Ahoj všem, resime s kamarádkou "problém". ...
Žena bydlí s manželem a dětmi ve společné domácnosti. Byt je na katastru psaný na manžela, kupoval jej na hypotéku za svobodna.
Má žena nějaký nárok na byt po 8 létem manželství? (V případe smrti, ne rozvodu) Je nutný zápis na katastru rozšířit o iniciály ženy?
@irca86 Tak varianty jsou v zásadě dvě. Buď smluvně rozšířit SJM o manželův byt (k tomu je třeba smlouva sepsaná u notáře, byt bude společný), anebo darovací smlouva manželce na jednu polovinu (při rozvodu by byt nebyl předmětem majetkového vypořádání SJM a ta polovina by nebyla ani předmětem dědictví). Ať bude ta či ona smlouva, je nutno ji vložit do katastru.
@irca86 V případě smrti by šel byt do dědictví. Pokud manžel nepořídil závěť, kde by manželku vyloučil, bude manželka dědit ze zákona spolu s maželovými dětmi rovným dílem (pokud by byly děti dvě, dostane manželka jenu třetinu). Kdyby měli byt v SJM, je nutno ho nejdříve vypořádat. Takže zjednodušeně manželka by získala polovinu bytu z titulu vypořádání SJM a druhá polovina by se dělila rovným dálem mezi ní a děti. Takže v prvém případě získá manželka 1/3 bytu, v druhém 2/3.