Lze přepsat paragraf na hlídací chůvu?

astra11
30. říj 2017

Dobrý den,
prosím nemáte někdo informaci nebo zkušennost, jestli se dá paragraf napsat na někoho jiného než na matku ? Lze zadat paragraf třeba na někoho kdo hlídá děcko a je to cizí člověk najatý na hlídání?
Děkuju Astra

zdenkaell
30. říj 2017

Pokud ma trvaly pobyt tam co dite.

astra11
autor
30. říj 2017

@zdenkaell : A to musí mít přesně stejnou adresu jako dítě? Nebo lze jen mít stejné město?

zdenkaell
30. říj 2017

Je to na benevolenci zamestnavatele komu to uzna. Nekteri uznaji babicku, ktera bydli jinde. Ale vetsina uznava jen ty, kteri maji stejnou trvalou adresu.

astra11
autor
30. říj 2017

@zdenkaell : No ale o tom komu se vyplatí peníze rozhoduje přece sociálka ne? Zaměstnavatel do toho

marketaryzi
30. říj 2017

Paragraf je na ošetřování člena rodiny, takže asi ne. Jinak placená chůva je při hlídání vlastně v práci, vy můžete tedy taky do práce, tak k čemu paragraf?

zdenkaell
30. říj 2017

@marketaryzi taky mi nejak nedochazi logika veci.

astra11
autor
30. říj 2017

Ale já potřebuju tu chůvu zaplatit z toho paragrafu. Dát jí nějaké peníze.

marketaryzi
30. říj 2017

No, tak takhle to nefunguje. Buď budete pobír

zdenkaell
30. říj 2017

A zamestnavazel chuvy je kdo?

marketaryzi
30. říj 2017

@marketaryzi Buď budete s dítětem doma a dostanete paragraf, nebo půjdete do práce a zaplatíte si chůvu. Pracovat a pobírat nelze, je to dávka za ušlou mzdu při ošetřování toho dítěte.

astra11
autor
30. říj 2017

no to já nevim. 🙂 Já jí chci jen z něčeho zaplatit a to z toho paragrafu. že bych to přepsala místo na sebe tak na ní.

marketaryzi
30. říj 2017

Pokud chcete z něčeho hradit tyto náklady navíc, budete si muset zaplatit nějaké pojištění.

zdenkaell
30. říj 2017

no to asi těžko, chůva by to musela odevzdat svému zaměstnavateli (což je kdo???) a pochybuji že by ji uvolnil z práce kvůli hlídání cizího dítěte.

astra11
autor
30. říj 2017

@marketaryzi : Jenže chůvy jsou drahé a já bych neměla peníze kdybych i pracovala a nebyla na paragrafu. tak jsem myslela, jestli by se z toho paragrafu který by byl napsaný na chůvu jí nezaplatila.

marketaryzi
30. říj 2017

@astra11 No tak bohužel.... Buď budete doma s dítětem vy nebo jeho otec a budete pobírat paragraf, nebo ho prostě nedostanete. Stát, resp. daňoví poplatníci vám hlídání dítěte opravdu platit nebudou. Na to si musí vydělat každý sám.

volfici
30. říj 2017

@astra11 že by ti jako sociálka zaplatila chůvu? Takovou dávku teda neznám 😂

zdenkaell
30. říj 2017

No takhle to teda opravdu nefunguje.

msimankova
30. říj 2017

I kdyz se snazim, porad nechapu. Kdyz pracujete, tak platite chuvu. Chuve je prece jedno, jestli je dite nemocne nebo zdrave, nebo jako cekate v praci bonus za nemocne dite? Nebo jste doma a kdyz onemocni dite, najmete si chuvu, jdete do prace a najdete hlidani na tu nemoc? Boze 😂

ariadna12
31. říj 2017

Myslim, ze jsem to pochopila. Nekdo jiny nez ty ma davkami v ramci paragrafu zaplatit chuvu, ktera se ti bude starat o nemocne dite. Jenze dle pravni upravy tohle proste nejde. Chuva neni clen rodiny a davky jsou na chuvu neprevoditelne. Je to proste prekombinovany napad.

ariadna12
31. říj 2017

Btw nebylo by to navic ciste nahodou podvodne vylakani davek?

trdelnik234
31. říj 2017

Tak takato spekulacia by ma teda nenapadla.

ariadna12
31. říj 2017

@trdelnik234 No, myslela jsem to tak, ze kdyby byla uvedena jako clen rodiny, majici udajne narok na paragraf, treba ta chuva, a ten, kdo davky vyplaci, by o tom, ze neni clenem rodiny, nevedel....

ariadna12
31. říj 2017

Tazatelka to urcite tak neplanuje, jen mne to napadlo🙂

trdelnik234
31. říj 2017

@ariadna12
V kazdej normalnej krajine to maju iba rodicia.Nenapadlo by ma takto postavit otazku a spelulovat o tom.Pestunky su drahe,to je fakt,sama som jednu skoro na full time,ale tomuto nerozumiem.
Aky je vlastne vymeriavaci zaklad v Cr na Ocr?Pokryje to vobec vydavky na opatrovanie dietata?

zdenkaell
31. říj 2017

@trdelnik234 v urcitych pripadech to jde i na prarodice, nejsem si jista treba u tety/ stryce. Ale je to zavisle na trvalem pobytu. Pokud ma babicka stejny trvaly pobyt, ocr dostane. Pokud ne, muze a nemusi ho dostat- zalezi na dobrovuli zamestnavatele. (Treba maminka samozivitelka v nemocnici a nema se kdo starat o dite). Jinak je to tusim 60% z hrube mzdy. 9 dni pro kazdeho rodice z paru,16 dni pro samozivitelku.