Porodnice Benešov, aktuální zkušenost

danielak
5. kvě 2010

V lednu jsem rodila v benešovské porodnici. Je tam hezké prostředí, dobrá péče a příjemný personál. O některých věcech, které se mi tam nelíbily, ale chci napsat. Tak především, možná stejně jako jinde v českých zdravotnických zařízeních, lékaři ani ostatní personál, se zde nepředstavují. Takže dodnes nevím, jak se jmenoval lékař, který mě rodil. Měla jsem relativně snadný a rychlý porod, tak jsem se s ním setkala jen asi na dvacet minut, a to když jsem ležela v porodním křesle. Vím, všichni mají jmenovky, ale přece jen - představit se je slušnost. Navíc jsem během produ nebyla v takovém tranzu, abych tohle nevnímala. Všechno tady probíhá šup šup, rychle odbyto. Pokud se rodička ničeho vyloženě nedožaduje, tak se s vámi nikdo nebaví. Nikdo se mnou nic nekonzultoval, prostě mě dali na pokoj, párkrát prohlédli, ale sami od sebe žádnou informaci nepodali. Když jsem těsně před porodem šla na ultrazvuk, lékař mi sám od sebe nepodal žádnou informaci o tom, "jak to vypadá". Musela jsem se zeptat. Situace, kdy se mi někdo dívá do dělohy a nepředstaví se a ani sám od sebe vyšetření nijak nekomentuje, mi přijde zvláštní. Další věc je, že porodnice deklaruje, že dodržuje právo na soukromí a personál má mlčenlivost, takže by se nikdo o vašem zdravotním stavu neměl nic dozvědět. V porodnici ovšem vyšetření žen, které již porodily, probíhají formou tzv. vizity, takže roztahujete nohy na posteli na pokoji, a to před ostatními pacientkami, které s vámi pokoj sdílí. O vašem zdravotním stavu s vámi lékař mluví před ostatními pacienty, takže realita je poněkud jiná, než porodnice uvádí (v letáčcích na pokojích, každý si to může přečíst). Ještě k těmto vizitám - ty probíhají tak, že nejdřív běží po pokojích sestra, která upozorňuje, že už se blíží vizita (neměly byste tedy kojit apod.), a vyměňuje prostěradla, aby to všechno na vizitu bylo čisté, upozorňuje na nepořádek na stolcích a podobně. Za touto sestrou se po jednotlivých pokojích přibližuje vizita. Pokud je to vizita ohledně dítěte, předběžící sestra vám nařídí, abyste svlékly dítě, aby lékař pak nemusel čekat, než dítě vysvléknete před ním. Ovšem lékař se někdy zdrží na předešlém pokoji... Mně se stalo to, že jsem s nahým novorozencem čekala asi 10 minut, než přijde lékařka. Ta pak dítě prohlédla a upozornila mě, že je dítě studené, abych ho oblékla... A teď snad to nejdůležitější: Ohledně kojení jsem za celou dobu nedostala žádnou informaci. V tomto ohledu personál novorozence jen opakovaně váží, ale nic bližšího k tomu nesděluje. Techniku kojení dostanete na letáku, a tím to končí. Ale abych jen nekritizovala - lidé jsou tam skutečně celkem příjemní, a nestalo se mi, že by mi někdo něco vyloženě odpeřel, nebo se choval špatně. Taky abych personálu nekřivdila, oni tam mají skutečně hodně práce a lékaři ani sestry se nezastaví. Problém vidím spíš v takovém zajetém přístupu, kdy se některé věci dělají stejně, jako před revolucí. Celkově jsem byla spokojená, jen některé věci jsem prostě musela překousnout. Těhotným ženám tuhle porodnici doporučuji. Já osobně bych ale uvítala více informací.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru