Školní zralost - znalostně ANO, psychicky NE. Jak řešit?

3. bře 2023

Ahoj, mám na Vas dotaz. Zrovna řeším s PPP, jestli odklad Ano nebo ne.. Paní z PPP je pro to aby šel, že znalosti má super atd, ale když jsem to řešila s paní ucitelkama ve školce, tak mají stejný názor jako já, že psychicky ještě připravený není. Prostě neudrží dlouho pozornost, je hodně akční při dělání úkolů, za chvilku ho to nebaví a chce si jít hrát, když se při vyzvedavaní opozdim o pár minut, tak už brečí a je smutný atd.. Měl to někdo stejně a domluvili jste se nějak s PPP nebo jak jste to řešili???

mamikajuli
3. bře 2023

Měli jsme to hodně podobně, syn je 26.srpna a třeba dětská doktorka se vyjádřila jednoznačně pro, aby šel, že je velký vzrůstem a znalosti má. PPP byli spíš pro odklad, paní učitelky tak půl na půl. Nakonec se nám naskytla možnost přípravné třídy a to bylo asi nejlepší řešení.
Myslím že PPP může dát nějaké vyjádření, ale rozhodnutí je vždycky na rodiči.

cilkat
3. bře 2023

Rozhodnutí je nakonec na škole... Ale podle mě je psychická zralost důležitější, než vědomosti. (mám dítě na hranici autistického spektra - tam je to ještě výraznější. Znalosti má bez potíží... ale schopnost spolupracovat s učitelem, vydržet u úkolu a podobně... má odklad)

metallico_mondo
3. bře 2023

My to takto měli u obou dětí ( narození poslední týden v srpnu ) . Vědomostně by mohly jít v pěti . Byly opravdu oba moc šikovní. Ale psychicky by to dle mého nedali . Šli až v čerstvých sedmi. Když sem se o tom zmínila ve školce ( ptali se mě jak se k tomu stavím ) souhlasili že psychická připravenost je důležitější a to samé se pak opakovalo v poradně . Vyloženě všude sem šla se slovy že chci odklad kvůli tomu. Nyní jsou děti 1 a 3 třída a u obou nelituji svého rozhodnutí když vidím jak všechno prožívají . Vidím že by to jinak bylo peklo pro ně .

xxx3d
3. bře 2023

je zajímavý, že ti PPP doporučila nástup,
nám třeba ne, syn má znalosti nadprůměrné, ale školní zralost ne, je koncem června, takže máme odklad
jinak za mě, ta zralost by se podceňovat neměla, jak sama psycholožka řekla, že když není (zralost) mohou přijít různé vrstvené "dys" poruchy učení

fyii
3. bře 2023

@metallico_mondo mam to u kluka uplne stejne, narozen 30.8. v PPP se hrozne divila proc, logopedka rekla rovnou, ze by mu odklad prospel, ale sikovny. ted za ten pulrok udelal obrovsky pokrok a jsem rada, ze ten rok navic mel.

konidana
3. bře 2023

@mamikajuli ale kdyz ppp odklad nedoporuci, tak dite musi nastoupit. Stejne tak muze nastoupit kdyz ppp odklad doporuci. Odklad ale bez doporuceni nelze.

Leda zkusit jeste jinou ppp

nikoulinka
3. bře 2023

Ano, měli jsme to skoro stejně. PPP malého do školky poslat chtěla (řešili jsme zrovna loni). Měli jsme zprávu ze školky, i logopedie, že je tam sociální nevyzrálost... Že neudrží pozornost, bývá smutný, když mu něco nejde, navíc i on sám říkal, že do školy nechce, a když jsme se na to téma bavili, dokonce i brečel... Nebyl zkrátka připravený. I když už poznal písmenka, uměl počítat... Na PPP splnil všechny úkoly hned a s přehledem... Paní byla proti odkladu. Já se teda ohradila, že snad to nechce rozhodnout během 45 minut, kdy má zprávy od dvou "institucí" o tom, že tam nějaký "problém" je, a že přece jen s ním pracují dýl a často... Nakonec jsme odklad dostali. A ještě že tak. Pomohlo mu to, hodně. Teď už se naopak do školy těší, chystá si pomalu aktovku. Průběžné si sám do ní, za své, nakupuje věci... Jsem ráda, že jsem to tehdy vybojovala.
Takže jestli cítíš, že by mu odklad prospěl, nedej se...

ilonne
3. bře 2023

@cilkat rozhodnutí je na rodiči, nikoliv na škole.

mamikajuli
3. bře 2023

@konidana U nás třeba chtěli vyjádření pediatra, zrovna by měl syn nastupovat, když byly pořád školy zavřené kvůli kovidu, tak to byl taky jeden z důvodů, nechtěla jsem aby první třídu absolvoval na online výuce

xxx3d
3. bře 2023

@ilonne v tomto případě si myslím, že nikoliv, když je to obráceně, že PPP doporučí odklad, ale rodič se rozhodne, že dítě nastoupí, tak pak ano, je to na rozhodnutí rodiče, ale pokud PPP nedá odklad, pak nezbývá než doporučení od klinického psychologa a pediatra, asi.

pampeliska1313
3. bře 2023

Pockala bych, pokud to nehori. Když bude psychicky zralej a v poho, spis zvládne možný neúspěch,kamarády,kolektiv, ucivo a to všechno nový..

veroniquecz
3. bře 2023

@cilkat rozhodnutí není na škole. Pokud ppp odklad nedoporuci, tak nastoupit musí. Naopak když ppp řekne odklad a rodič nechce, tak dítě nastoupí. O tom přece nerozhoduje škola.

martinka_33
3. bře 2023

A víš, že reálně pujde do školy za půl roku a že do té doby může dozrát? Asi bych té poradně věřila.

xcassiopea
4. bře 2023

Ještě pro doplnění, nás to čeká s dvojčaty narozené v srpnu až za rok, ale když jsem měla problém s umístěním dětí do školky, bylo mi řečeno, že 1 místo drží do prosince pro případ, že by se nějaký prvňáček vrátil do školky. Tedy podle toho usuzuji, že je i možnost, že pokud to z nějakého důvodu ve škole nepůjde, existuje možnost i návratu do školky v prvních pár měsících.

ilonne
4. bře 2023

@xxx3d já myslela situaci, pokud PPP odklad doporučí, pokud nedoporuci, stejně musí škola dítě přijmout. Klinicky psycholog skolu nezajímá, není to školské poradenské zařízení.

xxx3d
4. bře 2023

@ilonne jasně, tak to je.