Nechcem ísť na genetické testy, gynekológ ma núti

zitova
2. zář 2014

Ahojte. Som na konci 14 tyzdna.. Dnes som bola na prvej prehliadke u noveho gynekologa. Bola som pripravena na reci, ze idem neskoro. Moja predstava tehotenstva a porodu je totiz taka, ze nic neprehanat a zbytocne nezasahovat (max. 3 az 4 ultrazvuky, vysetrenia krvi, mocu, pripadne testy na cukrovku).. Z principu nechcem ziadne geneticke testy. NT uz nestiham a triple som povedala, ze nechcem. A to sa uz na mna lekar oboril, ze bud sa u neho odregistrujem alebo na ne pojdem. Ze vraj to ma vplyv na sposob vedenia porodu.. No neviem. Preto som sa chcela spytat, ako ste to riesili Vy s podobnym nazorom s lekarmi a co sa vlastne z vysledkov triple testu da vycitat.. Na odber plodovej vody nepojdem v ziadnom pripade. Dakujem za odpoved.

viwy
2. zář 2014

@zitova Ahoj, ja som akurát začala 15tt. Je to moje prve tehotenstvo a všade počúvam a čítam ako gynekológ berie skoro pri každej kontrole krv, robí rôzne testy... Mne bral krv iba na prvej kontrole asi v 5tt. Nebral mi krv ani na screening v I. trimestru, proste mi ho nerobil. Teraz som objednaná až za cca 3 týždne budem v 17tt, ale nič opäť nespomínal ani ohľadom tripple testov. Neviem, ale zdá sa mi to celkom divné... Som rada, že ma nestresuje, ale asi aspoň jeden test by som si dala robiť. Na začiatku mi spomínal, že som mladá (26r.), tak mi jedno vyšetrenie (test) robiť nebude, ale ktorý to už neviem. Hádam vie čo robí 🙂

pampalin
3. zář 2014

@zitova Co doktor, to absolutně jiný přístup. Jsi sice matka a máš právo se rozhodnout, ale vezmi to z pohledu toho lékaře. Přijde mu tam nová těhulka a začne si "diktovat", co bude a co nebude. Možná ho to prostě vytočilo, no,,, Jinak teda já to beru tak, jak to je a svému doktoru absolutně důvěřuji. Pokud by to tak nebylo, šla bych jinam. A doktor nejspíš taky potřebuje pacientky, které mu věří, nemyslíš?

evulina77
3. zář 2014

@viwy screaning v I. trimestru nedělají všichni doktoři a pokud jsi ho chtěla, měla jsi se o to zajímat do konce 13. týdne. Podle mě ti budou příští kontrolu brát krev na tripple testy, na to tě nemusí připravovat - krev není nutná nalačno a prosti ti jen vezmou pár zkumavek. Ono by asi bylo dobré se začít víc zajímat a víc se doktora ptát, než jen čekat a pak se rozčilovat. A ještě jedna poznámka, 26 roků mi zase takové nepříjde jako bouřlivé mládí 😀 ...

kvakuska
3. zář 2014

@zitova jedna věc je že nechceš žádné genetické testy a nepůjdeš ani náhodou na odběr plodovky, druhá věc je, že pokud by se ti mělo narodit dítě s nějakou vadou, nejde o to, že ty ho chceš třeba i nemocné, jde o to, aby lékaři byli na porod třeba postiženého dítěte připraveni ... i k tomu slouží třeba genetický ultrazvuk ve dvacátém týdnu
Vlastně ten doktor může být vůbec rád, žes nejela rovnou porodit, že? 😀

dezyre
3. zář 2014

@zitova a proč se bráníš tripple testům? Je to jen odběr krve s výsledkama půjdeš na ultrazvuk, se kterým stejně počítáš 😉 Je potom jen a jen na tobě jak se zařídíš podle vyýsledků. Odběr plodové vody můžeš odmítnout, do toho tě nikdo nutit nebude. Jde jen o to, že tripple test není žádný extra zásah.

kvakuska
3. zář 2014

@viwy každý lékař má jiný přístup, ale myslím, že by tě aspoň měl seznámit s tím, jjaká vyšetření jsou možná a nechat na tobě, která vyšetření si vybereš ... navíc v dnešní době je velmi snadné zjistit si, jaká vyšetření se v těhu dělají:
http://www.mojetehotenstvi.cz/jaka-vysetreni-na...

kvakuska
3. zář 2014

@dezyre tripple testy jsou jen odběr krve, bez UZ

dezyre
3. zář 2014

@kvakuska to ano, ale já vždy ty výsledky tripple testů nesu s sebou na velký ultrazvuk ve 20tt.

mrsnikola
3. zář 2014

@zitova já tě chápu, taky jsem pár vyšetření odmítla. Někdy je ta péče přehnaná zbytečně. Teď teprve jdu na 2 ultrazvuk a jen proto, že si přejeme vědět pohlaví. Nicméně tripltesty jsem dala, 2 zkumavky krve a ranní moč kvůli bílkovině, a hlavně proto, abych věděla, že jsme v pořádku. Tenhle základ mi stačí. Nenechám se stresovat, že zrovna já budu mít problémové dítě, nechávám tomu prckovi klid a dopřávám mu, co si žádá. Ale krevní odběry jsou důležité i pro tebe, přece nechceš o dítě přijít a nevědět proč a navíc když by jsi tomu mohla zabránit a pomoci si jen díky tomu, že budeš vědět.
Já si ušetřila problémy, protože díky tripple vím, že mám špatnou krev a při porodu by byly nejspíš komplikace, v nejlepším případě transfuze v horším císařák (říkám horší, protože já bych ráda rodila sama a bez transfuze úplně nejlépe,ale to se uvidí až to přijde). Nicméně teď beru železo s listovkou, aby se lépe dostalo do těla. A nevěděla bych to a pak trpěla a vyčítala si, že jsem se nenechala vyšetřit alespoň základním vyšetřením. Ale ty další zkoumavý testy jsou individuální, já je nechtěla taky a nelituju

kvakuska
3. zář 2014

@mrsnikola samozřejmě ti přeji, aby vše bylo v pořádku, ale myslím že říct že nelituješ můžeš teprve až budeš držet v náručí zdravé miminko a i ty budeš v pořádku 😠
... mmch v tom odkazu který jsem sem dala je celkem devět vyšetření (včetně běžného odběru krve), to je jedno vyšetření za měsíc, to vám příjde moc? 🙄

spirulina
3. zář 2014

@zitova záleží vždy na lékaři, jak to vezme. a na tobě, z jakého důvodu chceš kroky, které se považují za standardní odmítnout, jak to s ním vykomunikuješ.

já osobně jsem nešla ani na nt screening, ani na tripply, absolvovala jsem jen běžné vyšetření krve na železo a nějaký syfilis a HIV 🙂, a také UZV ve 20 a 30tt. Pan doktor tě k ničemu nutit nemůže, přinejhorším je možné mu podepsat reverz.

nicméně! co a proč odmítáš a zda víš co děláš, to je na tobě. měla by ses v tom trochu sama zorientovat, abys dokázala za sebe a své dítě tu odpovědnost přijmout.

zmrz_lina
3. zář 2014

Já jsem si dobrovolně uhradila NT screening. Můj gyn. doporučil i tripple testy - ne kvůli downu, ale kvůli tomu, že nějaká izolovaně zvýšená hodnota může znamenat u miminka rozštěp a je tedy - v takovém případě - dobré udělat 1 utz navíc a pořádně se ještě jednou podívat, zda je vše OK.

verusky
3. zář 2014

@zitova
Nevim, jestli toho gynekologa opravdu nevymenit... otazka je, jestli nekde pochodis.
Ja pred tydnem rodila a kvuli streptokoku mi davali v prvni porodni dobe antibiotika. Jeden lekar mi vysvetlil proc, ja i chtela podstoupit riziko 1:1000, ze se dite nenakazi. Ale rekl, ze kdyby ano, je to pro dite smrtelne a ze to takova zatez neni, ze se tim naockuje a kdybych mela anginu, je to stejne. Tak jsem se s tim smirila. Pak jsem si uvedomila, ze budu mit cely porod kanylu a to ze nechci, chci volny pohyb. Takze primo na porodnim sale pred tydnem jsem ordinujici lekarce rekla, ze tu kanylu nechci, at mi ji vydelaji, ze kdyby bylo treba, napichnou mi pozdeji druhou ruku. Vysvetlila mi, ze to nebudu mit v loktu, ale predlokti, ze to bolet nebude a pro ne, kdyby se neco delo, je to okamzity zilni pristup a u porodu si mohu delat, co chci.
Ja lekarum duveruji, ale v lecich jsem velmi opatrna (psychika je zaklad!!!). Chemii nesnasim (druhy porod vyvolavany, Boze muj, to byla krec a hruza! Ja nezvykla na leky...). Takze se snazim vse prodiskutovat a dari se mi to.
K Tvemu problemu - tripple testy jsou na nic, obzvlaste pro starsi. Cloveka pozitivum uplne vytoci. Ja u holek byla v poradku a ted, v petatriceti vysly spatne. To vystraseni a tak... Pritom jsem duverovala svemu miminku... Posilali me na amniocentezu (libil se mi jeden prispevek tady na konikovi, ze propichnout plodove obaly - zasahujeme do svateho uzemi) a ja zjistila, ze existuje za 14 000Kc test z krve... Riziko 1:60 na Downa jsem nechtela nechat byt, tak jsem platila... Pristi tehotenstvi bych si zaplatila utz testy ve 12. tydnu (1500Kc), kde se dost zjisti a na tripple taky nepujdu...
Lekari se jisti, to nejak musime chapat, ale je pak treba vymyslet, jak se domluvit. System zdravotnictvi je samozrejme spatny - zalozeny na nemoci a ne zdravi. My sami mame zdrave jist, zdrave zit, pracovat, byt odolni a pak nepotrebujeme leky...
Mym starsim dcerkam po porodu sestry cistily dychaci cesty a tentokrat jsem studovala a pripravovala se, porod nakonec neresila, ale chtela - pokud bude vse v poradku, chci miminko na brisko, nechat dotepat pupecnik a nevazit a nemeriz, az pozdeji. Porodni asistentka kyvla hlavou a po trech hodinach na sale to presne takto dopadlo, bylo to nadherne. Mala jednou zaknoukla, jinak krasne dychala, lezela, byla spokojena... Takto ma vypadat prirozene narozeni, uplne bez zasahu a mam uzasne detatko, hned druhy den po porodu se usmivalo, je komunikativni, pripadam si, jako bych rodila pred dvema mesici a i ta mala je takova sikovna...
Takze chapu prirozenost, ale taky je potreba vzit se do doktoru a priblizit jim svuj pohled. Je-li to sikovny lekar, pochopi nebo bude v klidu vysvetlovat.

viwy
3. zář 2014

@evulina77 Možno nepatrím medzi tie čo dr. otravujú s každou prkotinou, ale nemám pocit, že sa o nič nezaujímam. Možno sa len niekedy zabudnem na niečo dôležitejšie opýtať, ale aj on je tam od toho aby mi podal info. Proste keď vidím, že je všetko ok, som rada a odídem šťastná domov... Asi som pre info mala napísať, že žijeme v DE a tu je starostlivosť a hlavne všetky vyšetrenia okolo tehu úplne iné ako u nás. Hlavne keď budem mať 2 až 3 tehotenstva za sebou, tak budem tiež chytrá ako rádio. A ten smajlik pri mojich rokoch je neskutočné vtipný, ale dik, že konečne viem, že už mám burlivé obdobie za sebou, fakt som to netušila.

mrsnikola
3. zář 2014

@kvakuska nelituju toho, protože jsem v klidu a klidná máma a klidné miminko 🙂 ale jo, úplně klidná budu až budeme spolu to je fakt 😀

memento1331
3. zář 2014

@viwy
To ti nebrali ani krv na testy na HIV a tak? Však to je základ.

@zitova
Nie je u Teba podozrenie na vrodené genetické vady, keď trvá na tom teste?

viwy
4. zář 2014

@memento1331 Hneď pri prvej návšteve keď mi dr. potvrdil tehotenstvo, tak mi brali krv a mám to zapísané v tehu knižke na prvej strane.

maroussia
4. zář 2014

A my máme sepsat petici, aby Tě nenutil? 🙂
Utz je pěkný zážitek, ne stres, krev Ti stejně vzít musí, aby vyloučil HIV a tak dále...
S předporodní péčí v DE asi moc českých maminek zkušenosti nemá.
Píšeš, že jsi šťastná, když je vše O.K., ale jak to asi doktor zjistí, když na sebe "nenecháš sáhnout"?
Tady už se tripple testy moc nedělají, spíš ten NT screening, který jsi ale nestihla.
Nutit Tě samozřejmě nemůže, ovšem pochybuji, že by posílal hromadně rodičky na genetické testy jen tak, pro zábavu...Odběr plodovky se dělá jen v odůvodněných případech a i tak s tím musíš souhlasit (tady v ČR).
Přeji hlavně pohodové těhotenství a zdravé miminko 🙂

ultrazvuk911
21. zář 2014

@zitova
Hello,
ze vseho nejdrive bych chtela rict ze byt Vami, tak bych zmenila gynekologa! Nikdo, ani vas lekar Vas nemuze nutit do neceho co neni v souladu s vasim vedomím
Triple Test je krevni test ktery se vetsinou provadi mezi 16 - 18 tydnem tehotestvi, ( ale muze se jiz provadet od 15 do 22 tydne). V zahranici se normalne provadi z duvodu kdy je OPRAVNENE podezreni na vrozene vady. Duvodem by mohl byt pokrocily vek maminky (35 a vice), anebo predesle vrozene vady v rodine a pribuznych. Pokud vas prvni tehotensky ultrazvuk byl normalni (i ve 14 tydnech lekar muze poznat zda NT je normalni ci ne), pak uz jen zalezi na vas ...Triple test se zameruje na zjisteni hladiny AFP, HCG a Estriol v krvi, a ve vetsine pripadu muze upozornit na vady jako je Down Syndrom (T 21), Edward's Syndrom (T 18). V pripade ze Triple Test je abnormalni, dalsim krokem je Amniocenthesis. Presto ze se odber plodove vody dela behem ultrazvuku, riziko straty tehotenstvi je dost 1:200.
Ultrazvuk je ne-invazivni screening, a riziko poskozeni plodu neni doposud znamo. A za poplatek vam ho (predpokladam), udelaji vsude. Ja bych nasla lekare, ktery bude mit vice pochopeni pro vas i pro budouci detatko. Napiste si co vas trapi na papir a nebojte se zeptat! Hodne stesti 🙂

Radka,
Sonographer

marie_anna
21. zář 2014

Taky nepodstupuju genetické testy. když s tím první doktorka měla problém, změnila jsem lékaře a mám svatý pokoj. 🙂 Kdybys měla zájem, napíšu do IP, kteří to jsou. 😉
@zitova

marie_anna
21. zář 2014

Není jediný důvod, proč by žena, která by s případně postiženým plodem nešla na potrat, měla podstupovat tyto testy. Je to pro ni zbytečný stres, neboť tyto testy mají pouze dva závěry: buď dítě bude nejspíš zdravé a jde se dál, nebo nejspíš ne, a jde se na potrat. K léčbě tyto testy v prenatální fázi vést nemohou. To až UTZ ve 20tt - např. léčitelné srdeční vady.

mamculina
31. říj 2014

Ahoj maminky jsem v 13tt, můj gynekolog mi doporučil genetické testy s tím, že je mohu i odmítnout. Vysvětlil mi, že kvůli mému věku (je mi 36 let) se posílalo automaticky na odběr plodové vody a že teď už to není potřeba, protože jsou právě tyto testy (bezplatné - od 35 let myslím). Na odběr plodové vody bych nešla (pouze v případě, kdybych nesla větší riziko DS). Ty testy nejsou nic hrozného, naopak. Byla jsem v Praze - Letná. Všichni se chovají mile a já se tam cítila naprosto spokojeně. První návštěva byla cca. v 10tt a odebírali mi pouze krev. Další návštěva 13tt, kde jsem absolvovala krátký pohovor na téma rodina a nemoce... V ten samý den jsem šla i na první screeningové vyšetření. Můžu říct, že jsem si nic lepšího nemohla přát. Vzala jsem sebou i polovičku a užívali jsme si krásné kino (na velké LCD obrazovce) našeho miminka. Dokonce i se zvukem. Viděli jsme všechny jeho části těla (i orgány). Pan doktor nám rovnou říkal, jestli má v pořádku ledviny, žaludek, páteř..... Trvalo to asi 15 minut. Nechali jsme si i vytisknout na A5 (fotopapír) fotku. Pak výsledky ultrazvuku porovnal s výsledky mého prvního odběru krve. Vše nám vysvětlil a to hlavní co řekl bylo: Vše je v pořádku! Kdybych na těch testech nebyla, jen bych věděla, že dle mého věku mám pravděpodobnost 1:200 na onemocnění DS. Ale testy které jsem absolvovala v Gennetu mi řekly že má pravděpodobnost je 1:10 000, ostatní postižení 1:20 000. Na tripple testy (pouze zase odběr krve) mám jít až asi za měsíc a půl a pak ještě jeden ultrazvuk. Přemýšlela jsem, jestli budu celou tuto proceduru absolvovat... Ale když jsem si zjistila oč přesně půjde a proč, neváhala jsem...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru