Provoz MŠ během letních prázdnin. Jak řešíte?

helinkaaa
25. dub 2023

Ahoj, jak řešíte školku během letních prázdnin, když mají zavřeno a okolní školky taky nebo plnou kapacitu?
Děkuji

michaela666
25. dub 2023

@helinkaaa Příměstský tábor? Tak to řeší kamarádky a nemůžou si to vynachválit. Není to nejlevnější, ale děti mají program, výlety a nové kamarády.

helinkaaa
autor
25. dub 2023

@michaela666 drahé, a určitě netrvá 6 týdnů. Navíc je to spíše pro školáky než děti v MŠ

lovemusicsun
25. dub 2023

Dcera bude mít 2 příměšťáky, 3 týdny máme dovolenou, 2 týdny bude v jiné školce na letním provozu a 2 týdny bude snad u babičky. Pokud ne, tak mám k dispozici home office, ale to je až krajní řešení a vyhrazené spíše pro případ nemoci.

michaela666
25. dub 2023

@helinkaaa U nás jsou i pro děti od 4 let. Skloubí to většinou se svojí i tatínkovou dovolenou, babičky a vzájemně si děti pohlídají dopoledne když je nehrůř. Vždycky je tady minimálně 1 z 5 školek, která má na 14 dní otevřené tak 2-3 oddělení.
Pak už mě napadá jenom paní na hlídání.

jane46
25. dub 2023

Naše školka má celé prázdniny zavřeno. V okolí některé ne, ale řeknou, že tam naše děti nejsou zapsané a tak nemáme nárok. Takže 3 týdny dovolená já, 2 týdny manžel, 2 týdny babička a zbytek HO. V okolí příměstské tábory pro malé děti nejsou a vozit je 30 km každý den, to prostě časově nevychází. Nebo taky mají podmínku, že berou jen spádové děti.

malanoha
25. dub 2023

Já nevím, proč ty letní prázdniny musí být tak dlouhé v jednom kuse 🙄

helinkaaa
autor
25. dub 2023

Já spíše nechápu, proč je tohle tak pitomě řešené. Chápu, že učitelé mají nárok na dovolenou (nicméně lidé ve fabrikách se nadřou více než oni, a i během roku mají X volna ve formě jarních, podzimních prázdnin atd) ale mohly by se na tom provozu domluvit s ostatními školkami. Chod by mohli zajistit i studenti VŠ pedagogických v rámci praxe nebo by mohl zaměstnavatel zřídit firemní školku pro děti svých zaměstnanců (a nešlo by to ani z jeho kapsy ale z dotací). Z tohoto systému jsem fakt na*raná. Všichni nemají možnost babiček. Já neuznávám tábory, nikdy jsem tam nebyla a na dojíždění je to stejně daleko. Platit paní na hlídání? To by mě za ty 2 měsíce asi už fakt položilo (vždyť si na hodinu účtují 150 i 250 Kč). Bordel v tomto státě 😒

zelenaesmolda
25. dub 2023

@helinkaaa
proc neuznavas tabory?myslis jako klasicke nebo primestske?

gdpr
25. dub 2023

U nás cez leto DS berie aj škôlkárov takže tam budú + u babičiek, niekde na dovolenku pôjdeme a pre staršie dieťa nájdeme aj nejaký tábor

krisstina93
25. dub 2023

Proste si musí rodiče vystřídat dovolenou, zapojit případně babicky, kamarádka to řeší neplacenym volnem a jinak ty tábory no, příměstské jsou i pro skolkove děti. Holt zaplatíš třeba tři no. Ale u nás jede školka skoro cele léto aspoň na částečný provoz a všichni, co mají zájem, se dostanou.

petrasipkova1
25. dub 2023

Dcera jde na 2 příměšťáky, syn na jeden, 14 dní budeme u moře, týden v Česku v kempech, a zbytek se tak různě střídáme s mužem, pár dní u babičky či tety, někdy snad i děda. Manžel pracuje na směny, já mám poloviční úvazek, takže to nějak jde. Můžu si spojit směny, takže můžu pracovat 2,5 dne a pak být doma. Zaplať Bůh.

bara88
25. dub 2023

@helinkaaa tak si měla dělat učitelku a ne ve fabrice, by ses méně nadřela.normalne jsou příměstské tábory a ségra to dělala tak,že prostě neměli dovolenou s manželem zároveň, tím pádem pokryly delší dobu prázdnin. Měli spolu třeba jen pár dní dovolenou

mishka87
25. dub 2023

A co budeš dělat, až bude dítě ve škole? My se vždy vystřídali na dovolené (v červenci naše školka normálně fungovala) a co chodí syn do školy, tak to řešíme příměstskýma táborama, dovolenýma a jeden týden hlídá moje mamka. Loni byl kluk poprvé i na klasickém táboře, ale bohužel není po mě a tak se mu tam nelíbilo. Letos ten první týden bude buď se mnou doma nebo s tatínkem v práci (jedná se o 3 dny, jinak je svátek), pak bude hlídat babička a další týden příměstský tábor. Pak jedeme na 14 dní na dovolenou a po něm jde kluk na 2 týdny na příměstský tábor. Poslední 2 týdny střídáme dovolené. Sice dáme cca 10 000 kč jen za příměšťáky, ale jinak to řešit nejde.

bara88
25. dub 2023

@helinkaaa a nějak nechápu proč mluvíš o dvou měsících? Vám školka nejede o prázdninách nachází ani týden?nemáte snad s manželem dovolenou?

sylvka
25. dub 2023

@helinkaaa protože učitele se dva měsíce nevali ! Připravují se na děti,dodělávají třídu,tisknou papíry ,značky ,mají porady.... Tety uklízí ( mě to trvalo tři týdny dvě třídy ) ,musí se umýt každá hracka,vyprat plyšáci,peřiny,povlečení ,záclony,vydezinfikovat savem vše..... + Tedy ano,máme i dovolenou a moc nás mrzí,že si musíte v té době hlídat své děti sami.

bara88
25. dub 2023

@sylvka přesně tak ale to ty nasrane a zavádějící matky nevidí.

helinkaaa
autor
25. dub 2023

@bara88 já nedělám ve fabrice ale bohužel si také nemůžu dovolit kolik volna chci, byť mám záskok. Chlap se o nic nepostará takže na něj nespoléhám v ničem

bara88
25. dub 2023

@helinkaaa tak v tom případě je ale chyba ve tvém chlapovi tak nechápu proč si stezujes na systém školek?

zelenaesmolda
25. dub 2023

@helinkaaa
Proc mas deti s nekym kdo se o ne nedokaze postarat?

bara88
25. dub 2023

Otec se nepostara a má se starat zaměstnavatel a nebo školky🤦‍♀️ve škole to budete dělat jak?tam je prázdnin daleko víc

helinkaaa
autor
25. dub 2023

@bara88 u mě je problém v chlapovi ale co třeba samoživitelky? Samozřejmě, že to nějak udělám ale jak jsem psala, klidně by v rámci praxe mohli fungovat studenti

bara88
25. dub 2023

@helinkaaa aha a studenti ale nemohou být z detma sami ,to víš? Stejně by tam musela být učitelka a navíc ty třídy se musí uklidit,připravit na další rok.

helinkaaa
autor
25. dub 2023

@zelenaesmolda před dětmi to bylo jiné, s dětmi to je jiné. A ano asi jsem se spletla ale co to mění na tom, že by se všem maminkám mělo vyjít vstříc v tomto směru. Všechny se tváříte, že to zvládáte s prstem v nose.
Jedna jo, mám 10 tisíc na tábory, druhá jo máme babičky, třetí jo prostřídáme se s manželem. Bohužel všichni to tak nemají!

jeyre
25. dub 2023

Tak u nás ve městě je to zajištěné tak, že vždy aspoň jedna školka funguje a v květnu se hlásí děti, kdo kdy kam potřebuje. Takže další možnost - přestěhovat se někam, kde to řešení mají. A nebo může začít fungovat chlap ne? My jsme taky neměli společnou dovolenou ani nepamatuju....pytlíkujeme každé prázdniny jak to jde. Školačka bude mít kombinaci příměstských a pobytových táborů, jeden týden u babičky a jinak volno jeden z nás nebo HO. Opravdu nás nemůže stát vodit za ručičku úplně ve všem....

bara88
25. dub 2023

@helinkaaa a proč by se pořád mělo vycházet vstříc matkám? To jsou nejaci nadlidi? Prostě se matky musí zařídit. To,že budou prázdniny víš rok dopředu

eviicka
25. dub 2023

Další možnost je domluvit se s jinou maminkou a vzájemně se prostřídat. Jeden týden pohlídáš ty její, druhý týden ona tvoje. Nebo ty odpoledne, ona dopoledne (když je treba na RD). Jinak jsou školky, které se vzájemně doplňují, takže velká část prázdnin pokryta je. U nás v okolí jsou i příměstské tábory od tří let.

Jako zajistit děti není jednoduché, ale to nebylo nikdy a není ani během roku.

kryany
25. dub 2023

Skolka je u naa zavrena pouze mesic.Ten mesic jsme si manzelem vybirali vzdy dovcu (meli jsme spolecnou 20-12 dni) a neco vypomohla babicka.

laxesis
25. dub 2023

U nás je letos školka zavřená celé prázdniny a na pár týdnů je provoz v náhradních školkách, střídají se po týdnu. Nikam ho hlásit nebudu, vozila bych ho hrozně daleko a furt si zvykat na nové děti, děkuju pěkně. Je to na prd. Každopádně loni to bylo podobně, byl prostě doma a já pracovala na střídačku s manželem z home office, taky dost pokryly nevybrané dovolené, které jsme si šetřili. Letos mám na přelomu srpna/září rodit, takže to bude bez problému, jsem doma. V okolí se to řeší příměšťákama a vybranýma dovolenýma, to jsme tak dělali loni. Hlídací babičky bohužel nemáme, takže jsme to museli dělat takto. Pár maminek ještě využívalo slečny na hlídání, případně se skupina matek domluvila a vždycky jedna hlídala, když mohla být doma/Ho.

dandaa
25. dub 2023

U nás je otevřená přes léto vždy jedna školka ,střídají se takto 3 . Moje děti půjdou dva týdny v červenci. Syn má ještě sportovní příměstský tábor kam mohou děti od pěti let . Hlídání žádné, takže jsme si vzali v létě tři týdny dovolené a zbytek budou děti s námi v práci.

petrasipkova1
25. dub 2023

@helinkaaa tak jasně že to je jiné s dětmi. Jsou to tedy asi tvoje první prázdniny s dětmi a v práci že ? Já jsem realista co chce mít vše rozplánované a promyšlené, takže jsem hned usoudila, že plný úvazek s dětmi nezvládneme, manžel nemá flexibilní práci, na směnu a ze směny musí být přesně, navíc dělá 12tky plus 45 minut jedna cesta, takže odvozy a přívozy dětí musím zajistit jen já což s plným úvazkem je pro mě nereálné. To samé prázdniny, neustálé nemoce, takže jsem si našla poloviční úvazek, covid mi pomohl, že se zavedl HO a už je to běžné si vzít HO. Taky vím kolik tábory budou stát, tak na ně už od léta celý rok odkládáme do obálek, samozřejmě že bych pak najednou nemohla vytáhnout třeba 15 000 Kč za tábory, je to stejné jako s dovolenou, prostě se na to šetří celý rok. Babička a děda jsou nehlídací, takže je ukecám každého max na 3 dny za prázdniny, ale i to je velké pomoc.