Základní škola v místě bydliště či mimo?

aneta_v
23. črc 2021

Ahoj holky, řeším trochu s předstihem základku pro dcery, řeší to totiž švagrová u předškolačky a já se se dvěma dětma “nudím” 😃 Základka, kam spadáme, nemá úplně nejlepší recenze, takže se poohlížím v okolí, kam bych holky mohla později udat. Jenže… Základka spádová je kousek po sídlišti a budou mít na sídlišti kámošky. V hledáčku mám další školu 2 zastávky busem, dá se tam dojít i pěšky, a pak taky jednu z nejlépe hodnocených základek, která už je ale dojezdová (13 min busem, manžel pracuje za rohem). Do všech třech jsem schopná je dostat, takže neřeším “ideální bude ta, kam je vemou”. Moje otázka zní, nebudou trpět tím, že v místě bydliště nemají kámošky? Nemá tu někdo zkušenost? Trochu se bojím, aby pak nebyly doma jak kůly v plotě…

zuzkasim
23. črc 2021

Zkušenost mám, protože děti mi chodí na základu 20 minut pěšky, přestože mají jednu přímo vedle domu. Ohledně kamarádů je to nanic. Jsme prostě daleko, v okolí nikdo, už tu bydlíme 6 let, ale nikdy si tu starší kamarády nenašli, nejmladší něco málo ze školky, ale pak prostě odešla, zatímco oni šli hromadně na tu základku u nás. Na prvním stupni je skoro jedno, jaké má škola recenze, jde pouze o osobu učitelky, kterou má dítě za třídní. A učitelka, která mu nesedne může být na skvělé škole, stejně tak na nic moc škole může být učitelka výborná a s dítkem si sednout. Naše slečna si tu vzdálenější školu vybrala kvůli sourozencům, kteří už tam byli (dřívj jsme bydleli u této školy) a kvůli mě, protože tam pracuju. Ale ohledně kamarádů je to fakt nanic.

aneta_v
autor
23. črc 2021

@zuzkasim hm, takže přesně to, čeho se bojím… na prvním stupni je to jedno? Já to nedokážu odhadnout. Vyděsila mě základka, kam spadá neteř, ze které dle ředitelky odchází 80% dětí na učňák, což je prostě šílený. Já stejně plánuju, pokud k tomu děti budou, je dát na osmiletej gympl, ale to už budou větší

zuzkasim
23. črc 2021

@aneta_v Tak jedno... K čemu ti bude škola vybavená dobrými počítači, s možností udělat si v 9. třídě jazykový certifikát a se skvělou chemickou laboratoří, pokud dítě v první třídě chytne učitelku, která pojede stylem napiš, opiš, nevyrušuj, seď, hromadu úkolů na doma? Koberec nebude ve třídě potřebovat, protože na co, děcka mají sedět v lavicích, nepovede je vůbec ke skupinové práci, k objevování zákonitostí, budou jí jedno vztahy dětí ve třídě...? Na prvním stupni má děti buď 1 uč. 1-5 třídu nebo jsou to během těch 5 let 2 učitelky, to jsou zásadní osobnosti. Pokud bude dobrá učitelka, tak ředitele nepotřebuješ a ty další vymoženosti taky ne. Nevím, jestli je možným, aby z klasické základky, která není v žádné vyloučené lokalitě šlo 80% dětí na učňák, ale dá se to snadno zjistit, stačí otevřít výroční zprávu školy, která musí být na webových stránkách školy.

aneta_v
autor
23. črc 2021

@zuzkasim tak to se schválně podívám na výroční zprávu, díky za tip, já si právě říkala, kde tu informaci vzít. Ten údaj mi říkala švagrová, která ho taky měla zprostředkovaně, v každém případě ta základka dobrou pověst nemá.
S tím prvním stupněm máš pravdu, nějak mi to nedošlo, už jsem dlouho ze školy 😅

aneta_v
autor
23. črc 2021

@zuzkasim tak informaci o tom, kolik dětí šlo na učňák a kolik jinam, jsem ve výroční zprávě nenašla 🤷🏻‍♀️

berenika39
23. črc 2021

@aneta_v u nás se to teda povedlo🙂. Syn chodí do školy do Prahy, vedle mojí práce, bydlíme mimo město a dojížídme. Ráno spolu, odpo spolu. Ale u nás na vesnici je takové množství dětí v podobném věku, že tu má víc kámošů než ve škole. S těmi školními klidně chodí "ven" po škole, když je dost času, někdy vezmem některého ze školních k nám - na noc třeba, na víkend, někdy syn zůstane v Praze u někoho - ale je to tím, že je už velký (13). Ale ani v prvních letech šk docházky tím netrpěl. Taky jsem chtěla, aby chodil do fajn školy, i přesto, že nebude u domu....

treasurka
23. črc 2021

My jsme zvolili tu nejbližší základku, jednak jsme si chtěli udělat obrázek sami, a jednak právě kvůli těm kamarádům. To je super, protože jsou tu taková banda, všichni se znají, kamkoliv se vrtnem, někoho potkáváme, ze školy i školky. I když škola není kdoví jaká hitparáda, tak syn - prvňák je tam spokojený (atmosféra třídy), i když letos toho tedy moc nenachodil. Beru to tak, že kdyby nastal problém, tak ho budu řešit, zatím jsem se smířila s tím, že škola poskytuje co se týče vzdělání jakýsi nutný základ a ostatní je na mně... Je pro mě teď důležité, že tu mají kamarády. Jsme pražáci, širší centrum, shluk paneláků.

zuzkasim
23. črc 2021

@aneta_v Ve výroční zprávě není nutně, kolik dětí šlo na učňák, ale bývá tam údaj, kolik dětí šlo na víceletá gymnázia, my tam tuším máme i kolik dětí šlo na maturitní obor (nebo jen ta gymnázia?). Bohužel stránky naší školy se teď předělávají, jsou nedostupné, ale dívala jsem se namátkově na pár škol na googlu a všude jsou aspoň ta víceletá gymnázia. Myslím, že informace jedna známá povídala mé známé se musí brát s velkou rezervou🙂 Budou dny otevřených dveří, byť třeba virtuálně, zajděte se podívat, popovídejte si s vedením.

aneta_v
autor
23. črc 2021

@berenika39 jenže my jsme z Prahy ze sídliště, takže je to tady takové anonymní… děti se znají ze škol/školek

berenika39
23. črc 2021

@aneta_v já vím, chápu, že vesnice je jiná. Ale děti jsou takové - ....přizpůsobivé? Víš jak to myslím, že se zorientují v různých situacích a dokáží si najít bandu kamarádů .....

aneta_v
autor
23. črc 2021

@zuzkasim jj u jiných škol jsem to našla, ale tady je jen, že všechny děti hlásící se na víceleté gymnázium se dostaly 😁 to taky mohlo být jedno. Jasně, já to beru s rezervou, my tam ani nespadáme, spíš mě to překvapilo. U jiné školy mě zas překvapilo věkové složení pedagogického sboru, nejvíc tam mají 50+ 😱 paradoxně teda musím říct, že výroční zpráva té údajně hrozné základky má tu zprávu nejlepší a takhle z papíru mi vůbec nepřijde špatná 😁

aneta_v
autor
23. črc 2021

@treasurka u nás právě ta nejbližší nemá dobré reference, co se atmosféry týče, takže se toho trochu bojím. Samozřejmě dcery můžou narazit na super učitelku, ale taky nemusí… ale to se může stát kdekoliv

treasurka
23. črc 2021

@aneta_v Tak to je blbý, to bych se taky hooodně rozmýšlela :/

jana_zofie
23. črc 2021

@aneta_v ja bych zvazovala. Jsem pro spadovou, pokud to aspon trochu jde. Jenze... Uplne jedno to neni, tech ucitelek urco vystrida vic (s malou me to ceka az za 4 roky, ale ja mela 3 tridni, anglictinarku, vytvarkarku a vlastivedarku, segra podobne) a ta atmosfera je mega dulezita. Jako zadny reditel ti nerekne, ze maji problemy s sikanou a neumi je resit. Maximalne ti rekne, ze u nich zadna neni (a to bych utikala velmi rychle, protoze takova skola neni, jen ty co to neresi a tutlaj). Vsechno dulezite jde podle me tak maximalne vysondovat od decek a rodicu a to se blbe dela. Neresila bych ted gympl. Nikdy nevis, jestli tve dite treba vubec bude chtit nebo bude ten typ (neni jen o prospechu) a svoje bych nikdy nenutila (byt ja i manzel ho mame oba...). Takze bych aspon trosku po kvalite vzdelani sla, ale asi by to pro me nebylo uplne klicove, teda pokud by to nemel byt fakt pruser. Vic by me zajimalo, jak decka muzou travit prestavku, na co skola klade duraz (a tim nemyslim zrovna biflovane vedomosti), jak pristupuje k ruznym odlisnym typum deti apod.
Napr. v nasi spadove skole jsem byla u voleb. Na chodbe byly vystavene vytvory z vytvarky a mj. mezi nima byla torza zenskych panen z vykladnich skrini na aranzma obleceni a byla pomalovana ruznymi, vesmes zvirecimi, motivy. Takovy bodypainting na plastu. Vyvolalo to ve me strasne dobry dojem. Rozhodne lepsi nez nejaka rocenka.
Omlouvam se za roman, snad jsem byla aspon trochu pochopitelna.

cilkat
23. črc 2021

Na svou spádovou zakladku jsem nechodila nikdy, ale byly jsme na hranici dvou ZŠ a tudíž nás takových bylo víc a pár spolužaček jsem na našem sydlisti měla (takže bych čekala, že u té "2 stanice autobusu" to bude stejně)... Těch 13 minut už je spíš hodně, pokud se třeba náhodou neshodnete se sousedkou... Chodila jsem od čtvrté třídy do školy s dojezdem zhruba 25 minut a už mi tam ti spolužáci chyběli... Ale zas jsem měla najete kroužky z původní školy, tak my zůstali kamarádi z těch kroužků, což ale hned od první třídy mít nebude, že. Na osmiletej gympl jsem jezdila 45 minut a i tam mi občas chybělo, že nikdo nejede mým směrem, ale tam už to není tak podstatné.

aneta_v
autor
23. črc 2021

@jana_zofie díky za román 😎 já třeba ve výroční zprávě koukala i na kázeňské přestupky a u spádovky je docela dost snížených známek chování, různých důtek apod, to ve mně taky moc důvěru nevzbuzuje - buď je ředitel d**l nebo tam chodí samí grázlové 😆

jana_zofie
23. črc 2021

@aneta_v to mi taky prijde podezrele.

blondynka400
23. črc 2021

@aneta_v holky též nechodí do spádové školy, ale do té vzdálenější (je o hodně lepší). Cca 25 minut chůze, 3 zastávky busem. A úplná pohoda. Mají kamarádky se školy, pak hodně ze sportů, co dělají (a tam jsou ještě i o dost vzdálenější místa) a funguje to úplně bez problémů. Přímo v ulici (či ve fakt blízkém okolí) se nekamarádí s nikým, a rozhodně jim to nijak nechybí nebo neubližuje. Takže k tvé otázce, určitě netrpí a neměnily by a ni náhodou.....

honatko092
23. črc 2021

Já jsem jezdila na základní školu od třetí třídy 10 minut autobusem a když šly kamarádky domů pěšky a já to měla dál, tak mi to bylo líto. Nikdy jsem nenavázala takové pravé kamarádské vztahy a nezažila to, že hodím tašku do kouta, zazvoním vedle a jdu se spolužačkou ven. Dost mě to dodnes mrzí 🤷🏻‍♀️

blondynka400
23. črc 2021

@honatko092 a proč jsi nikdy nešla hned po škole k té kamarádce? Holky to takto dělají a pohoda. A nebo jedou k nám. Věčně u sebe navzájem spí, pak jdou i ráno do školy spolu nebo je vezmu já. Osobně v tom nevidím žádný rozdíl., jak bydlet hned u školy.
Já třeba za mladých let byla taky stranou, ač jsem to měla do školy 5 minut pěšky, ale nebydlela jsem na sídlišti, kde to žilo a byla většina. Zpětně to vidím spíš ale jako mojí chybu a chybu mých rodičů, než to, že jsem nebydlela na sídlišti....

kamino
23. črc 2021

My jsme také zvažovali, zda školu místní s horší pověstí a téměř žádnými kroužky, nebo trochu dále školu vybavenou s hodně aktivitami ( školní bus tam ráno jede ). Nakonec rozhodlo, že jsme věděli, jakou učitelku bude prcek mít, ta je bezvadná a nelitujeme, že zůstal zde. V první třídě chodil prcek na fotbal a florbal ( když byly treninky ) víc aktivit by stejně nestíhal, ted ve druhé třídě do školy moc nechodili, ale jak už bylo psáno, prcek je typ ten, hodit s taškou do kouta a vypadnout za kamarády. Nebo zas kamarádi jsou u nás.. Máme pravidlo že do 19.30 musí být doma. To bylo právě super při koroně, jelikož jak se všichni známe ještě ze školky ( děti i rodiče ) tak jsme nakoupili testy, jak to šlo, testovali se při koroně a děti se normálně stýkaly... Musím říct, že žádný komunitní přenos korony nebyl. Prcek ej extrovert společenský a kdybych ho vytrhla od kamarádů, asi by to nesl špatně, nevím, máme štěstí, že opravdu naše učitelka je skvělá a ostatní věci hážeme za hlavu.

aneta_v
autor
24. črc 2021

@kamino to já se bohužel asi nedozvím, jakou učitelku bude mít, resp i kdyby ano, nic by mi to neřeklo 😁

@blondynka400 Taky si to představuji tak, že až nebude chodit do družiny, tak zůstanou na horním sídlišti s kámoškama, nebo se naopak s nějakou přesunou k nám… zas taková dálka to není a hlavně věřím, že tam z našeho sídliště nebude jediná, co tak slyším od maminek okolo, tak tam docela dost dětí chodí i do školky

kamino
24. črc 2021

@aneta_v Já si to zjistila u ředitelky a sehnala recenze.

veruuu_kubesovic
24. črc 2021

@aneta_v
hele, život mě naučil nikdy nic neplánuj...
pořádně nevíš, na jakou spádovou/nespádovou školu dítě dát, ale hlavně ať následně jde na 8letý gympl...to je podle mě hooodně předčasné uvažování 😉
jinak já dceru dávám právě do nespádové školy hlavně tedy ze zdravotních důvodů a rozhodně tohoto rozhodnutí nelituju, navíc spádová škola má výborné reference, sama jsem tam kdysi chodila,nelze jí nic vytknout...
myslím si, že když dítě chce, kamarády si vždycky najde, i kdyby je nemělo mít hned ve vedlejším vchodu v paneláku, či u sousedů v rodinném domku...

aneta_v
autor
24. črc 2021

@veruuu_kubesovic proč mi vkládáš do “úst” něco, co jsem nenapsala? “Hlavně, ať jde na gympl” 🤦🏽‍♀️ Já psala, pokud k tomu holky budou…

felixfelicis
24. črc 2021

Necetla jsem všechny komentáře, jen napíšu svou zkušenost - chodila jsem na nejbližší základní skolu u domu, která byla ale výběrová, takže se na ni sjížděly děti z celého města a přímo ze sousedství tam nechodil nikdo. Mně to nevadilo - na prvním stupni jsem měla hodně kroužku, nebylo to tak, že bych hodila doma tašku a zbytek odpoledne někde trajdala. Takže jsem měla kamarády tam. Ucitelky na prvním stupni byly před důchodem a nudné, ale nic, co by mě nějak zvlášť traumatizovalo 🙂 Ale pak druhý stupeň byl skvělý, hrozně moc mi ta škola dala, dokonce jsem se rozhodla tam zůstat až do devítky a nejít na vicelety gymplu, protože ta základna byla pro mě lepší. Tehdy už mi vadilo, že všichni spolužáci sednou na bus a jedou spolu, zatímco já jdu na druhou stranu domu sama, ale tak domluvili jsme se a sešli se někde ve městě. To je nic oproti kvalitnímu vzdělání. Taky mam asi ohnutou optiku tím, že teď žiju v Praze, 13 minut dojíždění je nic. Dala bych na školu s lepšími recenzemi.