Holky nevite jesti muzou pritelovy exekuce projit na me kdyz se vezmeme? Treba to nejak pred svatbou pravne osetrit?
věříš mu, že nenaseká další dluhy? Splácí tyto závazky? Protože v momentě, kdy se vezmete a on platit nebude, mohou obstavit plat klidně tobě. Pokud už teď máte trvalé bydliště na jedné adrese a k něčemu by došlo, tak tam klidně může naklusat exekutor a zabavit i tvoje věci. V první řadě bych si pořádně prověřila, že to, o čem víš je jediný problém a že ho řeší. A pokud svatba, tak jedině bez SJM za těchto okolností.
Dluhy jednoho z manželů, vzniklé před uzavřením manželství, do společného jmění nepatří. Jenže ještě se neradujte, to vůbec neznamená, že se věřitel vašeho partnera, s nímž jste sezdáni, nemůže uspokojit z vašeho společného majetku. To, že dluhy druhého z manželů nejsou součástí společného jmění, je jenom formalita spočívající v tom, že pokud váš manžel své dluhy neplatí a věřitelé je budou vymáhat soudně, budou žalovat jenom vašeho partnera, a ne vás nebo vás společně. K soudu chodit nemusíte, ale jeho dluhy platit musíte. Jinymi slovy exekuce může dopadnout i na vas (spolecny) majetek.
Lze to právně ošetřit - vznik společného jmění manželů vyhradit ke dni zániku manželství, tím společné jmění manželů jako takové vůbec nevznikne. Nevznikne tak ani společná odpovědnost manželů za dluhy převzaté jedním z manželů bez vědomí druhého, což poskytuje druhému z manželů dostatečnou ochranu proti závazkům. Nemovitosti a závazky s nimi spojené přitom manželé v případě neexistence SJM mohou nabývat do ideálního spoluvlastnictví, které je následně praktičtější i z hlediska vypořádání pro případ rozvodu. Vyhrazení vzniku SJM ke dni zániku manželství lze udělat u notáře, ve všem Vám poradí.
@meronym Muze mi tedy exekutor sahnout na muj ucet?
@meronym můžu dotaz? Když by tohle, co píšeš měli ujednáno a on by exekuce nesplácel, zatímco ona by nabývala další majetek a pak se s ním chtěla rozvést, pak by na tom ona mohla být docela škodná, že? (pokud beru situaci, že by majetek nepřevedla na někoho jiného, ale předpokládám, že do toho spadá i hotovost a úspory). Nebo tomu rozumím špatně?
Pro zakladatelku: Prostredky na uctu (ackoli je veden pouze na vase jmeno), jsou soucasti SJM - takze ano, bohuzel muze. Rada z praxe - uzavreni manzelstvi se zadluzenym clovekem s sebou nese tolik problemu, ze bych do toho nesla ani za zlate prase.
@zuzineckah Rozumite tomu spravne. V manzelstvi je to tak, ze i kdyz jeden funguje a prispiva a druhy jenom bere, vse je 50:50 (s vyjimkami, ale obecne to plati). Moznosti je jeste zuzeni SJM pouze na veci tvorici obvykle vybaveni domacnosti. Tam by pak nebylo nutne vyporadani v pripade zaniku manzelstvi a partner, ktery tvori hodnoty, by nebyl tak “tratny”. Co by bylo pro zakladatelku vice vhodne nejlepe poradi notar, ktery bude znat jeji pomery (na rozdil od nas).
@meronym díky moc za objasnění. Zužení SJM znám, ale o možnosti vyhrazení ke dni zániku manželství jsme nevěděla🙂
Jak píše @meronym, můj chlap je taky zadluženy a protose brát nebudeme... Jak už tu bylo zmíněno věci jsou jedna věc ale účet ochránit nejde (nám bylo řečeno), tsize jedine si udělat nový na někoho jiného, atd.... No zjistí si to nejlépe u notáře jako my , ale co víme my tak do toho raději nejdeme 😉 takto známá si udělala zúžení majetku ale exekutor stejně přišel a ona až pak zpětně u soudu musela prokazovat jaké věci jsou její 😒😒
A proč si ho chceš vzít??? 😮 chceš být celý život zadlužená a čekat se strachem na exekutora?