Těhotná a nástup na novou střední školu. Komu to říct a co dělat?

28. srp 2024

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Je mi 19 let, otěhotněla jsem a zároveň dostudovala úspěšně střední školu s výučním listem. Chtěla jsem jít následně na nástavbu, kde mě nevzali a jako náhradní školu jsem si dala s maturitní zkouškou. S tím, že bych vystudovala rok a zkusila znovu tu nástavbu. Na tuto školu s maturitní zkouškou jsem se dostala a tedy zjistila, že jsem těhotná. Jenže teď se bojím zda mě ze školy nevyhodí. Nikdo v okolí nemá žádné zkušenosti a tak se chci poradit tady.. Komu to říct? Po jaké době ať mě nevyhodí? Co mám od září dělat? Děkuji moc za odpovědi

kristyn86
28. srp 2024

Ja osobne si myslim,ze te nevyhodi. Do porodu muzes studovat,pak si zjisti dalsi moznosti. Bud preruseni nebo individualni plan.

autor
28. srp 2024

@kristyn86 děkuji moc za uklidnění, už moc dní mi nezbývá a už teď mi to nedá spát

prejeta_zaba
28. srp 2024

No a je potřeba být na té škole, když tam stejně studovat nechceš? Nějak nerozumím tomu, proč by tě neměli vyhazovat nebo co vlastně máš v plánu. Dítě si necháte a za rok chceš zkoušet tu nástavbu? Máš to jen kvůli platbě pojištění? 🤔 Není lepší jít někam na půl roku pracovat a pak jít na rodičák než být na škole, kde ani být nechceš? Nebo si dítě nechávat nebudete? Ono jako nikdo tě kvůli tomu vyhazovat nebude, spíš si promysli, jak se budeš cítit, jestli tam budeš opravdu denně s břichem chodit, co pak s miminem - máš možnost častého, spolehlivého hlídání? A jak to vlastně chceš celé řešit dál. 🤷‍♀️

kristyneckaa27
28. srp 2024

A co dálkové studium? Dochází se většinou jednou za dva týdny,většinou je nástavba na maturitu dva roky.. Denní studium s miminem si nedokážu představit. Z vlastní zkušenosti dálkové studium v tomto případě je nejlepší volba.

autor
28. srp 2024

@prejeta_zaba už jsem na konci 15 tt, hledala jsem si práci snad už od července, nic nevyšlo. Tak mě napadlo ať ještě ušetřím nějakou korunu s partnerem a zároveň se neflákám doma tak, že bych šla do školy. Je tam pár předmětu, které vim, že mě budou bavit a možná se po tom roce moje priority změní. Takže bych brala tu školu jako odreagování. Tím, že bohužel nemám opracované roky tak nedostanu mateřskou a díky studiu dostávám každý měsíc pár korun z úřadu práce, tím, že bych ukončila studium úplně a šla na úřad práce nedostanu nic.

autor
28. srp 2024

@kristyneckaa27 Ano po roce bych samozřejmě na dálkové studium šla, momentálně mají oboji plné a nemají mě tam jak protlačit. Tak mi přišlo v hod jít tady na tuto a odreagovat se. Věřím tomu, že denní studium s miminkem bych nedala.

kristyneckaa27
28. srp 2024

A někde v okolí není? Kdyby měli místo,mohli by tě vzít i na poslední chvíli. Už jsi skoro ve čtvrtém měsíci,termín máš někdy prosinec,leden? Jak uděláš zbytek roku? Situaci oznam co nejdříve a požádej o individuální rozvrh,měli by ti vyhovět. Držím palce

autor
28. srp 2024

@kristyneckaa27 termí mám až na konci února, takže bych tam byla půl roku a pak ukončila studium.

prejeta_zaba
28. srp 2024

Vlastně proč ne. Zkus to, nemáš co ztratit. Držím palce, ať se pak podaří i to dálkové. 😉

autor
28. srp 2024

@prejeta_zaba děkuji moc, jsou to nové zkušenosti a zároveň je to obor ohledně děti😇 a mohla bych se zeptat za kým teda v září zajít a zda to říct hned nebo chvíli počkat? Děkuji ještě jednou

prejeta_zaba
28. srp 2024

Podle mě to nepotřebuješ nikomu hlásit. Promluv si během září s třídní, kdyžtak tě odkáže dál. Bude to ale působit divně, že tu školu vlastně děláš jen pro zábavu. Spíš si připrav nějakou verzi, že znalosti využiješ u následného dálkového studia. 😀

autor
28. srp 2024

@prejeta_zaba děkuji mockrát 😇❤️

budouci_maminka
28. srp 2024

Muzes byt na dennim studiu a pozadat o individualni plan

monuleee
29. srp 2024

Když jsem byla na střední, v prváku tak si pamatuju že byly ve skole asi 3 tehule který maturovaly

autor
29. srp 2024

@monuleee a jak to řešili?

sasui1
29. srp 2024

Myslím že vidíš problémy kde nejsou...problematiku docela znám...
V září nastoupil do školy...půl roku tam odchodis...na studijním si zažádat o individuální plán...druhé pololetí budeš podle něj pokračovat...a další rok buď navazes nebo přejde na tu nástavbu...
Se školou v tomto není "žádný problém"...proto že jsi těhotná ti nikdo vzdělání neupre...
Důležitější je vyřešit hlídání pro mimino během tvé nepřítomnosti a jak to zařídit doma ☺️

snahnah
29. srp 2024

Od matury mám už skoro 20 let, ale měli jsme ve třídě holku, co měla kvůli těhotenství a péči o dítě studium přerušené a nastoupila pak k nám do třídy. Jestli měla individuál nevím, ale chodila s námi jen tak 1-2 x týdně.
Taky jedna spolužačka byla vyučená a než aby šla na 3 letou nástavbu, šla na 4 leté denní 😉 třeba tě to zaujme a odmaturuješ.
Na mateřskou nárok nemáš, ale na rodičák pak jo 😉

monuleee
29. srp 2024

Co vím tak chodili do školy jako všichni ostatní, a maturovaly taky tak

kacka1994
29. srp 2024

Podle me te nemuzou vyhodit kvuli tehotenstvi 🙂 Muzou te vyhodit jen pokud by jsi neplnila podminky - zkousky, absence atd. Takze bych zasla na studijni (urcite mate nekoho, kdo se venuje studentum ohledne jejich prav a moznosti), rekla co a jak a oni by ti meli poradit 🙂 Pripadne se zeptat tridniho ucitele (garanta oboru nebo jak to tam mate), s kym muzes resit co a jak. Kvuli diteti ani nebudes muset ukoncovat studium. Muzes ho prerusit, v tehotenstvi na to mas narok. Na vysokych skolach existuje Uznaná doba rodičovství, jestli je to stejně i na stredni netusim 🙂 Jen si ujasni priority, jestli tam jdes jen z nudy a tak - ono to treba nebude v pokrocilem tehotenstvi uplne pohodlne prosedet ve skole cely den 🙂

autor
29. srp 2024

@kacka1994 všem moc děkuji

felis
30. srp 2024

Ahoj, nevyhodi Te. Proč Te někdo vyhazoval? Ja jsem byla tehotna ve 21 letech, ale život tak chtěl, že jsem si u toho dodělávála maturitu. Měla jsem termín na konci října v maturitní rok. V září jsem školu přerušila, nastoupila na mateřskou a další rok v září jsem si maturitní ročník úspěšně dodelala. Prostě přerušis s nástupem na mateřskou (tj. 6-8 tydnu před porodem) a pak se vrátíš, když budeš chtít anebo školu ukoncis. Jooo a s malým dítětem je škola fakt náročná. Pokud máš ale podporující rodinu, tak to dáš, ale chce to hodně vůle. Já byla jediná matka, co na té škole kdy odmaturovala a dokonce s vyznamenáním, ale před maturitou jsem dceru viděla jen 4 dny ze vpu měsíců, jinak byla s babi a dědou.

autor
30. srp 2024

@felis děkuji moc za rady😇 jsem už klidnější

sfet
30. srp 2024

Rozhodně te kvůli tomu vyhodit nemůžou. Moje spolužačka ve 3.rocniku otěhotněla, no tak opakovala ten rocnik, protože s dítětem si netroufala maturovat, takže rok jakoby ztratila, pak rok po nás normálně odmaturovala. Takže můžeš přerušit studium na nezbytně dlouhou dobu, nebo pokud budeš mít podporu rodiny a budeš se cítit, normálně pokračovat bez přerušení, mít individuální studijní plán, uvidíš. Ale určitě to dáš. Důležitý je mít tu podporu rodiny, no.

autor
31. srp 2024

@sfet joo, podporu mám, děkuji

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru