Co když chci dát dítěti cizí jméno? Platí se za to?

mimikoko
3. led 2015

Ahoj holky jsem v 15 týdnů a už přemýšlíme o jménech ... Chtěla jsem se zeptat jak je to s cizími jmény ??? Jestli se za to platí nebo jé kolem toho nějaké létání ... Nemáte nějaké zkušenosti? Nechceme dávat tradiční jména co má každý druhý ale nemám žádné zkušenosti jsem prvorodicka
děkuji děvčata 🙂

mimi1004
3. led 2015

No hlavně aby to vybrané jméno pasovalo k přijmení. Takový Chosé Kopecký nebo Gwyneth Sedláčková není zrovna nejvhodnější. A pokud to bude holčička a jednou se vdá, může nastat stejný zvukomalebný problém... Jinak by neměl být problém se jmény, která se běžně v zahraničí užívají a jsou zde známá. Ale to si radši zavolej na příslušnou matriku, tam budou vědět 🙂

mimikoko
autor
3. led 2015

K příjmení to pasuje 🙂 ohledně toho strach nemám jak to bude později ... spíše mě zajímá jak se to zařizuje takže děkuji za radu ohledně matriky 🙂

mimi1004
3. led 2015

@mimikoko Pokud nejsi vdaná, budeš muset s přítelem na matriku už jen proto, aby byl uveden v rodném listě a taky abyste se dohodli na příjmení. Bez jeho podpisu ho do RL uvést nemůžeš a dítě by tak automaticky mělo tvé příjmení. Říká se tomu "prohlášení o otcovství". Pokud jste oddáni, tak tahle povinnost vám odpadá, protože příjmení dětí je již uvedeno v oddacím listě. A ze zákona je otcem dítěte manžel, i kdyby to tak hned nebylo... Takže podle situace, která z výše uvedených na vás platí, se rozhodni. Buď tam rovnou dojeďte, nebo stačí zavolat či napsat email 🙂 Smím se zeptat, jaká jména jste vybrali? Jo a jestli na tu matriku pojedete podepisovat to prohlášení, můžete tam ta jména rovnou i nahlásit. Ale i když budete vědět, co se narodí, musíte uvést obě varianty - pro kluka i pro holku. Totéž platí, pokud budeš jména hlásit až při porodu 🙂

j.cien
3. led 2015

@mimikoko Od 1. července 2001 platí nový Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, jehož § 18 a § 61 až § 67 se týká volby a zápisu rodných jmen.

Dřívější vyhláška a nynější zákon obsahují například tato omezení:

Zapsáno mohlo být od 1. 1. 1950 pouze jedno rodné jméno. Od 1. 7. 2001, tj. po nabytí účinnosti zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, je možné používat dvě jména (a to buď se spojovníkem, nebo oddělená mezerou). Omezení počtu jmen se nevztahuje na případy, kdy dítě ani jeho rodiče nemají české občanství.
Zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých nelze připustit
Není přípustné, aby osobě mužského pohlaví bylo dáno jméno ženské, a naopak
Nelze zapsat jméno, které již má žijící sourozenec, mají-li sourozenci společné rodiče

V dřívější právní úpravě (§ 40 vyhl. 22/1977 Sb.) bylo a v současnosti je, nyní již bez explicitní zákonné opory, uplatňováno ještě omezení, že nebylo přípustné, aby jako jméno bylo dáno dítěti jméno neosobní (tj. označení věcí, dnů apod.) anebo jméno, které se užívá jako příjmení.

Ve správní praxi byla a je uplatňována zásada, že lze zvolit jen jméno doložené, existující, a tedy že není přípustné vymyslet nové jméno. Tento požadavek však není v zákoně č. 301/2000 Sb. explicitně uveden a nebyl obsažen ani ve vyhlášce 22/1977 Sb.

V některých případech matrika (matriční úřad) odmítne neobvyklé jméno zapsat a požaduje znalecký posudek. Za vypracování znaleckého posudku v případě pochybnosti o správné pravopisné podobě jména platí na základě § 62 odst. 1 zákona 301/2000 Sb. rodiče dítěte, na nichž leží důkazní břemeno. Postup posuzování v případě, netýká-li se pochybnost pravopisné podoby jeho jména, ale jeho přípustnosti, zákon neřeší.

Jedinou soudní znalkyní v oboru „ověřování podob jmen a příjmení z hlediska zákonných ustanovení usměrňujících jejich zápis do osobních dokladů“ je Miloslava Knappová, která neformálně spolupracuje s Ústavem pro jazyk český Akademie věd České republiky. Pokud matrikář zápis odmítne, mohou rodiče podat odvolání ke krajskému úřadu a v případě zamítnutí podat správní žalobu. Pokud některá matrika určité jméno schválí, ministerstvo vnitra tuto informaci distribuuje i ostatním matrikám.[1]

sisinka74
3. led 2015

a prozradis nam ho? 😀

mimikoko
autor
3. led 2015

:D neprozradím potom by jste ho chtěli taky :D před 4 měsíci jsem chtěla dát jméno Bryan a sestrenici jsem to řekla pred jejím porodem cca týden a vyšlo z toho ze to jméno dala ona sama :D takže už po zkušenosti to neříkám nikomu jen s přítelem to víme :P

cukrik123
3. led 2015

pokud je jméno uznané a zapsané do matričního seznamu není to problém. je nutné to ale na matrice ověřit.

mimikoko
autor
3. led 2015

Děkuji všem za odpovědi moc jste mě pomohli děvčata 🙂

sisinka74
3. led 2015

@mimikoko no ono uz je v dnesni dobe i tradicni Vanessa, Natalie, Sofie a ze jich je🙂 Ale Bryana jsem tady jeste pobihat nevidela. To bych urcite nepreslechla 😀

kvakuska
3. led 2015

@sisinka74 mám v okolí dva Bryany (3 a 7 let), takže zas tak zvláštní jméno to není 😎

mimikoko
autor
3. led 2015

Neni to zas tak zvláštní ale není to jméno jako Tomáš apod. Ale to Bryan byl jen nápad který mě sestřenice vyfrkla :P proto jsem dala takový příklad proč už nechci uvadet která jména chci dát 🙂

kryndy
3. led 2015

Zajímavá diskuze, my máme francouzská jména, aby šla k příjmení, tak snad nebude problém. Ještě by mě zajímalo, dokdy to musíme nahlásit na matriku?

petrajurinova
3. led 2015

@mimikoko obě naše děti mají německá jména. Před porodem jsme zašli na matriku, oznámili, že chceme dát jméno, které není v kalendáři, matrikářka ho našla v seznamu, oznámila nám, že je to O.K. a hotovo. Pokud je jméno v oficiálním seznamu, není problém ani když se na matriku předem nezajde. Ověří to asistentka z porodnice.

krelisa
3. led 2015

@mimikoko neplatí se nic,přijdeš,napíšeš,podepíšeš,tím to hasne 🙂