Co zařídit po ambulantním porodu?

kompas
26. led 2016

Ahoj holky, nevíte některá, jak to chodí po ambulantním porodu? Co vše je třeba zařídit ohledně papírů? Našla jsem akorát, že se musí zařídit rodný list a pak věci ohledně vyšetření.
Díky moc 🙂

slunickova123
26. led 2016

Hlavne taky pediatra, ktery ti vezme dite do pece takhle brzy po porodu. Ne vsichni jsou ochotni. Predem se na to zeptej, nikoli az bude mimi na svete.

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
lamia
26. led 2016

Ten pediatr je asi to nejdůležitější, aby přišel na návštěvu i domu. Informovala bych se předem jak s novor.screeningem, ne každý pediatr ma kartičky, můžou je poskytnout v porodnici,ale nemusí. Ev.si zajistit navstevu PA, která mrkne na dělohu,poradí s kojenim, koukne i na miminko.

lamia
26. led 2016

@olga_ Na takovouhle podmínku nemají žádný zákonný nárok,nicméně pediatr je stejně potřeba.

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
lamia
26. led 2016

@olga_ Určitě je jednodušší vybrat si porodnici, ve které s ti problém nemají. Na druhou stranu jim tak jako tak rodiče podepisují reverzní, čili jestli doktor ma nebo nemá rad amb.porody je v podstatě zcela irelevantní, zodpovědnost nesou zcela rodiče. Osobně bych az po bezproblémovém porodu a adaptaci dítěte zahájila téma odchod, do te doby bych to netěšila, neb to jednak může byt predcasne (dítě nebo já mužů mít problém) a jednak po potvrzení,ze je miminko v pořádku se bude hur hledat důvod, proč jej v porodnici (kde AMB.porod nemají radi)držet, což porodnice může jen při ohrožení zivota. Pokud budou okolnosti nakloneny a my s dítětem v pořádku, o AMB.porodu uvažují nyní u čtvrtého dítěte.

lamia
26. led 2016

Omlouvam se za chyby,mám tam aut.opravy. Reverzni-reverz.

keny123
26. led 2016

miminko taky mohou pustit??měla jsem za to že matka muze jit hned ale miminko tam proste musí zustat 72hodin,?

berenika39
26. led 2016

@keny123 že by šel někdo udělat max pro sebe a miminko, rodil jen ambulantně a pak šel domů a dítě nechal samotné v porodnici? nene...
Kamrádka rodila amb a docela hledala pediatra, malé město, nakonec byla u mého🙂, ale bylo léto, normálně procházkou došli třetí den.

keny123
26. led 2016

@berenika39 no fakt jsem myslela že to tak je :D že miminko tam zustat musí... ta jsem chytřejší noo 🙂 já to tam ty tři dny přežiju... pro jistotu.

kompas
autor
26. led 2016

@lamia Mám právě zajištěnou PA, která případně udělá i ten screening, ale příští týden jdu i za tou pediatričkou se domluvit, protože už je to jedno, jestli jí budu otravovat po dvou dalších dnech nebo rovnou :D Samozřejmě také počítám s tím, že jim to řeknu až po porodu a jedině, pokud budeme obě ok. Nechci ohrozit sebe ani malou, tím, že bych nás táhla ve špatném stavu domů, ale v případě, že budeme ok po předchozích zkušenostech s nemocnicemi - ne díky.
@keny123 Ne, není na to žádný zákon. Normálně tě, pokud jsi ok a mimi taky, musí pustit domů když chceš. Samozřejmě na reverz

lamia
26. led 2016

@keny123 Kdybych byla přesvědčena,ze je to mému dítěti ku prospěchu,taky bych tam 3 dny 'prezila'. Tech 72 h hospitalizace po porodu je jen metodické doporučení, dítě není majetek státu ani nemocnice, pokud není ohroženo na životě, je zodpovědnost na rodičích. V případě,ze neexistují zdravotní prekazky, u zdravého dítěte i matky nevidím duvod tam byt, v jiných zemích je to běžná praxe a nikdo se nad tím nepozastavuje. Předpokládám,ze i u nás ti časem bude norma.

keny123
26. led 2016

@lamia tak dle mě je lepší když je miminko pod dohledem lékařu kdyby cokoliv..ale to je věc názoru,mě to rozhodně nic neudělá,nepotřebuji byt výjimka.spíš se tam s miminkem sžiju doma pak uz v jednom kole máme doma už dva rarachy...

lamia
26. led 2016

@keny123 Mám už deti 3 a právě i proto tentokrat nechci byt v porodnici déle než je nutné, chci,abychom se s nim szili co nejdřív všichni. Taky nepotřebuji byt výjimka, nevidím na případném ambulantnim porodu naprosto nic vyjimecneho. Bohužel ono 'neco'muze v životě dítěte nastat i po 72h života, pokud bude me dite zcela zdrave a budeme mit zajištěnou další peci v klidu domova, bude mu z meho pohledu v posteli doma se mnou, mužem a detmi lepe.Ostatně já naprosto nikoho nepřesvědčuji, aby ambulantně rodil, každý máme možnost své svobodné volby dle preferenci a bylo by hezké,pokud by to respektovaly i porodnice a netvarily se,ze jiná možnost neexistuje.

kajalka
26. led 2016

Vyšetření mohou udělat i v porodnici a nebo pokud nechceš, nemusejí dělat žádná vyšetření a to ani pediatr. Já ambu porod doporučuji, vše proběhlo mnohem rychleji, než kdybych zůstávala v porodnici. Myslím tím moje i miminka sžití, hojení, atd.

uzsezasenudim
26. led 2016

Nemocnice může chtít před odchodem na ambulantní porod kontakt na pediatra, ale není nikde v zákoně, že potřebujete nějaký papír, cokoli, čím to dokládat. Jediná Vaše povinnost je být absolutně ok 🙂 Některé porodnice se na to moc netváří, určitě je lepší to nemít v plánu nebo to vytahovat zbytečně brzo. Naše PA nám doporučuje, aby se tatínek po pád hodinách zeptal personálu, jestli je mamka i dítě ok. Pokud řeknou, že jsme ok, tak je požádá o vystavení negativního reverzu. Je dobré nechat udělat děcku novorozenecký screening a ten se dělá v rozmezí 24-72 hodin, až co miminku naskočí trávení. Je to na různé metabolické porchy a také to není zákonem povinné, nicméně to vhodné. Sice by se jakákoli metabolická porucha asi rychle projevila, ale není to žádný zlo, jen odběr z patičky. 🙂 To buď udělá pediatr nebo porodnice (minimálně, pokud by je Vám nechtěla porodnice udělat, měla by Vám dát ten papírek na odběr) Někteří pediatři nebudou chtít vzít dítě mladší 3 dní. Tím ovšem porušují, k čemu se zavázali. Opět nikde v zákoně nic takového není. Být 72 hodin v porodnici se doporučuje. A pediatr je lékař pro dítě od narození po nějakých těch 18 let. Takže teoreticky...by měli. Naše lékařka s tím nemá problém, jen neudělá ten screening, takže ten - budeme s miminkem v pořádku - budeme dělat jinde. 🙂

andelka
26. led 2016

Po mně chtěli kontakt na pediatra v porodnici i při běžném porodu. O ambulantním jsem uvažovala, nakonec se mi do toho nechtělo (i když vím, že tam kde jsem rodila to dělají, jen ne běžně a je tam dost zařizování kolem toho), tak jsem si aspoň domluvila dulu. A nakonec jsem byla ráda, že tam ty tři dny jsem, měla jsem doma nemocné batole. Ale jinak bysme byli ideální případ pro ambuporod. Bez poranění, bez ubývání na váze, kojení paráda, žloutenka minimální..
U staršího by býval byl ambuporod super, po prvním dni jsem tam lezla po zdi, a kdybych tehdy měla všechno domluvené, pediatra, podporu doma, laktační poradkyni nebo PA, byl by to krásný začátek. Takhle na první dny nevzpomínám moc ráda.

evulina77
26. led 2016

jejda holky, já si to v porodnici vždycky užila. Byl čas jen a jen na mimčo, odpočívala jsem, spala a nufala miminko. Nikdo po mě nic nechtěl, všichni byli milí a docela mi i chutnalo, ale já byla neuvěřitelně a furt hladová, že bych jedla s chutí i hřebíky 😀...

uzsezasenudim
26. led 2016

@evulina77 věřím Vám tu zkušenost a je to jedině dobře. Vždyť ten pobyt na šestinedělí by neměl být jiný, než fajn 🙂 Jenže znám a mám kolem sebe pár holek, co měly na šestineděli peklo, stres a jen se vztekaly a uklidnilo se to kdy? No až přišly domů. Dítě se uklidnilo, ony se uklidnily. Já se domnívám, že dobře informovaná novopečená maminka to v pohodě přežije. Že to není bůhvíjaké peklo, ale pokud je vše ok a máte doma klid, proč nejít a nemít ho. Vědět, že mě doma čeká další děcko, nebo né uplný klid, věřím, že si na tom šestinedělí docela dáchnete. Někdo jako já, komu špitál smrdí a bílej plášť mi zvedá tlak, tuším, že by to přišlo vhod 🙂

kompas
autor
26. led 2016

Pokud mohu poprosit - vyjadřujte se k tématu. Chápu, že některým maminkám nevadí být v porodnici a jiné jsou zase raději doma, v klidu a nemocnice je stresuje. Nějaké jejda holky není odpověď do diskuse 🙂

evulina77
26. led 2016

@uzsezasenudim chápu a souhlasím, asi jsem měla i štěstí na personál a na spolubydlící. Jen jsem to chtěla trochu zlehčit a napsat, že i pobyt v porodnici nemusí být peklo. Ale jak říkám, měla jsem štěstí na pohodové porody bez větších zásahů, hodná a klidná miminka a zvládnuté kojení, tak nějak samo. S kojením první dcery jsem trochu bojovala, ale to až za pár týdnů doma, kdy jsem měla kvasinku v prsu a než se přišlo na to, co to asi je, bylo kojení velmi bolestivé...

evulina77
26. led 2016

@kompas jejda holky, tak promiňte...

kompas
autor
26. led 2016

@evulina77 😉

gull
26. led 2016

diksuzi jsem celou nečetla, rodila jsem ambulantně dvakrát - vřele doporučuji 😀 - po druhé jsem rodila ambulantně v Hořovicích - lepší zkušenost než poprvé ve Vrchlabí - s ambulantním porodem neměli absolutně problém, viděli ale, že mám schopného manžela, který se umí postarat o mě i dítě... O tom, že rodíme ambulantně, jsme jim ale řekli až když jsme viděli, že je vše ok - po porodu. Trochu se divili, ptali se, jestli sme to věděli dřív a proč jsme to neřekli. Tak jsme jim řekli, že jsme si tím nebyli jistí, protože jsme nevěděli v jakém budu stavu já a syn... vzali to v poho...
Požadovat podepsaný papír od pediatra nemají nárok, ale pokud to není problém zajistit, tak je rozhodně lepší neprudit... já mám naprosto skvělýho pediatra, ale toto nám odmítl podepsat právě s tím, že na to nemají nárok a kdyby prudili, at jim dáme jeho tel. č., že jim to vysvětlí - spokojili se i s tímto... měla sem zjištěno od pediatra, že kartičky nám sežene, v porodnici nám je ale ochotně sami dali a stejně tak nám nabídli, že synovi udělají ještě před tím než odejdeme všechna vyšetření, která by probíhala během obvyklých příštích 3 dnů, nenutili, nabídli... pro ženu je také fajn myslet na sebe a domluvit si buď kontrolu doma porodní asistentkou, a nebo poprosit svého gyndr. jestli můžete přijít třeba třetí den po porodu... rodný list nám normálně poslali z Hořovic i z Vrchlabí poštou... a taky je fajn vědět, že na to žena nebude doma sama, že někdo uvaří, postará se, když bude třeba... Bez této jistoty bych do toho nešla... Z Hořovic jsem odcházela spokojená a poučená - opravdu se mi primářka 20 minut věnovala, aby mi vysvětlila, jak bych poznala, kdyby bylo se synem něco v nepořádku.. Ve Vrchlabí se mě snažili přesvědčit, že jestli opustím areál nemocnice, okamžitě syn umře na něco opravdu strašně hroznýho 😒 - i v tomto duchu byl lazen negativní reverz... neumřel 😀

uzsezasenudim
26. led 2016

@gull ani nevíte, jak tohle ráda čtu, neb do Hořovic se zrovna chystáme 🙂

kompas
autor
26. led 2016

@gull Tak to je krásné 🙂 Doufám, že budu mít v Podolí také takovou kliku 🙂

lamia
26. led 2016

@kompas Na kurzu kde jsem ted byla Podolí v tomhle směru velmi chválili, já stále vaham mezi Podolím (kde jsem reg) a Neratovicemi. Nicméně mám ex kolegyni z fakulty,která rodila AMB.vloni v Podolí a zkušenost rovněž dobra.

kompas
autor
26. led 2016

@lamia To ráda čtu. Moje dula tedy více doporučuje Hořovice či ještě jedno město... bohužel si nevzpomenu na jméno, ale do Podolí chodí normálně a neříkala, že by tam byl problém no...
Já si zvolila Podolí, protože ho máme asi 10-15 minut autem od domu. Kdyby byli ty dvě města blíž, asi bych šla tam. Dost zásadně si stojím za tím, že pokud poběží porod v pořádku, tak aby byl co nejvíce přirozený a mohla jsem s malou jít domů, protože ty nemocnice fakt nedávám...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru