Nezvládla jsem výchovu. Syn bije děti, uráží se

crazy_girl3
19. čer 2017

Holky, jdu si k vám pro radu. Mám doma téměř čtyřleťáka, od září chodí do školky. Vždycky byl úplně v pohodě, ale poslední dva až tři měsíce, si na něho učitelky neustále stěžují, že bije děti (ty ho teda notně provokují a dávají mu zabrat), uráží se, neposlouchá a vzteká se...Nutno říct, že má bohužel povahu po manželovi (tvrdohlavý, paličatý, horká hlava, vzpurný, nikdy nedělá to, co stádo).

Učitelka na mě dneska vyrukovala, že už se to nedá, že třeba jsou na zahradu a on si postaví hlavu, že se nebude oblíkat a nikdo s ním nehne. Doma to někdy dělá taky, ale nikdy "nevyhraje", vždycky nakonec poslechne. Prý nás pošlou do poradny a k psychologovi, že má nejspíš poruchu chování a je asociální. Že jsme ho neměli nechávat jako jedináčka (už nemůžeme mít druhé), že se to takto nedá, že by ho museli vyloučit...Úplně jsem se sesypala, celý odpoledne tu řvu, že jsem nezvládla výchovu vlastního dítěte a co s ním.
Přitom je strašně šikovný, kamarádský, děti miluje, na hřišti je hodný. Jasně, je hlučný, běhá, "zlobí", ale neřekla bych, že jeto nějak nezvladatelné...
Máte nějaké zkušenosti jak na urážlivého vzteklouna? Nedovedu si představit, že s ním půjdu do poradny, já ybch to prořvala a on by nevydržel sedět na židli...

jajulin
19. čer 2017

Prave proto bys do te poradny mela jit, aby ti poradili, jak na nej. My ti tu asi tolik nepomuzeme, kdyz syna nevidime nazivo. Popravde receno jsem nechtela reagovat, protoze nevim, co poradit, ale ta tvoje posledni veta me trochu nadzvedla 🙂. Poradna prece neni zadny sileny ustav, prave tam by ti meli pomoct. A ctyrlete dite je schpne nejake spoluprace, ne? Drzim palce, at se vse brzo zklidni. Bohuzel moc dobre vim, jak to dopada, kdyz se ve skolkove tride objevi nezvladatelne dite - trpi tim vsichni ☹.

caverina
19. čer 2017

mě zase nadzvedla věta ze neměl být jedinaceķ.....co jeji do toho....a nikde neni psano,ze kdyby mel sourozence tak by jeho chovani bylo jine......a ta poradna by pomoct mohla...treba v tom,ze to treba neni tak horke....

dora13
19. čer 2017

Poradne bych se nutne nebranila, treba to k necemu bude, nemyslim, ze to nutne musi byt traumaticky zazitek.
Hlavne bych ale zvazila vymenu skolky a vybrala nejakou, kde maji individualnejsi pristup k detem, i tem "problematictejsim" -- lesni, montessori, waldorfskou. Jako to s tim jedinackem je sileny ustrel, ta ucitelka asi uplne nechape, od ceho je placena a co je jeji ukol😳

janoma
19. čer 2017

No, řekla bych,že paní učitelka svůj úkol.plnila. Sdělila matce, i když možná nešetrně,že je něco v nepořádku.
Úkolem učitelek rozhodně není krotit divou zvěř, ale rozvíjet dítko ve všech oblastech a možnostech dítěte, která jsou dana Rámcovým vzdělávacím plánem.
Poradnu rozhodně navštivte. Netrapte se selháním a berte to jako možnost řešení a práce s vás,m synem.

karlajasmine
19. čer 2017

@crazy_girl3 Me napadlo, nevim, jestli by ti v tomto vysli vstric, ale abys byla nekde schovana za oknem a sledovala ve skolce jeho chovani treba hodku aniz by o tom vedel.. treba bys na nem poznala, co mu vadi / proc tak reaguje / napadlo by te neco, co k tomu dodat a jak na nej? Prece jenom rodic zna svoje vlastni dite nejlip a treba by to bylo oboustranne prinosny, ze bys videla o cem ucitele mluvi a mohla se k tomu nejak vyjadrit a prispet...
A poradna neni zadne selhani, naopak se tam taky muzes lecos dozvedet a priucit 🙂 Je to fakt jenom misto, kde se poradis, stejne, jako modry konik 🙂

listopadka1
19. čer 2017

No jako ucitelce ve skolce me zas nadzvedl pristup tehle ucitelky. Ja to taky znam, kdyz je ve tride takove dite, ale rozhodne bych to nikdy neresila takhle. Ctyrlete deti prochazeji obdobim vzdoru a ty s vyraznejsi povahou proste o neco silneji. Ale to neznamena, ze nezvladate vychovu, spis pani ucitelka nezvlada svou praci. Do poradny urcite zajdete, nemyslim, ze syn ma nejaky problem, ale jednak vam muzou poradit, jak na nej lepe, a druhak budete mit papir pro tu ucitelku, takze se s ni budete moct lepe dohodnout. Ale teda pokud je to ve vasich moznostech, zvazila bych zmenu skolky za nejakou s lepsim pristupem k detem.

blahova_andrea
19. čer 2017

poradnu bych navštívila pokud tě nenapadá samotnou, co by mohlo na syna zabrat, pokud už jsi fakt vše zkusila. každopádně tvůj popis mi nepřijde nijak hrozný. mám to samé doma. než šel do školky byl větší zlatíčko. měl své chvilky, ale uměla jsem si s ním poradit. teď je prostě i velký vliv spolužáků. chytá od nich kde co a ne vše lehko zpracuje. od toho jsem pak já, abych mu vysvětlila, že když to dělá jeden, že on nemusí. protože proto se mi to nelíbí atd...taky se s klukama občas pošťuchuje. no kterej kluk ne. já se rvala i jako holka 😅 vůbec bych to nebrala jako nezvládnutou výchovu. vždyť ve čtyřech letech jste s výchovou relativně pořád na začátku. pořád je hodně tvárný a dá se s tím pracovat a hodně změnit. a k tomu sezení na židli a spolupráci...to on v poradně nemusí, i podle toho odborník může něco poznat 😉 můj syn v necelých pěti letech začal chodit na logopedii a celé první pololetí mu trvalo než pochopil, co se po něm chce, proč a jak. že má sedět, koukat kam se mu řekne, opakovat co se mu řekne. a to byl dítě, které si dokázalo v sedě samo hrát, kreslit...logopedka se hodně snažila, aby si k němu našla cestu, aby na něj šla ze správné strany, se správnou motivací a odměnami. je ta vaše učitelka ve školce starší, zkušená nebo mladší s malou praxí? možná jen neví a raději to předá dál než by se něco zanedbalo. nutně to nemusí znamenat chybu u nikoho ze zúčastněných. trošku se obávám pak nástupu dcerky do školky. ta je horší než syn. ale snad ji ještě trošku srovnám a myslím, že i ta autorita učitelky a daný režim, motivace a opičení se podle spolužáků s kde čím pomůžou 🙂

caverina
19. čer 2017

mě by spíš zajímalo co se stalo....chodí do školky už od září a problémy teprve poslední 3 měsíce? a před tím nebyly.....to je aspoň podle mě trochu zvláštní....

karlajasmine
19. čer 2017

Ono to taky muze byt to, ze ucitelka tveho syna nechape a proste si s nim nesedne a udelala si o nem nejaky obrazek a on se prirozene pak podle toho obrazku chova. Mela jsem ve tride uplne super spoluzaka, vsichni jsme ho meli radi, byl hodny, empaticky, vtipny, proste fajn kluk, a jedna ucitelka si na nej silene zasedla, kazdy jeho vtip brala uplne jinak nez byl myslen.. proste v nem zasadne videla jen to nejhorsi.. to muze byt taky klidne tenhle pripad.

karlajasmine
19. čer 2017

@crazy_girl3 nebo pokud mu deti ''davaji zabrat'' tak to taky muze byt reakce na sikanu, kdy ucitele nevidi tu sikanu ale jenom jeho reakci.. I proto bych zvazila zkusit se na situaci zajet skryte podivat sama, pokud se takhle pujde domluvit.

mimco
19. čer 2017

Upřímně, je konec roku, učitelky už jedou z posledního, to co popisujete dělá moje malá furt, až na to bití. Taky jsme byli u psycholožky, výsledek je, že je zdravá, svá, má takovou povahu.
Potřebuje pevnou ruku....
Já byla X krát na koberečku u učitelky....nejvíc na konci roku 😀.
Neviděla bych to tak tragicky....
Chce to důslednost a přísnost. Holt zlobí, to neznamená, že má poruch, a s tím druhým, to je dost úlet, taky máme jedináčka a asi to tak zůstane.
Někdy jsme z ni na mrtvici, ale je s ní sranda, je chytrá, až moc, jen trošku hajzlík 😀
Taky se s ni moc nepáráme... 😀
Preferujeme sparťanskou výchovou 😀.

1772
20. čer 2017

@janoma Souhlasím, učitelka má bohužel na starost více dětí, než aby mohla poskytovat individuální péči dětem s nějakým problémem. Upozornila matku a dělá to ve prospěch jejího dítěte i ostatních dětí ve školkové skupině.

crazy_girl3
autor
20. čer 2017

Díky holky za reakce. Ono je to asi od každého něco. Učitelka dneska říkala manželovi, když šel syna vyzvednout, že to včera až tak ostře nemyslela (dle jeho slov cítil, že měla potřebu se ospravedlnit) a že se o tom ještě bavili s druhou uč. a že to zkusí na Jiříka jinak a ejhle, ono to fungovalo a dokonce dnes šel domů s pochvalou. Na něj prostě neplatí a nikdy platit nebude, když na něj někdo tlačí a začne řvát "teď, hned převlíkat, rychle, rychle, pohni, ostatní už jsou, ty zdržuješ..." Osobně si myslím, že ten jeho negativismus je jakási obrana před tou "šikanou" (nemyslím si, že je to šikana v tom pravém smyslu, ale ti kluci mu vážně dávají zabrat a uč. byla překvapená, že o tom vůbec nevěděla)...uvidíme, jak se to bude vyjívej, přece jen teď budou prázdniny a kdyžtak bysme tu poradnu zkusili...

jerrynenka
21. čer 2017

taky bych brečela, v tomhle budeme asi stejné, takže vybrečet se a jít do poradny, buď budeš z tama odcházet s pocitem, že už tam nikdy víc nevlezeš, nebo že ti dají alespoň tip, radu... učitel nemá co soudit kolik máš nebo nemáš dětí!! je to tvoje a manželova věc.. to bych si asi vyprosila takové jednání... jak bylo psáno, pokud to nastalo až teď, hledat příčinu - šikanu, otrlost dítěte k učitelce... napadá mě, jak zmírnit vzpurné stavy, unavit čím má rád - fyzicky např.: jezdí na kole, jezděte 2x delší čas (s přestávkama samozřejmě) opičí dráhy neustále měnit, skákání venku různých panáků malovaných křídama, fotbal, snažit se věnovat tomu více času a hlavně měnit ať dítě u toho vydrží a je to pro něj zajímavé, a možná bych zkusila i psychicky unavit - jazykolamy, hlavolamy, pexesa, hledání věcí ve složitějších obrázcích apod. nevím co ho baví, musíš si to upravit na syna... a nemysli si, že jsi nezvládla výchovu, to se ukáže až mladý překročí 20. rok 😉 pokud budeš chtít poradit s jinými aktivitami, napiš a zkusíme něco vymyslet, jsem nedostudovaná učitelka, tak pár nápadů bych ještě snad našla 😀

astyna
22. čer 2017

Mě baví, jak jsou ty poradny dneska hit. Jakmile dítě vybočuje z řady, tak šup do pedpsychprdliny. Co ti tam řeknou? Dítě neznají stejně jako učitelky ze školky. Vidí ho jen chvilku.

Zkus se vžít do toho dítěte - den ti organizují, pořád tě někdo popichuje, pokud nejsi ovce, tak se holt bráníš. Já nebyla ve školce jiná. Mamka mě hodila do jiné školky a byl klid 🙂 Jsem kozoroh a hlavu má paličatou syn po mě. Nesnáším nátlak a vnitřně proti tomu prostě bojuju. Každé dítě není takové to "tady si stoupni a stůj" a kde ho postavíš, tam ho najdeš. A sakra se mi moje povaha v dnešním světe hodí.

Někdy to není o výchově, ale o impulsivnosti dítěte - a kluci jsou prostě více takoví než děvčata. Ber syna takového, jaký je. Můj je taky hlučný, na hřišti je nejvíc vidět, ale třeba do miniškolky chodí rád, paní učitelku vždy obejme a sedí mu. Ale když tam je ta "druhá", tak ho dám raději na opačnou směnu, protože s tou si zase nesedl a má podobné výčitky, jako čtu i tady.

A ta řeč o jedináčkovi? No to by bylo něco na mě 😀DDD děvče, nedej se.

lucie_91
22. čer 2017

Podle mě není zralý na to, aby respektoval jasně daný školkový řád. Nastolila bych něco podobného doma, aby se to začalo podobat, a bude to lepší. Ne hned, ale časem ano. Přece jen domácí fungování se se školkou nedá srovnat.

karlajasmine
22. čer 2017

Jo a jinak ja jsem taky byla ve skolce nezvladatelna a ucitelka dokonce prisla o Vanocich k nasim s kytkou a prosbou, jestil by me uz nemohli prosim prosim dat do skoly, jinak ze jim ze me hrabne... a myslim, ze ze me vyrostl naprosto normalni clovek 🙂 Ale proste jsem mela svoje nazory a nikdy jsem nebyla typ cloveka, ktery jde se stadem..

pajula123
22. čer 2017

Souhlas s @astyna a @karlajasmine Nasemu synovi je teda zatim rok a pul,ale svou hlavu a osobnost projevuje hned od miminka,neda se nijak osalit,oblbnout,vse se musi na rovinu. Stadni typ neni ani omylem. Obcas je to tezke,ale rikam si,ze pro jeho dalsi zivot to bude dobre. Skolku budem volit alternativnejsi,mame vyhlidnutou jednu lesni,ktera se prezentuje prave tak,ze respektuji individualitu 🙂

astyna
22. čer 2017

@karlajasmine

To je úžasný :DDDD

karlajasmine
22. čer 2017

Jinak k dovysvetleni, ta nezvladatelnost ve skolce nebyla proto, ze bych byla nevychovana nebo za neco neumela podekovat nebo se neumela chovat hezky k ostatnim detem, bylo to proto, ze ucitelka napr.vytahla vytvarne potreby s tim, ze ted budeme vsichni malovat stromecek, a ja jsem rekla ''Ja si namaluju slunicko''.... Proste je strasne vytacelo, ze jsem nejela podle ostatnich a podle toho, co mi kdo rekl. Kdyz by mi to nekdo vysvetlil stylem, ze ''Pani ucitelka nakoupila hodne zelenych barvicek pro vsechny, abysme si namalovali stromecek, a kdyby vsichni chteli malovat slunicko, tak nebude dost zlute barvy'''.... atd, a ze to stoji penizky, tak bych pristoupila na ten stromecek, ale proste na me nikdy neplatilo zadny ''Protoze jsem rekla'', potrebovala jsem nejdriv chapat logiku te cinnosti, kterou delam, a az potom jsem s ni souhlasila. Coz mi teda vydrzelo do dospelosti... Kdyz po me nekdo neco chce a nevysvetli proc, tak ho poslu do haje. Ucitelka treba rekla ''Protoze jsem jasne rekla, ze xy''.. a ja jsem ji na to byla schopna rict ''Ale to neni duvod.''... a mile se s ni dohadat, a ji to samozrejme neskutecne vytacelo, ze 4lete dite se s ni dohaduje a neposloucha.

lusynkova
22. čer 2017

Měla jsem ve školce velmi problémového kluka - znamením lev, silná osobnost, všude s ním měli problémy. Jeho příjmení bylo strašákem pro všechny učitelky v okolí. Nátlakem nešlo nic, šprajcnul se.

Od začátku jsem k němu přistupovala jako k partnerovi, zaměstnávala jsem ho "důležitými" úkoly, bavila se s ním otevřeně. Stal se z něj velký pomocník a ochránce dětí, byl skvělý 🙂

crazy_girl3
autor
22. čer 2017

Holky, jako kdybyste popisovali mého syna některé...on má prostě svou hlavu a když mu někdo řekne skoč, všichni už skočili, tak on to just neudělá.... Většina těch jeho urážecích stavů se odehrává před obědem...Z domací zkušenosti je to z hladu a únavy. On od malinka jak je hladový a unavený, tak je na ránu..Jenže když vstává v 6 (chodí spát v 8), je celej den s dětma, tak je unavený. Navíc v naší školce se dělaj k jídlu takový blafy, že on máloco s ní, takže hlad přetrvá... Učitelka se včera omlouvala i mě, s Jiříkem se loučila, pusinkovala ho...chápu konec roku, může mít starosti doma, únava, stres...ok...ale bohužel, já jsem přecitlivělá hysterka...

Se synem se teď doma intenzivně snažíme na tom pracovat a více mu vše vysvětlovat, tak uvidíme...Jsem ráda, že v tom nejsem sama a že 100%ní chyba není jen v synovi 🙂

A jak píše @astyna tak to taky moc nechápu...dneska nejsi podle tabulky, tak šup s tebou na vyšetření...vždycky mě bavili ti doktoři...jejda, on má v tolika měsících už tolik cm?? to by ještě neměl mít...tak nevím, má ho člověk zastřihávat jak živej plot? S tím chováním to vidím podobně...

Už jsem vychladlá, srovnaná, tak o tom můžu jasněji přemýšlet

astyna
22. čer 2017

@crazy_girl3

no vidíš, na konec se vše v dobré obrátí 🙂)))

odula
22. čer 2017

@caverina me zase nadzvedla věta, že ma nejspíš poruchu chování a je asocialni. Kdyby měl poruchu chování a byl asocialni, tak by se tak asi choval furt. Co me praštilo do očí bylo to, že to dělá hlavně ve školce. Zdá se mi, že kdo by mohl mit nezvládnuty přístup k chlapeckovi, jsou spíš "roztomilé" paní učitelky. Uz jsem se s tím setkala mnohokrát a setkávám se s tím stále znovu - úči, pardon, pedagozky nejsou často schopné zvládnout děcko, které nezapadá do stáda a neni ochotné se stadovite chovat...
@crazy_girl3 to ze ma syn ve školce nějaký problém je zřejmý. Určitě je hodně stresovanej a neumí to (pochopitelně) řešit. Od toho jsou tam ovšem učitelky, aby mu pomohly. Poradna není vůbec katastrofa, ale nejdřív bych pátrala po tom, kde je problém - jestli náhodou paníčelky nehledaji problém tam, kde není namísto aby ho hledaly tam, kde třeba je (rozuměj i v jejich přístupu). Možná by nakonec nebude od věci školku změnit. 😠 pardon ale mě přístup některých pedagogů opravdu vytáčí. Co si to vůbec dovolujou, vznášet diagnózu, ještě asociality, a vyhrožovat vyloučením???? 😠😠 grrrrrr

odula
22. čer 2017

@crazy_girl3 nečetla jsem celou diskusi ale teď koukám, že jenom skoro opakuju co bylo uz napsaný. No vida. 😉 ja vim o "skolkove nezvladatelnych" dětech svy, klukovi rikaj od školky "Barte" 😀 ted ve škole zas. Ja nevim jak je to mohlo napadnout 😀 naštěstí máme docela dobrý pedagogy tak hledaj jak to s ním řešit. Diagnóza asociala ještě nepadla. Jsem zvedava jak dlouho to vydrží. 😀 tak hodně štěstí

lusynkova
22. čer 2017

Je to smutné, no. Opravdu děti, které vybočují ze stáda (čímkoliv), nebývají mezi většinou učit. oblíbené. My, co máme specku a jsme na tyto děti zvyklé, pro ně máme pochopení a naopak nám ty hodné, milé a klidné děti připadají nudné 😀

lusynkova
22. čer 2017

A ještě jedna věc - nikdy jsem si rodičům na děti nestěžovala. Co se stalo ve školce, vyřešilo se a zůstalo tam. Ve vážných příp. ale o tom samozřejmě rodiče věděli. A také pokud se ptali a zajímali o chování dítěte, tak jsem jim to sdělila. Ale vadilo mi, pokud byly děti pokárány mnou a pak ještě po x hodinách rodičem (a kolikrát dost hnusně). Tak jsem vždycky říkala, že už jsme si to mezi sebou vyjasnili, ať to už nerozmazávají...

lavazza
22. čer 2017

Měli jsme to samé, dokonce psycholog byl ve školce podívat se a nakonec nám řekli, že je vše v pořádku, že dělá své i učitelka.Syn má teď nové učitelky a je hodný, spokojený, občas něco malého,ale je taky paličák po otci.

caverina
22. čer 2017

@odula tak to mě až tak nenadzvedlo,protože....dneska mají všichni počínaje rodiči a konce učiteli každého kdo jen trochu vybočuje z řady nazyvat "nemocným ditetem"....častokrát za to ale může jen nesprávná výchova nebo v případě učitelů nesprávný přístup k tomu dítěti..

odula
22. čer 2017

@caverina no přesně tak. Prostě jakmile někdo nezapadá, pospícha se s diagnózou, radši než by se přemýšlelo a měnil přístup... A ještě takhle od podlahy udelaj diagnózu asocial s poruchou chování 😠 odbornice... 😠 děsný.