Příjmení bez ová. Je možno u novorozenců?

heybi21
12. zář 2015

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat. Nevíte, jestli je možno napsat miminku do rodného listu příjmení po otci, ale bez Ová? Jelikož taky budu bez Ová, ale brát se budeme až po porodu, tak nevím, jestli nemáte nějaká takovou zkušenost? Děkuji moc 🙂

cattus
12. zář 2015

Myslim ze to mozne je,ale nejlepe bude se zeptat na matrice. Pamatuju si ze pri svatbe se podepisuje papir v nemz uvadite i jakou formu prijmeni budou mit deti vzesle ze snatku.

mahy
12. zář 2015

Ahoj,když jsem se vloni vdávala a přemýšlela o formě příjmení,paní na matrice mi řekla,že příjmení bez ová není možné.Existuje pouze vyjímka,když se žena vdá za cizince,pak si může vzít příjmení po manželovi bez ová.Samozřejmě jsem se ptala,jak je možné,že to u takzvaných celebrit projde a bylo mi na férovku řečeno,že je to jiná otázka ( peněz) 😝 Ale je možné si vzít po manželovi příjmení bez ová,ale doplnit ho o Tvoje stálé příjmení s ová,takže máš pak dvě příjmení 😉 😅

im4fun
13. zář 2015

@mahy tak to ti pani matrikarka pekne kecala teda. Staci prohlasit, ze budete zit v cizine. Ja mam bez ova teda z duvodu manzela cizince, ale kdybych si brala Cecha s ceskym prijmenim tak jedine s ova. Uz se mi v praci kolikrat stalo, ze se mi predstavovala pani Novak, Ruzek a Lajna. Ale zalezi na kazdym, samozrejme

lukumbi
13. zář 2015

Ahoj, myslim, ze to v poriadku prejde. Staci uviest, ze miminko ma inu narodnost (ak by na matrike mali problem). Narodnost si mozes vymysliet aku chces, na rozdiel od statnej prislusnosti. Takze smele do toho 🙂

j.a.n.i
13. zář 2015

@mahy Já jen doplním, že když si bereš 2 příjmení, tak jsou obě standardně s ová, pokud chceš bez nich, tak se to řeší úplně stejným postupem, jako když chceš jedno bez ová.

mishell56
13. zář 2015

Je to možné, znám maminku co takhle taky pojmenovala dcerku 🙂

darkwitch
13. zář 2015

Určitě to možné je, ale musí se o to žádat na matrice, ono i kdyby si měla po svatbě tak pokud chceš pro dítě příjmení bez ová tak musíš na matrice žádat, automaticky to nejde ani po svatbě a musíš podepsat nějaké prohlášení, že se chystáš pobývat v cizině

lv
13. zář 2015

U cize znějících příjmení je to snesitelné, ba hezké, ovšem Lenka Oliva, či Lucie Horníček, Jana Stejskal a pod zní dle mého úplně pitomě.
Možné to je, pokud řekneš, že budeš pobývat v zahraničí, uvažuješ o tom a podobně, jak která matrikářka je benevolentní.

kaisermil
10. led 2022

To je jen na zvyku. Mne neprechylena jména znějí úplne normálně.
Co mi nezní normálně je - jak cizinci vyslovují jméno České Republiky. Tam to nejaky měly česky človíček totálně zoral. Těch par milionu u nás řekne Čechia. Ale miliardy ne.
Vetsinou slyším Cečija.