Svatba s cizincem. Co vše je potřeba zařídit?

kaja95007
16. říj 2024

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat.
Mám partnera původu z Ukrajiny. Přemýšlíme o svatbě, do roka - dvou. Jelikož je na Ukrajině válka tak bych se chtěla zeptat na nějakých pár věcí, jestli někdo nebyl v podobné situaci. Podotýkám, že jsem nikdy neměla cizince a neplánovala ani nikdy svatbu, tudíž absolutně nevím co jak má být, tímto mě omluvte.😇
Na stránkách ministerstva jsem našla jaké potřebné papíry potřebuje přítel ke svatbě, ale trochu tady tomu nerozumím.

- doklad o právní způsobilosti k uzavření manželství, je-li cizím státem vydáván,
- potvrzení o osobním stavu a pobytu, je-li cizím státem vydáváno

Chápu správně, že doklad o způsobilosti by mu vydala Česká země, a potvrzení o osobním stavu Ukrajina?

Upřímně se bojím zažádat o něco na Ukrajině, proto se ptám zda to musí být Ukrajiny, ale asi jo… jenže se bojím, že mu to nedají a tudíž se nezveme, prostě nevím co mám dělat.
Přítel má v ČR dlouhodobý pobyt, za účelem pracovního víza. V ČR je 11 let.
Děkuji za každou radu, pomoc. Moc si toho vážím. Snad to nějak vyřešíme, jsem z toho špatná, chci řešit bydlení, dítě. Ale první mět “jistotu” aby tady byl. Jsme spolu 2 roky. 🙂
Děkuji K.

simkrk
16. říj 2024

Na tohle se musíte zeptat na úřadě, ambasádě, na ministerstvu😊 tam by vám to měli říct na 100% co je vše potřeba 😊 tam budete mít info z první ruky a sami vás odkazou kam případně musíte zajít.. 😃😊 Tady to zas bude.. Jedna paní povídala a teď to nemyslím nijak zle😊stejnak budete tak i tak někam dojít 😊

eleanor151515
16. říj 2024

@kaja95007 zavolaj / chod osobne na miestny urad (konkretne na matriku) a opytaj sa.
V mojom pripade obidva body musel muz zaziadat vo svojom state a dodat originaly.

jeyre
16. říj 2024

@kaja95007 Oboje potřebuje z Ukrajiny. Nevím, jak je reálné, že něco takového mu vydají na ambasádě. Já si brala Slováka a musel pro to na Slovensko a to ještě pro potvrzení o tom, že takový doklad Slovensko nevydává 🙈 Určitě vás budou nejlíp informovat přímo na úřadě.

anniej
16. říj 2024

Já jsem taky občanka třetí země. Letos jsem si brala Čecha. Mám tu zatím jen trvalý pobyt, jinak Čínské občanství. Přítel potřebuje na cizinecké policii zažádat o potvrzení, které - laicky řečeno - mu povoluje to manželství na území ČR. To žádejte v místě jeho trvalého bydliště. Dále potřebuje z ambasády potvrzení, že nemá na Ukrajině uzavřené manželství. To je to, co píšeš, že nechápeš, co potřebují. Já taky neletěla kvůli tomu do Číny 🤣 Takže cizineckou policii a ambsádu ✔️ Jak si tě vezme, měl by dostat zelenou kartu, to už je ekvivalent trvalého pobytu, dobu nutnou pro TP má taky splněnou. Časem může zažádat i o občanství.

rnika
Včera ve 04:23

Svatbu jsme měli s mužem 4 roky zpět. Všechny doklady vyřizoval tady ....buď na ambasádě nebo cizinecké policii a samozřejmě i na českých úřadech. Takže po úřadech jsme běhali hodně, ale dalo se to 😉

magola
Včera v 07:22

Ano, na úřadě ti asi budou vědět říct mnohem víc než tady, jelikož tady asi mnoho žen s něčím takovým zkušenost nemá. 🙂

kaja95007
autor
Včera ve 13:03

@simkrk jasný, že to bude nejlepší z úřadu, ale přece jsem to chtěla tady zkusit. Přece tady Vám to lidi poví trochu v kamarádském podáním. 😁 děkuji, že jste nějak reagovala. 🙂

kaja95007
autor
Včera ve 13:08

@anniej ježíš tohle ráda slyším, no já jako pochopila, že to bude to, že na UK nemá třeba manželku nebo není vdovec, ale právě jsme se báli toho, že jak tam je válka a všechno tam omezuji, jak paši nevydavájí tak že by mu nevydali ani toto, aby jakoby “nepřišli o mládeho chlapa do války” chápeme se…tam je to strašné s tímto. Super taky děkuji moc za odpověď.❤️

kaja95007
autor
Včera ve 13:13

@rnika dobrý den, jasný s tím počítáme, že to bude takový dlouhý běh po úřadech. Akorát se bojím tady těch věcí co jakoby musí poslat z Ukrajiny, že třeba by řekli, řeknu to tak blbě jo, tobě to nepošleme si mladý kluk, máš tady válčit a ne se ženit v Česku, říkám to tak blbě, ale oni už neví co tam udělat. Zase přítel není uprchlík, je tu 11 let. A mluví krásně česky, že by pomalu nikdo nepoznal, že je UK. Každopádně děkuju a můžu se ještě zeptat? Po svatbě chodila k vám ta policie jestli je to vážné váš vztah? Nebo vy už ste byli nahlášeni jako pár? Jak tady tohle jěstě funguje, vcelku z toho mám strach, že budu muset jít někde na “výslech” nebo mně někdo bude “šmejdit” doma. My nic nehrajem, tak takhle zas strach nemám, jen ten pocit, že někomu musím něco dokazovat, že je to reálný. Omlouvám se takové otázky, ale neznám nikoho, kdo by byl ve stejné situaci jako já a mohla se někoho na to zeptat. 🙂 děkuji za odpověď.

rnika
Včera ve 14:07

@kaja95007 Muž tu žije 30 let. Přistěhovali se, když byl malej. U svatby to šlo, tam fakt jen ty papiry. Ale co začal konflikt, tak jsem po něm chtěla, aby si konečně zažádal o občanství a to byly teda příšerne dva roky nervů. Fyzicky u nás doma nikdo nikdy nebyl - papírově pomalu věděli i "kdy chodíme na WC" .Kdyžtak můžu víc do SZ.

kaja95007
autor
Včera ve 14:38

@rnika Aha, ahaa. Super tak můžeme si někde napsat? 🙂

rnika
Včera v 16:02

@kaja95007 Napiš co tě zajímá. Když budu moct, tak ráda odpovím ☺️