Krácení dovolené za marodění. Jak to je?

hanulla85
22. únor 2022

Ahoj, prosím o radu. V práci kolegyně marodila 4 dny a byla jí dovolená zkrácená o 4 hodiny. Pátrala jsem, ale všude jsem se dočetla, že se dovolená krátí za dlouhodobe marodeni a nebo za neomluvenou absenci. Účetní se s námi o tom nechce moc bavit a tvrdí, že je to v zákoně a že je to v pořádku. Nevíte někdo jak to tedy opravdu je? Děkuji za odpověď. Hanka

j.a.n.i
22. únor 2022

@hanulla85 No, ze obecně to neni pravda a krati se opravdu az za dlouhodobou pn. Nicméně muze nastat konstelace, zejmena pokud pracovni pomer bude trvat kratce, kdy muze ke kraceni dojit i za takto kratkou pn.

kocila
22. únor 2022

@hanulla85 myslim,ze ma ucetni nekde chybu ve vypoctu (jako mela ta nase). U nas lidem minuly rok za nekolika tydeni absence (ocr,PN ),zkratili dovolenou asi o 1,5dne. Ve finale zjistili,ze v systemu byl spatny vypocet a nezkratili nakonec nic-ale to chtela resit nase ucetni.Ta vase by se mela postavit celem a pokusit se vysvetlit tak velke zkraceni.

malenka3
22. únor 2022

Od ledna 2021 se v případě, že má paní odpracovaných 12 celých týdnů, počítá pro nárok na dovolenou nemocenská jako "odpracovaná" doba až do výše 20 týdnů, to znamená, že se kvůli tomu dovolená nekrátí. Ať paní účetní řekne, na základě jakého paragrafu jí dovolenou o tolik krátí, když je to teda v zákoně.

j.a.n.i
22. únor 2022

@malenka3 No, jelikož mame konec unora, tak je rozhodne odpracovane nemá, takže pokud to vezmeme striktně k dnesmimu datu, tak ma ucetni pravdu. Ano, az tech 12 tydnu bude mit odpracovanych, tak bude situace jina, ale pokud by se ji ciste teoreticky stal zitra uraz a byla neschopna az do konce roku, tak tu dovolenou pokracenou mit bude a to i za ty 4 dny.

malenka3
22. únor 2022

@j.a.n.i ano, to je pravda. Chybí nám tu od autorky doplňující informace...

hanulla85
autor
22. únor 2022

@malenka3 marodila na konci ledna a začátkem února

hanulla85
autor
22. únor 2022

@hanulla85 To jsem z toho teda ale jelen

j.a.n.i
22. únor 2022

@hanulla85 No, takže zatim je to vlastně správně, az bude mi odpracovanych 12 tydnu, tak by ji to mela ucetni přepočítat a kraceni zase zrusit.

hanulla85
autor
22. únor 2022

@j.a.n.i moc děkuji za vysvětlení, jsem ráda, že mi dokázal někdo poradit

j.a.n.i
22. únor 2022

@hanulla85 Ale jako je to nezvykly postup, vetsinou se to bere tak, ze člověk tech 12 tydnu odpracuje a neresi se to. A pak se to prepocitava az ve chvili, kdy je jasne, ze neodpracuje.

hanulla85
autor
23. únor 2022

@j.a.n.i já o tomhle postupu právě někdy neslyšela a ani se s tím nesetkala, tak mě to dost zarazilo. Hlavně od účetní nám nebylo vůbec nic vysvětleno