Když jste u porodu něco odmítly, byli vstřícní?

karlajasmine
5. čer 2015

Ahoj všem,
Zajímá mě, jestli jste měla některá problém s tím, že by vám vyloženě něco proti Vaší vůli u porodu vnucovali (epidurál, tlumení bolesti, vyvolávání porodu atd)? Z toho mám trochu strach, protože epidurál nechci, v podstatě nechci vůbec nic "navíc" a chtěla bych rodit pokud možno co nejpřirozeněji (samozřejmě nemluvím o situaci, kdy by nastaly nějaké komplikace). Chtěla bych se ujistit, že v nemocnici respektují přání matek a že pokud řeknete důrazné "NE" tak že to "NE" budou respektovat?

myisiska1
5. čer 2015

Já odmítla nástřih. Teda - ani mi ho nenabízeli, ale hlásila jsem, že ho nechci. Naprosto v pořádku a bez jediného stehu. Při obou porodech

marcicek84
5. čer 2015

@karlajasmine - určitě ti nikdo nic nutit nebude, ale spíš aby sis sama o to neřekla, ono před porodem to vypadá jinak než pak, jak člověk rodí...

karlajasmine
autor
5. čer 2015

@myisiska1 Nastrih taky nechci.. poridim si Aniball a doufam, ze na nastrih nedojde..

@marcicek84 A to verim no.. kamaradka nikdy nechtela rodit cisarem a nakonec o cisare prosila, protoze uz tu bolest nedavala.. Takze verim, ze pak budu mozna prosit o spoustu veci 🙂.. ale proste se bojim ''vnucovani'' a chci mit jistotu, ze konecne slovo budu mit ja (pokud nepujde o zivot ditete a ja nebudu upadavat do bezvedomi atp..)

myisiska1
5. čer 2015

@karlajasmine Já neměla ani Aniball. Ale je pravda, že kdyby mi ho PA nabídla při samotném porodu, tak asi kývnu. Nicméně jsem si porod řídila opravdu sama. A to jsem rodila v porodnici, která je přezdívaná fabrikou na děti

simone5
5. čer 2015

@karlajasmine Ahoj Kájo, já jsem v tomhle docela skeptická, přijde mi, že je to doktor od doktora. Někdo to respektuje, někdo ne, že by ti přímo násilím něco vnucoval, ale tak nějak tě do toho obvykle vmanipulují. A když je pak člověk v bolestech, tak to radši udělá, než se s nimi dohadovat. Nicméně prý obvykle pomáhá důrazná asertivita, tzn. opakovaně co nejempatičtěji opakovat, co nechceš a mít po ruce někoho (manžel, dula, matka), kdo dohlídne, aby tvé přání respektoval. To je moje empirická zkušenost. 🙂 Například v mnou založené diskuzi se to taky zmiňuje: https://www.modrykonik.cz/forum/porod/porod-v-dobrovolne-zvolene-poloze/

karlajasmine
autor
5. čer 2015

@simone5 Ja jsem prave taky bohuzel skepticka.. dostkrat se mi stalo, ze mi doktori predepsali nejaky prasky, ja si o nich neco precetla a rozhodla se, ze je brat nebudu.. a u porodu se trochu bojim toho sameho problemu no. Upozornuju, ze nejsem zadny typ cloveka ''a la hippie''.. chodim na ockovani, leky beru takove, ktere potrebuju - napr.stitna zlaza atd, akorat jsem proste clovek ktery se vzdy informuje nez si neco vezme nebo nez do sebe necha neco pichnout, a obcas citim ze neco potrebuju udelat trosku jinak nez mi doktor treba tvrdi. V nemocnici rodit chci, prece jenom kdyz by nastaly komplikace tak bych nechtela zit s vedomim ze se neco pokazilo kvuli moji vlastni pohodlnosti, ale trochu se bojim aby respektovali moje prani. Na druhou stranu vetsinou umim byt hodne asertivni, ale nerada bych aby se z porodu stala slovni hadka mezi mnou, manzelem a doktorama..
No uvidime, snad to bude ok 🙂

betelgeuzz
5. čer 2015

@karlajasmine já rodila v porodnici, kde se epidural nebo léky na tlumení bolesti nenabízí, indikuje to jedině lékař, pokud vidí, že by to mohlo pomoct. jsem za to ráda, protože byly chvíle, kdy bych po něm hned skočila, ale zpětně bych si to vyčítala.
Nechtěla jsem píchnout vodu, to mi nenabízeli, praskla pak sama. Zvolila jsem si takovou polohu, kde by mě asi ani stříhat nemohli, v sedě na stoličce. Nechtěla jsem oxytocin po porodu na odloučení placenty, nebýt vlastní PA, která to pohlídala, možná by mi ho i píchly, protože už ho chystaly.

karlajasmine
autor
5. čer 2015

@betelgeuzz A muzu se zeptat ve ktere porodnici jsi rodila?

betelgeuzz
5. čer 2015

@karlajasmine Zlín, co vím, tak ani ve Vyškově nedávají epi na přání a nevnucují.

karlajasmine
autor
5. čer 2015

@betelgeuzz Jo, tam bude rodit kamaradka 🙂 Ja jsem bohuzel z Prahy, takze na Moravu daleko 🙂

martaveg
5. čer 2015

@karlajasmine Nam bylo na predporodnim kurzu doporuceno vsechny tyhle veci napsat do porodniho planu, strucne a vecne co si neprejes a prejes (napr. Nepreji si nabizeni epiduralu, Nesouhlasim s nastrihem hraze, Preji si volit porodni pozici sama, atd.), pry je dnes uz v porodnicich i mnohdy vitaji, aspon se nemusi porad ptat a ty nebo tvuj doprovod hlidat jestli jste to uz danemu lekari nebo PA rekli ,kouknout do papiru je prece jen snazsi.. samozrejme blb se muze najit vsude, je to porad jen o lidech, nicmene troChu pojistitse to pry da i tim, ze pri prijmu do papiru o hospitalizaci pripises u sveho podpisu neco ve smyslu Souhlasim s ohledem na muj porodni plan, pak si i oni daji pozor aby ho dodrzovali kvuli tve pripadne stiznosti..

veveruse14
5. čer 2015

Zdravím, já měla napsaný velice stručný porodní plán, spíš teda pár odrážek s tím co nechci, také jsem chtěla co nejpřirozenější porod-nechtěla jsem epidural,nástřih atp.- no a musím říct že jsem rodila přirozeně jen díky manželovi a skvělé porodní asistentce. Rodila jsem poměrně dlouho a samozřejmě nevěděla jak dlouho to bude trvat a moc si nevěřila, měla jsem strach že se vysílím a nebudu mít sílu tlačit:( takže v určité chvíli jsem poslala manžela, jestli by mi néco nemohli dát (na epi už bylo pozdě,spíš néjaký čípek),no a PA mě s vědomím mého přání přemluvila,ať chvilku počkám, že mě vyšetří a pokud to nebude vypadat, něco mi dá-no a už to nebylo potřeba a rodilo se....porod bez chemie, nástřihu i poranění (měla jsem aniball), ALE:je to hrozně o lidech, PA co mě přijímala mi chtěla píchnout něco hned ze startu a tvářila se dost skepticky když jsem řekla že nechci, totéž doktorka, ta PA co byla nakonec u mého porodu byla naopak super a velká podpora. No a okamžitě po porodu mi něco píchla doktorka, zřejmě oxytocin, ale neřekla mi to, jen vím že se mi sápala po ruce a já netušila co se děje, řešila jsem právě narozeného syna...prostě super nevhodná chvíle:( nevím zda to bylo nutné nebo ne, ale nikdo se mě na nic neptal, prostě mi to píchli.rodila jsem v porodnici Milosrdných bratři v Brně o které se říká že jsou k přirozeným porodům vstřícní....

myisiska1
5. čer 2015

@veveruse14 tak u miloušů rodila švagrová a rozhodně o přirozeném porodu nemůže být ani řeč ☹ Já byla 2x v Bohunkách a v létě se chystám potřetí

veveruse14
5. čer 2015

@myisiska1 ja zase slyšela hrozné historky z Bohunic🙂 fakt je to o tom na koho člověk narazí a jaký je ten samotný porod....věřím že kdybych porodila za služby té první PA tak je můj porod úplně jiný....

alboo
5. čer 2015

asi bych tohle vše, spíš teda to, že nic nechci hlásila při sepisování dokumentace.... ono pak při příjmu v kontrakcích na to třeba hned myslet nebudeš

eorien
5. čer 2015

Asi hodně záleží na výběru porodnice, také to teď řeším. Někde jsou vstřícnější, někde plány a přáni ignorují úplně a někde se tváří, že je to pro ně závazné a pak to stejně nedodržují. Abys zabránila vnucování, je určitě nutné tam někoho mít. Každý říká, že sám potom přímo při porodu nejedná racionálně. Takže zvážit přítomnost PA či duly, manželé a partneři se také často nechají přesvědčit...

ladyhacek
5. čer 2015

@karlajasmine já epidurál měla i když jsem si říkal, že to třeba zvládnu bez něj. Sestřička se zeptala/nabídla a manžel za mě řekl, že jo 🙂 a já jen mezi kontrakcemi souhlasila - nějak jsem nemohla zkoridovat dýchání. A pauza mezi kontrakcemi byla prakticky hned velmi krátká.
S Anibalem jsem cvičila a ani je neinformovala a že se chci vyhnout nástřihu neříkala a žádný jsem neměla 🙂.

Podle mě záleží na nemocnici - tady ti všichni řeknou svojí zkušenost, ale musíš hledat ty kteří rodí ve stejné nemocnici. Myslím si , že v dnešní době ti nic proti tvé vůli dávat nebudou - teď existuje i porodní plán - který můžeš sepsat a oni by se měli podle něho řídit.

konidana
5. čer 2015

jo budou, ale většinou budou tě i ukecávat a zdůvodňovat pořád dokola, proč jo a ne že ne, že musí být člověk dost odolný, ideálně mít s sebou třebas dulu.

vikynka33
5. čer 2015

Rodila jsem letos v Českých Budějovicích, kde prý snad ani nemá moc cenu porodní plán sepisovat. 🙂 Šla jsem rodit ale s tím, že epidural ani žádnou jinou chemii ani nástřih nechci (cvičila jsem s Aniballem, i když jsem dala jen 25 cm), pokud to nebude nutné. Musela jsem ale na vyvolání, abych nepřenášela kvůli těhu cukrovce, takže mi ráno praskli vodu a aby se porod rozjel, napíchli mi oxytocin. Takže místo naplánovaného trávení porodu třeba skákáním na míči ve sprše, masáží apod. jsem měla ležet připojená na monitor. ☹ To byla moje noční můra. Naštěstí jsem měla skvělou porodní asistentku, ještě studentku, která byla celou dobu se mnou, takže jsem jí rychle ukecala, ať mi dá míč k posteli a napojí mi monitor tam a i kapačku jsme na chvíli přerušily a pustila mě asi na 20 minut do sprchy. Pak tam lezla pořád jedna starší PA, že se otevírám pomalu a že mi píchnou nějakou další kapačku, že to půjde rychleji apod. Nechtěla jsem ale už další chemii a ta mladá se mě zastala, že počkáme, až mě vyšetří zase doktorka a uvidíme. Doktorka pak řekla, že by to porod opravdu uspíšilo, takže jsem jim na to nakonec kývla a pak to byl mazec. Kontrakce šílený, ale zase to trvalo asi jen 1,5 hodiny a malá byla na světě. Celkem porod od prasknutí vody po narození dcerky trval asi jen 5,5 hodiny. Takže na prvorodičku super. Hned na začátku se ptaly na epidural, ten jsem odmítla a asi by se pak už by ani nestihl. Ta stará PA pak jen konstatovala něco v tom smyslu, že jsem jí mohla poslechnout a nemusela tam "zdržovat", ale měla jsem jí na háku. Takže všechno je o lidech. Doktorka mi nakonec malý nástřih udělala, jen mi to pak oznámila, protože malá byla blbě narotovaná, ale bylo to asi jen pár stehů, protože tři hodiny po porodu jsem si v pohodě sedla v posteli v tureckém sedu a moje doktorka mi na kontrole po 6nedělí nevěřila, že jsem byla šitá. Takže určitě se vše, pokud nebudou žádné problémy, ukecat dá. 😀 Hodně štěstí při porodu a ať máš štěstí na lidi!

monul88
6. čer 2015

Rodila jsem dvakrát, prvně v ČB a pak Tábor. Nikde mi nic nenutili, ale v Táboře byli klidnější a milejší. 🙂 Epidural by nestihli nikde. V Táboře jsem měla jen požadavek, že nechci měřit dítě hned po porodu. Když se malá narodila, řekla to sestře sama doktorka. Na klystýr se mě sama zeptala jestli s ním souhlasím.
@vikynka33 tak to možná byla ta samá PA jako byla u prvního porodu. Někdy by bylo lepší kdyby mlčeli. U mýho porodu utrousila, že klystýr byl k ničemu. Je to už 2,5 roku a furt to ve mně je. Je to blbost, ale stejně ťala dobře.
Jo, to je pravda, všechno dělaj lidi, takže štěstí na ně je nejdůležitější.

fialkat
10. čer 2015

Já jsem měla porodní plán a také jsem skoro všechno nechtěla, přesně také epidurál, ale jelikož jsem nakonec musela mít vyvolaný porod a měla jsem 5 hodin v kuse kontrakce po minutě, paní doktorka mi epidurál doporučila s tím, že už budu na konec - samotný porod - unavená a že by pro mě byl epidurál dobré řešení... V těch ukrutných bolestech jsem souhlasila, ale v hlavě jsem pořád měla blok, že ho nechci, inu, příroda to vyřešila za mně a než jsem došla na operační sál, kde mi měl být epidurál aplikován, už byl porod na spadnutí, takže jsem se vrátila na porodní lůžko a přirozeně porodila, dcerka vážila 3,730 a nakonec jsem to taky zvládla a hlavně... byla jsem ráda, že bez epidurálu (z kterého jsem měla strach) 🙂
Rodila jsem v Příbrami a byla jsem obrovsky spokojená, celý porodní plán mi v podstatě splnili a nakonec byl pro mě porod krásným emotivním zážitkem na celý život, přeji hodně štěstí a dobrý porod

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru