Umělé ukončení těhotenství. Pilulka nebo chirurgický zákrok?

12. zář 2024

Ahoj.
Mám dotaz ohledně umělého ukončení těhotenství, ráda bych věděla jestli je lepší pilulka nebo zákrok? Máme doma 3 děti a do 4 jít nechceme, je více důvodu NE než ANO. Každopádně mě zajímá co je lepší? Ještě nevím jaký jsem týden, zjistila jsem to dnes, když mám zpoždění 2 dny a na testu už byla doslova dálnice. Ráda bych věděla co mě čeká.

Je pilulka účinná?
Můžu mít kvůli zákroku nějaké zdravotní potíže?

Stále kojím, nejmladší má 7 měsíců a mě je 34.
Prosím vás nechci kázání o tom jak jsme si měli dávat pozor nebo že má dítě právo na život a tak podobně, to sem prosím nepište, na to se neptám.
Děkuji všem zúčastněným za pochopení.

uzivatelkapetra
12. zář 2024

Tak hlavně bych to v první řadě řešila se svým gynekologem. Ten ví jaké jsou možnosti a jak je třeba spěchat.

squezy
12. zář 2024

Objednej se na gyndu a pokud jsi čerstvě na začátku,tak podle mě doporučí pilulku.

rosalindamelinda
12. zář 2024

Odborně se to nazývá Farmakologické ukončení těhotenství a je to mnohem šetrnější než klasická interrupce. Podrobně ti to popíšu.
Metoda FUT se podstupuje ve zdravotnickém zařízení (v nemocnici, obvykle v nějakém gynekologickém stacionáři) a má 3 fáze:

Za prvé) dříve se užívaly 3 tablety přípravku Mifegyne 200mg, dneska už se užívá rovnou 1 tableta v celkové dávce 600mg. 1 hodinu potom zůstaneš v čekárně.

Za druhé) 48-36 poté se užívá 1 tableta Mispregnol, opět 1 hodina na pozorování v čekárně. Na tuto návštěvu už si vezmi velkou vložku (noční vložku). Po druhé tabletce začíná krvácení. Krvácení podobné jako silná MS může trvat až 12 dnů.

Za třetí) za 14-21 dnů by mělo proběhnout kontrolní vyšetření, udělají ti normální UZ.
Pokud je všechno v pořádku, zdravotnické zařízení tě odesílá zpět do péče OG.
Když je nález horší, mohou ti píchnout Agolutin na odloučení zbylé tkáně a vyvolání MS.

Avšak ani potratové pilulky nejsou zárukou, že se podaří těhotenství ukončit. Někdy se plod nevyloučí celý a v děloze zůstanou tzv. Rezidua! Pak je stejně nutné podstoupit onen chirurgický zákrok, kterému se chtěl člověk vyhnout, ale už to není klasická interrupce, ale tzv. Revize. Po revizi bývá necelé šestinedělí, asi 3-4 týdny.
Po potratu se opět navrací plodnost. Měla bys zvážit metodu nějaké antikoncepce.
Cena potratu je kolem 5 tisíc.

lencaa11
12. zář 2024

Pilulka není 100% a pokud kojite a jsou doma děti asi bych nechtěla aby mě doma někdo viděl jak to bolí a krvácím třeba ve vaně nebo do WC vedome vedet kde se vše odloučilo a když ne vše můžou bejt komplikace ...umělé přerušení v narkóze je v dnešní době už na jiné úrovni a když už žena chce ukončit šla bych cestou touto a asi pak zvažovala ochranu ...

1772
12. zář 2024

Myslím, že chirurgický zákrok je rychlejší a v případě, že nechcete další těhotenství, i šetrnější. I na psychikou.

zuzkasim
12. zář 2024

Pilulku platíš, cca 7 tis, dá se jen do určitého týdne, je to menší zásah do těla, není tam narkóza, krom 2 návštěv lékaře a následné kontroly ti to nevezme žádný čas. Odchází to jako silnější menstruace, nic víc. Kyretáž se dělá v případě 3 dětí zdarma, ale naopak až od určitého týdne, v narkóze, jde to i ambulantně, ale i tak je to na víc hodin, pouští domů někdy za 2h po zákroku. Ale zase nevím, jestli je zdarma i tahle ambulantní? Vzhledem k tomu, že kyretáž se dělá až v době, kdy má plod srdíčko, mi pilulka ihned v začátku přijde na psychiku lepší. Nedávno jsme s kamarádkama toto téma otevřeli a překvapilo mě, jak "běžné" to je.

autor
12. zář 2024

@uzivatelkapetra gynekolog je v ordinaci 3x týdne, hned ráno tam budu volat, chtěla jsem hlavně vědět kdo má třeba zkušenost, co můžu od toho čekat.

@rosalindamelinda antikoncepci brát nechci a ani nemůžu, manžel je pp vasektomii, bohužel jsme to před vasektomii jednou neuhlidali (naše blbost) , navíc to bylo úplně mimo plodné dny 🤦🏻‍♀️ asi 2 dny po zkončení MS 🤷🏻‍♀️ ale děkuji za podrobnější info.

autor
12. zář 2024

Já se bojím, že po obojím, mi bude zle, mám strašně nízký práh bolesti a před 3 dítětem jsem měla SP v 6tt, to jsem dostala injekci na odloučení zbytku plodu. Co jsem se dívala, tak v naší oblastní fakultní nemocnici je za tabletu nebo zákrok stejná cena 4500 Kč.
A nevadí anestezie nebo tableta kojení?

pavca1982
12. zář 2024

@zuzkasim Tak si myslím, že to už neplatí , že po třech dětech je interrupce zdarma. To bylo dříve, ale třeba jsem tě jen nepochopila.

hezz17
12. zář 2024

@rosalindamelinda jeste doplnim, ze po tabletach se nemuze kojit.

zuzkasim
12. zář 2024

@pavca1982 Není to vázané i na nějaký věk ženy? Ty moje kamarádky jsou už všechny 40+, jedna dokonce otěhotněla v 50, byl to naprostý šok. Jsou to posbírané informace, zaujalo mě to všechno, ale dál jsem to neověřovala... Tak se zakladatelce omlouvám, jestli jsem ji přivedla v omyl.

hezz17
12. zář 2024

@zuzkasim je to 40+

hezz17
12. zář 2024

@zuzkasim jako 40+ je hrazeno pojistovnou. Ale pozor- jen chirurgicky vykon. Tablety se plati vzdy. U chir.vykonu se pak taky hradi jeste krevni odbery/interni predoperacni.

pavca1982
12. zář 2024

@zuzkasim Věk určitě 40+, ale ty tři děti určitě nestačí

hezz17
12. zář 2024

Pocet deti zajistuje zase jinou vyjimku.
Ma-li zena dve a vice deti, tak nemusi mit 6 mesicni pauzu mezi interrupcemi. Ale zdarma to diky tomu nema.

martinka_33
12. zář 2024

Zkušenost nemam, ale kdyz si vzpomenu jak probihal domaci potrat v 6tt, letaly ze me kusy masa, a te krve !!! Ja bych se radeji nechala uspat a zarodek odsát.

martinka_33
12. zář 2024

@hezz17 no upřimně nekterym bych to i zaplatila 😂 a se sterilizaci v jednom ☝️

autor
12. zář 2024

@hezz17 a jak dlouho? Něco málo mám v mrazáku, ale to je maximálně na 2 dny

hezz17
13. zář 2024

@martinka_33 naraz se to bohuzel nedela 😀 ale chapu.

lucynka721
13. zář 2024

Mě teda dávali tabletu a kojit jsem mohla.
Potrat nebyl tedy chtěný, ale mimi mělo být uvnitř mě mrtvé. Takže jsem tabletu dostala a doma mám skoro 2 leteho fešáka 🤣

mabs
13. zář 2024

šla bych spíš na zákrok. Budeš to mít rychleji za sebou a nebudeš do sebe cpát nějakou chemii.

autor
13. zář 2024

Děkuji všem za rady a postřehy ❤️

hezz17
13. zář 2024

Povtablete 12h nekojit. Jeden az dve davky ostrikat a vyhodit.

hezz17
13. zář 2024

@lucynka721 no ale to jsou jine leky

lucynka721
14. zář 2024

@hezz17 mispregnol jsem dostala

autor
14. zář 2024

@hezz17 to zvládneme 💪🏻🫶🏻

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru