Tříletý syn neposlouchá na veřejnosti. Máte zkušenost?

gabriela_morais
6. lis 2019

Jdu si pro radu, mozna mate doma stejnou situaci a nasli jste reseni. Syn naprosto neakceptuje jakekoliv domlouvani a karani na verejnosti, kdyz zlobi a neposloucha. Doma staci rychly rozhovor , pokarani, zly pohled, popripade jde za trest do sveho pokoje. Na verejnosti pravy opak - dupani, vztekani, rvani, breceni, prakticky s nim nehnu . Na zadek nedostava , jelikoz je to jete horsi. Doma neni duvod. Dnes mi bylo tak trapne, ze jsem plakala. Syn je byk - snazim se to brat v potaz a tolerovat jeho povahu - tvrdohlavost , velke ego, soutezivost a potrebu se ukazovat. Bohuzel ale netoleruju neposlouchani, nerespektovani dospelych (hlavne me ) na verejnosti. Rodice i kamaradi me porad domlouvaji, ze je "jiny" a ze je napred (ve 4 letech umi cist a psat, zacina pocitat, ted se uci treti jazyk - vse spontalne ), me to ale jako omluva jeho chovani neprijde. Zazili jste to ? Nemyslim , ze je to obobi vzdoru , ale primo jeho povaha a moje neschopnost s nim pracovat (jsem strelec )

denca033
6. lis 2019

@gabriela_morais tak mě syn neposlouchá doma ani na veřejnosti 😂 je mu 7let říká se tomu dětská puberta. Vyžadují tím pozornost a dávají najevo že jsou tu taky. Bohužel než okrikovani nebo plácnutí přes zadek u nás nezabira

irena1111
6. lis 2019

Jde o to jaká je to konkrétní situace. Pokud by neposlechl třeba na dětském hřišti, vezmu ho za ruku a jdeme domů. Pokud třeba v obchodě, posadím ho do vozíku aby nemohl běhat a zlobit, pokud je to při chlzi po ulici, vezmu ho za ruku a prostě jdeme.

zelenaesmolda
6. lis 2019

@gabriela_morais
me to jako omluva pro jeho chovani prijde,ma pravdepodobne nadprumerne IQ,muze mit lehci formu autismu,treba aspergeruv syndrom,ti jsou hodne casto velice inteligentni.Mluvila jsi o jeho chovani s pediatrem ci psychologem?

amazonkajanik
6. lis 2019

Nadprůměrné IQ...ví,že jste v situaci,kdy ho nemůžete potrestat. A kdyby náhodou jo, tak že se ho někdo zastane. Pokud to dělají příbuzní a známí, podsekavaji vaší autoritu. Chce to najít si humánní formu trestu i na ven a zároveň poučit okolí. Když jsem dělala vedoucí na kroužku,dostaly děti kolektivní trest, kačáky. Byl tam chlapeček, mamina sukně. Vztekal se, chtěl za maminkou. Bylo na ní vidět,že by ho hned vzala do náručí, ale naštěstí si uvědomila, jaká by to byla chyba. Podryla by mou autoritu před všemi dětmi a vůči kolektivu by to nebylo fér. Kačáky nakonec splnil, daly jsme je společně. Když se zúčastnil prvních závodů , čekal je dort i když se neumistily. Oceňovala jsem jejich snahu, ne výkony

makronka222
7. lis 2019

Dat mu na zadek a nezustat jen u slibu. Vi, ze si mekkejs

zelenaesmolda
7. lis 2019

@makronka222
a co tim danim na zadek vyresis?ted to mozna jeste jde ale co za par let az bude silnejsi nez ty?

gabriela_morais
autor
7. lis 2019

v hlavicce mu to rotuje vic nez by melo, to je pravda , ale na poradnu to zase neni , dle meho nazoru - taky se to nestava denno denne. Na zadek u nas nefunguje - vse se jeste zhorsi, navic je mi to proti srsti :| .
diky, zkusim zvolit nejaky jiny pristup a varovani dopredu

saphire
7. lis 2019

@gabriela_morais radu nemam, ale mam doma taky takovyho byka, presne jak pises - tvrdohlavej, velke ego, predvadi se, a chci ti rict, ze ti moc zavidim ze ti na nej neco funguje aspon doma, na ten muj exemplar nefunguje nic a nikde, udela jen to co je z jeho hlavy a kdyz se sekne, je konec, nevnima zadny domluvy, pokusy o dohodu jsou hazeni hrachu na stenu, krik zaregistruje ale vetsinou stejne neposlechne, a naplacani bez efektu, necha si narezat a stejne neudela co ma, jen ztropi jeste vetsi scenu. Je mu tri a pul a ja mam solidni deprese z toho ze si s nim nevim rady, co bude pozdeji snad radsi nedomejslet. Obdobi to neni, byl takovej vzdycky. A to jsem dusledna, nenecham si od nej skakat po hlave, ale neni to vubec nikde videt, akorat je u nas ted uz skoro permanentne zle. Tak treba se ti trosku ulevilo, muze to byt i horsi... Ja se utesuju aspon tim, ze ve skolce ho ucitelky milujou(v kolektivu je hvezda) a sousedi tvrdej, ze je prece v pohode(jenze tam nic nemusi, ze jo...). Dela to jen nam, asi boj o moc...

urtica
7. lis 2019

@denca033 7 let je dětská puberta?? A ve 3 letech první puberta a ve 13 pravá, co...oni z toho vlastně nevyrostou....teda možná v 18...😂. Ale napadlo mě to samé...naše neposlouchá ani doma...🙂

gabriela_morais
autor
7. lis 2019

@saphire diky 🙂 docela me to uklidnilo. presny popis nasi situace . az na to, ze doma se to s nim da zvladnout . hodne stesti s bykem :]

zelenaesmolda
7. lis 2019

@saphire
zkusila jsi nevychovu?

karel_staller
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
westie
7. lis 2019

@gabriela_morais pridavam se k myslence zkusit nevychovu - zkusit se dohodnout. Ja kdyz kricim, rozciluju se, tak se synem nehnu, automaticky jde proti me. Ale kdyz se dohodneme, tak nam to funguje.

odula
7. lis 2019

@denca033 ja to věděla!!! Já to věděla že je to puberta! Mám osmiletou dceru ... 🤦😁

saphire
7. lis 2019

@zelenaesmolda jj zkousela a jeste zkouset chci, ztroskotava to na tom, ze moje dite nema zajem se dohodnout, ani vubec se mnou diskutovat, neposloucha co mu vubec rikam a neodpovida na otazky, s timhle moc nevychova delat nejde... a momentalne jsem tak psychicky vycerpana, ze nemam silu to moc zkouset popravde.... ted co je ve skolce tak zacina o dost lip mluvit, tak treba se zlepsi I ta komunikace casem a podari se to pak no... ale jinak budu vdecna za kazdej dalsi tip, co delat...

westie
7. lis 2019

@saphire Jestli mas moznost pres ten jejich kurz se dostat do uzavrene skupiny na FB, tak bych se tam zkusila zeptat - je to skupina rodicu i lidi primo z nevychovy a jsou tam moc zajimave nazory a postrehy - lide se tam opravdu zajimaji, jak by ti mohli pomoct s konkretnim problemem. A neposloucha/nevnima te jen v tech vypjatych situacich, nebo i kdyz jste v klidu? U nas domluva ve vypjatych situacich taky nefunguje, to musim nejdriv zastavit aktualni stav a pak az se to uklidni, muzu neco povidat.
Dnes jsem treba musela zasahnout, kdyz syn nutne potreboval strcit snuru od vysavace do zasuvky (nekomu to mozna nevadi, ja mam z elektriky velky respekt a to mi uz prislo pro trileteho pres caru) - v danou chvili neni mozne se domluvit, jen v klidu reknu, ze je to nebezpecne, bojim se o nej a nechci, aby to delal, snuru vezmu. Pak prijde vztekani, ja uznam pocity, ze chapu, ze si to chtel vyzkouset, ze vim, ze si s tou snurou rad hraje, ale ze to udelam sama. Kdyz je pak klid, vratim se k tomu a vysvetlim, proc jsem nechtela, aby to udelal a tak jsme si dnes u vecere povidali, jak funguje elektrika a k cemu je dobra. Nevim, jestli ti moje zkusenost pomuze, ale nevychova neni jen o dohodach - je o videni situace ocima ditete a pochopeni jejich sveta. A treba by synovi pomohlo i toto, zatim bez dohod, kdyz uznas jeho videni situace, jeho pocity, ze v tu chvili bude vedet, ze nejdete proti sobe.

denca033
8. lis 2019

@odula dětská puberta prostě. Zkouší co vydrzime