Maminky OSVČ, přerušujete živnost?

andrejka_the_mum
24. únor 2017

Ahoj 🙂

Jsou tu mezi Vámi nějaké maminky OSVČ? Přerušujete živnost nebo ji necháte běžet? Víte, jak je to se zálohy na zdravotní a sociální? Musí se v době mateřské a rodičovské platit? Jsem z toho trošičku jelen, snad naleznu někoho, kdo je v podobné situaci 🙂

Mějte se krásně a děkuji za Vaše zkušenosti.

lucie_k_s
24. únor 2017

Ahojky, já jsem OSVČ. Momentálně tedy ještě těhotná... Od ledna marodím a jelikož jsem si platila nemocenské, tak mi normálně chodí peníze... Platit zálohy nebudu... Příští týden bych se měla dozvědět kdy nastupuji na MD. Jinak živnost nechám běžet, je to škoda jí přerušovat. Taky záleží jestli jí máš jako HPP... Já jí jako hlavní mám... A nejsem si jistá jak je to s podnikám během MD, ale při rodičovské už normálně podnikat můžeš, tedy vystavovat faktury atd... Pokud máš zajištěné hlídání, ale to si myslím, že stačí když přijde kontrola a ty řekneš že hlídá babička, která je v důchodu, podle mě nemusí být dítě v akreditované školce či jeslích 🙂

makawe
24. únor 2017

Podle toho co jsem zjistila já, je MD autamaticky tvým HPP a v té době ti sociální a zdravotní hradí stát. V době rodičovské vykonávat činost můžeš, ale pak by si si zálohy měla platit sama. Výkonem činnosti, ale také můžeš pověři druhou osobu např. manžela a potom za sebe ZP a SP neplatíš. Ale jsou to vše informace, které jsem tak nějak předběžně pozbírala po internetu. Zatím to bohužel nijak aktivně řešit nemusím:(

kytkata
25. únor 2017

Z pohledu OSSZ - Pokud má OSVČ zřízené nemocenske pojištění a splní nárok na výplatu dávky ať už normální nemocenské nebo ppm,pak je v měsících ,kdy nemoc/ppm pokrývá celý kalendářní měsíc ,zproštěn povinnosti placení zálohy i platby nem.poj. Při ppm se vykonávát činnost nesmí,při rodicaku pak už jo a platba zálohy závisí jako vždy na posledním zúčtování,posledním přehledu. To že je výkon činnosti považován za vedlejší čin. automaticky neznamená,že člověk nebude nikdy nic platit. I při vvč se může stát,že člověk platit zálohy bude.

andrejka_the_mum
autor
26. únor 2017

WOW! Děkuji moc @ kytkata za výbornou odbornou odpověď. Už se v tom začínám také trošku orientovat. A všem ostatním také moc děkuji za odpovědi 🙂

pokoda
26. únor 2017

Ahoj, tohle jsem zrovna řešila, od února jsem začala chodit na jeden den v týdnu do práce při rodičáku. Zálohy při MD platit nemusíš, ale musíš si MD nahlásit jak na OSSZ tak na ZP. Živnosťák pozastavovat nemusíš, pouze pak podáš nulové daňové přiznání, samozřejmě pokud jsi nepracovala. Když bys začala při RD pracovat, tak zálohy neplatíš, ale pak na další období už ti je vypočítají z následujícího daň. přiznání. A kde máš prcka vůbec nikdo neřeší, to je tvoje věc. Snad jsem to napsala trochu srozumitelně...

muhehehe
26. únor 2017

Kytkata napsala asi vše co jsi potřebovala vědět. Snad jen doplním - ne že se ,,může stát, že člověk bude i na vedlejší činnosti platit"... ono se to prostě stane 🙂 To by sis nevydělala skoro nic, aby ses vlezla do limitu, kde se nic neplatí...

andrejka_the_mum
autor
26. únor 2017

Ten limit je totiž jen asi něco kolem 56 000 Kč, viď?

j.a.n.i
26. únor 2017

@andrejka_the_mum Jojo, někde tam. A ještě upozornění, pokud je po část roku přerušeno, tak se ten limit poměrově krátí. Jen nevím, jak se to s dobou co máš PPM, když je ŽL sice aktivní, ale činnost vykonávat nesmíš.

kytkata
26. únor 2017

Holky ještě vám poradím...,i když je to z mého příspěvku asi jasné- zproštění té povinnosti platit za kalendářní měsíc znamená ,že dávka musí trvat opravdu po celý měsíc od 1.-30. nebo 31. Pokud vám začne marození od druhého a trvá nepřetržitě do dalších měsíců,tak za tento mesic je třeba zaplatit- jak zálohu ,tak nem.poj. Obecně se vlastně vyplatí spíš si to oboje platit,protože za každý ten celý promarozeny měsíc se třeba něm.poj. průběžně vrací klientovi zpět,zálohy teda až po vyúčtování přehledu,ale asi by to šlo i na žádost klienta drive. Výhodu spíš vidím v tom,že člověk někdy přestane oboje nekdy platit ve špatném momente - brzo ,a pak to muze způsobit neplechu při tom výpočtu nároku na dávky. A taky by bylo asi dobře po ppm přeci jen nahlásit pobírání RP na tu OSSZ,aby vám řekli tu výši případné zálohy a nepromarnily jste splatnosti atd.😉

andrejka_the_mum
autor
26. únor 2017

ano ano @ kytkata . Já chytla na úřadu strašně milou paní, byla hodně informovaná. Chtěla bych tedy na MD nastoupit 1.3. (nejpozději musím 3.3.). Zkrátka zítra tam půjdu s papíry od gynekologa a uvidím, jestli 1.3. nebo ještě k poslednímu únoru.

kytkata
26. únor 2017

🙂👍