Maminkou ve vysokém věku. Řešil někdo?

12. lis 2023

Ahoj vsem, potrebuju si utridit myslenky a udelat velke rozhodnuti a prosim o vase zkusenosti pokud jste se nekdo ocitl v podobne situaci a mel miminko v pozdnim veku.
Ja jsem ve 45 porodila prvni dite, proste jsem byla dlouho single a toho praveho jsem potkala az ve 43. On deti taky nemel tak jsme si rekli, ze to zkusime a povedlo se.
Detatko se narodilo po IVF s darovanym vajickem (tedy mlada darkyne, nehrozi takove riziko vrozenych vad). Otehotnela jsem po prvnim transferu.
Tehotenstvi probehlo absolutne v pohode, ani jednou mi nebylo spatne, nemela jsem celou dobu zadny problem s tlakem ani cukrem. Jen se mi hodne zhorsil ekzem (ten ale mam od detstvi) a az na posledni tyden pred porodem jsem se citila uplne skvele a mohla bych byt tehotna porad 🙂 .
Odber plodovky jsem nechtela, nechali jsme si udelat test z krve.
Porod byl planovanym chtenym cisarem, lokalni anestezie, vse velmi rychle a bezproblemove. Rekonvalescence take v pohode (v ramci moznosti po sekci). S kojenim byly problemy, kojila jsem jen 4 mesice, potom UM.
Mame nadhernou zdravou holcicku, velmi bystrou sikovnou hodnou.
Zvladam to ted uz dobre, zacatek byl tedy mazec :D
Mam nastesti skveleho partnera, ktery pomaha od zacatku se vsim, je s nami na rodicaku a vyhledove planuje jiz zustat na volne noze a byt s nami. Finance mame take zajistene.
A ja mam ted velke dilema, hlavne tedy proto, ze mame jeste jedno pripravene zamrazene embryo a ja na to porad myslim, jestli bychom mu taky nemeli dat sanci a doprat dcerce i sourozence, aby tu jednou nebyla uplne sama. Nedokazu zatim rozhodnout, aby ho zlikvidovali.
Ale ted je mi 47 a uz se prece jen bojim, hlavne kvuli dcerce. Abych takhle dobre zvladla i druhe tehotenstvi a porod a potom to narocne obdobi s miminkem a batoletem. Dcerka od narozeni dobre spala a je celkove velmi hodna bezproblemova, je mi jasne, ze podruhe by to tak idealni byt nemuselo.
Doktorka na klinice nam rekla, ze vetsinou kdyz prvni tehotenstvi zeny probehne takhle dobre, da se to ocekavat i druheho, ale zadna garance samozrejme neexistuje. Muj gynekolog mi uz nekdy pred rokem rekl, at to neriskuju kdyz nam to jednou takhle vyslo... ze vidi hodne pripadu kdy se deti rodi predcasne, ruzne nemocne postizene atd - ale tak to je i u mladych maminek.
Dekuji za pripadne nazory, hlavne od nekoho kdo resil / vyresil stejnou situaci.

lenkalubina
12. lis 2023

Na jednu stranu vám závidím,ale na druhou bych už do toho nešla. Bála bych se...ve 40 jsem přišla o miminko ve 22+5tt,dali jsme si s manželem slovo,že to zkusíme do mých 42 let. Do té doby jsme zkoušeli, pak i ivf. Nic nevyšlo. Teď mi bylo 42 a stopka. Je mi to líto, ale mám pocit, že bych to už sama nezvládla 🤷‍♀️ ale rozhodnutí je stejně na vás 😉

clairexr
12. lis 2023

Pokud to embryo uz mate, tak mu dejte sanci. Ono to stejne mozna ani neskonci tehotenstvim. Nam vysly dva transfery z 6, taky mame jeste jedno zmrazene (ale mne teda neni tolik, co vam), a nemohla bych ho vyhodit. Pokud na to mate finance a prvni tehotenstvi bylo pohodovy, tak bych se toho nebala 🙂

klokanka31
12. lis 2023

Já bych do toho nešla, ale znám jednu co porodila dítě v 49. A vše ok...

kakamila12
12. lis 2023

Nešla bych do toho. Vážila bych si toho, co mám teď. Zdravé dítě a moje zdraví, nepokoušela bych štěstí podruhé.

klokanka31
12. lis 2023

A taky by bylo dobré myslet na to nenarozený dítě. Jestli v pokročilém věku mu dáš to co bude potřebovat, a zní to blbě, ale jestli se dožiješ jeho plnoletosti...

miryp
12. lis 2023

Mé kolegyně kamarádka rodila v 47 letech, těhotenství ukázkové, porod v termínu, holčička zdravá a šikovná. Nyní je jí 10 let a maminka začíná vnímat úskalí svého věku, přeci jen jí bude zanedlouho 60 let.
Mně je 41 a vůbec si neumím představit, že bych teď řešila mimčo. Rodila jsem v 31 a 33 a poslední roky si s manželem říkáme, že jsme čekali zbytečně dlouho, že bychom byli dětem lepšími parťáky, kdybychom se rozhodli pro rodinu o pět šest let dříve...

teate
12. lis 2023

Ty jo, mně je 32 a mám dvě děti a přijdu si už stará matka, že jsem je měla zbytečně pozdě. 🤣 Tak koukám, že asi dobrý. Ale můj muž má 47 a už třetí nechce právě kvůli jeho věku (a to je chlap!, o kterých se říká, že je to tam víc jedno). Na klinice máme embryí ještě 5. Ale to neznamená, že je přece všechny musíme využít. Není mi tolik, co Tobě. Tak aspoň ten pohled mého stejně starého muže. Který má asi víc energie než já. 😅 Tak o tom věku to až tak není. Spíš co bude v budoucnu no. Je lepší “nechat” tu dítě samotné nebo aby řešilo péči o Vás samo? Nebo jít risku dalšího těhu? Moje dvě těhotenství byly úplně jiné, u druhého navíc cukrovka … Když jí bude 10, Tobě bude skoro 60 (transfer, těhotenství). To je masakr. Mně je 32 a našim jestě není ani tolik, co by bylo Tobě, když by dítěti bylo 10. 😳😅

zmrzlinka
12. lis 2023

Za mne ne.Budte rádi za zdravé dítě.Mit v 60 dvě pubertálně děti není asi nic moc....

autor
12. lis 2023

@klokanka31 tak to člověk neví nikdy, jsem zdravá, mám dobrou imunitu a v rodině máme dlouhověkost, tak snad... 😅

sisa158
12. lis 2023

Já bych do toho šla... Máme 4 děti.... 17,17,7 a 5 poslední jsem rodila ve 42 leterch a kdyby jsme už neměli 4 děti, určitě bych šla do dalšího, užívala jsem si to těhu víc jak ve 30.

autor
12. lis 2023

@teate zapoměla jsem napsat, že manžel je o 6 let mladší, ale i tak no 🙂

andelka
12. lis 2023

No, nevím. Do těch 40 beru. Já měla strop 36 a vyšlo to. Ale to bylo třetí dítě. Nicméně krátce před přechodem mimino..už bych se bála. Mně nevyšlo jedno těhotenství v 34 letech, tak to následující jsem fakt byla vděčná,že je bezproblémové, porod ok, dítě zdravé,a dál bych to nepokoušela. Vím co to je, mít jedno dítě nestandardní ( mám to první a teď mě to stojí hodně sil a nervů, zažívat tohle v 60, no děkuji pěkně).

aspie83
12. lis 2023

Nešla bych do toho, bála bych se, aby se něco nezkomplikovalo a i budoucnosti - jak třeba za pár let budu zvládat dvě děti, jestli s nimi budu moct podnikat různé aktivity atd.. Já rodila syny ve 36 a ve 37 letech a i to mi přijde docela pozdě 🙈

te_reza
12. lis 2023

Byla bych vděčná za to co mám. 47 je už opravdu hodně.

autor
12. lis 2023

@andelka chápu děkuji

autor
12. lis 2023

@aspie83 jasně chápu, my jsme hodně aktivní, od miminka s dcerkou hodně cestujeme atd

lvl16
12. lis 2023

V porodnici jsem byla s paní, které bylo 49 a otěhotněla neplánovaně. Těhotenství ok, porod hrůza (rodila vaginálně a byla celá potrhaná). Nicméně myslím, že jí to za to stálo 🙂. Já bych do toho na vašem místě šla.

autor
12. lis 2023

@lvl16 děkuju, přesně důvod proč jsem chtěla císaře (jeden ze dvou hlavních důvodů teda)... se mnou byla v porodnici paní, která x hodin rodila v bolestech klasicky a pak skončila stejně na císaři takže si chudina "užila" obojí 😢

autor
12. lis 2023

@clairexr ano to si taky říkám, třeba to ani nevyjde... no ale co když jo? 😀

daisymaminka
12. lis 2023

Máme krásnou zdravou šikovnou holčičku po IVF a X letém snažení ve 32 letech. Teď je mi 37 a už 3 roky řešíme druhé. Zatím bez úspěchu, zato se dvěmi ztrátami. 😔 V tuto chvíli mi přijde, že už mám věk hodně vysoký. Další pokus je 50 na 50, ještě jsme se nerozhodli. Váš věk už mi přijde hodně vysoký, to už bych asi ani nechtěla. Ale to se musíte prostě rozhodnout vy sami.

irmamala
12. lis 2023

Nepokoušela bych to. Mam blizkou znamou, ktera porodila ve 48 a je to velky spatny. Je ji 60 let a ma doma pubertacku, jeji vrstevnice jsou samozrejme uplne nekde jinde a mlade zenske si s ni nerozumi. Fyzicky je porad velmi zdatna, ale psychicky ji uz vubec nestaci, nerozumi si, je to jak ob dve generace. Chlap jim zemrel a ona se modli, aby vydrzela ve zdravi co nejdele a dockala se jeste vnoucat.

autor
12. lis 2023

@irmamala rozumím, je to riziko, na druhou stranu moji rodiče (i pak jejich noví partneři po rozvodu) jsou všichni velmi aktivní fyzicky i mentálně, tak snad jsem to taky podědila 🙂

glitterglue
12. lis 2023

Těhotenství a porodu bych se nebála, ale myslela spíš na to další. S miminkem je to ještě "nenáročné", pokud je zdravé, ale starší děti vyžadují aktivní zábavu, společné sportování...Do toho dvě děti jsou o dost náročnější než jedno - jedináček sice nemá parťáka na zabavení, ale nemusíš denně řešit xxx sourozeneckých konfliktů a sporů. Plus finance - tvoje děti budou potřebovat podporu až do důchodu a místo toho, abys zvolňovala, budeš muset jet v práci pořád naplno a se 2 dětmi je to všechno x 2. Budeš na to mít energii? Máme v rodině dítě ve 43 a i když tehdy mi to nepřišlo, u školního dítěte už je to cítit. 47 (plus než otěhotníš a porodíš) už je opravdu hodně. Užívala bych dcerky.

reeeza
12. lis 2023

Ve 45 ano a ve 47 ne?
Osobně to nechápu. Kdyby byl rozdíl 10 let tak neřeknu, ale rozdíl pouze 2 roky a najednou máte pochyby? Nechápu 🤷‍♀️
Jako rodit v 45 nebo 47, to už zase takový rozdíl není. Obojí je podle statistik " pozdě" že jo, co si budeme povídat. Ale to jsou škatulky a tabulky a dežitá je přitom kondice vašeho těla, ne věk.
Z toho co popisujete, tak jste těhotenství zvládala lépe než kdejaká třicátnice...i dvacátnice.
Já bych dotoho šla.

andelka
12. lis 2023

Jenže na dlouhověkost se nedá spoléhat. Teď před nedávnem jsme pochovali tchána ( 67), kolegyni (58).. rakovina si nevybírá.

andelka
12. lis 2023

@reeeza kolik je ti?
Popravdě, mnohdy bývá znát každý rok. Nalhávat si můžeme co chceme, věk je jen číslo,ale okecat se úplně nedá.

glitterglue
12. lis 2023

@reeeza Tak jestli jde o to mit vytouzene dite, nebo zustat bezdetna, tak jsem pro to dite mit i ve vyssim veku. Ale mit vic deti je v mnoha ohledech narocnejsi, imho bude v tomhle veku vyzadovat dost energie i to jedno dite. Porodem to nekonci, ale zacina.

ilone
12. lis 2023

Já jsem vcelku velká zastankyne toho, že věk je jen číslo. Sama jsem poslední dítě rodila v 39 letech. Ale i tak si myslím, že všechno má své limity. V 47 už bych to neriskovala a užívala si dcery😉.

autor
12. lis 2023

@reeeza tak pochyby nebo spíš obavy jsem samozřejmě měla už i v 45 plus teď už je tělo zase opotřebovanější těhotenstvím porodem a péčí o miminko... navíc 47 je mi teď, pokud bych otěhotněla tak na jaře kdy mi bude 48 a rodila bych koncem roku, to už bude blízko k 49 😅

autor
12. lis 2023

@andelka ano, vím ale právě proto, zrovna u rakoviny umírají i mladí...