3x ZT, vyšetření v pořádku. Co dál??

slecnami
16. zář 2020

Ahoj všem,
koukala jsem, že už tady nějaká podobná fóra jsou, ale přijde mi, že většina to má tak, že se chystají na testy a vyšetření a jdou tímto směrem, což není můj případ.

Během posledního roku mám za sebou 3x zamlklé těhotenství, jsem zoufalá, nešťastná a psychicky úplně rozbitá. Děti ještě žádné nemám a je mi skoro 34 a mám hrozný strach, co bude. Máme za sebou s partnerem vyšetření na genetice, na reprodukční imunologii, trombofilní mutace, vyšetření na chlamydie, ureaplazmata a mycoplazmata. Všechno dopadlo naprosto v pořádku, přímo ukázkově. Beru vitamíny, jíme zdravě, nekouříme, nepijeme alkohol. Moje doktorka mi řekla, že jsem pro ni taková kuriozita a že neví, čím to je. Když jsem se jí ptala, co mám dělat dál, že nevím, kolik toho ještě unesu a jestli je čas pomýšlet třeba na asistovanou reprodukci, dost mě odrazovala a popravdě i partner by chtěl raději zkoušet přirozeně (vím, že AR je také bez záruky, ale četla jsem o metodě, kdy se vyšetří embrya na genetické vady před zavedením, takže pokud je toto ten problém, mohlo by nám to pomoci...)

Nenapadá Vás prosím nějaký postup, co teď, nebo nemáte nějakou zkušenost?? Děkuji a hezký den 🙂

mamikry
16. zář 2020

Je mi to moc líto. Vím, jak ztráta miminka bolí. Pokud máte všechna vyšetření v pořádku, naděje bych se nevzdávala. Neberte to nějak zle, prosím, ale je Vám, kolik Vám je a tělo se někdy třeba jen potřebuje nastartovat. Má kamarádka rodila ve 42 letech, před tím 3x o miminko přišla. Já jsem před 30 měla dvě bezproblémová těhotenství. Teď je mi téměř 33, mám za sebou porod miminka ve 20. týdnu, biochemické těhotenství a teď už týden špiním v 6. týdnu, kdo ví, jak to dopadne. Ale už to beru tak, že co se má stát, stane se. Hlavní je, abyste se se svou ztrátou vyrovnala a dala se do psychické pohody. Mně pomohla až terapie. Přeji Vám, ať je lépe a vše dobře dopadne. ❤

slecnami
autor
16. zář 2020

Moc Vám děkuji za slova útěchy 🙂

Po těch dvou jsem se pořád utěšovala, že to může být stále ještě náhoda a že "do třetice všeho dobrého", že to prostě vyjde.

Mám teď hrozný strach. Ještě jsem zapomněla napsat, že partnerův spermiogram dopadl výborně, doktorka říkala, že takhle úžasná čísla už dlouho neviděla, otěhotněla jsem vždy hned napoprvé. A štítnou žlázu mám také v pořádku. Mám teď týden, kdy jsem se domluvila s doktorkou, že počkáme, jestli se něco nezmění, nebo srdeční akce ještě nenaskočí (ačkoliv šance je prý 0,00nic a ve zprávě mám už závěr missed ab.) a pak se uvidí, co dál. U těch dvou předchozích akce byla přítomna, tady si doktorka nebyla minulý týden jista a včera ji nenašla. Na revizi se mi jít nechce, na druhou stranu doktorka říkala, že by šlo to miminko na histologii vyšetřit...a pak to smetla ze stolu, že je to vlastně stejně jedno. Tak přemýšlím, jestli by mi k něčemu informace, že to byla nějaká genetická vada, vlastně byla..?? Nevím, jsem prostě úplně mimo a asi i píšu úplně zmatečně... 😢

Držím Vám pěsti, ať vše dobře dopadne 🙂!

kocila
16. zář 2020

@slecnami myslím, že tvůj problém už patří do rukou větších odborníků, než jen řešit s obvodní gynekoložkou, která stejně neví co s tebou (třeba reprodukční imunologie jsou 2 typy, základ + rozšířená, myslím, že máš jen základ, spermiogram je jedna věc, ale co fragmentace DNA u spermií atd...).. nemusíš jít hned na IVF, ale měla bys být minimálně vyšetřena jiným lékařem dle mého názoru..

pokud otěhotníš a vždy nastane stop ve vývoji, asi není něco v pořádku ( může být špatné po genetické stránce, může tvé tělo plod odmítat, těch proměnných je hodně)...
nebo se dá zkoušet dál, záleží kolik ti je let a na co se cítíš...

janedv
16. zář 2020

@kocila souhlas, ja po prvnim ukazkovem tehotenstvi (donoseny zdravy syn, ja vek 35) mela 2x ZT. Vzdy tehotna napoprve, ale proste ZT. Vim, jak to boli, protoze uz dite mam doma - dlouho jsem si nemohla pomoct a premyslela, jestli to byl kluk nebo holka, jestli by si rozumely, atd. Obe tehotenstvi zamkla v 6+1, tj na pocatku organogeneze. Takze to ocividne byly vady neslucitelne vubec s zivotem. V obou pripadech revize v 9+0, nikdy nic samo neodeslo, histologie potvrdila, co uz jsme vedeli.
@slecnami ja vedela, ze ja i manzel jsme zdravi, i tak mi ale gyn doporucil genetiku v Gennetu, kdyz jsem otehotnela poctvrte. Sla jsem tam, 2 hodiny si s dr povidala, ona se divila, ze proc tu nesedi i manzel a ja ji rekla, ze proste zadne vysetreni nechci, nezadam. Nabizela vse mozne, nakonec jsem souhlasila s NIPT, ale jen proto, abych mela uz klid a mohla jit. Vysel ukazkove a ja pak porodila zdravou holcicku, dnes 1,5r
Jestli by ale i tohle tehotenstbi zamklo, sla bych na vsechny testy, pac pokouset se dal jsem nemela silu. Po tretim ZT je proste potreba neco zjistit. Obvodna gynekolozka, se vsi uctou, nestaci. Muj gyn je byvaly primar a stejne me odeslal do specializovane kliniky. Takze tak. Drzim pesti, 34 je ok vek, ja poprve rodila 35,5 a podruhe 39. A mam dve uzasne, zdrave, chytre a mile deti. Preji ti vse nejlepsi

klokanka31
16. zář 2020

@slecnami Zkuste se snažit přirozeně... Jednou to vyjít musí ❤ Nevím v kolikátém týdnu jsi o miminka přišla, já přišla o dvě (mimoděložní a samovolný potrat), a vím jak to bolí. Ale nakonec jsem se dočkala, a ty se dočkáš určitě taky... Ono nás, kdo přichází o miminka je spousta, moje doktorka přišla o 6,a až 7.pokus vyšel...

vnoucek2
16. zář 2020

Ahoj zakladatelko zkus se podívat na portál maminkám termín porodu -snažily rok 2018/2019,psala tam paní Moxha a ta měla také 3x ZT a před tím dítě už 1 měla,pak ji gynelozka napsala,aby si píchala hned jak otěhotní flexapirin(snad to píšu správně) a zdárně donosila další dítě,koukni do té diskuze,třeba Ti to pomuze,hodně štěstí 🍀

janina228
16. zář 2020

Ahoj, ještě zkus vyšetření na hematologii.

slecnami
autor
16. zář 2020

Holky, všem Vám moc moc děkuju za milá slova útěchy, naděje a cenné rady (ráda bych Vás označila, ale jsem tady dnes poprvé, tak jsem ještě nezjistila, jak na to 🙂

Nemám s tím žádné zkušenosti, kdybych se objednávala do toho Genettu, tak potřebuji žádanku od gynekoložky?? Co jsem tak koukala na ceníky různých repro klinik, ty ceny jsou tam závratné... Ale samozřejmě uděláme, co bude v našich silách.

Na imunologii jsem s partnerem byla u prof. Ulčové-Gallové v Plzni, specializuje se na potrácivost a ty testy mi dělala tu rozšířenou variantu...

Jinak těhotenství u mě zamlklo v 6.-7.tt, srdeční akce je vždy přítomna, ale mimi je podle utz o pár dní menší (ovulaci i MS mám jak hodinky, takže žádné prodloužené cykly) a pak se na kontrole ukázalo, že srdíčko už nebije... 😢

Děkuju moc ❤️

slecnami
autor
16. zář 2020

Na hematologii jsem se chtěla (po 2.nezdaru) objednat do Vinohrad (Praha), ale mají tam takový zvláštní objednávkový systém, že tě tam musí objednat odesílající lékař. Tak jsem se domlouvala se svojí gynekoložkou, ona pořád říkala, že neví jaká přesně vyšetření tam má vyplnit...pak přišly výsledky z genetiky, jde mj. udělali i test na ty dvě nejzásadnější (pro těhotenství) trombo mutace, které vyšly v pořádku, tak řekla, že další vyšetření na hematologii není potřeba... Myslíte, že by to za zkoušku stálo??

janina228
16. zář 2020

Ano, určitě.. zkus hematologii na Andělu (myslím že klinika se jmenuje synlab nebo tak nějak)..mohlo by se jednat o problém se zvýšenou srážlivostí krve v těhotenství..těch mutací je xy.. a jak psala paní přede mnou - v případě že se zjistí,že tam skutečně je nějaký druh trombofilní mutace,nasadil by se nejspíš od začátku těhotenství (cca 5tt) nějaký druh miniheparinu (já jsem víc pro Clexane,ale každý to může mít jinak)

vineta
16. zář 2020

@slecnami
Určitě bych zkusila jít s jistou přípravou cestou IVF, oni vám i v CAR poradí, jaká vyšetření ještě doplnit, aby to byl komplet. Od genetičky doporučení na preimplantační vyšetření embryí máš? Pokud to doporučil genetik, platí to pojišťovna. Záleží taky, jestli máš genetiku dělanou úplně kompletně a ne jen ty nejčastější mutace, nám dělali úplný komplet a nakonec právě tam hematoložka (k té mě poslali až v druhém CAR) našla zřejmě zakopaného psa. Ale to by ti podle výsledků, co už máte, už řekli v CAR.
Také mám za sebou tři potraty a bylo mi doporučeno IVF, že právě je chyba, že ženy s opakovaným potratem si řeknou, že otěhotní, takže IVF není cesta- že se právě dost často problém IVF s preimplantačním genetickým vyšetřením embryí vyřeší. Já jsem po doplnění některých vyšetření (za mě byla teda zásadní na základě výsledků kompletní genetiky ta hematologie a pak také ambulantní hysteroskopie) nakonec otěhotněla opět přirozeně, zatím vše vypadá konečně v pořádku 🙏🏼. Ale jinak bych už do IVF šla.
Náš doktor v CAR se - co se týká předchozích ZT- ptal, zda byl některý z plodů zaslán na genetiku a říkal, že je to škoda, že ne, takže asi by jim to bývalo něco řeklo.
Poslední rok jsem se o to už opravdu hodně zajímala a řešila jsem to i na výzivový úrovni, držela nízkosacharidovou dietu, vyhýbala se lepku (ale celiakii potvrzenou nemám, tobě test dělali? Může tam být zakopaný pes, ale nejen v celiakii, ale i jen v intoleranci lepku) a suplememtovala poměrně velké dávky některých vitamínů a doplňků stravy, které by měly mít pozitivní vliv na kvalitu dozrávaných vajíček.
Doporučuju např. knihu It starts with the egg od Rebeccy Fett, nebo Yes, you can get pregnant od Aimee Raup, hodně mi pomohly ve vědomí, že můžu udělat něco, čím to podpořím, a myslím, že mi megadávky některých vitamínů opravdu pomohly.
Též bych kontaktovala i fyzioterapeutku, co se zabývá metodou Mojžíšové, tam může být taky problém.
Držím palce a nezoufej, ono to vyjde 🍀🍀🍀

vineta
16. zář 2020

@slecnami Tu hematologii určitě doplnit, ale podle mě tě tam v CAR stejně pošlou, já mám třeba v genetice prokázánou jednu málo častou mutaci (ani nevím, zda se testuje v tom základu) a jen díky odeslání na hematologii, kam jsem shodou okolností došla už jako velmi čerstvě přirozeně těhotná, mi okamžitě v 5 tt nasadila dr clexane na ředění krve a ředím celé těhotenství a poprvé po třech potratech jsem se dostala (daleko přes) čtrnáctý týden. Nenech se ukolébat obvodní gynekoložkou, myslí to dobře, ale upřímně nemůže v tomto stíhat nové trendy a výzkumy, mně třeba v tomto pomohl až druhý CAR. Jinak moc doporučuju Gynem, pokud jsi pražská.
Sama mám tři potraty za sebou (v průběhu dvou a půl let) a až poté jsem došla k tomu, že tohle už sami nedáme, že už se tím nechci trápit, prostě už to bylo moc, a odhodlala jsem se pustit do IVF, měnila jsem prve i CAR za takový, abych tam měla důvěru. Nakonec to stejně dopadlo jinak 🙏🏼, ale bez těch vyšetření bych nebyla tam, kde teď jsem. Moc držím palce.

janina228
Autor odpověď smazal
Zobraz
elennka
16. zář 2020

@slecnami mám za sebou podobné, taky 3ZT a všechny vyšetření ok, já jsem se domluvila, aby udělali genetické vyšetření plodu, protože v klasickém genetickém vyšetření se ukázat problém nemusí, ale genetika plodu může říct, kde je problém. Já jsem všechny ZT měla kolem 8 TT a před tím byla srdeční akce. Takže se jedná o nějakou vadu při oplodnění a následném dělení buněk a na tu se nemusí při genetice rodičů dojít.. Jsem na genetiku objednaná na listopad a jsem zvědavá na výsledky.

fyii
16. zář 2020

@slecnami ahoj, mrzi me cim si prochazis,ale ja mela to same. 3xZT vzdy kolem 9-11tt. Nikdy se na nic neprislo proc. My jsme na zaklade toho byli odeslani do CAR, genetika, spermio a vse co delaji v poradku. Vlastne nam svym zpusobem vnutili IVF, ze tam geneticky zkontroluji oplodnena vajicka atd. Na rovinu, uz bych do toho v zivote nesla. Jejich hormonalni pripravy byly silene, hormony stridaly jak lentilky, pak uz jsem vubec mela problem, aby mi narostla delozni sliznice a prisla MS. Ve finale mi odebrali 25 vajicek, 12 se jich vratilo po uspesnem gen.kontrole. ja mela problemy po tom odberu, nejaky syndrom,ze tech vajicek bylo moc.. no kazdopadne z 1.transferu nebylo nic, z dalsich 3 Ketu taky nic. Psychika v haji, 80 tisic taky, ze jsem rekla koncim takhle ne. Tim, ze jsem vedela, ze muzu otehotnet prirozene, tak jsme to hodili za hlavu a 3 mesice na to po dovoleny jsem zjistila, ze jsem tehotna. Kluk uplne zdravej. Holka se nam pak povedla hned s cimz jsme nepocitali😉. Ja byt tebou tak to jeste jednou zkusim, ber to tak, kdyz to skoncilo tak brzy, asi to nebylo vsechno Ok, kdyz mate vysledky v poradku, tak to preci musi vyjit. Drzim palce. Jo a kluk se mi narodil v 36, 3 roky techto problemu..

arganka
16. zář 2020

@slecnami ahoj, ja mam za sebou uz 4ZT, všechna vyšetření mame v poradku. Jen na genetice mne nasli Leidenskou mutaci, na kterou jsem si poslední 2 těhotenství pichala injekce Clexan a ani tak to nedopadlo. Určitě se objednej nekam do caru, ja chodím do gennetu, tam ti udelaji vyšetření, které pripadne nemas a i kdybys hned nechtěla IVF, tak te pri dalsim otehotneni budou sledovat a i revizi kdyztak udelaji tam. Ja uz jsem to po 4ZT vzdala zkoušet prirozene, takze pujdeme do IVF s genetikou embyri.. tak snad to konečně vyjde 🙂