Dítě, 3 roky, málo mluví. Máte podobnou zkušensot?

3. říj 2024

Ahoj holky mám dotaz.Dcera měla v srpnu 3 roky,do školky jsme bohužel nestihli odplenkovat,takže jsme domluvení od ledna,ale.... přijde mi,že má strašně malou slovní zásobu.Takové to máma,táta,.... řekne,ale třeba složitější slovo už ne.Naopak když ji to nejde vyslovit tak se snaží využívat citoslovce a gesta.Někdy se taky stane,že místo slova, které chce říct začne strašně hekat,tak nevím jestli je to normální.Já ji rozumím,ale hodně lidí pak už ne.Máte podobnou zkušenost?Myslíte,že je na čase řešit logopeda?Byli jsme i na tříleté,ale nikdo nám nic neřekl.Předem děkuji za rady

alice180
3. říj 2024

No a nemůžeš to prokonzultovat s pediatrem ? Já když se mi něco nezdá, tak ji to řeknu

palja
3. říj 2024

Ano určitě bych řešila. A nedala bych na rady typu má čas apod.
Mám jednou dceru s VD a jednu dceru zdravou, ta mluvila od roku a ve složitých větách od roku a půl. Je to opravdu veliký rozdíl. Vyžádala bych si od pediatra žádanku na logopedii a šla tam. Čekací doby jsem jsou někde dlouhé. Nic tím rozhodně nezkazíte.

autor
3. říj 2024

@palja Děkuji.Já právě nechci nic zanedbat.Od příbuzných slyším noo vždyť se za chvíli rozmluví úplně apod nebo...ve školce se rozmluví ....ale taky si říkám co když ne, zkusím se určitě domluvit s pediatričkou 🙂

prejeta_zaba
3. říj 2024

No...máte dostatek kontaktu s ostatními lidmi - s kamarády, s různě starými dětmi? Dítě se nejlépe učí pozorováním ostatních. Má v pohodě motoriku? Má dostatek podnětů o rozvoji? Rozumí pokynům, ukazuje? Jak vidí dítě ostatní - pediatr, někdo z příbuzných třeba? Úplně v pořádku to asi není, už je dost staré a není dobré se nechat ukolebat řečmi, že školka vše napraví a dítěti se jenom nechce - určitě by bylo dobré to probrat s lékařem a řešit, co dál. Dá vám zadanku nejspíš na logopedii, možná i dál. Dobrý klinický logoped vám určitě dá spoustu tipů, jak rozvíjet, prohlédne dite, jestli není nějaká fyziologická překážka nemluvení - uzdicka pod jazykem třeba.

kristyn86
3. říj 2024

Ja jako mama ditete s vyvojovou dysfazii,radim resit. Radsi zbytecne nez pozde. Urcite pres pediatra logopedii,foniatrii atd...

autor
3. říj 2024

@prejeta_zaba právě že hodně chodíme hodně mezi děti.Doma se snažíme s ní i mluvit.Pokům rozumí,ale někdy se dost vzteká, když má něco udělat.Jsou slova, která řekne hezky...jako maminko,tati,ale co se týká ostatních,tak buď citoslovce nebo gesta.Je vidět,že mluvit chce,ale jak to neumí ještě vyslovit,tak začne strašně hekat(něco jak když se tě někdo na něco zeptá a ty v tu chvíli si nemůžeš vzpomenout).Doktorka říkala,že ji můžeme zkusit ještě alespoň do Vánoc nechat,ale nevím no....Asi ji poprosím rovnou o tu žádanku.Nechci nic zanedbat.

autor
3. říj 2024

@kristyn86 mužu se zeptat,jak se to u Vás začalo projevovat?

pampeliska1313
3. říj 2024

Tri roky a kus. Od roku a půl “složitější věty” ale mluvi proste po svym a nehejbe se to. Hodne vymyšlených slov, neřekne nic složitějšího, zaměňuje písmena atd. Dysfazie. Řešit.) kdyz pak slyším “u nas” ty mladší děti jak mluví a ty tříletaky, je to fakt ohromnej rozdíl oproti mýmu dítěti, a to bych řekla, že na tom neni až tak špatně (jakože rekne treba ze si chce sednout a využije k tomu čtyři slova treba)

lis6
3. říj 2024

Mám úplně normální dítě, ale do skoro 3 mluvil jen asi 10 slov, pak se ze dne na den rozmluvil (vážně mám napsanej přesně den kdy začal mluvit), tedy těch 10 slov zvládl ve větách plus doplňoval znakama (sám si je vymyslel). Jak začal mluvit, tak hrozně patlal, zaměňoval písmenka všude cpal t, ale teď 4,5 mluví jak ostatní, chodíme tedy na logopedii, ale je mu normálně rozumět, jen neumí pár písmenek.
Na druhou stranu sehnat logopedku je docela umění....

gdpr
3. říj 2024

nasa neurologicka povedala, ze recove problemy riesi os 3rokov takze uz by sa to teoreticky dalo ale mojim najviac pomohla skolka - kolektiv deti. 🤷🏻‍♀️ A samozrejme vela komunikovat, co najviac cinnosti opakovat, snazit sa nech nieco zopakuje napr Ideme vonku, ideme papat, ideme si umyt zuby, obliect sa atd. Ale podla mna v skolke sa urcite rozhovori 😊

anezzik
4. říj 2024

Moje dítě taky nemluvilo kolem 3 let začalo, uměl jenom několik slov. Až když nastoupil do školky ve 4 tak se hezky rozmluvil.

emillyhk
4. říj 2024

Syn měl tři v lednu, odplenkoval se až někdy na jaře, na noc teda stále plenu má 🙈
Mluvit začal kolem 11 měsíců, pár slov. Jenže potom se zasekl a dlouho nic. S pediatrem jsem to řešila, on nevidí problém. Syn mluvit postupně začal, ale pár slov a dost. Do dětské skupiny chodil od 2,5 let, trochu pokrok, ale oproti vrstevníkům pořád pozadu. Přes prázdniny udělal obrovský skok, docela začal mluvit ve větách, i když jednodušších a pořád měl tendenci si to zjednodušit (místo "auto" říkal "brmbrm", apod., když jsem ho ale opravila, řekl to správně). Od září je ve školce, s učitelkou prý normálně komunikuje, i když v dětské skupině to tak prý nebylo. Teď byl dva týdny doma nemocný a zase obrovský skok. Pořád je mu hůř rozumět, některá slova "patle", i když v jiných slovech dané hlásky umí. Ale mluví ve větách, občas i něco kratšího vypráví. Na logopedii zatím nechodíme.
Co mě teda neskutečně vytáčí, že babička má tendenci na něj stále mluvit jako na miminko, např. neřekne: "Půjdeme si lehnout", ale "Pojď, uděláme hají, dadadá" ). 🤦‍♀️😖 No to mi cuká oko. Takže kromě syna neustále opravuju i babičku, aby na něj mluvila normálně. Jako babi chápe, odkýve, ale za pár minut jede znovu. Takže z osobní zkušenosti bych se zamyslela, jestli ti na dítě taky někdo nemluví takhle pitomě. Protože ono to sice není jediný faktor, ale taky to nepomáhá...

kristyn86
4. říj 2024

U nas se to projevovalo od malinka,uz vlastne byl opozdeny vyvoj reci. Zvuky zviratek,citoslovce,mama,tata apod zacal rikat az po roce a pul,skoro 2 roky mu byly(Zdrava dcera uz pred rokem). No a pak kolem tech 3 let,nemel normalni slova,mel svoje,ruzne je zkracoval,komolil atd...Vetu sestavit dokazal,ale znela treba takto: oo bylo potom,ba byla tma,auau auto byla sanitka,ee pan byl zlodel ci popelar apod. Pak kolem 4.roku mel i spatne predlozky,treba rekl,jdu v obyvak. Takze ja jsem si rekla o zadanky,i kdyz mi detska rikala,ze ma cas. Jak uz jsem psala,radeji zbytecne nez pozde. Protoze pak se to tezko dohani,sehnat klinickeho logopeda a dalsi odborniky je na mesice. Takze cim driv,tim lip,zrusit to jde vzdycky nebo zkouknuti neublizi. Neter ma taky dysfazii,v srpnu ji byly 3 roky a ta nerekla ani slovo. Az ted trochu zvuky zvirat. Takze ty projevy muzou byt u kazdeho jine. Zdrava dcera ve 3 letech mluvila jak dospela,umela prevypravet dej pohadky,chapala veci jako jezisek,vesmir apod.

veruuu_kubesovic
4. říj 2024

Určitě, jako máma dítěte s vývojovou dysfazii radím nečekal, i kdyby pediatra mluvila opak, že má čas, že to tak špatné není s mluvou...
Ano je, 3leťak už by měl povídat, ne vyloženě nějaká složitá souvětí, ale když nemluví vůbec je to problém, nemusí být za tím nutné naše diagnóza, ale už teď začínáš na opožděném vývoji řeči, k rozmluveni potřebuješ klinického logopeda 😉

terkatomanova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alice180
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
terkatomanova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
alice180
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
terkatomanova
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
daasqua
4. říj 2024

Určitě klinického logopeda a na nic nečekat. Já mám dvě děti, první má logopedickou vadu, druhé normální vývoj řeči, a je už od mala vidět ten rozdíl. Prvorozená si vymýšlela vlastní slova a souvětí (která dávala smysl, když jsem si to přeložila, prostě jako cizí řeč), nechtěla opakovat slova, i když jsem na ni mluvila neustále. Od 3 let logopedie a teprve konečně začala pomalu rozmlouvat "česky", výslovnost tedy děsná. Má jen opožděný vývoj řeči (ne dysfázii), ale makáme tedy jako šrouby každý den. Měli jsme jako podpůrné Benaudiru, foniatrii, kontrolu přetrvávajících primárních reflexů, smyslovou integraci, odblokování krku a zad (čehož si 2 fyzioložky v jejích 3-12m nevšimly, řešili jsme to s jiným až v 6 letech a ten to hned viděl, taky to totiž ovlivňuje sluch), cvičíme na jemnou motoriku (je první levák v rodině, tak to má ty cestičky v hlavě asi trochu složitější, i když na první pohled má jemnou motoriku průměrnou, hrubou motoriku od mala nadprůměrnou). Jsou to spojité nádoby - není to jen o tom "cvičit pusu a jazyk" - s mluvením je spojená jemná motorika, jakékoli malé niance ve sluchu to taky ovlivní (třeba že v jedné frekvenci víc slyší levé ucho a ve frekvenci výše zase třeba pravé, pak je poslouchání pro hlav složitější). Mluvení ovlivňují i smysly (smyslová integrace), zkrátka se to musí brát celostně a vybudovat dobré základy. Ale díky tomu, že od 3 let makáme, teď v čerstvých 6 letech (narozeniny v létě) normálně nastoupila do školy a vše kolem češtiny jí jde (neumí jen R a Ř, pár hlásek občas fláká, když se nesoustředí).
Druhorozený mluví úměrně věku a to jsem na něj mluvila o dost méně než na dceru. Učí se mluvit prostě přirozeně, učí se sám skloňovat a časovat, vždy opakoval, co slyšel. Plno hlásek teď ve 3 letech ještě neumí pořádně, takže zvažuji logopeda (na některé hlásky má už nejvyšší čas, jiné se klidně může naučit až ve 5-6 letech), uvidím. Není s ním žádná práce, nasává to z okolí sám.
Takže se možná ještě zamysli, v jakých oblastech by mohla mít tvoje dcera "mezery" - zda třeba ta motorika, sluch (to musí posoudit foniatr), zda neměla problémy s nějakými blokacemi při porodu/potom, zda nebyla velká reakce na nějaké očkování (tu naše dcera třeba měla u meningokoka a dost ho podezřívám, protože by to časově odpovídalo jejímu regresu), zda má dostatek podnětů (na ruce, nohy, zrakové, sluchové...), zda nepoužívá jednostranně tělo (aby třeba používala obě hemisféry)... jsou toho mraky, co ovlivňuje řeč a její zpoždění. Já jsem si vše musela oběhat a zjišťovat sama, pediatra říkala "vždyť je šikovná", logopedky (měli jsme 3) - tak jedině ta první něco zmiňovala, druhé dvě měly jiný přístup. Ale třeba chytneš logopedku, která bude mít trochu celostní přístup. Konec elaborátu 😀

alice180
4. říj 2024

@terkatomanova právě, naopak. Dneska tuhle ,,pravdu" chrlí tolik lidí kdykoliv v jakémkoliv tématu, že je to až nebezpečný.

journals
4. říj 2024

@terkatomanova tvůj komentář je hlavně dost smutný a je vidět, že nemáš zkušenost s dítětem u kterého nejde všechno podle příručky 🤦🏻‍♀️

Také jako máma s dítětem s vývojovou dysfázií radím řešit, urychleně. Protože než se někomu dostanete do péče, bude to dost trvat. Pravděpodobně si dáte kolečko klinický logoped - neurolog - psychlog - foniatr a všechno se neslutečně táhne.

Mám syna který na tom byl dost podobně. I když jsme se mu hodně věnovali, mluvil si po svém. Hodně, ale opravdu hodně jsme mu četli (a pořád čteme) a to ho hodně zachraňuje, ale když vidím jak mladší dvouleťák nádherně mluví jen tak, má to “zadarmo” chce se mi někdy z toho až brečet. Dvouletý teď mluví jak starší ve 4 letech ne 😢 a nic jsem jako máma neudělala špatně. Zřejmě daň za blbý porod 😔

konidana
4. říj 2024

Asi jo. Resit rafsi driv a zbytecne nez pak pozde. Prvni dceta mluvila pd 1.5r.od 2 let vypravela v souvetich. Mladsi syn mel ve 3 letech par slov a slovnich spojeni. Radsi nemluvil vubec nez spatne. Hodne patlal. Jinak motoricky velmi sikovny, jemna motorika nic mocm co se tyce tuzky a kresleni. Sroubovak a sroubky daval v pohode. Davala jsem mu cas, ve 3 lezech sel do skilky a tak jsem jeste rok cekala zda se nerozmluvi. Jako kozsek se posunul, ale nic moc. Takze zadanka na ligopwdii, kam jsme se doszali ve 4.5 letech. Opozdeny vyvoj reci, liny jazyk, ktery mu nesel ohybat tak jak je treba pri mluveni. Bojovali jsme do 8 let, pak jsem to pres neustalou nechut a nespolupraci ditete vzdala. Chybelo mu nakonec uz jen R a Ř. Behem dalsich let se furt dal malinko zlepsuje sam od sebe.

veruuu_kubesovic
4. říj 2024

@terkatomanova moje dítě začalo chodit ve 3letech do školky a celý rok ještě mělo plínky na noc, nesuď když nevíš...
Ono ne každé dítě dozraje k tomu, že by mělo vše perfektně zvládat🤷‍♀️ a plínky ve škole nemá nikdo!!!

me_druhe_ja
4. říj 2024

@terkatomanova jak chceš prosím tě dítě naučit ovládat potřebu jít na WC? To mi pověz. Naučit můžeš básničku, písničku, uklízet hračky....ale nemůžeš naučit něco, co je závislé na neurologickém dozrávání mozku.

me_druhe_ja
4. říj 2024

Osobně bych určitě na na logopedii šla. Pokud má ve třech letech tyto problémy, MŮŽE tam být nějaká VD nebo tak. Ale nemusí samozřejmě. Nicméně tím, že na logopedii půjdeš, budeš mít klidné svědomí a názor odborníka a ne nás z MK.
Ono totiž každé dítě je jiné jak víme. Jsou zdravé děti, které od roku a půl mluví ve větách a taky jsou úplně zdravé děti, které se rozmluví až mezi 3-4 rokem. Takže je úplně irelevantní, jak to mají ostatní cizí děti. 🙂

nattt
4. říj 2024

Poradite prosim nejake tipy na domaci procvicovani reci, s cim mate zkusenosti? Nebo mate jiz vsechny "materialy" od logopeda? Diky

cilkat
4. říj 2024

S tříletým dítětem ti logopedi už umí pracovat... V nejhorším tam parkrát zajdete a konstatuje, že vlastně mluví ok a nepotřebujete ho. Ale na "ono to ve školce naskočí", bych nespoléhala. Ono to naskočit může (a pak od toho logopeda po půl roce odejdete s pocitem vítězství, že "víte, že je to ok") .... nebo nemusí - a pak je fakt blbý, když ti v pěti letech řeknou "měls to řešit před dvěma lety.

journals
4. říj 2024

@nattt my dostáváme všechno od logopedky. Koukni třeba na tohle https://www.megaknihy.cz/batolata/186541-mluv-s...

Jinak pro něj uděláš hodně i tím, že mu budeš hodně číst

sanoela
4. říj 2024

Dcera se třeba pořádně rozmluvila 3r a 4m a po prvním měsíci ve školce jela jako kulomet