si promluvime, ze takhle NE. Tak se chvíli snaží a pak znova. Jediná páka, která na ni platí jsou data na mobilu. Nechci ji omezovat, většinou domluva stačí, ale už jsem ji je i vypla a to pak fungovala jak hodinky! Je to těžké, tohle období se musí vydržet, ale doporučuji s ni, co nejvíc mluvit. Není malá, už dokáže vyhodnotit, jak se chová. Trávu jsme taky kourili, ale parta kamarádů, kteří kradou je vážný problém, můžou zkusit tvrdý drogy a to už je pak pruser. Nasi me tenkrát vzali ze střední skoly jen kvůli parte, já jsem žádné velké problemy neměla. Tenkrát jsem byla besna, ale dnes vím, ze me tím zachránili před pruserem. Segru bohužel ne.( víc info ti nápisu do sz, kdybys měla zájem) Musíš to vyřešit hned, jakmile spadne do něčeho horšího, bude se z toho dostávat těžce. Přeji hodně sil a pevné nervy

20190418
3. pro 2022

@barulina v pastaku se akorát naučí to, co ještě neumí a zanevre na celý svět. Jako policista urcite znáš nějaké statistiky recividy apod. Tohle je za mě finální řešení a není cesty zpět.

Osobně bych volila cestu na jedné strany lásky (mám tě ráda, chci ti pomoci, můžeš se na mě obratit, jsme v tom spolu, nejsem tvůj nepřítel, ale mám o tebe strach a chci, abychom si mohlu vzájemně důvěřovat, máme jen sebe), ale i nekompromisnosti (jsi velká holka, musíš splňovat základní povinnosti, není možné, abych chodila do práce a ještě doma uklizela a ty jsi nedelala nic...). A jako někdo, kdo prohulil celý gympl i VŠ bych tu trávu řešila asi nejméně. Tráva sama o sobě z nikoho fetaka neudělá. Dokud si bude plnit povinnosti a budes se na ni moci spolehnout, tak ať si klidně hulí. Ale krádeže jsou prostě no go. To řešit nekompromisně. A určitě je dobrý nápad se poradit někde, kde se zabývají prací s mládeží a prevencí.

kubesovaadelka
3. pro 2022

@snehulka19 no, nevím jak to pojmout protože i já jsem teď čerstvou mámou, ale puberta je ještě daleko a nevím jak budu jednou reagovat. Na druhou stranu není to tak dávno, co jsem byla v pubertě já a až na trávu jsem dělala různé skopičiny včetně utikani před policií a to i v dřívějším věku, pití alkoholu ještě před 15tinami, kouření už v 6 třídě apod vylomeniny. Ono je to takové období, mě táta řekl, když zjistil že kouřím, že za ručičku a pod drobnohledem mě hold mít nemůže, ALE podporovat mě v tom nebude, vydělat jsem si na to musela sama, vůbec žádné kapesné. Je to věkem, období vzdoru, kdy člověk chce někam zapadnout a udělá proto i třeba to, že začne kouřit trávu. Já vystřídala různé partičky, jedna byla například že se musí každý den vypít flaška trvdeho alkoholu. Je pravda, že u mě toto vzpiraci období začalo z rodinný lch důvodů, velmi brzy, trvalo nejaky 3-4 roky a pak jak když luskne, přišla střední škola, paradoxně jsem odmaturovala bezpečnost a právo se zaměřením na sociální činnost ikdyž jsem byla opravdu kvítko (alkohol, sem tam drogy, cigarety mi zůstali do teď, vulgarismy, odmlouvani, kradení cigaret babičce a tátovi) ano byla jsem hajzl. Teď pracuji jako sociální pracovnice a řekla bych, že mi nic neschází a vybourena jsem dostatečně. Možná jsem nepomohla, ale ukázala nějaký světlo na konci tunelu, že z toho je možné vyrůst, jen to chce čas a pevné nervy

sebestka
3. pro 2022

Já si teda myslím, že už je taky pozdě. Normálně si z tebe dělá vrtuli, má tě úplně na háku. Chodí za školu, kouří, litá di kde chce, kdy chce..Bohužel, ale souhlasím s Bárou. OSPOD a začít to radikálně řešit nebo bude pozdě.

verca22k
3. pro 2022

@sebestka přesně tak.Můj bratr dopadl velmi špatně.

sebestka
3. pro 2022

@verca22k ☹️ Za mě to nemůže příště nechat rozjet ještě víc, musí tomu zabránit.

holkaokomodra
3. pro 2022

@snehulka19 no těžko radit, ale byla jsem stejná nepomohlo nic, musela jsem si na to přijít sama... převzala jsem zodpovědnost až když mě máma nechala ve všem vymachat a řekla mi, že už je to moje věc (v 18letech)... pak už to naskočilo samo, sice jsem furt lítala za školu a parila, ale ohlidala jsem si vše potřebné, takže jsem odmaturovala a časem mám i vejsku a život v naprostym pořádku... ale v té době na mě nezabralo nic 🤷‍♀️

holkaokomodra
3. pro 2022

@kubesovaadelka mame stejny příběh za sebou 😊

kubesovaadelka
3. pro 2022

@holkaokomodra hod někdo jako my, máme divočejší pubertu, někdo ji prosedí doma, ale taky se může stát, že v dospělosti až bude pozdě zjistí, že si nic neužili a až budou mít rodinu začnou teprve vymetat párty,drogy chlast a to je horší jak v té pubertě podle mě. Neříkám že všichni, ale může se to stát, stejně jako když v pubertě někdo něco zkusí s veze se celý život

rotkapchen
3. pro 2022

Byla bych tvrdá. A jako první bych se sama poradila s někým kompetentním člověkem - psycholog, poradna, klidně metodik prevence ve skole. Posbirala bych odborné nazory a sla do boje za její budoucnost.
V první řadě musí v Tobe citit autoritu a ne slabou mamu, co si neví rady. Asi bych ji narovinu rekla, ze mi na ni moc záleží a proto zavádím některá opatření. Držím Ti pesti, není to vubec lehká situace a taky uz je dost stará na výchovné změny. Ale než to vzdát predem, ze uz je pozdě, bych ja určitě bojovala.