Co myslíte, kdyby dopadl domácí porod špatně, může zákonný zástupce zažalovat rodičku, když s tím nesouhlasil?

27. bře 2021

Kamarádi (manželský pár) se pohádali kvůli porodu - ona by ráda rodila doma, on nesouhlasí. Bojí se nezdaru a následků. Dokonce řekl, že on je zákonný zástupce dítěte a pokud bude při domácím porodu poškozeno, podá na ni žalobu za těžké ublížení na zdraví. Snad to nemyslel vážně, ale je to teoreticky možné? Diskuzi mezi nima vyvolal ten poslední jihlavský případ... jinak se vůbec neptám, jestli vy s domácím porodem souhlasíte nebo ne, ale jestli by ji opravdu mohl žalovat.

klokanka31
27. bře 2021

Tak ono není podle zákona povinné rodit v nemocnici, každá si může zvolit porod kde chce. Ale přece jen by bylo bezpečnější zvolit ambulantní porod.

tasimia
27. bře 2021

Teoreticky? Možné to je.. žalovat jí klidně může, to mu nikdo zakázat nemůže, přeci 🙂.

nazka
27. bře 2021

Upřímně se mu ani nedivím, i když mě tady spousta žen ukamenuje.

sudylichozrout
27. bře 2021

On je otec a ma vuci diteti stejna prava jako matka.

jjasmina
27. bře 2021

To si vzal dobrou blbku.. jen ať ji žaluje

tasimia
27. bře 2021

@nazka ja taky ne, domácí porody nepodporují, ale je každého věc, jak chce přivést své dítě na svět.

vikinkav
27. bře 2021

Premyslim, oba dva maji stejny narok na dite, na to rozhodovat o nem. Bere se to tak, ze kdyz jeden rozhodne, je to vlastne rozhodnuti obou, proto vzdy staci jeden podpis zakonneho zastupce. Takze kdyby se soudil, bylo by to vlastne slovo proti slovu? Nazor proti nazoru? To vi jen pravnik. Jako blby je, ze se nedokazou dohodnout “ani” na tomhle, jak spolu probiha chteji vychovavat deti a vest manzelsky zivot? To by mi spis vrtalo hlavou. A taky, ne ze bych se pani chtela zastavat, ale neco se nedej boze stane diteti kdykoliv pozdeji, kdyz ho hlida ona a manzel na ni opet poda zalobu? Ze dite zanedbala?

nazka
27. bře 2021

@tasimia souhlasím, o tom žádná. Ale přijde mi to jako zbytečný risk. Ať si ty ženy riskujou sebe, ale u novorozenců to může být fatální, aniž by za to ta miminka mohla ..

gramar
27. bře 2021

Tož otázka, v případě že by se dítě narodilo mrtvé tak se nevydává ani rodný list, takž tam by to asi bylo složité, pokud se dítě narodí živé tak tím okamžikem za něj oba mají stejnou zodpovědnost a pokud dojde k nějakému poškození na zdraví a on by se rozhodl jí žalovat za úmyslné zanedbání, tak by to asi šlo... Ale nikdy jsem o podobném případu neslyšela (většinou ženy které se rozhodnou rodit doma mají podporu partnera, protože to tak nějak plyne z jejich životního stylu) a na konkrétní odpovědi by to chtělo spíše někoho se znalostí práva. Ale teoreticky a laicky ano myslím že by jí mohl žalovat a myslím že by měl i šanci vyhrát a dítě by v takovém případě mohlo dostávat od matky finanční odškodné, např.... Otázka je jak by to prospělo otci

ai30
27. bře 2021

Kdyz se boji nezdaru a nasledku, tak by v prve rade nemel stresovat svoji zenu zalobou. At se vyserou na to, jestli to jde nebo nejde a normalne si o tom jeste promluvi a zkusi se pochopit, z obou stran. Maji s tim ditetem pred sebou cely zivot, nemuzou si vyhrozovat zalobou pokazde, kdyz se na necem neshodnou.

tasimia
27. bře 2021

@ai30 uz si nekdy videla matku, která když se rozhodne na domácí porod, že si do toho nechá kecat od manžela? To máš to samé jak od bratránka přítelkyně šla na potrat a on nechtěl. Chtěl si dítě nechat a ty si myslíš, že mu pomohlo si promluvit? Ona mu jasně řekla moje tělo, já to dítě nosím, já rozhodnu.

ai30
27. bře 2021

@tasimia Znas nejakou matku, ktera rodila doma? Nebo je soudis podle toho, jak si je predstavujes?

gramar
27. bře 2021

@tasimia Já třeba opravdu neznám žádnou která by rodila doma navzdory otci dítěte, protože rodit doma chce určitou kuráž a přesvědčení, které často opravdu jde ruku v ruce s životním stylem rodičů...

sudylichozrout
27. bře 2021

@ai30 Ja znam, ale slo o doma neplanovany, prekotny porod. Nastesti vse ok, ale podelana byla kamaradka az za usima, aby to dopadlo.

Jinak chlapi vetsinou tomuto nakloneni nejsou a kdyz se neco podela, byvaji tak nestastnymi pozorovateli tragedie, ktere svym nevyslysenym NE nedokazali zabranit.

ai30
27. bře 2021

@tasimia A abych odpovedela na tvou otazku - ano, znam jich nekolik a u vsech to bylo rozhodnuti obou rodicu. Vsechny deti se narodily zdrave a porody byly bez komplikaci.

nazka
27. bře 2021

@ai30 oni asi neřeši, zda jde podat žaloba nebo ne. To řeší zakladatelka. Oni mají jasno 🙂 a upřímně si nemyslím, že to ten chlap mysli vážně. Podle mě jde jen o zoufalý pokus donutit ženu nerodit doma.

gryfis
27. bře 2021

@jjasmina no.. a třeba jsi blbka pro někoho ty 😀
A jinak.. tohle bude beztak troll.
A jestli ne, může ji žalovat.. viz komentář @gramar

ai30
27. bře 2021

@sudylichozrout Tak neco jineho je, kdyz doma rodi prekotne neplanovane a kdyz to probehne v pripravenem prostredi s porodni asistentkou..
A predpokladam, ze 'vetsinou' s tim chlapi nesouhlasi v tvoji hlave, vzledem k tomu, zes asi nikdy zadneho nevidela 😂
Hele, mne je tak nejak uplne burt, co si o tom myslis, reagovala jsem na zakladatelku, mam lepsi veci na praci nez se hadat s konikovskyma ultras o domacich porodech. Jenom netvrd, ze vis neco o necem, o cem nevis vubec nic.

keksik002
27. bře 2021

Ano,. Může ji zazalovat za ohrožení zdravi ditete.. Pokud jste si vsimla, tak domaci porody pokud se neco zvrtne, tak ci tak, vyšetřuje policie. A v podstatě mu rozumim a souhlasím s nim

sudylichozrout
27. bře 2021

@ai30 Tak vzhledem k tomu, ze jediny zensky kolektiv, kde se vyskytuji, je MK a jinak funguji prakticky jen mezi muzi, mam celkem dobrou predstavu, jak se k tomu mnozi muzi stavi. Jsem presvedcena o tom, ze mimo urcitou bublinu jsou mezi chlapy DP vnimane negativne. Za tim si stojim.

aniea
27. bře 2021

Tak já bych doma nerodila ani náhodou, proč riskovat zdraví dítěte a popřípadě můj.? Copak.vim že bude všechno v pořádku, to nikdo neví takže se tomu otci dítěte nedivím.

gramar
27. bře 2021

@sudylichozrout Tak ono to asi bude vždy o určité sociální bublině, takže je pak otázka z jaké bubliny vzejde daný mužský kolektiv... Ono k domácím porodům je u nás všeobecně velký odpor, takže si myslím že je i v určité ženské bublině negativní postoj... Mám v okolí obojí a ty co rodí doma se na tom dohodli (oba partneři), pak je skupina která nikdy nic podobného nezvažovala a zvažovat nebude a pak jsou takové ty střední proudy, které nejsou na porod doma, ale větší možnost ambulantních porodů by brali všema deseti...

sudylichozrout
27. bře 2021

@gramar V mem okoli jsou ty bubliny hodne promichane. Jsou to muzi - umelci, ekonomove, technici, architekti a podobne, vekova skupina je od 35-70. Samozrejme ze ne s kazdym jsem o tom mluvila, to je jasne. Ale byla jsem 3x tehotna a s mnohymi jsem se o tom bavila, mnozi se me na to sami i ptali. Vsimla jsem si, ze nekteri mi rikali veci typu, ze at si zena vymysli kocarek za 30 klacku a postylku s krajkami, ze jim na to daji, aby meli klid. Ale ze rodit doma by je nenechali. Prakticky jsem se s opacnym nazorem setkala jen u lifi z umelecke oblasti, kteri zastavaji pofobne nazory jako treba manzele Klusovi.

Muj soukromy nazor na to je, ze chlap nekdy kvuli zenske udela obr myslenkove veletoce. Aneb "frnda proti vode, utahne tri lode." Takze u mnohych to vnimam jako prejeti zivotnoho stylu partnerky, nez ze by to slo z nich samotnych. Urcity cas jsem se pohybovala mezi hipiky a hodne alternativne smyslejicimi lidmi. Bylo nam v te dobe tak do 25 let. Co mam dnes moznost pozorovat ty, se kterymi jsem zustala v kontaktu, vetsina z nich z toho vyrostla. Par samozrejme dale zije alternativne, je fajn, ze mohou.

ai30
27. bře 2021

@sudylichozrout Jezis voni jim na to daji? No tak to jsou ale hrozne hodní! 😂
Je fakt, ze moje socialni bublina jsou spis pary, kde zeny maji vlastni prijem a bankovni konto, tak tam mozna bude zakopany ten pudl rozdilu mysleni.

sudylichozrout
27. bře 2021

@ai30 Jak jsem nakoupila, tak prodavam. Moje socialni bublina je take slozena z zen, ktere pracuji a maji sve ucty. Ale i tento nazor jsem slysela a zminuji ho. To preci neznamena, ze se ztotoznuji s tim, jak to maji doma financne hozene. Je mi to jedno, abych byla uprimna.

gramar
27. bře 2021

@sudylichozrout Tak to přijmutí myšlenky partnera v tom určitě také bude hrát velkou roli (z obou směrů), pravdou je že v tomto mám asi větší zastoupení těch alternativně smýšlejících, proto jsem (naštěstí?) neměla kolem sebe lidi co by v tomto měli nějaký rozkol a dá se říci že spíše jsem v rodině "divná" já 😂 Na druhou stranu chápu oba tábory za určitých okolností (jsou věci co už jdou za hranici mého chápání...) a je smutné že pár není schopný se domluvit na něčem tak zásadním... Já bych třeba brala možnost porodních domů, nebo ty ambulantní porody, ale na porod doma bych byla srab a kdo by pak uklízel, že jo... 😀

sudylichozrout
27. bře 2021

@gramar Naprosty souhlas i s temi ambulantnimi porody a porodnimi domy.

gramar
27. bře 2021

@sudylichozrout Naše zdravotnictví je špička, věřím tomu že i tento přežitek jednou padne a bude to k užitku všech a pak se nebudou muset sepisovat porodní plány jak logistická příprava na třetí světovou 😂

westie
27. bře 2021

Muže tvé kamarádky i chápu - mnoho žen si nedokáže představit úhel pohledu partnera - on má teoreticky na dítě stejný nárok jako žena, má stejná práva a stejné povinnosti vůči tomu dítěti. Ale když se žena, která to dítě fyzicky nosí, zabejčí, že něco bude po jejím, muž se cítí bezmocný, protože on nedokáže ovlivnit to fyzické nakládání s nenarozeným dítětem, protože on sám ho nenosí a musí se spoléhat na domluvu s partnerkou. Těžko ji asi přinutí fyzicky něco nedělat. A my si musíme uvědomit, že muži nesnáší pocit bezmoci a už vůbec ne vůči ženě, to je pro ně ta největší životní potupa (bez ironie). A když tvoje kamarádka využije této své fyzické převahy, tak se nedivím, že on přichází se silnějším kalibrem, protože dopředu tomu zabránit nedokáže, tak to bude řešit ex post - a upřímně ublížený chlap dokáže spoustu věcí, o kterých by do té doby vůbec nepřemýšlel.

gramar
27. bře 2021

@westie Já si nemyslím že jde o potupu, spíše o strach. Když jsem rodila tak můj muž se bál primárně o mě, o dítě ve chvíli až když se narodilo, protože do té doby to je "abstraktní" pojem... A mezi námi kdo má rád pocit strachu o někoho a zvláště když nemá možnost to nějak ovlivnit... Tam prostě schází diskuse, což je ale problém mnoha vztahů... 🙈

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru