Povinná předškolní docházka - omlouvání absence

anonyminimus
24. bře 2017

Omlouvám se za anonym, chodím sem pod vlastním jménem, ale teď raději chci zůstat "nepoznaná". Prosím maminky pracující v MŠ nebo maminky budoucích předškoláků, které už mají jasno, jak se v jejich MŠ příští rok bude omlouvat absence u povinné předškolní docházky, zda by mi nenapsaly, jak to u nich bude chodit. Jsem totiž z toho, co hodlá žádat naše ředitelka, na rozpacích a chci jen zjistit, zda to obdobně bude fungovat i jinde nebo zda je ta naše jen přehnaně iniciativní. 🙂 Takže u nás 3 dny nemoci omluví rodič, pak už potvrzení od lékaře (dvoje 1. potvrzení, že je dítě nemocné. 2. že už je zdravé a může se vrátit do kolektivu - platí pro všechny nemoci včetně nachlazení), případná "dovolená" - je ochotná povolit max. týden. Jsem na RD a přijde mi jako hloupost s každým nachlazením lítat za doktorkou pro potvrzení a nechápu, proč nestačí jen moje písemné potvrzení, že je dítě nemocné. Přijde mi, že takto přísná pravidla snad neplatí ani na ZŠ!

panickatlamicka
24. bře 2017

U nas- nepisu nic, od dr razitko.netreba. Jen zavolam pani ucitelce.

anonyminimus
autor
24. bře 2017

@panickatlamicka To ano, to u nás také zatím tak funguje, ale od 1. 9. budou předškoláci mít povinnou docházku a paní ředitelka nám včera oznámila, že od září od nás bude požadovat to, co jsem uvedla. ☹

betelgeuzz
24. bře 2017

@panickatlamicka jenže od příštího roku je předškolní docházka povinná, to zatím není.
@anonyminimus my zatím žádnou informaci nemáme, jak to bude probíhat. Ještě k tomu se u nás asi bude měnit ředitelka, tak kdoví, co vymyslí ta nová.

blondynka400
24. bře 2017

@anonyminimus u nás též nic, stačí když omluví rodič. Ve školním řádu je tedy napsáno, že po nemoci je potřeba potvrzení, že dítě může do kolektivu. V praxi ale nevyžadováno (pouze u případů, kdy si myslím, že dítě není ok učitelky chtějí, ale to mi přijde ok). Na nástěnce je napsáno, že stejný řád platí i pro další rok.
Jinak přesně jak píšeš, takto přísná pravidla nemá ani dcera v první třídě. Stačí napsat mail učitelce a to je vše.

betelgeuzz
24. bře 2017

A starší to má ve škole tak, že nemoci omlouvá rodič, plánovanou nepřítomnost do 3 dny oznamuje učiteli (který dává souhlas), o delší nepřítomnost se žádá ředitel (např. na dovolenou).

panickatlamicka
24. bře 2017

@betelgeuzz ja mam syna jiz ve skole-je mu 8 let. 🙂 sice chodi do skoly pro deti s individi potrebami, ale jede normalne ucivo... ted je v 1.tride.

blondynka400
24. bře 2017

@betelgeuzz já i týden psala učitelce mailem 😀 . Ale je fakt, že to byla její jediná nepřítomnost za celé pololetí, jinak nezameškala ani hodinu...

betelgeuzz
24. bře 2017

@panickatlamicka aha, ale dotaz byl na mateřskou školu, předškoláky, jak to bude příští rok.

panickatlamicka
24. bře 2017

Viz vyse @anonyminimus

panickatlamicka
24. bře 2017

No jo, porad... 😀 😀 @betelgeuzz.

betelgeuzz
24. bře 2017

@blondynka400 no každá škola to může mít jinak, záleží, co je ve školním řádu. A určitě se učitele chovají jinak k někomu, kdo se dobře učí a chybí vyjímečně, než k někomu, kdo se neučí a chybí každou chvíli. Co si budem vykládat, i takoví rodiče jsou, kteří nechají doma školáka, když se mu nechce do školy.

anonyminimus
autor
24. bře 2017

No právě ona naše ředitelka se tak bojí, aby nechybovala, nebo možná je ráda důležitá, že je kolikrát papežtější než papež. Tohle není první věc, ze které jsme jako rodiče nešťastní. proto se ptám, jestli už nejsem předpojatá. 🙂

blondynka400
24. bře 2017

@betelgeuzz já ani popravdě nevím, co je ve školním řádu 😅 Zkusila jsem to takto a prošlo to....
Ale souhlas, též si myslím, že je rozdíl, jak se dítě učí a jakou má docházku.
A o tom, jak někdo nedává děti do školy je jiná věc, co občas dcera doma pustí je docela síla....

blondynka400
24. bře 2017

@anonyminimus za mne to tedy moc normální postup není. Mne by to tedy hodně vadilo a nepřijde mi to ok. Zase ale chápu druhou stranu, že když to má být povinné, je řada lidí, co dítě sice do školky přihlásí, ale nebude ho tam skoro vůbec dávat....

anonyminimus
autor
24. bře 2017

@blondynka400 My jsme malá vesnická jednotřídka, předškoláků bude asi 7 a všichni bezproblémově chodí už teď. Taky to vnímám jako zbytečné dokazování moci (nechci přímo říct buzeraci!). Navíc naše dětská Dr. k tomu určitě nebude ochotná a já se asi budu muset nechat vyloučit za nedodržování ŠŘ!!! 🙂

blahova_andrea
24. bře 2017

příští rok budu mít také předškoláka, ale žádné informace o tom, jak to bude vypadat zatím nemám. k dr. jezdíme fakt minimálně, máme ji daleko. doufám, že to až tak přísné nebude 😅 akorát tím docílí toho, co už se stejně děje. že i nastydlé děti budou chodit do kolektivu. některé matky to neřeší ani, když mohou jen tak omluvit. po takových opatřeních se to stane často i pečlivějším matkám

blondynka400
24. bře 2017

@anonyminimus tak pak vůbec nechápu, o co jí jde....

anonyminimus
autor
24. bře 2017

@blahova_andrea No to u nás teď nově neprojde, u nás už jsou děti s nudlí vykazováni a rodiče důsledně upozorněni, že dítě do MŠ jen zdravé (a to bych řekla, že u nás jsou rodiče vážně zodpovědní a opravdu hodně nachlazené děti nedávají). To už ředitelka pořešila tento měsíc. 🙂

berenika39
24. bře 2017

@anonyminimus je to logické, bude to tak jako ve škole, jak škola, tak předškolní rok v mš je povinný ze zákona - jak by mohli kontrolovat, že zákonný zástupce dodržuje zákon🙂 ?

Ano, vaše paní ředitelka to dělá dobře a není se čemu divit🙂

anonyminimus
autor
24. bře 2017

@blondynka400 Přijde mi, že dopředu předpokládá, že to budeme bojkotovat a také se možná trochu mstí (jsou to letos nějaké spory a bohužel jsme paní ředitelce dali najevo, že nejsme s její prací úplně spokojeni). ☹

anonyminimus
autor
24. bře 2017

@berenika39 Díky, proto se ptám. Ze ZŠ už jsem dlouho a nevím už, jaká jsou pravidla pro omlouvání. Myslela jsem, že stačí písemná omluva od rodiče a až v případě podezření ze zneužívání se vyžaduje potvrzení lékaře na každou nemoc. jinak s tím problém nemám, je mi jasné, že povinná docházka je povinná se vším všudy. 🙂

puresin
24. bře 2017

@anonyminimus Mam predskolacku a jak ctu Tvuj dotaz, mame to dost na haku. 😀 Kdyz je nemocna, i jen nachlazena, zustane se mnou proste doma (jsem na MD s dalsimi 2 detmi), jen odhlasim obedy pres net, a obcas si teda vzpomenu a zavolam do MS. Kdyz vim dopredu, ze bude chybet, rekne to manzel pri poslednim predavani uciteli. Minuly mesic byla s nasima tyden lyzovat, takze chybela i na pripravce pro predskolaky. Kdyz jsem to o 14 dni pozdeji zminila pred ucitelem, ze nam je lito, ze to tak vyslo, susse prohodil, ze dcera ma dobrou hlavu a muze si dovolit chybet. Hotovo. 🙂 Nas ucitel je zaroven reditel MS, tak snad to tak pohodove zustane i nadale, od zari totiz nastupuje muj prostredni. By me trefilo behat s kazdou rymou k doktorce a odnaset si jeste horsi nemoci.. U nas asi pouzivaji zdravy rozum - jsou radi, kdyz i jakkoli nemocne dite nejde sirit bacily do kolektivu, ale zustava doma.

berenika39
24. bře 2017

@anonyminimus tohle zrovna je věc přístupu - jestli rodič nebo lékař. a ško.řádu. každopádně omluva musí být....jinak je to neomluvená absence - a to ted konkrétně bude platit jak v mš před školou tak i v zš stejně.

u nás ve škole od první třídy nikdy nikdo nechtěl oomluvenku od lékaře, ta nám ani žádnou nedá🙂)))). omlouváme my, rodiče, na dešlí dobu -- hory, dovolená - to jde přes ředitele školy.

evik19
24. bře 2017

@anonyminimus Takhle přísné podmínky nepanují ani na základních školách a úplně chápu, že se vám to nelíbí. Já s běžnými nemocemi taky k Dr. nechodím, nechci, aby tam syn chytil ještě něco dalšího.

killi
24. bře 2017

Dcera je ve čtvrté třídě, máme domluveno, že pokud nejde do školy píšeme hned ráno paní učitelce na mobil sms popřípadě voláme, aby věděla jestli dítě nepřišlo proto že je nemocné nebo se někde po cestě zatoulalo a zbytek pak omlouvám sama nebo lékař. Ale není to stanoveno, že by musel pokaždé lékař. Delší dovolená víc jak 3 dny musí být od lékaře. 🙂 Ve školce u předškoláků to bude fungovat stejně, máme stejnou ředitelku. 🙂

anonyminimus
autor
24. bře 2017

@puresin Právě, taky jsem na RD s dvěma mladšími a představa, že s každou větší rýmou jezdím k Dr je pro mě hrozná. My k ní jezdíme jen když je jasné, že to domácími silami nedáme.

berenika39
24. bře 2017

@puresin
vás se ale nic takového netýká...tohle platí pro příští rok🙂. to s tím nesouvisí, jak to děláte vy nebo ostatní ted v mš🙂

sara84
24. bře 2017

No nase dr.zadne omluvenky nepise ani skolakum. Pouze tam, kde o to zada ospod. Ptala jsem se nasi reditelky, a ta rikala. Ze bude resit individualne, hlavne dle znalosti a schopnosti. Tj je li predskolak vhopode, zna co ma, tak to hrotit nebude. Je li dite na hrane, a nebude chodit bude vyzadovat omluvenky atd...

puresin
24. bře 2017

@berenika39 Bohuzel nejsem Libus, abych vedela, jak to bude napresrok, takze popisuju, co znam a vyjadruji svou obavu, aby se to nezmenilo. Holt konverzuju no, jsem nevymluvena. 🙂

anonyminimus
autor
24. bře 2017

@sara84 Závidím rozumně se chovající ředitelku! 🙂