Epidurál ano, či ne?

jarai
20. kvě 2015

Epidural ano, či ne?

bajana
20. kvě 2015

Výsostne individuálna záležitosť....ja som ani nezvažovala, nemám nízky prah bolesti a aj som si chcela pôrod užiť 😉. Niekto je citlivý a dá ho pre istotu. Má aj svoje negatíva, asi ti tu ženy popisu viac. Za mňa teda nie (a to som rodila ozaj dlhooooo)

veri0007
20. kvě 2015

@jarai vynálezci epidurálu bych dala nobelovu cenu, já teda moc nerozumím tomu co je na porodu k ,,užívání si,,... Za mě rozhodně ANO

aljuska
20. kvě 2015

Já jsem nejdříve myslela, že epidurál ne, říkala jsem si, že ho určitě potřebovat nebudu a nakonec jsem za něj u prvního porodu byla ráda, protože jsem měla 2h bez kontrakcí (byly ale necítila jsem je) a dokonce jsem i 1/2h spala a to jsem fakt potřebovala takový odpočinek, aspoň jsem pak nabrala sílu na tu závěrečnou fázi

ale je to určitě individuální, dopředu bych nad tím asi nějak extra neuvažovala, papír jsem pro jistotu do porodnice radši podepsala, abych to pak nemusela řešit za pochodu, ale říkala sem si, že to stejně bude zbytečné a nakonec nebylo a využila jsem to 🙂

irisie
20. kvě 2015

Nemela jsem. Nemuzu srovnavat. Ale ani pri druhem porodu ho chtit nebudu. Existuji i jine pripravky od bolesti.

mandala
20. kvě 2015

Pokud se bojíš bolestí, tak proč ne ? Já osobně jsem teda nechtěla, i když dva porody ze tří jsem si fakt užila, ale jinak si nemyslím, je na tom něco špatného. 😉

loafeer
20. kvě 2015

Nechala bych to koňovi a uvidíš. U prvního jsem měla pocit, jako by mi v břiše bouchl granát a byla jsem vyřízená, díky epidurálu jsem pak měla sílu a energii na závěr porodu a navíc ho to krásně urychlilo....U druhého jsem si říkala, že to ještě vydržím, ale bolesti jsem měla celý den. Nakonec jsem si na poslední chvíli epidurál píchnout nechala. Sice účinkoval necelou hodinku, ale i během té hodinky jsem si super odpočinula, opět nabrala síly, na tlačení už sice neúčinkoval, ale i tak nelituju, že jsem ho měla....Osobně bych se ho nebála, pokud v průběhu porodu naznáš, že jsi unavená, jdi do něj

terezas4
20. kvě 2015

v některých případech porod zastaví, a prodlouží...ale tohle je tak strašně individuální věc že bych se rozhodovala až k tomu dojde, neměla jsem ho ani u jednoho porodu, neříkám že jsem si je užívala, ale nevím co by se mnou epidurál udělal...zachovej co největší možnost přirozeného porodu a uvidíš 😉

barinkas
20. kvě 2015

mně nepomohl, bohužel ☹ navíc to bolelo jak čert, když to píchal, takže za mě ne.... Dr. to píchal navíckrát, asi neuměl, nevím, nemohl se trefit či co... od té doby mě ona oblast, kde se to píchalo čas od času bolí, takže tak...

luckyne
20. kvě 2015

Nechala jsem si epidurál píchnout kvůli vyčerpání po celodenních bolestech. Sama bych o něm ani neuvažovala, ale doktoři ho doporučili k urychlení porodu. Nakonec mi ale porod zastavil, sice jsem se najednou cítila plná energie, ale zůstala jsem otevřená na 8cm a skončilo to akutním cs...Podruhé už bych si ho píchnout nenechala.

sim007
20. kvě 2015

@jarai jsem posera tak jsem si ho nechala dat....zavadeni bylo ok....ALE vubec mi nepomohl....necitila jsem zadnou ulevu....dokonce mi pridavali a nic....
bud mi nezabral nebo by to bez nej bylo jeste horsi....bohuzel to se uz nedozvim.
Sestrenice ho mela a byla spokojena.

aaggyy
20. kvě 2015

mně přemluvili do epiduralu kvuli rozvolnění porodních cest a lepšímu otevření - na to pomohl, ale najednou kontrakce tak jedna za 15 minut? docela blbý, hlavně u druhé porodní doby...prostě se sedělo a čekalo na kontrakci abych mohla tlačit...hrůza, mimi ozvy 20, já vlastně kvůli epiduralu neměla takové to nutkání na tlačení, i když jsem kontrakce cítila, takže "pomoc" formou toho jejich tlaku předloktím na břicho - výsledek? malá má hypertonus, chodíme na neurologii a dluhodobě rehabilitujeme, snad už jsme mimo riziko rozvoje DMO 😒

eldrag
20. kvě 2015

neměla jsem , přežila jsem. Kamrádka měla a zastavil ji porod. Další známá měla a chválila si ho, že porod nebolel a užila si to.... (hrooozně individuální)

macinka0007
20. kvě 2015

Já ho měla a porod rozjel :D dali mi ho a do 5 min sem byla úplně otevřená a šlo se na věc 🙂

verulicek88
20. kvě 2015

Jistě že ne 😕

xisett
20. kvě 2015

já ho neměla, nechtěla a ani mi nebyl nabízen...nedokážu posoudit, ale osobně mám na porod i přes tu bolest spíš pěkné vzpomínky už ten den jsem zapomněla, že se něco dělo a to díky maličké, prostě hlava plná něčeho jiného...

deathy
20. kvě 2015

Já ho měla a doteď si pamatuju, jak jsem začala fungovat když mi to píchli... zavedení bylo ok.
Byla jsem v takový nějaký prazvláštní bublině, že jsem jen matně vnímala lidi kolem, pak vím že mi to dali a najednou "Dobrý den... už zase funguju!" 😀 Dokázala jsem komunikovat, soustředit se na co bylo třeba... prostě jsem byla ready. Porod byl rychlý a vlastně v pohodě. Sice nevím, jak by porod vypadal bez něj... kdo ví. Ale já mám zkušenost dobrou, tak do něj nejspíš půjdu zase.

jittulle87
20. kvě 2015

já jsem hrozná hysterka, chtěla jsem píchnout něco na bolest, asi po hodině co jsem byla v porodnici a byla jsem po klystýru, ale sestřička řekla , že už to nejde - byla jsem otevřená asi na čtyři prsty... nevím jestli nekecela, ale zvládla jsem to bez... jen když už jsem byla otevřená a měla jsem nucení na tlačení a malá byla pořád vysoko, tak jsem si klekla a pak mi píchli nějakou kapačku a šlo to ráz na ráz a za 10 min byla venku.

elu
20. kvě 2015

taky si myslím, že nemá cenu si plánovat, uvidíš podle průběhu porodu, ja ho neplanovala, mela, pomohl, díky za nej, ale stejne, tu nejhorsi dobu cca 12 hod jsem si užila, takže o žádným pohodovým porodu nemůže bát řeč

katyxq
20. kvě 2015

Za mě ne, rizika mi přijdou větší než pochybné přínosy ... mnohem lepší je "zfetovat" se vlastními hormony 🙂 - https://www.modrykonik.cz/blog/katyxq/article/extaticke-narozeni-fyziologicke-nastav-rltiup/

gwennie
20. kvě 2015

tak já mám možnost srovnání. první porod byl s epidurálem. i přes to, že to byl první porod, celkem ok. druhý byl bez - říkala jsem si, že už to zvládnu a přece jen jsou tam rizika (jak píše @katyxq) - a byl to humus 🙂 třetí porod už jedině s epidurálem...

andrrriiik
20. kvě 2015

Já při prvním porodu šíleně trpěla,ale ani mě nenapadlo si nechat dát epidurál.Není to nic,co se nedá vydržet,takže za mě NE.

evule1982
20. kvě 2015

Já ho neměla a jsem za to ráda...přece jenom to nemusí být bez rizika. Ale měla jsem celkem rychlý a pohodový porod, při kterém jsem neměla pocit, že už bych to nedávala. Kdybych asi měla nějaké šílené křížové bolesti nebo už byla naprosto vyčerpaná, tak bych si ho možná nechala dát. Myslím, že není třeba se rozhodovat dopředu, ale až pak podle situace.

nolies
20. kvě 2015

Oba porody jsem mela s epiduralem a obe deti byly do 3 hod.na svete 🙂

zo_ja
21. kvě 2015

Ne. Jsou tam analgetika, takže se Ti sice jako že uleví, ale současně se zpomaluje porodní proces. Farmaka se dostanou také miminku, které může být jednka pomalejší, a také dezorientované - těžko hledá cestu, nebo to prostě nezvládne.
Další medikace na sebe nedá často dlouho čekat - proces se zpomalí, přidá se oxytocin, ten ale mimnko jen tlačí ven, nepomůže mu s rotacemi atp., a má často vliv na pokles srdečních ozev, takže to pak často končí sekcí, ačkoli jinak - bez zásahů - by porod proběhl přirozeně, vaginálně.
Pro miminko je nejlepší, když se do porodního procesu nezasahuje. Od bolesti jsou i jiné věci - např. právě změna poloh, což Ti u epidurálu neumožní, to významně pomáhá miminku, když chodíš, dřepíš, klečíš atp., vertikální poloha obecně je lepší. Pohybem miminku podstatně pomáháš najít cestu ven, a nemusí to všechno oddřít samo, navíc v nevýhodné poloze vleže.
Komplikace: různé brnění, přetrvávající - i dlouhodobě - bolesti hlavy, občas nějaké trvalé poškození.

Nerodím rychle, ale dát bych si ho nenechala. Mnohem lepší je mít u sebe pozvzbuzující osobu, která pomůže, poradí, výborné je teplo na záda (termofor vydrží krásně dlouho).

Jiná situace je u porodu přes 48 hodin, ale při porodu okolo 24 hod, což je pro prvorodičku normální, se to dá v pohodě zvládnout. Jde o to nastavení - jestli se bojím bolesti - proč, nebo jestli to beru tak, že je to součást procesu, ale zase má podstatně větší šanci na úspěch bez komplikací, žádné řízené tlačení, kdy matka necítí, nebo tlačit nedokáže (následují kleště, vakuumestrakce nebo sekce), miminko je podstatně méně ohroženo, porod bude s maximální pravděpodobností trvat kratší dobu a kontrakce budou chodit v čase a síle, kterou zvládneš - příroda není blbá, je tam čas na odpočinek a intenzita snesitelná, což u toho umělého oxytocinu neplatí.

Samozřejmě jsou výjimky, ale v ty bych nedoufala, statistiky hovoří jasně v neprospěch. Nedá se přesně odhadnout, jak Tvoje tělo a miminko bude reagovat na chemii atp.

gwen84
21. kvě 2015

Já jsem pro epidurál. Měla jsem ho a účinkoval přesně tak, jak jsem očekávala - rychlý nástup účinku a opravdu účinné tlumení bolesti. Rodila jsem jako prvorodička cca 11 hodin od prvních kontrakcí, takže nemám pocit, že mi prodloužil porod. Žádné problémy jsem po něm neměla (a to mi ještě dvakrát přidávali 🙂). Ano, epidurál má svá rizika, ale myslím, že konkrétně u nás v ČR se přeměňují, císař (jehož součástí je minimálně regionální anestezie) má rizika mnohem větší a těmi nikdo nestraší. Naopak je výhoda, pokud se musí udělat akutní sekce, když má rodička zavedený epidurál, protože ten je pro miminko určitě šetrnější než celková narkóza. Jinak pod epidurálem se rodička může uvolnit, není sevřená bolestí, klidně dýchá a to má pozitivní vliv na miminko. Normálně se může pohybovat, jen nemůže do vany. Jde o to, že to analgetikum používané v epidurálu není úplně levné a hlavně české nemocnice jsou personálně dost vykradené, takže anesteziolog, který by byl kdykoli rodičkám k dispozici pro aplikaci epi a samozřejmě následné sledování, prostě není. Natož zkušený anesteziolog, který je v tomto případě dost potřeba. Takže personál bude rodičce radši tvrdit, že při otevření na 4 cm už je pozdě, když čas je min do 6 cm. A s tvrzením, že kontrakce nejsou nic, co by se nedalo vydržet, bych byla opatrná - je to hodně individuální. Navíč, u zubaře taky nepodstupujete vrtání zubu naživo, když je možnost tkáň umrtvit, ne?

gwen84
21. kvě 2015

Pardon, přeceňují, píšu z mobilu 😕

mia_mia88
21. kvě 2015

Nikdy by me nenapadlo si nechat na vrtani umrtvit zub. 🙂 A to mam za sebou vrtani pozehnane. Je to ale asi cely o osobnim nastaveni. K zubari jsem nikdy nechodila se strachem nebo s ocekavanim bolesti. A taky to vetsinou nebylo nic, co se nedalo vydrzet. Vcetne trhani osmicek nebo prestrizeni uzdicky u dasni. Porod me ceka za cca tri tydny a bolest je taky to posledni, z ceho bych mela strach. Vetsi obavu mam prave z medikamentu a chovani personalu obecne. Ale to je jina pisnicka. Mam za sebou i par operaci a musim rict, ze clovek nakonec da kdeco, kdyz musi. Ja byvala zastankyni epiduralu a medicinsky vedenych porodu, nez jsem sama otehotnela a zacala si aktivne hledat informace. Ted chci svemuditeti nabidnout co nejprijemnejsi a nejprirozenejsi prichod na svet. Bude-li to mozne. Rizika epi mi prijdou mnohem vyssi nez pripadne prinosy. Ale to je na individualnim zvazeni kazde z nas.

kaatulka
21. kvě 2015

Epidural ne, da se to zvladnout v pohode i bez, ale vrtani zubu bez injekce? NIKDY! 😀

misimisi
21. kvě 2015

Porod mi vyvolávali, trval přes 24 hodin. Epidural mi nechtěli a nechtěli dát, že je ještě brzy, noc byla strašně dlouhá, byla jsem unavená, epi mi doktor schválil až ráno při vizitě, trochu se mi po něm ulevilo, jen jsem si už nestihla pospat, rodila jsem. o púl dvanácté, to už epi nepůsobil, byla jsem u té druhé doby porodní naprosto vyčerpaná. K úlevě vám nedají velkou dávku, nebojte. Neodešla mi sama placenta, tak mi po porodu přidali už vétší dávku, udělali mi revizi délohy přímo na porodním sále, tak jsem nemusela na operační pod narkozu. Teprve pak to byla fakt úleva, takže jsem jim ani nestihla říci Dobrou, a usla jsem jako Budulínek, přesto, že si mě natočili hlavou dolů 😀

nov777
21. kvě 2015

Podle me funguje nejaky zazity dojem, ze epidural je od bolesti. Ja jsem ho mela kvuli otevirani a totalni unave. Po 16hodinach jsem byla naprosto vycerpana a vubec jsem se neotvirala. Po epidu jsem se prospala, otevrela a za tri hodiny porodila bez problemu. U druheho porodu uz bych rekla, ze jsem spis spanikarila z obavy, ze nebudu mit dost sil po x hodinach porodit dve deti, tak jsem ho vyuzila znovu, ale to pri zpetne prislo zbytecne (porod byl mnohem rychlejsi, nez se odhadovalo), ale nelituju ani v jednom pripade. Urcite bych nesla do porodnice, kde ho neumoznuji. Je dobre mit tu moznost.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru