Slovenske dieta v ceskej skolke

remercier
9. kvě 2019

Dobry den, chcela by som vas poprosit o skusenost. S manzelom sme obaja Slovaci, ale zijeme V CR dlhodobo a teraz mame rocneho syna. Normalne hovorim v Cesku cesky, ale so synom a medzi sebou hovorime slovensky. Som zvedava, ci sa syn potom dokaze aklimatizovat v ceskej skolke a zaroven - ci potom prejde uplne na cestinu, alebo bude dalej hovorit primarne slovensky. Mate niekto prosim podobnu skusenost? Dakujem.

aadriaanka
9. kvě 2019

bude vedieť hovoriť slovensky aj česky. neni to žiadny problém. doma sa s ním rozprávaj slovensky. bola by riadna trapošina naňho mluvit keď ste obaja slováci. :D mám kamarátku, ktorá je češka, študovala na slovensku na VŠ a žije na slovensku a hoci predtým slovensky nehovorila vôbec tak za pár rokov hovorila tak dobre, že ani ja sama by som nepoznala, že neni slovenka ak by som to predtým nevedela. taktiež máloktorý čech žijúci na slovensku hovorí. väčšinou každý veselo ďalej mluví. :D nehanbi sa za to kým si.

barborka09
10. kvě 2019

@remercier Trošku jiný příklad, ale z podobného soudku. Dcera měla ve školce chlapečka jenž měl maminku Polku a tatínka Čecha. Maminka s ním mluvila pouze polsky (dokonce jí zakázali s ním mluvit česky, jelikož by se naučil "nesprávnou" češtinu, v podstatě se i ona učila česky) no a s tatínkem mluvil samozřejmě česky. Když nastoupil do školky byly mu tři roky. Bylo ze začátku vidět, že třeba když na něj mluvili česky, tak on odpovídal polsky a naopak, což jim nebylo doporučováno. Když se na něj mluví česky má i on odpovídat česky. Byla jsem překvapená, že se do toho aktivně zapojovaly i všechny učitelky a v momentě kdy on jim odpověděl polsky, tak mu otázku zopakovaly a když zase neodpověděl česky, tak mu důsledně řekly, že oni s ním mluví česky a že chtějí ať jim taky odpovídá česky. V podstatě během prvního roku školky se opravdu naučil komunikovat ve školce v češtině a s maminkou v polštině bez jakýhkoliv problému. Myslím že ty děti to zvládají v pohodě, akorát my dospělí musíme vědět jak na ně. Vím že se rodiče radily u odborníku jak postupovat aby neměl v hlavě z toho guláš a myslím si, že se to rodičům vyplatilo. Klučina v posledním roce školky mluvil nádherně česky a když viděl maminku, tak jsme jenom zírali, jak plynule a bez jakéhokoliv přemýšleni mluvil polsky. Prostě je třeba jenom nabrat správný směr jak ho to přirozeně naučit. A věřím že ani váš malý s tím nebude mít problém.

kvietorka
10. kvě 2019

Dcera ma 5 rokov a chodi do ceskej skolky. Doma sa s nou od narodenia rozpravame slovensky, pretoze sme obaja s manzelom Slovaci a zijeme dlhodobo v CR. V skolke komunikuje od zaciatku po cesky, deti sa hrozne rychlo ucia. Takze dnes krasne prepina medzi cestinou a slovencinou, zalezi akym jazykom na nu okolie hovori.

ange_de_la_morte
10. kvě 2019

Naši rodinní přátelé jsou oba Slováci žijící v ČR - malí dvě holky ( 13 a 4 ) , mezi sebou mluví slovensky ( s dětmi), ale jinak děti mluví česky - s námi, ve školce apod. .... řekla bych že děti to moc neřeší - plynule přepínají - podle toho v jakém jazyce se na ně mluví tak odpovídají

Já jsem s rodiči a sourozenci žila ve Francii když jsme byli malí ( taťka tam měl práci) - plyně jsme hovořili dvěmi jazyky, i po návratu do ČR jsme s mamkou někdy mluvili francouzsky někdy česky, bylo mi to jedno

konidana
10. kvě 2019

Kamarádka dcery nastoupila do skolky ve 4.5 letech a mluvila jen ukrajinsky, rodice oba ukrajinci. Během roku se rozmluvila i česky. Synkova kamarádka je zase z trojjazycne rodiny. Rodný jazyk ma čínštinu s otcem mluví česky, jako batole ale byla v 99% jen s matkou. Rodiče spolu mluví anglicky. Do 4 let česky téměř nemluvila ve skolce se v pohodě rozmluvila česky.

priefi
11. kvě 2019

@remercier bude umet automaticky prepinat sj a cj 😉

remercier
autor
21. kvě 2019

Dekuji vsem za reakce 🙂

bayt
21. kvě 2019

@remercier Myslím si, že bude primárně mluvit česky, čím starší bude, tím spíš. Ale bude umět i slovensky a s vámi tak bude mluvit. Určitě se aklimatizuje. Navíc čeština a slovenština je hodně podobná.

bayt
21. kvě 2019

@aadriaanka Tak to snad nemá co dělat s tím, jestli se někdo stydí za to, kým je....Akorát mám zkušenost, že když není Čech zvyklý, tak prostě to porozumění slovenštině je horší. Než jsem přišla do Prahy, tak jsem slovensky rozuměla opravdu hodně špatně.