Pes a dítě - je tu odborník na psy?

dannyblakely
23. říj 2015

Zdravím, holky. Je tu prosím nějaká opravdová odbornice na psy, která by mi poradila? Do teď bylo mezi psicí a malou takřka vše ok, ale v současné chvíli (trvá to pár dní) psice vrčí, když malá leze do pokoje a do ložnice. Začala teď sama vylézat na gauč a na postel a psice si zjevně brání své. Psala jsem si s paní Žertovou, volala panu Desenskému, ale ten potřebuje vztah pes-dítě vidět a my nemáme možnost za ním přijet, tak neporadil. Paní Žertová mi radila, že pokud je pes zvyklý být na sedačce či posteli, nemáme ho to odnaučovat, ale dávat pozor, aby nebyli ti dva bez dozoru a nebyli na posteli či sedačce současně. To jako ok, beru na vědomí, nicméně psici nevadí, že jsou spolu ve stejnou dobu na sedačce či posteli. Vadí ji, že tam malá jde, bez ohledu na to, jestli tam psice už je nebo ne. No a teď k dotazu. Má cenu psa na dítě pozitivně motivovat pamlsky? Když dítě leze k sedačce, tak psa v tu chvíli začít odměňovat, že tam dítě nechá vlézt a nevrčí na něj? Samozřejmě je potřeba to vychytat, abych neodměňovala právě za to vrčení, to je jasné, ale když to vychytám, je to dobře? Splní to ten účel, aby pes měl s dítětem lezoucím do pokoje, případně do postele a na sedačku spojenou odměnu? Přestane pak vrčet? A co když to nevychytám a zavrčet stihne? Jak správně reagovat? Někde jsem vyčetla, že majitel má psa důrazně napomenou, chytnout mu za hřbet čumáku a pak dál nereagovat. Fyzické tresty či vyhazov pryč její chování zhoršují, takže to praktikova už nechci. Poradí někdo? Jinak psa pryč dávat nechci. Jsem za něj zodpovědná a jistě to lze řešit i jinak. Děkuji předem za radu.

zmrz_lina
23. říj 2015
anetka1701
23. říj 2015

Nejsem odborník na psy, ale na koně. Nemám nějakou super radu, ale mně vždycky u práce s problémem (pracovala jsem s extrémně problémovými konmi) pomohlo si představit, jak by se zachovala alfa smečky v dané situaci ve volné přírodě - a reagovala jsem podle toho...

alexah89
23. říj 2015

vidim, ze mate jezevčíka, takze pocitej s tim, ze se agrese u nej bude vekem jen zhoršovat.. nevim, kolik jsi toho o tomto plemenu vedela, když sis jej pořizovala, kazdopadne to opravdu pes k diteti není, obzvláště není li spravne socializovan.. odmenovanim si nepomuzes- prebere si to, ze je spravne, ze na dite vrci.. tresty si nepomuzes, protože bude ještě vic vzteklejsi.. jediny reseni je, vymezit kazde svůj prostor(coz jde tezko) a pracovat na tom s odborníkem.. protože prijdou horsi věci nez je lezeni do jejího uzemi..

nita1984
23. říj 2015

@zmrz_lina no díky 😀

@dannyblakely nerada se zvu odbornicí, ale e psy pracuji již velkou řadu let a tak si trouchám říct že něco vím. Nemám teď úplně moc čas to rozepisovat, ale snad se k tomu během víkendu dostanu. HLAVNÍ A PRVNÍ RADA, - URČITĚ TU MNOHOKRÁT ZAZNÍ OD "ODBORNÍKŮ" ŽE SI TO PES NESMÍ DOVOLIT A JE TŘEBA HO POTRESTAT. Pozor na to, v žádném případě netrestat, to je cesta do pekel. Pes sice přestane vrčet, ale je to jen krok k tomu, že rovnou kousne. V tomhle případě bych byla ráda, že pes vrčí, protože tím dává najevo, že má problém se situací a majitel ví, že je třeba situaci řešit

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@anetka1701 no, ale to já bohužel nevím, jak by zareagoval nadřazený pes.. Někdo radí si psa nevšímat, když zavrčí a otočit se k němu zády, nebo právě chytnou za ten hřbet čumáku, napomenout a jet si dál po svém. Nechci udělat chybu. Do teď to bylo vše ok, jedna druhé si v podstatě nevšímají, malá psici nikdy nic neudělala a spíš ji moc nemusí. Nechci jí zatím ještě ani dávat pamlsky, protože je malá a radši si sama sní, co jí dám, než aby krmila psa. Jinak psice si od malé nikdy nedovolila nic vzít z ruky (jakože by jí to ukradla). Vždycky počkala, až malá jídlo pustí na zem a pak si ho vzala.

nita1984
23. říj 2015

@alexah89 proč by jezevčík nebyl vhodný pes k dítěti??? Který pes je tedy k dítěti vhodný?

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@nita1984 to je mi jasné, už netrestám, ale co tedy dělat? Pamlskovat? Jak dát najevo, že si to nesmí dovolit a jak docílit toho, aby pochopila, že dítě je nad ní, nikoliv pod ní?

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@alexah89 to není jezevčík, ale kříženec jezevčíka a nesouhlasím s tím, že by nebyl vhodný k dětem. Jen je to rozmazlená potvora, vinu na tom nesu já, jsem si toho vědoma, ale toho psa miluju, pes miluje mě a jen chci, aby se ty dvě navzájem respektovaly. Dítě s tím problém nemá a psa si nevšímá, tak bych ráda, aby s tím neměl problém ani ten pes.

nita1984
23. říj 2015

@dannyblakely Nadřazený pes by se nijak nezachoval, protože by se smečka do podobné situace nikdy nedostala. Pro psa není soužití s lidským mládětem nic přirozeného, je to pro něj těžké. 99% vrčících psů se dětí bojí. Pes zhruba do pěti let dítěte, dítě nechápe jako člověka. Je to přirozené, není to nic divného.
Základem je klidová zóna pro psa (pelech, chodba, klec) prostě místo, které je dítěti zapovězeno. Tohle je nejhoší věk, protože pořádně nechápe ani dítě, ani pes. Je třeba to řešit managementem.

nita1984
23. říj 2015

@dannyblakely jenže to je právě základní chyba. Dítě není nad ní a nemůže, takhle to prostě nefunguje.

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@nita1984 aha, dobře. Každopádně pes má svůj pelech a klidovou zónu, kam jí dítě nechodí, protože ví, že nesmí. Pes má možnost odejít, když se mu přítomnost dítěte nelíbí, ale odchází jen velice nerada

zmrz_lina
23. říj 2015

@nita1984 nikdo povolanejsi na MK neni. A Zertova a Desensky - och můj bože...

nita1984
23. říj 2015

@dannyblakely opět chybný předpoklad. Pes nemůže odejít, protože jeho panička je s dítkem... doporučovala bych zapracovat na povelu na místo (což jste tedy měli mít naučené už než bylo dítko v tomhle věku, poučení pro další maminky) a pokud je situace taková, že by hrozil konflikt, psa poslat na místo (ne za trest, ale jako možnost uklidnit situaci) a když bude v klidu na místě, odměňovat

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@zmrz_lina tak lepší se zeptat odborníků než dělat něco blbě, ne? A ti dva asi nejsou úplní trotli. A o Desenském vím své a neposlouchám kecy v televizi, že mlátí psy. To on nedělá.

nita1984
23. říj 2015

@zmrz_lina Díky, moc si Tvé důvěry vážím. Jo, při těch dvu jménech se mi taky topoří kudla v kapse ☹

nita1984
23. říj 2015

@dannyblakely Nějak nechápu, že někdo může dát dohromady tahle dvě jména a slovo odborník ☹ a Desenský? Ano, mátí psy a ano, nechal utratit několik psů bez povolení majitele. Pána, bohužel, znám dost dlouho, před lety to býval člověk se zajímavými názory, dneska je to .... no nebudu raději dokončovat

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@nita1984 když ona vrčí i z toho svého místa.. Jinak jo, odkážu na místo, pamlskuju jak divá, když tam je, ale jak dostane pamlsek, tak si jde zas po svých. Je tvrdohlavá. Je už starší, je jí skoro 7 roků a na cvičák i do psí školičky jsme chodily, povely dáváme, ale tak nějak si stejně dělá, co chce.

zmrz_lina
23. říj 2015

@dannyblakely za me jsou oba dva no comment. Ani nevim, který víc 🙂

mantaray
23. říj 2015

@dannyblakely já souhlasím s @nita1984 s tím "managementem". Máme už 8 letýho AST a přílišný zájem syna je mu občas nepříjemnej a někdy se bojí, aby mu syn neudělal bolest (třeba mu chtěl dát pusu, vzal psa za hlavu a "olizoval" a pes začal vrčet - byl nejistej) Problém byl, že pes v malým bytě neměl klidný místo, kde by ho malej nechal být. Takže jsem obývak přeskupili tak, že pes má místo schovaný za křeslem v rohu, kam syn nesmí. Od tý doby klid (ťukám na dřevo).

mika251
23. říj 2015

Súhlasim s nitou,

určite by som si veľmi dávala pozor na akúkoľvek agresiu (i len slovnú) voči psovi v momente, keď začne vrčať. Je to fakt cesta do pekel.

Nemám dieťa, ale mám psa, ktorý je ehm... verbálne dosť nadaný a tiež často vrči, keď sa k nemu niekto približuje. Máme ale nastavené už dlhé roky pravidlo, kde je jeho miesto, kde má svoj kľud a kde ho nikto neotravuje a kde vrčanie nestrpíme. Takže napríklad, keď leží na pelechu a druhý pes sa k nemu približuje a on začne vrčať, tak druhého psa odvoláme, pretože on je na svojom mieste a má nárok na svoj kľud. Keď však napríklad leží na sedačke, tak ide bez milosti dolu a je odvelený na pelech, nech si vrčí tam. Nekričím na neho, nezvyšujem hlas, proste ho s ľadovým kľudom pošlem na miesto a keď hneď poslúchne, je pochválený.

Samozrejme u dospelého psa, ktorý už má svoje návyky bude ťažké toto aplikovať . Možno by som skúsila psici vyhradiť miesto v miestnosti, kam sa malá nedostane a kde má ona svoj kľud. S tou sedačkou, ja sa priznám, že by som ju zo sedačky na dieťa vrčať nenechala a poslala ju na miesto. Ale ako vravím, bez negatívnych emócií, aby si nevypestovala voči malej zášť. Ja to občas robím tak, že psa síce odvelím na miesto, keď vrčí ale zároveň tam idem s ním a trošku sa tam s ním pohrajem a pomazlím, aby nemal pocit, že je odstrčený. Proste ja rešpektujem, že je nervný a vrčí, a on musí rešpektovať, že uvrčané psi nepatria na gauč. Zároveň vie, že má v byte svoje miesto, kde má kľud a nikto ho tam neotravuje. Tam vrčať može a narušiteľ je odvolaný preč.

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@nita1984 dobře no, proto se ptám na radu tady.. On mi stejně nic neporadil.

nita1984
23. říj 2015

@dannyblakely není tvrdohlavá, jen jste jí to nenaučila správně. Pokud vrčí i ze svého místa, znamená to, že je příliš bůízko, tj. pes se pořád bojí

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@mika251 DĚKUJU! Konečně užitečná rada 🙂

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@nita1984 dobře, dám jí místo jinam. Také DĚKUJU! 🙂

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@mantaray super, děkuju 🙂 Předěláme místo a z gauče při sebemenším zavrčení vykážeme.

mantaray
23. říj 2015

@dannyblakely držím palec, ať je všechno OK!

nita1984
23. říj 2015

@dannyblakely holky tu přesně napsaly to, co jsem měla rozepsané v dalším příspěvku. Opravdu klidné místo, pokud vrčí třeba na gauči, vykázat, ale všechno v klidu, prostě je to pvel a jdeš na místo. Pokud pes nemá místo moc dobře naučené, je dobré použít třeba dětskou zábrnu, aby pes pořád viděl, necítil se odstrčený ale byl na místě, kam byl poslán

mika251
23. říj 2015

@dannyblakely

to s tou detskou zábranou je dobrý nápad aj kvoli malej. Pes má istotu, že sa k nemu dieťa nedostane a ty nebudeš musieť byť neustále v strehu, aby sa k sebe nepozorovane nedostali.

Oni si veľmi rýchlo zvyknú, že ich tam nikto neotravuje a bude rada si tam zalezie.

A povel miesto a zustaň posilovať - dá sa to aj v siedmych rokoch. Držím palce!

dannyblakely
autor
23. říj 2015

@mika251 děkuju. Nad dětskou zábranou jsem přemýšlela. Možná spíš ale přestěhujeme nábytek a přidáme pelech do ložnice.

veraga
23. říj 2015

Souhlasím s @nita1984. Pokud vrkne, klidný povel "místo".
Ze sedačky bych rozhodně psa neodnaučovala, pokud na ni byl dosud zvyklý. Teď určitě ne. Do už tak zmatené situace by to přineslo ještě větší chaos.
Také bych se vyvarovala trestání, jak už tu holky psaly. Pes si spojí "přítomnost dítěte = křik, pleskanec.." a to v budoucnu nebude dělat dobrotu. Naopak při vhodném chování k dítěti odměňovat, aby bylo zafixováno "dítě = drbání, pamlsek"
Dítě nestavět nad psa. Pes, který byl dosud jedináčkem nechápe, proč by ten malý vetřelec měl být najednou víc než on. I na nového dospělého pána si musí dlouho zvykat. Takže nepřekračovat meze, ale nedělat z dítěte nového pána.
Jako nejdůležitější pokládám tvůj emoční postoj v situaci, kde jsou pes i dítě v konfrontaci. Pes je živý radar na lidské emoce, prožívání a mimiku. To, jak jsi vnitřně nastavená ty, nasaje jako houba a jedná podle toho i navenek. Naopak dítě je pro psa nečitelné. Pes si to přebere nějak takhle: "Je to malé, má to divné pohyby, nedá se předvídat. Budu ostražitý." Proto už sama přítomnost mimča může být pro psa stresovým faktorem.
Pokud máš trochu času, doporučuji přečíst knížku Konejšivé signály od Turid Rugaas. Je v ní popsáno, co svým tělem vysílá pes před nástupem (agresivního) chování. V práci se psy mi dost pomohla. 🙂