Jizva po císaři, jaký byl průběh hojení a bolestivost?

milerka30
26. dub 2015

Ahoj všem, chtěla bych se zeptat, jaký byl u Vás průběh hojení jizvy po císaři, její bolestivost, jak dlouho jste krvácely a kdy jste začaly zvedat těžší věci, nákup, dítě v autosedačce atp.? Také kdy zmizel otok tkání v oblasti jizvy? Překvapilo mě krvácení stále i po 17ti dnech po císaři, ikdyž už málo. Břišní svaly přes 10 dní jakoby nefungovaly. Jizva je "tvrdá", masíruji mastným krémem. Mohu 18 dní po císaři nosit dítě i s autosedačkou? Potřebuji k lékaři. Díky za Vaše zkušenosti. 🙂

aajda
26. dub 2015

Ahoj, krvácením myslíš očistky? Já je měla po obou skoro 5 týdnů, pak pár dní pauzu a ještě týden. Jinak hojení a bolestivost jsem měla poprvé několik měsíců, podruhé asi 3 dny. Dítě (i v sedačce) jsem zvedala hned, jak bylo potřeba, když není jiná možnost, tak prostě není. Samozřejmě jsem dbala rad fyzio, tedy zvedat to nohama, ne z předklonu břichem. Otok jizvy už si nepamatuju, po prvním vím, že mi z toho celé 6inedělí teklo žluté cosi, kdy jsem musela nosit vložku extra přes tu jizvu a kapat betadine. Masírovala jsem měsíčkovou mastí a jizvu mám krásnou. Citlivost kůže kolem jizvy se mi do dneška nevrátila, už s tím ani nepočítám.

frufrunka
26. dub 2015

Ahoj, tak já měla krvácení pokaždé přes 6 týdnů... Jinak co císař, to jiný průběh. U prvního jsem při odchodu z porodnice nevěděla, že jsem měla nějakého císaře a fungovala hned normálně. Jen citlivost kůže kolem jizvy se nevrátila. Zatvrdlinu pod jizvou jsem měla asi půl roku a to jsem pravidelně masírovala. Podruhé jsem se zotavila asi za 10 dní - to už jsem pak taky fungovala úplně normálně. Jizvu jsem ničím nemasírovala, prostě jsem se na to vyprdla a otok tam nebyl už po pár týdnech, citlivost kůže se vrátila po necelém roce. Potřetí mě jizva bolela hodně dlouho, přes půl roku. Ale zase tam nebyly žádné otoky a citlivost kůže se vrátila už někdy po dvou měsících - i tam, co nebyla od prvního císaře. Takže nejen co žena, to jiné hojení, ale i co císař, to jiné hojení. A to sem nevypisuju čtvrtý císař/operace (byl to císař v 10tt mezi prvním a druhým úspěšně dokončeným těhotenstvím), to bylo o něčem úplně jiném, také dáno tím, že jsem málem vykrvácela, musela na chemoterapie atd, ale to opravdu nebyl běžný císař).

teraolli
26. dub 2015

@milerka30 Ahoj, já jsem rodila císařem v listopadu 2014. Krvácela jsem asi dva týdny, pak byla pauza a ke konci šestinedělí jsem krvácela zase jak po porodu. Miminko jsem nosila hned, v autosedačce jsem jí nosila cca po měsíci. Jizvu si mažu (nepravidelně) měsíčkovou mastí. Dá se koupit běžne v lékárně. Po 5,5 měsíci mám jizvu klidnou a ze stran se mi už začíná ztrácet. Věděla jsem o ní tak měsíc, pak už to bylo vpohodě. Citlivost kůže nad jizvou mám menší, ale postupně se to zlepšuje. Držím palce, ať jsi brzo zcela fit 🙂.

kristyna90
26. dub 2015

Ahoj, ja jsem 5 tydnu po cisari a stale krvacim, nebo spis posledni 2 tydny uz jen spinim..boli to jeste porad na dotek a okoli jizvy jakoby necitlive..(obzvlast je sranda kdyz dam maleho rihnout a mu to nejde a zacne se vztekat a odrazet od bricha🙂) na vetsi nakup jsem sla 10 dni po cisari a maleho taham taky tak od te doby.. neda se nic delat kdyz tatinek musi porad pracovat a na maleho jsem vetsinu casu sama..

aajda
27. dub 2015

@frufrunka Tobě se fakt vrátila citlivost kolem jizvy? Takže ještě mám šanci? Mi doktor říká, že po roce je to bez šance, to by bylo super!

frufrunka
27. dub 2015

@aajda já myslím, že je to spíš tím, že se to znovu rozřízlo a sešilo jinak a lépe, takže se to všechno znovu obnovilo. Ale nevím... Poprvé opravdu nic, ani po roce, ani po dvou, ani po třech. Pak další operace, po té to bylo trochu lepší. Pak další císař a po necelém roce se to výrazně lepšilo. Do té doby řezali jizvy nad sebou, takže jsem tam měla tři. A při posledním císaři ty všechny tři vyřízli a udělali tam jen jednu jedinou - znovu tedy neporušenou kůži na neporušenou kůži a citlivost se vrátila úplně všude, jako zamlada! 🙂 Ale fakt bych to přičítala spíš tomu, že to bylo znovu "opravené", než postupné regeneraci....

aajda
27. dub 2015

@frufrunka Tak uvidíme v srpnu, jak to sešpendlí. Mně podruhé řízli v místě prvního, takže jizvu mám pořád jen jednu, počítám, že i teď to tak udělají. Už mám ten pruh široký asi 6cm, tak pokud by to bylo jen o vyříznutí té necitlivé kůže, tak by museli říznout sakra hodně. No uvidíme...

frufrunka
27. dub 2015

@aajda Já jsem s nimi laškovala, jestli by toho rovnou nemohli vzít víc, že už je to poslední dítě, tak že bych byla ráda zase modelka. Takže možná i proto mi vzaly ty tři jizvy (byly taky těsně nad sebou, dohromady zabíraly sotva centimetr) a ještě možná i trošíčku navíc... 🙂 Protože to břicho vypadalo i těsně po porodu fakt líp než 2x předtím. Druhá věc je, že celkově je ta kůže už hodně povolená, takže třást se bude pořád, ale celkový převis mám teď menší než předtím. Tak to taky zkus nadhodit! 😀

svetlus_pepca
27. dub 2015

Ahoj, já krvácet přestala asi po čtyřech dnech, pak jsem ještě pár dní špinila, ale to jen trochu a jen chvíli. Zvedání věcí jsem moc neřešila. Když bylo třeba, zvedala a nosila jsem tak nějak to, co jsem chtěla/potřebovala. Malého jsem chovala normálně - to miminko přece jen tak těžké nebylo 🙂 A jinak jizvu jsem masírovala, ale přiznávám, že nijak pravidelně. Přesto se krásně zhojila. Otok zmizel po pár dnech, ale okolí jizvy necítím dodnes (10. měsíc po císaři). Jinak ten první půlrok mě bolela neustále. Někdy míň, někdy víc. Teď už je to lepší 🙂

lamarika
27. dub 2015

@aajda mám 3 CR a citlivost se mi nevrátila ☹ Vždycky řízli v okolí jizvy, starou vyřízli a udělali novou. Po posledním CR mám 2,5 roku a převis myslím nemám nikdy jsem neměla ploché břicho, takže i teď je prostě podbřišek vypouklý

pavlinakrcalov
27. dub 2015

Ahoj jsem po druhem císari a jizvu cítím rok po porodu hlavně př menses😞 Po porodu jsem krvacela asi jen tři dny,ale stálo to za to-jinak první cisař mi prasknul takže jsem musela na opravu -hruza,hrozna bolest...dali mi dren.U druheho mi dali dren rovnou,ale poporodni bolesti strašný😩 tahala jsem těžké,po týdnu,protože na mě cpekal dvouletý syn....Jizvu nemasíruji-neni mi to příjemné,ale mažu si celé tělo arganovým olejem....Jsem ráda,že už tohle mám za sebou....ale kluci za to stali❤

aajda
27. dub 2015

@frufrunka Zkusím nadhodit 😀 A rovnou jim nabídnu i stehna 😀 Prsa teda nechám až po kojení no...

frufrunka
27. dub 2015

@aajda Hehe, já se jim snažila taky naznačit, že i zadek bych mohli zmenšit, když už mě tam mají, ale primář povídal, že to teda zase ne, protože já se tady 10 let krmím, zadek si pracně pěstuju a on že by mi měl za půl hodiny to letitý úsilí zkazit? 😀 Jo, byl zlatej, na sále byla sranda, skvěle jsme u toho císaře pokecali... 🙂 Až mi pak říkal, že jsem nějak moc ukecaná a jestli budu ještě navíc drzá, že mě nechá celkově uspat! 😀

milerka30
autor
27. dub 2015

Holky díky za své zkušenosti rady a typy. Ještě jeden postřeh...totiž, okamžitě po císaři jsem hned cítila, že levá strana jizvy je mnohem bolestivější než pravá. Také levá půlka jizvy byla více oteklá, je do teď. Rovněž ta levá část vytváří jakýsi tvrdý bolestivý převis. Říkala jsem si, že to je asi tím, že začali šít vpravo a vlevo to více "utáhli". Je to možné? Bohužel také sestřička druhý den po císaři mi šla ustřihnout na jizvě jakési "mašličky", jak to sama nazvala. Byly to uzlíky z materiálu, který byl podobný vlasci. Jenže bohužel jednu mašličku nenašla, zato já ji našla teď. Protože začátek jizvy je rudý a nezacelil se jako druhý konec jizvy. "Mašlička z vlasce" vylezá napůl z kůže. Mohu jí sama odstřihnout? Nemáte některá i takovou zkušenost? Jinak na mimčo jsem fyzicky sama. Přítel je vozíčkář, tak proto jsem se zajímala o to tahání a zvedání. Dnes jsem sama zvládla vyložit z auta kočárek a necítila jsem žádnou bolest, tak snad to bude už ok.

karolka321
29. dub 2015

@milerka30 ahoj, švagrová měla císařem dvojčátka a také ji na jedné straně jizva bolela víc. A bolela ji víc na té jedné z toho důvodu že jedno mimi nemohli vytáhnout a dost ho rvali vlastně přes ten jeden okraj té jizvy. Tak proto. 🙂

luissi
24. říj 2015

jsem 14 dní po CS,jizvu nemám dobře sešitou,z jedné strany je hodně zarudlá a mokvá 😒 svědí mě. Jaká mast Vám pomohla?

shine2015
24. říj 2015

@luissi mam za sebou sekce dve,prvni akutni a druha za rok planovana a obe jsem mela v pohode...ja bych 14dni po sekci jeste nemazala,ale naopak nechala na suchu a co nejvic vetrat...mazat bych zacala urcite az po sestinedeli,ne driv. Pozor na zapareni,pak prave muze mokvat. Ja si jizvu sprchovala a dobre osusila,dala suchy sterilni ctverec a oblikla kalhotky. Kdyz se jizva zahoji,nemokva atd tak pak postupne se muze mazat....a delat tlakove masaze na lepsi hojeni.

aajda
24. říj 2015

@luissi Mně z první teklo děsně, nosila jsem přes ní porodnickou vložku, jakože napříč... a kapala na to betadine, doktor mi řekl, že pokud najdu místo, kudy to jde, tak mám kapat do díry dovnitř, no na to jsem fakt neměla... takže jsem jí jen okapávala zvenku. A větrat, co to jde.
A až se zatáhla, tak jsem mazala měsíčkovou mastí.

anehap
24. říj 2015

@luissi ja jsem mazala Hemagelem hned po vytazeni stehu, poradili mi to v porodnici.
Muze se i na zivou ranu, urychluje hojeni, snizuje bolest...zezacatku jsem jen lehce vtirala, pozdeji vic masirovala....jizva se mi zahojila krasne😉

shine2015
25. říj 2015

@anehap ten je super...ale pokud ji jizva mokva tak bych ho ted nedavala...

luissi
25. říj 2015

děkuji,budu tedy hodně sušit a větrat.

shine2015
25. říj 2015

@luissi pro zacatek...a az nebude mokvat muzes mazat ;) to bude dobre...jde o to aby se nezaparila jednak jak se jeste zavinuje deloha a je tam kuze jak bylo mimi a pak to chce kalhotky bez umelotin ;) a rychle se to zhoji....pokud by kalhotky tlacily primo na jizvu tak ctverec vypodlozit nebo klidne tou obyc porodni vlozkou....ale uvidis jak zacnes vetrat nabere to hojeni rychly spad....a bude to brzy dobre. A klidne to ted odezinfikuj dezinfekci...

anehap
25. říj 2015

@shine2015 nejsem odborník, ale dle toho,co mi lékaři řekli a taky co píšou na oficiálních stránkách(viz pooperační rány a jizvy), myslím, že, ano
http://www.hemagel.cz/caste-dotazy

Dcerka měla od narození hemangiom na hodně problematickém místě, mokval jí a krvácel, přesto nám bylo doporučeno lékaři mazat - zabral úžasně 😉

shine2015
25. říj 2015

@anehap ja to beru logicky...kdyz budu mit mokvajici puchyr na noze taky pomuze vetrat nejprve a pak az mazani...hlavne jak tam je jeste brisko a pak kalhotky atd tak se to zaparuje a podle me pak prave muze hur hojit....ale urcite ji kdyz tak poradi lekar... 😉 a je super ze vam to pomohlo....

nesanda
22. led 2016

Ahoj maminky chce se zeptat jsem 5 tydnu po cisari a nad jizvou na leve strane se mi udelala boule pri zmacknuti i trochu citliva a zda se mi ze mam i to bricho natekli. Jinak jizva se pekne hoji. Nemate s tim nektera zkusenosti?

beruunka7
23. led 2016

@nesanda Zkušenost s boulí nad jizvou nemám. Určitě ale doporučuji návštěvu gynekologa.

frufrunka
23. led 2016

@nesanda Záleží, jaká boule to je... Jestli typu "beďar" (menší, tvrdší, při zmáčknutí pichlavá bolest), to se většinou vstřebá a nebo jestli je to velká boule, která by mohla znamenat kýlu (při zmáčknutí zachrupe a dá se zamáčknout jakoby dovnitř). S kýlou určitě k doktorovi, i když by se to asi neřešilo hned, ale nejdřív po šestinedělí, možná i spíš až po ukončení kojení.

lenka456
24. led 2016

S boulí k dr., já měla takhle hematom, museli to znovu říznout a vypustit, cca 2 týdny po porodu.

nesanda
24. led 2016

No urcite si s tim zajdu, mam dva tydny do konce sestinedeli a zacala jsem i dost silne krvacet. Ale bude to docela boj s prckem jestli to bude neco vaznejsiho

nesanda
24. led 2016

@frufrunka je to velka tvrda boule pri zmacknuti trochu bolestiva ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru