Škola v 5 letech. Jak to dítě zvládalo?

lutu11
14. lis 2021

Dobrý den, ráda bychom si přečetla zkušenosti rodičů, co dali dítě do školy v 5 ti letech. Jak to to dítě zvládalo,jak moc jste SE dítěti museli věnovat a v posledním řadě, jestli toho nelitujete, že šlo dřív. Děkuji.

bublinkakocicka
14. lis 2021

Dite v 5 letech do skoly to jsem jeste nevidela ani neslysela

jancazao
14. lis 2021

Bývalá sousedka (učitelka na ZŠ) dávala svoje dvojčata narozená v půlce listopadu před dovršením 6 let. Zvládají školu výborně.

aronek
14. lis 2021

Ahoj, můj synek hrozně chtěl do školy, je zářijový. Ve školce problém neviděli. Byli jsme v PPP a musel mít 100% výslovnost, tak chvilku logopedie. Nastoupil tedy vlastně v pěti letech. Nyní je čtvrťák a nemá ve škole problém.

rubesovak
14. lis 2021

Kdy je dítě narozené? Jestli během září tak by se o tom dalo uvažovat, ale pokud později tak bych to hoooodně zvážila. Prodiskutovala s učitelkama ve školce. Je potřeba aby bylo dítě opravdu hodně vyzrálé po všech stránkách. Pár dětí už jsem posílala jako učitelka do školy dříve, ale těm bylo 6 v září a byly opravdu nadprůměrně šikovní.

kupi
14. lis 2021

@lutu11 synovec šel v pěti letech a vše zvládá v pohodě, učení zvládá na 1 a sociálně taky bez problémů, ze začátku jsem to ségre trochu rozmlouvala, ale teď je vidět, že udělala dobře

lutu11
autor
14. lis 2021

@rubesovak V prosinci. Prišli s tím učitelky ve školce. že to prý nikdy nedělali, ale že u ní si myslí, že školka ji již nemá, co nabídnout. Dcéra je sice hodně šikovná po všech stránkach, ale ne nadaná. Jen má staršího sourezence a snaží sa mu vyrovnat.

marcicek84
14. lis 2021

@lutu11 v prosinci? Ne,tak do toho bych nesla...

angelinie
14. lis 2021

@aronek Ahoj, můžu se prosím zeptat, co jeste kromě té výslovnosti se řešilo v poradně, čeká nás to někdy v březnu. Děkuji 😊

bervidova
14. lis 2021

Syn má spolužačku, která bastupovala o rok dříve - je tedy říjnová, nastupovala v pěti letech. Samozřejmě musela do PPP. Vlastně mě to ani nepřekvapilo, její sestra šla sice standarttně, ale přeskakovala třetí třídu a pak šla na osmileté gymnázium.

lachipie
14. lis 2021

V prosinci narozená už se mi zdá dlouho... Ale obraťte se co nejdřív na PPP a poraďte se s nimi. Oni děcko vyšetří a řeknou vám, zda je na školu připravená nebo ne.

aronek
14. lis 2021

@angelinie řešila se celková zralost, pracuje sama s dítětem, pak sama s maminkou a nakonec s oběma. Tu logopedii jsme si zařizovali sami, bylo nám řečeno ve škole, že bez výslovnosti ho dřív nevezmou. Jen jsme dopilovali r a ř.

mourovatakocka
14. lis 2021

@lutu11 Řekla bych, že ve školce mají o dětech přehled, co zvládnou nebo ne. Co nějaká PPP? Dcera je listopadová, ale nemyslím, že by se nás to týkalo.

angelinie
14. lis 2021

@aronek jj, už o tom jak to probíhá něco vím od staršího syna. Šlo mi jen o ty požadavky, co mají pro nástup do první třídy. Na logopedii už chodíme, ale přijde mi ten požadavek stejně zvláštní, když nám bylo řečeno, že fyziologicky R může nastoupit až kolem 5,5 roku a Ř až v 7 letech. Nevíte, jestli řešili i grafomotoriku, jak drží tužku?

zuzkasim
14. lis 2021

Noo, u prosincového dítěte bych to teda extra zvažovala. Pár takových dětí ve škole máme, ale objevuje se to celkem málo, když už, tak se jedná o září, max. první půlka října. Máme takovou dívku i v rodině, tam zralá co se týká učení je, ale sociálně ne a to se s ní táhne dodnes (3. třída). Musí se jít do PPP, tam vám poradí, ale tak nějak nevím, jestli bych to uspěchávala. Vem si, že dost dětí mívá odklad a spolužáci pak budou často o 2 roky starší... mám všechny děti prázdninové, šly v čerstvých 6 letech, zralé byly po všech stránkách, ale jsou pak časem docela dost velké rozdíly, jak nastoupí puberta, prostě o téměř 2 roky starší spolužáci jsou jinde. Školkové dítě se dá slušně zaměstnat náročnějšíma kroužkama - např. hra na hudební nástroj, tam může uplatit svou zralost (učí se noty, takže vlastně "čte", koordinaci rukou, využívá pozornost, pravidelnou přípravu...). A to vaše dítě, má samo o sobě o školu zájem?

jancazao
14. lis 2021

@zuzkasim
@lutu11
Zuzka má v tom stáří pravdu, syn je v prosinci, šel skoro v 7 a je jeden z nejmladších dětí ve třídě.

lutu11
autor
14. lis 2021

@zuzkasim no bez ohledu na to, čo řekne PPP, by mě zaujímalo, jak to těm dětem jde ve škole. Naše je hrozně rychlá, co SE úkolu týče. Prostě kým SE starší brácha za hodinu vyhrabe ze 3 úkolů, ona má hotovej celý sešit pro předškoláky o 50 ti stránkach. A pak ji to již nebaví. Pak je dobrá na športy a celkově motoricky šikovná. Po sociální stránke taky žádny problém. Ale - vadí mi, žeby byla ve třídě s o 1-2 roky staršíma dětma. Nechci aby SE pořád na někoho dorovnávala. Teď má v blízkem okolí samé o 2-4 starší děti. Furt táhne za kratší provaz. A pak by to měla i ve škole. Nikdy by nebyla tak nějak jak její rovesníci. Mno. Nevím. Osobně bych na to netlačila a nechala ji.

mdch91
14. lis 2021

@lutu11 znam kluka, ktery nenastoupil driv, ale protoze je hodne nadany, preskocil (myslim) druhou tridu. On ale zaostava socialne asi i mezi stejne starymi natoz mezi temi starsimi spoluzaky a problem je to treba i ted na zacatku puberty, ze on je jeste dite oproti spoluzakum. Ja bych to nedelala, pokud to dite fakt vylozene nudou ve skolce nerebeluje, neodejdou mu vsichni kamaradi do skoly apod. Mne by vadilo to, ze ho uvrtam do povinnosti jeste o rok driv...za zivot si te skolni dochazky uzije dost.

lutu11
autor
14. lis 2021

@mdch91 Odejdou. Zustane ji jenom 1 kluk.

angelinie
14. lis 2021

@mdch91 na druhou stranu dítě takhle defacto přeskočí ten povinný předškolní rok, kde už má taky určité povinnosti, nemůže jen tak nepřijít, protože chce zrovna třeba jet na týden k babičce a v případě zavření školky, musí plnit i distanční výuku...všechno má pro a proti

mdch91
14. lis 2021

@angelinie nooo... To asi neni vsude tak zhavy s povinnou predskolni dochazkou. Zavedena byla predevsim proto, aby nebyly tak propastne rozdily mezi detmi v prvni tride. Ale na tyden k babicce fakt jet muzou (aspon ty nase)

angelinie
14. lis 2021

@mdch91 Tak u nás musí mít oficiální omluvenku a v době distanční výuky toho po dětech chtěli fakt dost... všechny vypracované úkoly navíc bylo nutné doručovat pravidelně do školky.

felixfelicis
14. lis 2021

@angelinie Omluvenka být musí, ale napíšu tam rodinné důvody a nikdo to neřeší.

angelinie
14. lis 2021

@felixfelicis jasně, do určité míry to nejspíš nebudou řešit vůbec. Ale můžou, zvlášť pokud by absence byla častější. Ona ta povinná předškolní docházka je celkově značně nedomyšlená, ale to hodně nařízení v této zemi...

blondynka400
14. lis 2021

@lutu11 já o tom též tenkrát uvažovala (je listopadová), byla napřed snad ve všem,je hodně inteligentní a přesně tak píšeš,je mladší a o to víc jí to vytáhlo ještě výš. Všichni se shodovali na tom , že ji nechat ve školce je škoda. Ale měla tam své kamarádky a nakonec jsme se spolu dohodly, že kvůli nim zůstane ve školce. Hlavní město to hozhodnuti jsem nechala na ní. A zpětně to beru jako dobrý tah. Ve školce ji dávali nějaké jine věci, než co ostatním předškolákům, v první třídě se nudila (ale to ostatně i ta starší), ale celkově si myslím, že ji nic neuteklo.

malytlustyhroch
Autor odpověď smazal
Zobraz
felixfelicis
14. lis 2021

@angelinie Pokud vím, tak rodic dítě omlouvá a školka omluvenku prijima, tzn. nemají pravomoc mi absenci nepovolit. Od začátku sk. roku byly děti ve školce v každém měsíci týden, z toho 1x rodinné důvody a jinak nemoc. Taky bych mohla do omluvenku napsat jenom nemoc a o babičce by nikdo nevěděl. Pediatr není povinen vydávat potvrzení o nemoci, takže je to jenom o mém slovu. Tak jak je to nastavené jsou omluvenky jen formalita. Ale to už plevelim diskusi něčím úplně jiným.

te_reza
14. lis 2021

Sestřenice má dceru a ta nastoupila letos, 6 bude na začátku prosince. Chtěla jít sama a dělala nějaké zkoušky, jestli je způsobilá.

versatilka
14. lis 2021

moje děti jsou listopadové (dvojčata) a šly do školy v 5 letech. Nelituji toho, naopak. Je to to nejlepší, co jsme mohli udělat. Ve škole jsou spokojení, škola se jim věnuje, práci navíc doma jsme žádnou nepociťovali. Ve třídě byli napřed (aby PPP doporučilo předčasný nástup, tak dítě být napřed musí). Naopak se nám ulevilo, že nechodí se slovy, že se ve školce nudí. Sami do školy chtěli, pokud by tomu tak nebylo, nedala bych je tam. Teď jsou ve druhé a syn částečně ve třetí třídě, mají individuální plán. Kolektiv jim také více vyhovuje, mají kolem sebe radši starší děti.
Hodně jsme ale vybírali školu. Navštěvují malou vesnickou malotřídku. Spojené ročníky, méně dětí ve třídách, rodinné prostředí.

rubesovak
14. lis 2021

@lutu11 teď jsem si vzpomněla že jsem posílala do škol holčičku co byla v prosinci, za 15 let praxe jedna jediná taková, ale ta už ve 3 letech když přišla do školky předčila všechny předškoláky a to jak psychicky, tak fyzicky, tak sociálně. Dneska studuje dvě vysoké školy zároveň a nic jiného než A že zkoušky pro ní nepřipadá v úvahu. Tak u takového dítěte pak ano, ale pokud vám to navrhly paní učitelky, ale vy jste o tom do teď nepřemýšleli tak bych jí nechala ve školce.

prejeta_zaba
14. lis 2021

Znám lidi, co dali prosincové dítě dřív, aby bylo se starším sourozencem ve stejné třídě. A bez problémů. Podrobnosti bohužel nevím, znám je jen tak okrajově, jen vím, že dítě chtělo, instituce s tím problémy neměly, úkoly v pohodě zvládá. 🤷‍♀️