Asistent pedagoga. Jaký na to máte názor?

28. srp 2024

Dobrý den chci se zeptat na zkusenosti/nazory ohledne tohoto tematu.
Nastala mi situace:
Mam skolkoveho syna ktery dostal odklad. Mel asistenta na cely den.
Letos ma asistenta pedagoga uz jen na 6h/denne (o 2h méně než doposud) , kvuli zmene diagnozy- na logopedicke a vyvojovoe vady se asistent na cely den nedava.
Dnes na me reditel nastoupil s hotovou veci a to, ze jelikoz je asistent na mene hodin tak si ho budu vyzvedavat po obede.
Syn ma vyvojovou dysfazii,hur mluvi a hodne s eboji nekam jit kde to nezna atd,ale je to uz o hodne lepsi,uz se necha premluvit..takze ani zadny tezky autista ktery by to tam sam nezvladl.
Jaky na to mate nazor? Nelibi se mi ani to ze bych mela platit plnou palbu skolkovneho jako za dite ktere je tam jen do 12 a ostatni do 16:30. Ale to je asi detail.

Mam jeste miminko a podle me oni na tomto stavi ze jsem doma.
Mam v planu mu jeste napsat ze s timto nesouhlasim a chodit ve 12 pro nej budu 1-max 2x tydne.
Maji na toto pravo?? Co by jste delali v me situaci, prijmuli to nebo ne?

Dekuji

zuzkasim
28. srp 2024

Ne, právo na toto nemají. Ty jako rodič bys měla vědět, zda se bude syn cítit ve školce dobře i bez asistenta, všichni jsou totiž povinni jednat v co nejlepším zájmu dítěte. Podle toho by ses měla zařídit. Pokud má asistenta denně na 6h, domluvte se, na kolikátou hodinu ho vodíš. Kolik hodin to má být týdně? Ona tam patří i nějaká nepřímá činnost, tak abys to nebrala tak, že celou dobu je s dětmi ve třídě.

autor
28. srp 2024

@zuzkasim teď nově 30h/tydně. Já neříkám ze ho nepotřebuje, neni si více jistějši ale myslim si že pokud jde AP ve 13:30 domu( to mi bylo receno tento čas) tak moje dite.jeste spi a v 15h bych si pro nej chodila. V 15:30 slučuji tridy do prizemi a vloni rikal nekolikrat ze chce za detmi dolu.
Nechápu-stejně po spani uz je vopna zababa,zadne pracovni sesity apod.
Vodit ho musim max do 8:00

autor
28. srp 2024

*volna zabava

autor
28. srp 2024

@zuzkasim tu volnou cinnost ma 2h,kazdopadne ve 13:30 odchazi domu mi rikal reditel. Ja nechci aby to vypadalo ze ho doma nechci nebo tak ale kazdy den s miminem v pul 8 do skolky a.pak v pul 12 letet zpet..to se.za chvili zblaznim

andelka
28. srp 2024

Nemají na to právo. Dítě je přijaté k celodenní docházce a tečka.
Můj syn má taky AP, taky logopedie, a má ji na 0.64 úvazek, tudíž chodí domů poté co se děti uloží. Syna vyzvedávám kolem 15-15:30.
Já sama jsem AP na 30h na ZŠ, takže ano, v 13:30 se jde domů. A moje asistenční dítko bude v družině dýl. Poradna to takhle dala a docházku dítěte do školy a družiny nemůžou tímto podmiňovat. Vloni měl žaček asistentku jen na 4h a taky do družiny chodil.
Do 8 je to normální,u nás se 8:15 zamyká školka. My chodíme na 7:20, stejně i AP. Řekneme si co a jak. Odpoledne už zvládají sami.

autor
28. srp 2024

To jeste vecne jezdime na logopedii a je nemocny takze tam je jeste o to mene. On ten nastup nesl spatne, ted ho budu brat ve 12 domu on si zas zvykne ze chodi brzy a pak uz si to nebudu moct dovolit kvuli praci a on bude zas kde byl, ze tam musi byt dlouho

andelka
28. srp 2024

Můj byl do oběda prvních 8 dní a potom spal. První rok jsem ho brala po obědě každý pátek. Druhý rok už výjimečně. Letos taky. Bude spát od úterý. V pondělí ho vyzvedne babička po obědě. Jeho AP tam bude až od úterý.
Jinak když jsem měla malé děti dvě,tak chodit po obědě nám taky vůbec nesedělo. Nejstarší chodil 14:45. A asistentku měl taky jen na dopoledne ( VD, Adhd)

autor
28. srp 2024

@andelka u nas se muze 6:30-8...vodila jsem na 8... ano vsak ja nemam problem ze kde domu to at jde ale nechapu co maji za problem. Kamaradka ma chlapecka s AP ktery teda uz jde do skoly. AP jde drive domu ale chvilku s nim v druzine bude asi do 14hod.
Tlaci na ni at si ve 14h prijde a ve stredu tam nema.byt vunec protoze asistent si dela skolu a.ve stredu nemuze byt v praci...no neni to na palici?

autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
autor
28. srp 2024

@andelka ano taky mame VD a adhd. Byl ve hre asperger.proto mel celodenne AP ale.ted se vyvratilo a zustala vyvojovka s adhd a na to konto kratsi uvazek-chapu,respektuju,verim ale pristup skoly na nic a nelibi se mi ani zw reditel misto toho aby rekl neblbnete to tem zenskym nemuzem rict nemame.to zastiteno v zakone/šk.řádu apod..nemohou si to pracujici matky dovolit apod....
Tak v tom jede s nima a tlaci na.rodice

Co ja? Ja jsem na materske ale oni to chcou po vsech a bez rozdilu

andelka
28. srp 2024

Je to na palici a nemělo by se to dít. Co zkusit kontaktovat SPC/ PPP, tam kde jste byli? Nebo potom zřizovatele.

autor
28. srp 2024

@andelka to me napadlo napsat jim do SPC a zeptat se jak se branit a zachovat ale nechci zas aby to bylo ze to zacnou resit a budem se hadat jeden pres druhyho ☹

andelka
28. srp 2024

Já bych je kontaktovala. S tím, že napsaný úvazek škole nevyhovuje ( naše MŠ si sama zařídila zvýšení úvazku, původně jsme dostali 0.5 jenom), že vás tlačí do polodenni docházky, a že je to tam běžné.

autor
28. srp 2024

@andelka jo to je prwvda a i docela vystizny argument. Zkusim to ale navyseni asi nebude kdyz to logo detem nedavaji to je proste fakt s kterym nehnu asi

andelka
28. srp 2024

No právě. Vy neovlivnite na kolik dají doporučení. Ale dítě má právo na celodenní docházku bez ohledu na to, kolik hodit tam je AP. Dítě tam je, i když je AP nemocná ( OCR, dovolená..), a stejně tak AP je v práci,i když tam dítě není. Tyhle dvě věci spolu prostě vůbec nesouvisí.

autor
28. srp 2024

@andelka napsala jsem mail pani co ma nas na starosti s prosbou co s.tím,jak se branit a tak..ividim co mi napise

leymea
28. srp 2024

Syn mel AP ve skolce. Do skolky jsme chodili v 7:15 (tusim, ze AP az v 8:00) a domu syn chodil cca v 15:30. Odpoledne tam uz AP nebyla a vubec to nebyl zadny problem. Ja bych to ani nemela jak udelat, protoze jsme s manzelem v praci.

autor
28. srp 2024

@leymea no prave, kdybych pracovala.tak to nemame jak udelat. Manzel by taky nemohl skrz praci. To na me dorazeli ze ve 12 jeste kdyz jsem byla.v.praci...rikam a jak jako? Delam do 2 ...a neslo by to nejak...ne nešlo jak asi?? Pak s tim prestali.
Teď toto.
Nase skolka.funguje 6:30-16:30 a.ja davam 8-15 (15:30) takze taky tam neni uplne az do konce.a.furt.jim to nestaci

andelka
28. srp 2024

Hlavně na to absolutně nemají právo.

autor
28. srp 2024

@andelka my tam mame.jednu takovou skvelou skolnici,takova starsi pani co jim hodne pomaha,jezdi s nimi po vyletech a ta malemxspadla z rantlu kdyz sem ji to rekla,nechapala a.pry to delaji tak furt nekomu ze.to je vymysl te ucitelky jedne..byla z toho uplne rozcarovana a rikala zento radsi nebudenrozehiratmale ze na to ma svuj nazor

Ale vite.co me strasne stve i ten reditel,drzi s nima basu a misto toho aby si je postavil do late jakozto jejich nadrizeny takxl haze klacky pod nohy nam

zuzkasim
28. srp 2024

Ve škole je to pak trochu jiné, protože je povinná pouze školní docházka, družina ne, pokud se s dítětem v družině nedá vyjít a rodiče nespolupracují nebo se změna nedaří, dítě může být z družiny vyloučené. Ve školce to takto, pokud vím, není, pokud má někdo znalosti ze školky jiné, ať mě opraví. Je povinná předškolní docházka na poslední rok, pokud je dítě přihlášené na celodenní docházku, má právo tam celodenně být. Vyzvednutí ve tři po spaní a svačině (pokud nedělá v odpoledním klidu scény, že by fakt rušil ostatní děti), mi přijde naprosto v pohodě. A chápu, že jestli nemáš školku někde za rohem, tak s miminem ráno tam a v poledne nazpět je nanic. Navíc tě opravdu nikdo nutit nemůže. Ve školce bych se usmála, řekla jim, že syn tam chce spát (jestli je to aspoň trochu pravda a opravdu není vyloženě problémový element), že ho můžu po obědě vyzvedávat 1x týdně a pokud se nic nezmění, tak to takhle zatím bude.

zuzkasim
28. srp 2024

Jinak sehnat asistenta a dobrého asistenta není vůbec jednoduché, pokud si AP dodělává školu a v určitý den tedy ve třídě není, snažila bych se vyhovět, co by to šlo. Zvlášť k autistům to jednoduché fakt není, spousta zaměstnanců to odmítne, vážila bych si toho, že to někdo dělá a snažila se najít přijatelný kompromis. To k tomu, jak jsi psala, že je to u kamarádky.

andelka
28. srp 2024

Já bych asi kontaktovala zřizovatele. Tohle musí skončit.

andelka
28. srp 2024

@zuzkasim dá se to vzít i jinak. Není běžné, že AP chybí některý celý den pravidelně. Ve většině krajů je AP dost a není problém najít takovou,která ty časové možnosti bude mít.
Víte co, nabídnete prst a sežerou vám ruku. Není tam tak dlouho. Nezůstává do zaviracky. Povinná je sice docházka až v předškolním roce,ale od začátku je dítě přijaté na celodenní docházku, takže tam celodenně může být a hotovo.

autor
28. srp 2024

@andelka ja mam pocit ze se nic nestane stejnak. Reditel tam parkrat na koberecku byl co vim.
Ale moje znama.pracuje na obecnim urade,se starostem je kamaradka a konkretne i ji neustale "terorizovali" za neco.....pochybuju ze by si starostovi neposteskla kdyz s nim sedi v kanclu a kamaradi s nim. Onqa je i takova.rázná takze si to urcite nenechala pro sebe

andelka
28. srp 2024

Někdy je to marnost teda.

zuzkasim
28. srp 2024

@andelka Tak my jsme v kraji, kde by neměl být problém asistenta sehnat. Ale pokud to na být kvalitní člověk, problém to někdy je. Myslím, že vstřícnost musí být na všech stranách. A z družiny se dá dítě skutečně vyloučit, v mimořádných případech, běžně se to neděje. A ano, ohledně dítěte zakladatelky, dítě může být ve školce i mladší celodenně. Její je ale skutečně předškolák, což je vlastně pro ni argument navíc. Jenže já netuším, jak se chová, jestli při odpoledním klidu nechá ostatní děti odpočívat, jestli se s ním dá vyjít. Kdyby tomu tak nebylo, nedivila bych se školce, že se snaží jeho pobyt omezit na minimum, pokud je přítomna jen jedna učitelka. Pokud je dítě bezproblémové a potřebuje dopomoct jen v řízené činnosti, pak bych se jako matka zařídila jinak a na jejich naléhání nebrala ohled. Snažím se být nestranná, protože mám málo informací a dovedu si představit různé situace, už jsem toho zažila dost.

kbramborova
28. srp 2024

Do školky se dítě hlásí buď na půldenní nebo celodenní docházku. A jsou školky, kde tu půldenní nechtějí, protože by musely přijmout ještě jedno dítě na půldenní a těch moc není. A jedno dítě se jim prý takto nevyplatí. Tak ještě možná zkusit, že fajn ale chcete změnit docházku oficiálně. Třeba by hodil ředitel zpátečku.

andelka
28. srp 2024

@zuzkasim jo, to taky chápu. Člověk by měl vědět co má doma a jak dítě ten pobyt ve školce zvládá. Jsou fakt i těžké případy, kdy ta docházka dítěte bez AP může být nad síly a komplikuje všechno. Ale tady mi přijde,že jde jen o princip, ne o to, že by dítě bylo nezvladatelné odpoledne.

autor
28. srp 2024

@zuzkasim jestli je rusi pri spani to netusim ale stezovali si i na to ze jim utika v kabinetu pod stul kdyz do toho kabinetu otevrou dvere a co s tim maji jako delat. Takze predpokladam ze toto by mi taky hned hlasili. Po obede chodit domu to poprve po mne chteli pred treba 2 lety a tam byl duvod uz ani nevim jaky ale ne ze by rusil, myslim ze to bylo neco jako ze by byl on radsi kdyby sel driv domu. Tam bylo naky vzdorny obdobi....Ja uz presne nevim jak to tehdy formulovali, pak dostal asistentku a byl klid relativne a ted to na mne vytahli kvuli ponizeni uvazku...
Na to ruseni pri spani jsem se nikdy neptala a nikdy o tom ani nebyla rec. Muj nazor je ze potrebuje jen dopomoct. On je takovy ten typicky me to nebavi,me se tam nechce, nevydrzim posedet apod. plus teda se stavalo ze treba jeli na dovadlo a on se tam bal jit do sálu, tak s nim treba asistentka byla jinde apod.. Ale od te doby byli uz v divadle 2x , v planetariu a na nejake akci v dome prirody a ok vzdy... Zazila jsem i situace..jedeme do planetaria kdybys mohla nechces jet s nama? nebo mame masopustni pruvod nech si ho ten den doma, boji se masek, a takhle no a letos jsem s nim do toho pruvodu sla. Dosla jsem v 10h pred skolku, oni vysli, ja si ho vzala a sli jsme na druhe strane silnice a normalne sli s nimi a nazpet se na poslednich asi 10min uz do pruvodu zapojil,chytl se s detma za ruce a sel s nima.... Kdyz vidim nejaky fotky ze skolnich akci tak nekdy je zapojeny a nekdy je bokem treba kdyz jim prijede vcelar do skolky, vsici sedi na zidlikach a poslouchaji, on stoji kousek dal a kouka taky ale je proste na pozoru protoze prijel nekdo cizi a nechce sedet primo u nej v davu