Těhotná v sedmnácti, dítě si chci nechat. Dělám dobře?

petrus123
11. led 2016

Ahoj.. je mi sedmnáct a jsem v tom 🙂 .. mám přítele (22) má práci i byt. jsme spolu 3 roky a něco k tomu .. potrat jsme zavrhli a dítě spolu vychováme.. bojím se ale co nám na to řeknou naši.. určitě něco ve smyslu zkažený život apod.. přijde mi ale divné nazývat dítě zkaženým životem.. škola se dá přece dodělat kdykoli a dítě taky jednou odroste .. co myslíte? dělám dobře?

markyska88
11. led 2016

@petrus123 ahoj. No, jestli děláš dobře nebo ne Ti tady nikdo nepotvrdí 🙂 na tuhle otázku dostaneš odpověď sama v sobě , až se časem, za pár let, ohlédneš zpět.. určitě Ti spousta lidí řekne, že si kazíš život a taky jich hodně bude tvrdit, že ne . Já bych dítě v 17 nechtěla. 😕

ajny123
11. led 2016

@petrus123 Souhlasím, že to, jestli si kazíš život, je dost individuální. Já bych třeba svojí dceři neřekla, že si kazí život, kdyby v tvém věku otěhotněla. Zvládnout se to určitě dá, ale záleží i na jiných okolnostech.

petrus123
autor
11. led 2016

@markyska88 přiznávám že jsem z toho celá nesvá .. ale dát dítě pryč jen kvůli tomu že jsem mladá mi přijde trochu sobecké, když vím že se o něj můžeme postarat .. 🙂

apacheee
AMBASADORKA
11. led 2016

@petrus123 to si musíš ujasnit sama, abys jednou nelitovala. Pro mě by asi dítě v 17 bylo "zkažený" život, dnes o 11 let později si to užívám a stejně si někdy říkám, že jsme klidně ještě mohli počkat. Život s dítětem už nikdy nebude takový jako dřív a já vím, že bych to v 17 nezvládla. Nicméně potrat je tragické řešení... Bohužel se stalo a musíte se k tomu postavit čelem, tak přeju hodně štěstí při rozhodování. Ať si vaši budou myslet cokoliv, je to vaše volba a vy s tím budete muset žít.

semisovamys
11. led 2016

Ahojky,je to na dnešní dobu sice dříve ale proč ne? Nikde není psáno,že se má.žít podle trendů. Máš přítele který miminko chce, máte kde bydlet, určitě to zvládnete a budete na sebe pyšní. Jít na potrat umí skoro každý,ale postavit se k nastalé situaci čelem, to je obdivuhodný čin. Pak třeba pořídíte za pár let sourozence,děti vyrostou a vy budete a přítelem stále ještě relativně mladí abyste si užívali svůj život, budete mít sílu a energii na případná vnoucatka. Mně to přijde jako 1000X lepší,než mit dítě po 35,40.. 🙂 🙂 takže za mne děláš určitě dobře,ale nejdůležitější je,jak.to cítíš ty sama 🙂

lv
11. led 2016

Názory máš vyzrálejší, než leckterá starší holka, přeju ti, at to v pohodě zvládnete, skvělé miminko a úspěšný život. Smekám.

p_ch
11. led 2016

pokud ho máte jak zajistit tak bych neřešila jestli je ti 17 nebo 19 nebo 30... ono i maminky ve 40 letech se občas chovají hůř :D přeji ti hodně sil!

evapater89
11. led 2016

Neřešila bych tolik věk. Kdyz se costis pripravena amate jakbzahistit miminko, mate kde byt a oba ho chcete. Proc přemýšlet nad zkaženým životem. Ja moc chtěla mimco v 18, nakonec jsem ve 20 otěhotněla a připadala jsem si zralá a moc šťastná. Dítě ti změní celý život, ale když se ohlednu- dokud jsem nemla syna tak život byl prázdný a ted je napleněny. Ted mi je 26 a čekáme holčičku 😉.. S dítětem se rodí obrovsky strach a zodpovědnost, ale i neuvěřitelná láska a smysl života ❤ .. Takže pokdu se cítíte oba na rodinu, neptala bych se jesi děláte dobře. Urcite to zvládnete a rodice snad budou rádi, ze budou mít vnouče 😉

verka4d
11. led 2016

Taky bych neřešila věk. Já mám děti čtyři a v žádném případě nelituji. První jsem měla ve 22 a klidně bych ho zvládla i dřív. Potrat ne,to je definitivní,nevím jak Vy,ale já bych si to určitě hrozně vyčítala. Podle mě je lepší mít miminko v 17,než pak třeba kvůli zdravotním komplikacím nikdy. Pokud chce i přítel a máte kde bydlet,není co řešit 😎 . Škola se dá přece přerušit a třeba za rok pokračovat. Moc Vám fandím,že se k tomu tak stavíte. Taky nevidím dítě jako zkažený život,právě naopak,obrovský přínos! A to i v 17. Věkem byste mohla být moje dcera,je mi 37,taky mám dvě dcerky a kdyby v 17 přišly s tím,že jsou těhotné,vůbec bych to nebrala jako tragédii,naopak bych se jim s manželem snažila co nejvíce pomoct,poradit a udělat to co nejpěknější a nejpohodovější,ale samozřejmě nevím,jaký názor mají Vaši rodiče... Každopádně konečné rozhodnutí je na Vás a partnerovi. Rodičům bych to řekla přímo: Čekáme mimi,možná trošku neplánovaně,ale určitě chtěně,budete babička s dědou a byla bych moc ráda,kdybyste se těšili s námi . O miminko se rádi postaráme,školu dodělám až dokojím,hlavně ať jsme všichni zdraví,no ne?
Tak držím palečky a přeji v životě jen to nejlepší. Vám i miminku pevné zdraví a všichni se opatrujte. 😉

mandala
11. led 2016

Moje známá měla dítě v 15, po třech letech druhé, dnes jí je 25 let, dodělává školu, pracuje a má štastné manželství... Recept na štastný život určitě není o tom, v kolika letech si pořídíš dítě, jo, asi to bude náročné, ale věřím tomu, že po prvních blbých kecech rodiče obrátí a určitě vám budou oporou. Takových tu už bylo, že nejdřív nadávali a pak se mohli z vnoučka poprdět 😀

cilkat
12. led 2016

Když poslouchám nářky svých pětadvacetiletých kamarádek oheldně rodičů... Pokud vy víte, že dítě chcete a dokážete se o něj postarat, je názor rodičů vlastně úplně vedlejší... držím palce 🙂.

mercedesse
12. led 2016

Já si myslím, že to vůbec nemusí být zkažený život, já chtěla děti brzo a nakonec k tomu došlo až v 27 letech, když byl konečně vhodný partner. Ale pokud ho dokážete zajistit, tak si myslím, že jsou i horší situace. Jen počítej s tím, že to stojí dost peněz a nemyslím jen teď, ale hlavně až bude větší.

tulikiss
12. led 2016

nebudu ti mazat med kolem pusy...nebude to snadne, hodne lidi te odsoudi, bude to tezke protoze prijdes o kamarady, ty budou jinde a ty taky, dodelat skolu taky nebude snadny(vim o cem mluvim s detma delam VS a je to obcas peklo), ale uz se stalo tak ti nic jineho nez to zvladnout nezbyva.

musim to napsat, posledni dobou si uz nekolikata co je takhle brzo tehotna, sakra holky v dnesni dobe to nevit nic o antikoncepci...ja to proste nechapu vsude je tolik informaci a prijde mi ze cim vic informaci je tim vic na to lidi kaslou..

elvira
12. led 2016

No, když už se stalo a otěhotnělas, tak je třeba převzít zodpovědnost a sníst, co jste si navařili.
Pokud máte bydlení a práci / v 17 máš dodělanou školu, že máš práci? 😕 /, tak to nějak půjde.
Rodiče už mají něco odžito, vědí, že mít dítě není jen to pěkné a zalité sluncem, ale i řada starostí, je to psychicky, nakonec i fyzicky a finančně náročné - a rodiče si to uvědomují, takže možná skákat radostí hned nebudou, ale pokud jsou trochu "normální", tak to přijmou, jak to všechno přijde a nakonec s vnoučetem budou mít hezký vztah.
Ono mít dítě v sedmnácti má i svá proti - asi nemáte nic nebo moc naspořeno, nejspíš jste si "neužili", nevyblbnuli, nazaložili kariéru - na druhou stranu - co je lepší? Pokoušet se bezúspěšně o dítě před čtyřicítkou, když už mám nabudovanou kariéru, postavený barák a procestovanou půlku světa?
Tak bojuj, pokud budou rodiče stát za vámi, bude se ti bojovat mnohem snáz.

petrus123
autor
13. led 2016

@tulikiss antikoncepci jsem sice nebrala ale to neznamená že jsme se nechránili.. zřejmě se někde stala chyba a s tím už nic nenadělám.. jasně že bych byla radši kdybych byla starší, měla školu, nějakou praxi a nějaké rezervy.. ale bohužel mi mé plány do budoucna nevyšli a věřím že hodně lidí teď bude mít ten názor že jsme nezodpovědní a já nevím co všechno ale teď když už se to stalo se k tomu musím správně postavit.. myslím že budu dobrá maminka 🙂

akankeo
13. led 2016

@petrus123 neres to, co chcete s pritelem vite, soustredila bych se na svoji novou rodinu a uzivala si to. Budete to mit takove, jake si to udelate, muzete mit tezky zivot, muzete mit stastny zivot, na predsudky okoli ale nedej, oni vas zivot neziji... Dite je dar, ste mladi, dost mozna si rodicovstvi uzijete vic nez kdejaky tricatnik, ctyricatnik, ktery uz tolik energie nema, zato se strachuje kvuli kazde blbine a zustan realistou, mysli na to, jak detatko zaopatrit, kdyby nahodou doma neco zacalo skripat. Pratele? Ano, budes asi nekde jinde nez tvoji soucasni pratele, ale tim svet prece nekonci, tak si najdes nove, kteri ti budou myslenkove bliz. A obklop se lidmi, co mysli pozitivne, lip vsechno pujde, jinak jeden z inspirativnich clanku 🙂 https://www.firstclass.cz/2015/04/zkazis-si-ziv...

veronikajanova
28. led 2016

Správné je to co ty sama cítíš a chceš. Já jsem se v 17 starala o sestru už od narození, máma onemocněla. Můžu říct, že jsem to zvládala tehdy mnohem líp než dneska, když se syn narodil mě. Máš spoustu energie a nebudeš tolik řešit jako starší matky, takže za mě myslím, že v pohodě

petrus123
autor
28. led 2016

@veronikajanova myslím, že máš pravdu. Už jsem si vše srovnala a vím že to bude fajn. Všichni se na mimo těšíme včetně rodičů což mě docela překvapilo. Doufám že vše dobře dopadne a jestli ano, tak si jsem jistá že budeme skvělí rodiče. Ovšem to každý o sobě říct nemůže. Bez ohledu na věk 😊

eimmy
28. led 2016

podle mě je 17 let moc brzo... sice se o dítě dokážeš postarat, mate kde bydlet apod. ale ty přijdeš o pár krásných let bez starostí, které si má každý užít. Cestovat, koníčky, na to už nebude čas a ani finance. Podle mě v 17 letech "život" dívky teprve začíná a ty se rovnou staneš matkou a o ty krásný roky mládí přijdeš... dítě je dar to ano, ale podle mě až po 25 letech...

evulina77
28. led 2016

@petrus123 pokud by jsi chtěla v 17 plánovaně otěhotnět, řekla bych ti, ať ještě počkách. ALE ty už těhotná jsi a pokud bude dítě zdravé a ty nebudeš mít životohrožující těhotenství, tak prostě to dítě budeš mít. Těhotenství by se nemělo ukončovat jenom podle toho, jak se to někomu hodí nebo ne. Na plánování těhotenství případně na rozhodování zda dítě ano nebo ne je čas jen do skutečného oplodnění. Než se dítě narodí, bude ti skoro 18 let, to zase tak málo není. Rozhodně budete potřebovat hodně pomoci, ale to snad s budoucími prarodiči nějak vymyslíte. Pokud má přítel 22 a má byt a práci, bude to dobré. Jen je potřeba zamakat ve škole, chodit do poslední možné chvíle a nastoupit zpět jen co to bude možné. Případně domluvit individuál, ale nepřerušovat, že se to pak někdy dodělá. Dokud je mimčo malinké, je docela dost času a prostoru, jak dítě roste, je to horší. Držím pěsti...

petrus123
autor
28. led 2016

@eimmy myslím, že nemáš pravdu. Dítě není konec světa. Jasně že když bude malinké tak se o něj budu muset starat hlavně sama, ale máme babičky a dědečky, kteří rádi pohlídají nebo pomůžou. Takže nevidím problém v tom i po porodu si něco užít a někam si zajít.. Krom toho když mi bude 27 což mnoho žen teprve porodí, tak já už budu mít děťátko velké a více samostatné. Život se dá užít i s mimčem. A že už nikdy nebudou finance na nic? Blbost! Je mi jasné že asi nebudeme každým rokem lítat k moři, ale to nelítáme ani tak.

petrus123
autor
28. led 2016

@evulina77 čekáme dítě v září to už budu mít nějakou dobu osmnáct. Školu taky dodělanou, pač se učím jen na kuchaře maturitu si můžu dodělat. Ze začátku mě to děsilo, ale teď už ne. Jsme rádi, máme štěstí které každý nemá. Už jen to že mám skvělého přítele, který se na mimo moc těší. 😉

ehgv
28. led 2016

Ahoj 🙂 ja jsem otehotnela v 16 a porodila sem mesic po mych 17 narozeninach. Mas fajn ze jste se s pritelem takhle dohodli a miminko si nechate 🙂 muzu rict ti moji zkusenost skola se da dodelat vzdycky ja jsem do roku s malou doma (bohuzel bydlim u rodicu a pritel take pracuje ale byt nema) a muzu ti rict za sebe ze dite nikdy nebude zkazeny zivot skola se da dodelat kdykoli nikdy sem toho nelitovala ze sem si malou nechala (bohuzel sem nemela takove stesti jako ty ze te prjtel podrzel v tom ze si mimi nechate) ja osobne niceho nelituju a rozhodne si nenechej do toho kecat je to pouze na Vas dvou 🙂 urcite budete skveli rodice drzim Vam palce

kachnivp
28. led 2016

Ahoj, já jsem to měla hodně podobné jako ty. Otěhotněla jsem v 17ti, chlapeček se mi narodil 3 měsíce po 18tých narozeninách a můžu ti říct, že jsem NIKDY nelitovala. V generaci mojí mamky to bylo naprosto normální, naopak když holka ještě třeba ve 23 dítě neměla a nebyla vdaná, byla divná. Dneska je trend úplně opačnej a doktoři se chytají za hlavu když jim do ordinací chodí brečet ženský po třicítce, které dle úžasných plánů studovaly, pak cestovaly, bavily se, vystřídaly pár partnerů, začly budovat kariéru a pak teprve někdy jim došlo, že by to taky chtělo nějaký to dítě. A ejhle! Ono to nejde!!! Hmm...to je divný, že? Když už mi táhne na 40 ( znám to sama, chtěla bych taky třetí mimi a nejde to, několikrát jsem potratila - jsem teď šťastná, že jsem jako mladá měla děti, kdybych tohle teď prožívala s prvním, asi bych to nezvládla ).....no nic. Já mám kluky dva, měla jsem je brzy, ale svou roli jsem zvládla skvěle, jsem taky původně vyučená kuchařka,ale dodělala jsem si ještě nástavbu s maturitou a dneska mám skvělou práci a bavila jsem se úplně stejně jako moje vrstevnice - jak píšeš, babičky mi malýho samy braly. Cestovala jsem s dětma nebo pak i bez nich když třeba byli na táboře apod. Držím ti pěstičky a ničeho se neboj. Určitě budeš jednou ráda, že to svoje štěstí máš 🙂

andrejka3741
28. led 2016

Pokud máš přítele, který vás zabezpečí, máte bydlení a miminko oba chcete máte ideální podmínky pro rodinu 🙂
Jestli budeš litovat, někdy, to poznáš až za několik let, až se zpětně ohlédneš za svým životem, ti to ted nikdo nepoví.
Jinak ale samozřejmě obecně mít dítě v 17 letech je brzy.

andreaandy1
1. únor 2016

Souhlas že je to brzo, přijde realita ale později. Každopádně je individuální jestli litovat bude či nikoliv .

Já osobně mám téměř 14 letého syna , otěhotněla jsem v 17 letech porodila v 18 letech.

Měla jsem špatné období kdy jsem si uvědomila že si chci více užívat svého mládí bavit se atd ,a někdy to nebylo lehké.

Ale co vám můžu podotknout jistě je fakt ,že jsem věděla že ho chci a že to tak prostě bude. A dnes jsem mladá hrdá matka ,,,se synem si rozumíme ve všem,,máme stejný nazory na hudbu oblečení životní styl atd ....a jestlli jsem na něco opravdu hrdá ve svém životě je to ,že jsem překonala vlastní nejistotu a komplikace a mám jeho!!!!!

chehiba
25. únor 2016

@petrus123 ja nejsem o nic starší a taky si miminko nechávám a moc se na něj těším i já i můj přítel ménu příteli je také 22 bydlíme spolu už rok a funguje nám to a myslím že miminko náš vztah posilní a že tvoje rodiče budou takhle reagovat je naprosto normální ale uvidíš že nakonec budou rádi a budou to víc prožívat než ty,znám to od tchána a tchýně 🙂 držim ti palce at ti všechno vyjde 🙂

jamia
25. únor 2016

Jestli jsi ve 12. tt, tak je na nějaké úvahy o zkaženém životě beztak pozdě. Jen mě udivuje, že máš první trimestr skoro za sebou a ještě jsi to neřekla rodičům?

rainbow_x
25. únor 2016

@tulikiss Musím jedině souhlasit! Já osobně si teda mít dítě v 17ti letech neumím představit. Nesoudím, jen říkám svůj názor 🙂

jbzirafa
25. únor 2016

Držím palce, ať jse s miminkem zdraví a hlavně ať vydrží odhodlání a partnerský život, ať vás miminko stmeli ještě víc. Budete to potřebovat, s dětmi to není jen legrace, dají zabrat, to vám řeknou rodiče a jestli jsou rozumní, budou se pak snažit vás podporovat a pomáhat. Jejich generace taky měla děti brzo, kariéra neznamená vždycky štěstí. .Určitě děláš dobře . Když to vidím kolem sebe v dnešní době je lepší mít děti třeba dřív, ,než ve 30 zjistit, že to nejde.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru