Placené volno na první školní den

finlay
26. srp 2018

Holky je někde v zákoně stanoveno placené volno pro rodiče prvňáčka na první školní den? Někde jsem četla, že je to opravdu ze zákona pro oba rodiče, ale teď bohužel nemohu dohledat. Máte prosím někdo přehled? Děkuji!

lenoulinkaa
26. srp 2018

není.. to už by zaměstnanci čerpali placené volno na každou na kdeco.

billi
26. srp 2018

To by mě taky zajímalo. Klidně by se mi líbilo i neplacené volno. Muž si bere náhradní volno za přesčasy.

misakri
26. srp 2018

Já myslím,že je to hloupost.. to už by mohlo být placené volno na cokoliv 😁

lenoulinkaa
26. srp 2018

To už by musela být jen dobrá kolektivní smlouva, aby to bylo placené aspoň ze základu 🙂

billi
26. srp 2018

A co takhle jen zákonné možnost vzít si klidně neplacené volno/dovolenou? Nebo může zaměstnavatel říct, že má zaměstnanec smůlu a s dítětem do školy první den prostě nemůže?

lnk
26. srp 2018

určitě není. takové volno v zákoně fakt nenajdete

marcicek84
26. srp 2018

volno by mohlo být jedině neplacené, ale placené, to si snad tady někdo dělaá srandu, placené není skoro nic...

daisy14
26. srp 2018

No já měla loni prvňačku a placené volno jsem dostala. Jako státní zaměstnanec na něj mám ze zákona nárok.

carlik
26. srp 2018

@daisy14 tož to by mě zajímalo taky, protože jsem zaměstnanec v MŠ a nedostanu ani dovču o:((

ruzicka06
26. srp 2018

@finlay Myslím, že placené volno na první školní den dítěte v zákoně určo není. Buď to musíš řešit dovolenou, neplaceným volnem a nebo výběrem přesčasů (pokud je máš a můžeš si to vybírat). Víc možností asi není.

billi
26. srp 2018

@ruzicka06 a musí zaměstnavatel volno (jakékoliv) povolit?

victress
26. srp 2018

@soptik101 a platí to ještě nebo už ne?

lenoulinkaa
26. srp 2018

@victress to platilo/platí jen pro státní zaměstnance ne pro klasické. Ty tohle volno nemají.

betelgeuzz
26. srp 2018

@finlay Ze zákona žádné takové volno není. Občas ho někteří zaměstnavatelé poskytují, ale je to na jejich vůli.

daisy14
26. srp 2018

Pouze zaměstnanec ve státní službě má na takové volno nárok (viz příloha Nařízení vlády č. 135/2015 Sb. o dalších překážkách ve státní službě, za které přísluší státnímu zaměstnanci plat).

priefi
26. srp 2018
j.a.n.i
26. srp 2018

@billi Ne, nemusí, je to o domluvě.

billi
26. srp 2018

@j.a.n.i takže když ho nedovolí ani jednomu rodiči, je možnost se nějak bránit, nebo něco s tím dělat? Nebo má dítě smůlu a musí se sehnat třeba paní na hlídání? Jak se to dá řešit, když tam aspoň jeden rodič musí kvůli administrativě a ani jeden nedostane volno?

oveckaluky
26. srp 2018

@daisy14 A z kterého zákona, prosím?

zelenaesmolda
26. srp 2018

Dalo by se domluvit s pediatrou a nechat si napsat paragraf?Nebo na ten taky chodi kontroly jako na nemocenskou?

j.a.n.i
26. srp 2018

@zelenaesmolda Myslíš jako, že by to dítě bylo doma a nešlo do školy?

j.a.n.i
26. srp 2018

@billi Jo, můžeš se bránit, dát výpověď a najít si normálního zaměstnavatele. A jinak tedy nevím o tom, že by se první den muselo do školy kvůli nějaké administrativě, tak holt by člověk musel poslat jako doprovod babičku nebo někoho jiného.

zelenaesmolda
26. srp 2018

@j.a.n.i ne,myslim,ze by mu doktorka napsala ze je nemocne aby mel rodic narok nejit do prace ale sel by s ditetem do skoly.

j.a.n.i
26. srp 2018

@zelenaesmolda Jasně a nemocné dítě půjde do školy?

zelenaesmolda
26. srp 2018

@j.a.n.i nebylo by nemocne,jenom by rodic mel papir pro zamestnavatele ze musel zustat doma :D

billi
27. srp 2018

@j.a.n.i u nás se "musí", protože dostáváme kódy k žákovské knížce a zapisuje se do družiny a to může jen zákonný zástupce.

j.a.n.i
27. srp 2018

@zelenaesmolda Jasne a zamestnavatel je uplne blbej a vubec by ho nenapadlo to resit...

j.a.n.i
27. srp 2018

@billi Tak uplne stejne se tam ten zakonny zastupce muze zastavit jindy a podepsany papir do druziny prinest treba dite druhy den. Jasne, je jednodussi, kdyz tam clovek je. I kdyz my zreba kody dostavame az na tridnich schuzkach.

ruzicka06
27. srp 2018

@billi Já myslím, že dle zákona v dnešní době bohužel zaměstnavatel nemusí nic ☹ Ale pokud je aspoň trochu normální, tak zrovna na takovou akci svýmu podřízenýmu volno (ať už dovolenou nebo jinou formu volna) dá. Popravdě jsem se ještě nesetkala s někým, kdo by na první školní den svýho dítěte v práci volno nedostal. Bohužel ale věřím i tomu, že jsou v dnešní době tak debilní zaměstnavatelé, že by svýho podřizenýho třeba nepustili. Dle zákona je nárok na volno jen v případě svatbym úmrtí člena rodiny, odvoz partnerky do porodnice + propustka k lékaři. O více případech nevím.